خرید طلا

5 روش برای خرید طلا

مقدمه

از ابتدای تاریخ، طلا سمبل جهانی ثروت بود. تمدن‌های باستان به دلیل زیبایی و کمیابی که این فلز گرانبها داشته از آن به عنوان مظهر قدرت و ثروت استفاده می کردند. زیورآلات، جواهرات و شکل‌های اولیه پول همه از طلا ساخته می شدند. در طول هزاران سال به هیچ وجه از جذابیت طلا کم نشده است. سیستم‌های پولی کشورها متکی به طلا هستند و ارزش ارز رایج هر کشور با توجه به ذخایر طلای آن کشور که در بانک مرکزی آن وجود دارد تعیین می شود. سرمایه گذاری در طلا برای کسانی که به دنبال تنوع و پوشش ریسک خود در سرمایه گذاری هستند، بسیار مناسب است. راه‌های بسیاری برای خرید طلا وجود دارد.

زیرا طلا ارزش ذاتی خود را در طی سالیان حفظ کرده است، و برخلاف سایر پول‌ها عرضه این فلز گرانبها محدود است و امکان تولید آن به صورت مصنوعی وجود ندارد. شما هم می توانید از این فلز برای دکوراسیون و هم به عنوان یک روش سرمایه گذاری استفاده کنید. بسیاری از افراد برای محافظت در برابر تحولات اقتصادی، جنگ، تورم و عدم قطعیت جهانی آن را خریداری می کنند.

پیشگویی‌های کلیدی

سرمایه گذاری روی طلا می تواند یک راه‌حل مناسب برای پرتفوی باشد. شما می توانید طلا را به صورت سکه‌های طلا، شمش و جواهرات خریداری کنید.

در ایران تغییرات قیمت طلا همواره از تورم بیشتر بود، در نتیجه اگر به دنبال یک سرمایه گذاری بلند مدت هستید که ارزش دارایی‌های شما کاهش نیابد خرید این فلز گرانبها بهترین روش است.

همچنین اگر شما نگران سرقت طلاهای خود هستید و یا سرمایه کمی دارید می توانید به صورت غیر مستقیم از طریق  بورس و خرید سهام در طلا سرمایه گذاری کنید.

چند نکته مهم در مورد طلا

قبل از خرید طلا مهم است که چند نکته در مورد صندوق‌های سرمایه گذاری طلا و اشکال آن بدانید:

  • سکه‌های طلا معمولا از 90 تا 99 درصد طلا ساخته شده‌اند.
  • جواهرات 18 عیار معمولا از  75 درصد طلا و 25 درصد مس یا نیکل ساخته می شود. ولی طلای 24 عیار که در ایران کمتر رایج است 100 درصد طلای خالص است. در ایران طلاهای با عیار کمتر از 18 درصد ساخته نمی شود.
  • این فلز گرانبها هیچ درآمد ایجاد نمی کند، مگر اینکه شما سهام آن را از صندوق‌های سرمایه گذاری خریداری کنید که در طی سال به شما سود سهام بدهند.
  • داشتن سهام طلا به شما حق مالکیت این فلز را نمی دهد.
  • شما برای خرید جواهرات علاوه بر هزینه خود طلا باید هزینه‌ای مازادی نیز به عنوان پورسانت و مالیات نیز بپردازید.
  • در حالی که عرضه فعلی طلا محدود است، اما با افزایش قیمت این فلز ممکن است بهره‌برداری از معادن جدید مقرون به صرفه شود. و این موضوع باعث افزایش عرضه گردد.
  • تقاضا این فلز گرانبها تابعی از نیاز به آن نیست. زیرا بخش بزرگی از تقاضا برای آن به جزء ساخت جواهرات هیچ هدف تجاری ندارد.
  • بیشتر موجودی ذخایر طلای جهان در دست چند کشور خاص است. و زمانی که این کشورها شروع به خرید و فروش طلا می کنند، قیمت این فلز گرانبها در معرض نوسانات شدید قرار می گیرد.
طلا

سکه

در بسیاری از کشورها از جمله ایران سکه‌های طلا ضرب می گردد و افراد برای سرمایه گذاری از آن استفاده می کنند. این سکه‌ها از 100 درصد طلا ساخته شده‌اند و مردم می توانند آن را از طلا فروشی‌ها، بانک‌ها و یا صرافی‌ها خریداری کنند. در ایران دو نوع سکه با عنوان طرح قدیم و طرح جدید وجود دارد که طرح قدیم قیمت بالاتری دارند. این سکه‌ها هر سال به صورت محدود در کشور عرضه می گردد به همین علت قیمت آن از طلا بالاتر است. نکته‌ای که در مورد این سکه‌ها وجود دارد این است که قیمت خرید و فروش آن تفاوت زیادی ندارد، در حالی که با خرید زیورآلات شما باید هزینه زیادی برای مالیات بر ارزش افزوده، پورسانت و اجرت پرداخت کنید.

خلوص سکه‌های که شما خریداری می کنید توسط دولت تضمین می شود. سکه‌ها دارای وزن‌های مختلفی هستند که شما با توجه به میزان سرمایه‌ای که دارید می توانید یک از آن‌ها را خریداری کنید. از جمله سکه‌های که در ایران رایج هستند می توان به ربع سکه، نیم سکه، سکه تمام بهار آزادی، سکه 5 گرمی و 5.5 گرمی اشاره کرد. البته در سالیان گذشته که قیمت طلا افزایش یافته است سکه‌های یک گرمی پارسیان نیز در ایران رواج یافته است.

شمش طلا

شمش یا Bullion  همان طلای خالص که عیار آن حداقل 995 و حداکثر 999 است. هر چه عیار شمش بیشتر شود قیمت آن با نرخ تصاعدی بیشتری افزایش می یابد. برای اینکه عیار شمش‌های طلا را بالا ببرند نیاز به دستگاه‌ها خاصی است که در دنیا فقط چندین شرکت خاص در اختیار دارند. البته در ایران نیز سه شرکت پارسیس گُلد، ایران شمش و خانه سکه ایران وجود دارد که شمش‌های طلا تولید می کنند. این سه کارخانه زیر نظر بانک مرکزی و اتحادیه طلافروشان فعالیت می کنند. وزن این میله‌ها براساس استاندارد خاصی تولید می شود و اشخاص با توجه به نیاز خود می توانند آنها را خریداری کنید. وزن این شمش‌ها از 1 گرم شروع می شود و تا شمش 250 کیلو گرمی نیز وجود دارد.

ایران یکی از وارد کننده‌های شمش است و آن را از کشورهای مانند سوئیس وارد می کند. وزن شمش‌های که ایران وارد می کند 12 کیلوگرم است و برای ساخت سکه و جواهرات از آن استفاده می شود.

بر روی شمش‌های طلا چند علامت وجود دارد که این علائم نشان دهنده اصل بودن آن می باشد. شما در زمان خریداری باید به این علائم توجه نمائید. این علائم عبارتند از: عیار، وزن، آرم و نام کارخانه سازنده و شماره شناسایی. برای خریدن شمش‌های طلا حتما باید به طلافروشان و صرافی‌های مجاز مراجعه کنید که زیر نظر صنف طلافروشان و یا بانک مرکزی فعالیت می کنند. چون بسیاری از طلافروشی‌ها با قرار دادن نیکل و مس در داخل شمش وزن آن را بالا می برند و از این طریق از شما کلاهبرداری می کنند.

بورس طلا

صندوق سرمایه گذاری در طلا

صندوق سرمایه گذاری در طلا یکی دیگر از روش‌های سرمایه گذاری در طلا است. این صندوق از طریق جمع آوری دارایی‌های سرمایه گذاران مختلف گواهی سپرده طلا خریداری می کند و سرمایه این افراد را در این بخش سرمایه گذاری می نمائید.  سرمایه گذاری در این صندوق ریسک پایین‌تری نسبت به خرید فیزیکی طلا دارد و افراد با هر میزان سرمایه می توانند در آن سرمایه گذاری کنند. شما با دریافت کد بورسی می توانید از طریق بورس در این صندوق‌ها سرمایه گذاری کنید. در بورس چهار صندوق سرمایه گذاری  طلا، زر، گوهر و عیار وجود دارد که شما می توانید از طریق بورس در این صندوق‌ها سرمایه گذاری نمائید. قیمت این سهام با افزایش قیمت طلا در بازار بالا می رود.

 پشتوانه این اوراق سکه‌های با وزن ۸.۱۳۳ گرم و عیار ۹۰۰ است که در سال 1386 ضرب گردید. آدرس خزانه این سکه‌ها پردیس بانک رفاه است. توجه نمائید که شما نمی توانید هیچ گاه به صورت فیزیکی این سکه‌ها را دریافت کنید. نکته مثبت این اوراق قدرت نقد شوندگی بالای آن است که شما در ساعت اداری می توانید در عرض چند دقیقه آن را به پول نقد تبدیل کنید.

جواهرات

خرید طلا به عنوان سرمایه گذاری به شما این اجازه را می دهد که از پوشیدن آن نیز لذت ببرید. در زیورآلات برای اینکه ارزش طلا آن بالا رود و ظاهر آن زیباتر شود از سایر سنگ‌های قیمتی برای تزئین آن استفاده می شود. در بسیاری از خانواده‌ها جواهرات از نسلی به نسل دیگر به عنوان ارث منتقل می شود که این موضوع باعث افزایش ارزش زیورآلات آنها می شود.

اگر شما فقط به دنبال سرمایه گذاری هستید، جواهرات گزینه مناسبی برای شما نیست. زیرا قیمت خرید آن نسبت به وزن خالص طلای آن بیشتر است. و علت این موضوع اجرت ساخت و مالیاتی که شما برای خرید آن باید بپردازید. اگر قصد خرید زیورآلات به عنوان سرمایه گذاری دارید باید به چند نکته توجه کنید:

  • جواهراتی را خریداری کنید که دارای نگین نباشد. چون در زمان خرید شما باید برای خرید آن نگین‌ها که ارزش مادی ندارد به اندازه طلا هزینه کنید. ولی در زمان فروش طلا فروشان طلا را به صورت خالص از شما خریداری می کنند و هزینه‌ای برای نگین‌ها به شما پرداخت نمی کنند.
  • بهتر است جواهرات مستعمل خریداری کنید تا هزینه‌ای برای اجرت ساخت آن نپردازید.

دستگاه فروش خودکار

اخیراً، در برخی از کشورها از جمله امارات متحده عربی، آفریقای جنوبی، استرالیا و  کانادا خودپردازهای فروش طلا ایجاد شده است. که افراد با پرداخت وجه می توانند به صورت خودکار طلا از آن خریداری کنند. وزن طلا‌های که در این خودپردازها قرار داده شده است ثابت است.

به خاطر سود بالایی که این نوع از خودپردازها داشتند، بسیاری از کشورها در تلاشند که از آنها برای کسب درآمد استفاده کنند. این خودپردازها بیشتر در کشورهای مرفه گسترش داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.