مزیت های یوگا؛ واقعیت‌هایی در مورد این ورزش که شاید تا به حال نمی‌دانستید!

مزیت های یوگا؛ واقعیت‌هایی در مورد این ورزش که شاید تا به حال نمی‌دانستید!

شاید تا به حال نمی‌دانستید که کلمه یوگا از کلمه سانسکریت”yuji” به معنای یوغ یا اتحاد گرفته شده است. به اصطلاح ساده‌تر یوگا فعالیتی است که ذهن و بدن را به هم نزدیک می‌کند. در این مقاله از زردنیوز ما قصد داریم تا در مورد مزیت های یوگا و واقعیت‌هایی در مورد این ورزش که شاید تا به حال نمی‌دانستید برای شما بگوییم.

به عبارت ساده‌تر یوگا شامل تمرینات تنفسی، مدیتیشن و ژست‌هایی است که برای آرامش و کاهش استرس طراحی شده است. گفته می‌شود که مزیت های یوگا برای سلامت روح و جسم بسیار زیاد است. در ادامه با ما همراه باشید تا تمامی مزایایی که این ورزش برای ما به همراه دارد را به شما بگوییم.

حقایق و مزیت های یوگا  

این موارد بارزترین مواردی است که یوگا برای ذهن و بدن ما دارد:

مزیت های یوگا
مزیت های یوگا

کاهش دادن استرس

یکی از  اصلیترین مزیت های یوگا این است که به کاهش استرس و تقویت آرامش در ما بسیار کمک می‌کند.  مطالعات متعددی نشان داده است که یوگا می‌تواند به ترشح کورتیزول که یکی از اصلی‌ترین هورمون‌هایی است که به کاهش استرس در ما کمک کند، نقش موثری دارد.

تحقیقات زیادی در این مورد صورت گرفته است. مثلا با بررسی بر روی 24 خانم که دچار مشکلات روحی و روانی زیادی بودند، محققان به نتایج قابل قبولی دست پیدا کردند. مشخص شد که یوگا تاثیر خیلی زیادی در کاهش استرس این افراد داشت.

این زنان بعد از انجام یک برنامه یوگا سه ماهه، شاهد کاهش قابل توجهی است میزان کورتیزول در آنها شدند. علاوه بر این میزان استرس، اضطراب، خستگی و افسردگی در آنها بسیار کمتر از قبل شد.

در یک مطالعه دیگر بر روی 131 نفر، شاهد نتایج مشابهی نیز بودند. این افراد بعد از انجام 10 هفته یوگا، شاهد کم شدن میزان زیادی از استرس و اضطراب و همچنین بهبود کیفیت زندگی و سلامت روان شدند.

برطرف کردن اضطراب

بسیاری از افراد بر این باورند که یکی از مزیت های یوگا راهی برای کنار آمدن با احساس اضطراب و استرس در آنان است.

در یک مطالعه‌ای که بر روی 34 زن مبتلا به اختلال اضطراب صورت گرفت، محققان شاهد تغییرات قابل توجهی شدند. آنها دو بار در هفته و به مدت دو ماه در کلاس‌های یوگا شرکت کردند. در پایان این تحقیقات کسانی که یوگا تمرین می‌کردند به طور قابل توجهی اضطراب کمتری نسبت به گروه‌های دیگر افراد که این مشکل را داشتند شدند.

مطالعه دیگری بر روی 64 زن مبتلا به اختلال استرس پس از سانحه یا PTSD صورت گرفت. این افراد پس از 10 هفته که هفته‌ای یکبار یوگا انجام می‌دادندعلائم PTSD کمتری در خود نشان دادند. در واقع 52٪ از شرکت کنندگان در این تحقیقات هیچ علائمی از PTSD را در خود نداشتند.

هنوز به صورت قطعی محققات درنیافتند که چگونه یوگا به کاهش علائم اضطراب در افراد کمک می‌کند. ولی خوب مشخصا تا حد زیادی می‌تواند این امر موثر باشد.

کاهش التهابات و درد

از مزیت های یوگا علاوه بر بهبود سلامت روان، برخی مطالعات نشان داده که تمرینات یوگا ممکن است به کاهش التهابات در افراد نیز کمک کند.

التهاب یا درد یک پاسخ ایمنی طبیعی در بدن است. اما التهابات مزمن می‌تواند به توسعه بیماری‌های پیش التهابی مانند بیماری‌های قلبی، دیابت و سرطان کمک کند.

یک مطالعه در سال 2015 که بر روی 218 شرکت کننده صورت گرفت افراد راه به دو گروه تقسیم کرد: کسانی که به طور منظم یوگا تمرین می‌کردند و کسانی که این کار را نمی‌کردند. محققان برای هر دو گروه تمرینات متوسط ​​و سختی را در نظر گرفتند.  

در پایان تحقیقاتافرادی که یوگا تمرین می‌کردند، احساس درد و التهاب کمتری نسبت به افرادی بودند که این کار را نمی‌کردند داشتند. اگرچه تحقیقات بیشتری در این مورد نیاز است ولی یافته‌ها نشان داده که یوگا می‌تواند تا حد زیادی از این التهابات در افراد جلوگیری کند.

بهبود سلامت قلب

مطالعات نشان داده است که یوگا می‌تواند به بهبود سلامت قلب کمک زیادی کند و به برطرف کردن بیماری‌های قلبی در افراد کمک کند.

تحقیقات گسترده‎ای در افراد بالای 40 سال که به مدت پنج سال یوگا تمرین می‌کردند انجام شد. این افراد فشار خون و نبض کمتری نسبت به افرادی که این کار را انجام نمی‌دادند داشتند.

فشار خون بالا یکی از دلایل عمده مشکلات قلبی مانند حملات قلبی و سکته مغزی است. کاهش فشار خون می‌تواند به کاهش خطر ابتلا به این مشکلات کمک کند. برخی تحقیقات همچنین نشان داده که انجام دادن یوگا به صورت مداوم می‌تواند به کند شدن پیشرفت بیماری‌های قلبی در افراد کمک کند.

یک مطالعه بر روی 113 بیمار مبتلا به بیماری قلبی صورت گرفت. از آنها خواسته شد که اثرات تغییر سبک زندگی شامل یک سال انجام دادن مداوم یوگا همراه با اصلاح رژیم غذایی و مدیریت استرس انجام شود.

شرکت کنندگان شاهد 23٪ کاهش کلسترول کلی و 26٪ کاهش کلسترول بد بودند. علاوه بر این پیشرفت بیماری‌های قلبی در 47٪ از این افراد به کل متوقف شد!

مشخص نیست که یوگا در مقایسه با سایر عوامل مانند رژیم غذایی چه نقشی داشته است. با این حال می‎توان به این نتیجه رسید که استرس یکی از عوامل اصلی بیماری‌های قلبی می‌تواند باشد. شما با انجام دادن تمرینات یوگا به صورت مداوم می‌توانید از این مشکل تا حد زیادی جلوگیری کنید و آنه را به حداقل برسانید.

مزیت های یوگا
مزیت های یوگا

بهبود کیفیت زندگی در افراد

یوگا می‌تواند به عنوان یک درمان کمکی برای بهبود کیفیت زندگی برای بسیاری از افراد باشد. در یک مطالعه بر روی 135 سالمند خواسته شد که مدت شش ماه یوگا و پیاده‌روی داشته باشند. محققان در پایان شاهد تغییرات مثبت و سازنده‌ای در این مورد شدند!

مطالعات دیگری نشان داد که یکی دیگر از مزیت های یوگا بهبود کیفیت زندگی و کاهش علائم در بیماران مبتلا به سرطان بوده است.

در یک مطالعه دیگر بر روی زنان مبتلا به سرطان پستان که تحت شیمی درمانی بودند باز هم به نتایج جالبی محققان دست پیدا کردند. انجام دادن یوگا در این افراد موجب کم شدن علائم شیمی درمانی مانند حالت تهوع و استفراغ شد و تا حد زیادی موجب بهتر شدن کیفیت زندگی در آنها شد.

در یک مطالعه مشابه دیگر به چگونگی تأثیر هشت هفته‌تی یوگا بر روی زنان مبتلا به سرطان پستان صورت گرفت. در پایان مطالعه زنان شاهد بهبود سطح نشاط، پذیرش و آرامش، درد و خستگی زیادی شدند.

مطالعات دیگر نشان داد که انجام دادن یوگا توانست که به بهبود کیفیت خواب، بهبود خلق و خو و بهبود عملکرد اجتماعی و کاهش علائم اضطراب و افسردگی در بیماران مبتلا به سرطان شود.

مبارزه با افسردگی

برخی مطالعات دیگر نشان داد که یوگا می‌تواند یک تاثیر ضد افسردگی در افراد داشته باشد و می‌تواند به کاهش علائم افسردگی در آنها کمک کند. یکی از اصلی‌ترین دلایل آن هم این است که یوگا می‌تواند سطح کورتیزول، هورمون استرس را که بر سطح سروتونین، انتقال دهنده عصبی که غالباً با افسردگی ارتباط دارد را تا حد زیادی کاهش دهد.

بر اساس تحقیقاتی که صورت گرفت از مزیت های یوگا می‌توان به درمان این بیماری و کاهش علائم اشاره کرد.

کاهش دردهای مزمن

دردهای مزمن هم یک  دیگر از مشکلاتی است که میلیون‌ها نفر در دنیا با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. این دردها هر چیزی می‌تواند باشد از آسیب‌های جسمی گرفته تا ورم‌های مفاصلی و …

بر اساس تحقیقاتی که صورت گرفته است مشخص شده است که تمرینات یوگا می‌تواند تا حد زیادی به کاهش این دردهای مزمن و بهبود عملکرد بدنی کمک کند.

اگرچه تحقیقات بیشتری در این مورد باید صورت بگیرد ولی با انجام دادن مداوم یوگا در برنامه روزمره، می‌توانید شاهد تغییرات عمده در خود شوید.

بهبود کیفیت خواب در افراد

کیفیت پایین خواب با چاقی، فشار خون بالا و افسردگی و اختلالات دیگری می‌تواند همراه باشد. مطالعات نشان داده که گنجاندن یوگا در برنامه‌های روزمره می‌تواند به کیفیت خواب شما بسیار کمک کند.

در مطالعه‌ای که در سال 2005 بر روی 69 بیمار مسن صورت گرفت نتایج قابل قبولی به دست آمد. یک دسته از افراد شرکت‌کننده برای درمان بی‌خوابی از داروهای گیاهی استفاده کردند و دسته دیگر فقط یوگا انجام دادند.

دسته‌ای که یوگا انجام می‌دادند خواب بهتر و باکیفیت‌تری به نسبت گروه دیگر داشتند! دلیل اصلی این مورد هم این است که یوگا به ترشح ملاتونین در بدن بسیار کمک می‎کند. از همه مهمتر از دیگر مزیت های یوگا این است که همان‌طور که گفته شد می‌تواند تأثیر مهمی بر روی اضطراب، افسردگی، دردهای مزمن و استرس  داشته باشد.

بهبود انعطاف‌پذیری و حذف تعادل

بسیاری از افراد برای بهبود انعطاف‎پذیری و حذف هر چه بیشتر تعادل در خود، یوگا را به برنامه تناسب اندام خود اضافه می‌کنند.

تحقیقات قابل توجهی وجود دارد که به صحت این موضوع دامن می‌زند و می‌تواند این موضوع بسیار قابل قبول باشد.

در یک تحقیقات از تأثیرات 10 هفته‌ای یوگا بر روی 26 مرد ورزشکار گفته شد. انجام یوگا و تاثیراتی که این مورد در مقایسه با افرادی که این تمرینات را انجام نمی‌دادند بسیار قابل تامل بود. شاید باور نکنید ولی یکی دیگر از مزیت های یوگا بهبود تعادل و تحرک در افراد مسن و سالخورده است.

تمرین روزانه فقط 15-30 دقیقه‌ای یوگا می‌تواند برای کسانی که بدنبال افزایش عملکرد با افزایش انعطاف‌پذیری و تعادل هستند، تفاوت بزرگی را ایجاد کند.

بالا بردن کیفیت تنفس در افراد

پرانایاما یا تنفس یوگیک، عملی در یوگا است که بر کنترل نفس از طریق تمرینات تنفسی و برخی تکنیکهای خاص متمرکز است.

بیشتر انواع یوگا شامل این تمرینات تنفسی است. چندین مطالعه مختلفی صورت گرفته است که  نشان داده تمرینات یوگا می‌تواند به بهبود تنفس در افراد کمک کند.

در یک مطالعه بر روی 287 دانشجوی دانشگاه در یک کلاس 15 هفته‌ای صورت گرفت. در این تحقیقات از آنها خواسته شد که ژست‌های مختلف یوگا و تمرینات تنفسی متناسبی را انجام دهند. در پایان مطالعه آنها با افزایش قابل توجهی از اعتماد به نفس در خود مواجه شدند.

این تمرینات تنفسی برای افرادی که از بیماری‌های ریوی، مشکلات قلبی و آسم رنج می‌برند بسیار مهم و حیاتی است.

بهبود کیفیت تنفس می‎تواند به ایجاد استقامت، بهینه سازی عملکرد و سلامت ریه‌ها و قلب شما کمک کند.

تسکین دردهای میگرنی

میگرن سردردهای مکرر شدیدی است که تقریباً از هر 7 آمریکایی، سالانه 1 نفر درگیر این موضوع است. به طور سنتی میگرن را با داروهای خاصی برای تسکین و مدیریت علائم درمان می‌کنند. ولی تحقیقات نشان داده است که یکی از مزیت های یوگا می‌تواند باعث کاهش دردهای میگرنی در این افراد شود.

یک تحقیقات گسترده بر روی 72 بیمار مبتلا به میگرن به مدت سه ماه صورت گرفت. آنها را  به دو گروه یوگا درمانی و خود مراقبتی تقسیم کردند. افرادی که تمرینات یوگا داشتند تا حد زیادی شاهد کاهش دردهای میگرنی به نسبت دسته دیگر بودند و در بسیاری از موارد این مشکل آنها به کل رفع شد. در صورت کلی یوگا می‌تواند عصب واگ را تحریک کرده و شدت میگرن را در افراد کاهش دهد.

عادات غذایی سالم

غذا خوردن آگاهانه که به آن غذا خوردن بصری نیز گفته می‌شود، مفهومی است که میل و رغبت شما نسبت به غذایی که می‌خورید را بالا می‌برد. این در مورد توجه به طعم، بو و بافت غذا و توجه به افکار، احساساتی که در هنگام غذا خوردن تجربه می‌کنید دارد.

تحقیقات نشان داده که این عمل باعث تقویت عادات غذایی سالم می‌شود.  که در نتیجه به کنترل قند خون، کاهش وزن و درمان رفتارهای نامنظم غذا خوردن می‌شود. از آنجا که یوگا تأکید مشابهی بر ذهن آگاهی دارد، برخی مطالعات نشان داده که این کار می‌تواند برای تشویق رفتارهای غذایی سالم مورد استفاده قرار گیرد.

یک مطالعه که در این صورت انجام گرفت در یک برنامه درمان سرپایی اختلال خوردن با 54 بیمار صورت گرفت. این افراد با انجام دادن تمرینات یوگا شاهد کاهش علائم اختلال در خوردن شدند. همچین یکی دیگر از مزیت های یوگا این است که این کار تأثیر زیادی بر روی علائم اختلال پرخوری و عصبی و… می‌تواند داشته باشد.  یوگا باعث کاهش دوره‌های پرخوری، افزایش فعالیت بدنی و کاهش وزن در افراد می‌شود.

برای کسانی که رفتارهای تغذیه‌ای نامنظمی دارند، انجام دادن تمرینات یوگا می‌تواند به سلامت تغذیه و جسم آنها کمک کند.

بالای بردن میزان قدرت

یوگا علاوه بر بهبود انعطاف پذیری، می‌تواند به بالا بردن میزان قدرت در افراد نیز کمک کند. در حقیقت پوزیشن‌هایی در یوگا وجود دارد که برای افزایش قدرت و عضله سازی طراحی شده‌اند.

در یک مطالعه که بر روی 79 بزرگسال صورت گرفت از آنها خواسته شد که شش روز در هفته و به مدت 24 هفته به صورت مداوم یوگا انجام دهند.  

آنها شاهد افزایش قابل توجهی قدرت بدنی در اندام فوقانی و استقامت و کاهش وزن را تجربه کردند. علاوه بر این شاهد کم شدن درصد چربی در بدن خود شدند.  12 هفته تمرین مداوم یوگا منجر به بهبود مقاومت، قدرت و انعطاف پذیری در افراد خواهد شد.

حرف آخر

مطالعات متعددی در مورد بسیاری از مزایای ذهنی و جسمی یوگا صورت گرفته است. گنجاندن این ورزش در برنامه روزمره می‌تواند به تقویت سلامتی، افزایش قدرت و انعطاف پذیری و کاهش علائم استرس، افسردگی و اضطراب در افراد کمک کند.

یافتن زمان تمرین یوگا فقط چند بار در هفته ممکن است کافی باشد تا در مورد سلامتی خود شاهد تفاوت‌های محسوس در بدن خود شوید.

زردنیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *