بهترین کتاب‌های سال 2023 تاکنون

بهترین کتاب‌های سال 2023 تاکنون

بهترین کتاب‌های سال تاکنون به عنوان یک یادآوری عالی عمل می‌کنند تا همیشه داستان‌هایی را که می‌شنویم زیر سوال ببریم. آن‌ها از کجا می‌آیند؟ و چه کسی می‌تواند آن‌ها را تعریف می‌کند؟ وقتی تاریخ را بررسی می‌کنیم و به تکه‌های آن با دیدی جدید نگاه می‌کنیم، مانند بسیاری از این کتاب‌ها، چیزها را متفاوت می‌بینیم. جاناتان ایگ در بیوگرافی جدید خود از مارتین لوتر کینگ جونیور، دریچه‌ای روشن به هسته عاطفی این فعال مدنی ارائه می‌دهد. کامونه فلیکس در کتاب «دیسکلکولیا» (Dyscalculia) در گذشته عاشقانه خود تجدید نظر می‌کند تا رابطه‌اش با عشق را بهتر درک کند. و در بیوگرافی X ، کاترین لیسی نشان می‌دهد که ایده‌هایی که ما به‌عنوان حقایق در نظر می‌گیریم چقدر راحت می‌توانند از طریق تلاش قهرمان داستانش برای اطلاع از گذشته مرموز همسرش از هم بپاشند. در اینجا، بهترین کتاب‌های سال تاکنون آورده‌ شده‌ است. همراه زرد نیوز باشید.

یک درمان زنده، نیکول چانگ (A Living Remedy, Nicole Chung)

یک درمان زنده، نیکول چانگ

نیکول چانگ، یکی از همکاران تایم، در اولین خاطرات خود، تجربه خود را از بزرگ شدن به عنوان فرزندخوانده آمریکایی کره‌ای در یک شهر عمدتاً سفیدپوست شرح داد. پیگیری او، A Living Remedy، به کاوش او در هویت ادامه می‌دهد، این بار بر اندوه او پس از از دست دادن‌ هر دو والدینش تمرکز می‌کند.

پدر چانگ در سال 2018 بر اثر دیابت و بیماری کلیوی درگذشت. سپس، کمتر از یک سال بعد، تشخیص داده‌ شد که مادرش به سرطان مبتلا است و بعداً در طول همه‌گیری کووید-19 می‌میرد. در حالی که چانگ با این ضررهای عظیم در «درمان زنده» دست و پنجه نرم می‌کند، نابرابری‌های ذاتی جامعه آمریکا را با بازگویی چالش‌هایی که والدینش در دسترسی به مراقبت‌های پزشکی با آن مواجه بودند، تشریح می‌کند. نتیجه پرتره‌ای متحرک از دختری است که جایگاه خود را در دنیایی از هم گسیخته‌ حساب می‌کند و زندگی را بدون والدینش در آن معنا می‌کند.

پادشاه: یک زندگی، جاناتان ایگ (King: A Life, Jonathan Eig)

پادشاه: یک زندگی، جاناتان ایگ

کتاب جاناتان ایگ در مورد مارتین لوتر کینگ جونیور اولین بیوگرافی نماد حقوق مدنی در چند دهه اخیر است. این یک پرتره با طراوت از کینگ است که نگاهی صمیمی به زندگی مردی ارائه می‌کند که مشارکت‌های عظیمش در تاریخ آمریکا شناخته‌ شده‌ است، اما پیچیدگی‌های احساسی‌اش کمتر است. ایگ همه چیز را بررسی می‌کند. ریشه‌های خانوادگی کینگ، رابطه‌اش با همسرش، فشارهایی که او به دلیل تأثیرگذاری در اوایل کارش با آن روبه‌رو بود. تا پرتره‌ای از این فعال فقید خلق کند که انسان پویا و معیوب او را به تصویر بکشد. این یک گزارش ماهرانه تحقیق شده‌ و بسیار قابل دسترس از یک رهبر، و نمای جدیدی از بسیاری از بخش‌های نادیده‌ گرفته‌ شده‌ داستان کینگ است.

سهم ما از شب، ماریانا انریکز (Our Share of Night, Mariana Enriquez)

سهم ما از شب، ماریانا انریکز

رمان عجیب و شگفت انگیز نویسنده آرژانتینی ماریانا انریکز که به تازگی توسط مگان مک داول به انگلیسی ترجمه شده‌ است، که چندین دهه را در بر می‌گیرد، تنها در یک ژانر نمی‌گنجد. سهم ما از شب که بی‌وقفه بین داستان‌های تاریخی و وحشت فراطبیعی در نوسان است، روی خوان و گاسپار تمرکز می‌کند، پدر و پسری که روزاریو، همسر و مادری را که به تازگی در یک تصادف رانندگی از دست داده‌اند، غمگین هستند.

پیچیدگی همه چیز این است که آنها همچنین در حال فرار از فرقه بی‌رحمی هستند که روزاریو از آن فرود آمده‌ است. این فرقه که بیشتر به عنوان Order شناخته‌ می‌شود، تقریباً هر کاری را برای رسیدن‌ به جاودانگی انجام می‌دهد، و گاسپار قدرت‌هایی را توسعه‌ داده‌ است که او را به یک دارایی ارزشمند تبدیل می‌کند. با پس‌زمینه‌ای جامع از تاریخ آرژانتین، «سهم ما از شب» پنجره‌ای جذاب به دنیایی ترسناک و خارق‌العاده ارائه می‌دهد.

دیسکلکولیا، کامونه فلیکس (Dyscalculia, Camonghne Felix)

دیسکلکولیا، کامونه فلیکس

امونه فلیکس شاعر در اولین کتاب خاطرات خود توضیح می‌دهد که چگونه یک جدایی ویرانگر او را به ناامیدی عمیق سوق می‌دهد و او را مجبور می‌کند که با آسیب‌های طولانی دوران کودکی روبرو شود و با سلامت روان خود مبارزه کند. در طول دوران کودکی، او به اختلال یادگیری که در کودکی با آن مواجه بود، باز می‌گردد، «دیسکالکلولیا»، که درک ریاضی را برای او دشوار می‌کرد. فلیکس در حفظ رابطه منحل شده‌اش با نور، در مورد محاسبات اشتباهی که در مورد عشق انجام داده تعجب می‌کند. خاطرات او یک مراقبه قابل توجه در مورد درد، دلشکستگی و آنچه برای شفای واقعی نیاز است.

شرط بند، دیوید گرن (The Wager, David Grann)

شرط بند، دیوید گرن

در سال 1740، یک کشتی بریتانیایی به نام کشتی اعلیحضرت Wager، انگلستان را برای ماموریت تصرف یک گالون اسپانیایی ترک کرد. اما Wager در نزدیکی سواحل پاتاگونیا شکست خورد و آنهایی که جان سالم به در بردند ماهها گرسنگی و سختی را تحمل کردند. حداقل، این چیزی است که 30 ملوانی که در نهایت به برزیل رسیدند، آن را زنده توضیح دادند. اما ماه‌ها بعد، وقتی سه غار از کشتی دیگری در همان نقطه فرود می‌آیند، روایت متفاوتی از وقایع پاتاگونیا را به اشتراک می‌گذارند. دیوید گران، نویسنده‌ قاتلان ماه گل و شهر گمشده‌ زد، لایه‌های یک درام پیچیده‌ دریایی را در اثری غیرداستانی که استادانه‌ طراحی شده‌ است، جدا می‌کند.

عدن دیگر، پل هاردینگ (This Other Eden, Paul Harding)

عدن دیگر، پل هاردینگ

پل هاردینگ، برنده جایزه پولیتزر، با الهام از رویدادهای واقعی زندگی که در جزیره مالاگا در مین، یکی از اولین جوامع یکپارچه نژادی در شمال شرقی رخ داده‌ است، داستانی طاقت فرسا از انزوا و بی عدالتی را تعریف می‌کند. در سال 1792، یک مرد سابقا برده‌ شده‌ و همسر ایرلندی‌اش برای اولین بار به جزیره خیالی اپل رسیدند. با گذشت بیش از یک قرن، فرزندان این زوج هنوز آنجا هستند، و در حالی که زندگی آنها آسان نیست، حداقل از خطرات داخلی دور هستند. اما هر میزان از صلحی که آنها به دست آورده‌اند با حضور یک مبلغ وارونه می‌شود. ساکنان با اخراج و تهدید نهادینه شدن در سرزمین اصلی روبرو هستند. هاردینگ گروهی از شخصیت‌ها را در این تحول هولناک دنبال می‌کند، زیرا آنها با معنای تعلق داشتن دست و پنجه نرم می‌کنند.

زندگی نیمه شناخته‌ شده‌، پیکو ایر (The Half Known Life, Pico Iyer)

زندگی نیمه شناخته شده، پیکو ایر

آیا بهشت واقعا وجود دارد؟ این سوال در مرکز اثر غیرداستانی جدید و خیره کننده‌ پیکو ایر قرار دارد، که راه‌های بسیاری را که فرهنگ‌های مختلف برای وجود هدفمند جستجو می‌کنند و مبارزه متناقض برای صلح در دنیایی خشن و از هم گسیخته‌ بررسی می‌کند. از معابد کوهستانی ژاپن گرفته‌ تا خیابان‌های بلفاست، ایر در شگفت است که مدینه فاضله از کجا شروع می‌شود و چگونه می‌توانیم به آن دسترسی داشته‌ باشیم. با این کار، او پیشنهاد می‌کند که بهشت ممکن است یک مقصد نباشد، بلکه یک سفر باشد.

دروس یونانی، هان کانگ (Greek Lessons, Han Kang)

دروس یونانی، هان کانگ

پس از از دست دادن‌ مادرش و حضانت پسرش، راوی ناشناس رمان هیجان انگیز هان کانگ که به تازگی توسط دبورا اسمیت و امیلی یاه وون به انگلیسی ترجمه شده‌ است، تصمیم می‌گیرد زبان جدیدی یاد بگیرد. سپس، یک روز در کلاس یونانی خود، او سعی می‌کند چیزی بگوید، اما هیچ کلمه‌ای به گوش نمی‌رسد. صداش رفته‌ در همان لحظه، در آن سوی اتاق، معلم او با نبردی در برابر دید ضعیف خود روبرو می‌شود. هنگامی که این دو بر سر تلفات حسی گیج کننده خود پیوند می‌خورند، ارتباط شدیدی را تشکیل می‌دهند. کانگ رابطه آنها و روابطی که هر دو با زبان و عشق دارند را با جزئیاتی بی سر و صدا به تصویر می‌کشد.

بیوگرافی ایکس، کاترین لیسی (Biography of X, Catherine Lacey)

بیوگرافی ایکس، کاترین لیسی

X یکی از نمادین‌ترین و پرکارترین هنرمندان و نویسندگان قرن بیستم است. جهان با کار او به عنوان یک رویاپرداز خلاق آشنا است . اگرچه هیچ کس، حتی همسرش، نام واقعی یا محل تولد او را نمی‌داند. پس از مرگ ناگهانی ایکس، همسرش، سی اُمین روز، تصمیم می‌گیرد که برای بدست آوردن‌ آن اطلاعات دیر شده‌ است و تلاش می‌کند تا پاسخ سوالاتی را که او را آزار می‌دهد، بیابد. X یک شخصیت تخیلی است، اما رمان محرک و کالیدوسکوپی کاترین لیسی باعث می‌شود داستان او قابل قبول باشد و زندگی شخصیت را با یک تاریخ جایگزین جذاب از ایالات متحده که مملو از ارجاع به هنرمندان و نویسندگان واقعی است، ترکیب می‌کند. همانطور که CM بیشتر از گذشته ایکس را که به طرز دلپذیری تصور می‌کند آشکار می‌کند، لیسی جشنی کاملاً بدیع از هنر، هویت و اندوه را به نمایش می‌گذارد.

زنان تنها، ویکتور لافالی (Lone Women, Victor LaValle)

زنان تنها، ویکتور لافالی

سال 1915 است و راز در اطراف آدلاید هنری، دختر کشاورزان سیاه پوست در کالیفرنیا در حال چرخش است. هنگامی که ویکتور لاوال شخصیت را در پنجمین رمان کبود خود معرفی می‌کند، او فقط خانه خانواده‌اش را به آتش کشیده است. او به عنوان یک خانه‌دار به مونتانا می‌رود تا وعده زمین رایگانی را که توسط دولت به «زنان تنها» پیشنهاد شده است که می‌توانند آن را قابل سکونت کنند، جمع آوری کند. همانطور که آدلاید مسیر را طی می‌کند، یک تنه بزرگ با خود می‌آورد که حاوی رازی است که زندگی او را تهدید می‌کند. لاوال که رئالیسم جادویی، تاریخ و تعلیق را در هم می‌آمیزد، روایتی حیرت انگیز درباره زنی را باز می‌کند که از گذشته آشفته‌اش و وحشت‌هایی که با آن روبرو می‌شود فرار می‌کند و سعی می‌کند آینده‌ای بهتر بسازد.

بعد از سافو، سلبی وین شوارتز (After Sappho, Selby Wynn Schwartz)

بعد از سافو، سلبی وین شوارتز

پس از سافو که در فهرست طولانی جایزه بوکر 2022 قرار گرفت و در ژانویه امسال در ایالات متحده منتشر شد، داستانی از خلاقیت، میل و تمایلات جنسی است. اگرچه از نظر فنی یک رمان است، اما طبقه‌بندی آن به این صورت، تخیل دوباره هیجان‌انگیز سلبی وین شوارتز از تاریخ و نقد ادبی را تضعیف می‌کند، که در اثری داستانی که عمیقاً در واقعیت ریشه دارد به اوج می‌رسد. در این کتاب، شوارتز زندگی فمینیست‌های پیشگام اوایل قرن بیستم، از نویسندگان گرفته تا بازیگران و رقصنده‌ها را مرور می‌کند تا چالش‌هایی را که به‌عنوان هنرمندان دگرباش با کمک‌های بزرگی به جهان ارائه می‌کنند، کشف کند. شوارتز ملیله‌ای از صدای آنها را می‌بافد تا روایتی بی انتها و در عین حال به موقع خلق کند.

میثاق آب، آبراهام ورگیس (The Covenant of Water, Abraham Verghese)

میثاق آب، آبراهام ورگیس

آبراهام ورگیس، نویسنده پرفروش رمان برش برای سنگ در سال 2009، با یک داستان حماسی دیگر بازمی‌گردد، این بار بر سرنوشت یک خانواده نفرین شده در جنوب هند تمرکز می‌کند. میثاق آب در سال 1900 آغاز می‌شود زیرا یک دختر 12 ساله با یک زن بیوه 40 ساله با یک پسر جوان ازدواج می‌کند. چند سال پس از ازدواجشان، دختر متوجه می‌شود که پسر شوهرش در یک خندق غرق شده است. این یک رنج ظالمانه‌ای است که به نظر می‌رسد خانواده نمی‌توانند آن را متزلزل کنند. آنها به همان سرنوشت بیشتر خود را از دست می‌دهند و مصمم می‌شوند تا منبع این رنج عجیب را دریابند. ورگیس خانواده را در طول نزدیک به 80 سال در این داستان قدرتمند و گسترده درباره عشق، از دست دادن و قدرت روح انسانی دنبال می‌کند.

Y/N، استر یی (Y/N, Esther Yi)

Y/N، استر یی

راوی ناشناس اولین رمان الکتریکی استر یی، شیفته یک بت کی پاپ به نام مون است. راوی که از زندگی خود در برلین حوصله سر رفته است، در مورد مون فانتزی می‌نویسد و یک رابطه خیالی با یکی از مشهورترین موسیقیدانان جهان را توصیف می‌کند. سپس خطوط واقعیت شروع به محو شدن می‌کنند: در حالی که قهرمان داستان‌های او به سئول سفر می‌کند تا با مون باشد، راوی تصمیم می‌گیرد این سفر را نیز انجام دهد. یی این رشته‌ها را به نثری تند به هم می‌پیوندد و رمانی مبتکرانه درباره خطرات عجیب و شگفت‌انگیز پرستش یک بت پاپ ارائه می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *