be-unique

چگونه خاص و منحصر به فرد باشیم؟

فهرست عناوین پنهان

مقدمه

با وجود اشتراکات زیادی که با اطرافیانتان دارید، بی‌گمان شما یک فرد خاص و منحصر به فرد هستید. خاص بودن یک دارایی باارزش است. بنابراین، قابل درک است که بخواهید آنچه را که در شما تفاوت ایجاد می‌کند به نمایش بگذارید. اگر می‌خواهید خاص و منحصر به فرد باشید آن را با خودتان بودن شروع کنید، خودِ اصیل و واقعیتان. علاوه بر آن، با امتحان کردن چیزهای جدید و جالب، افق‌های دیدتان را وسیع‌تر کنید. در نهایت روی شاخص بودنتان کار کنید تا در جمع حل نشوید. با این مقاله برگرفته از سایت WikiHow، خاص بودن را یاد بگیرید.

روش اول: خود واقعی‌ات باش

چگونه-منحصر-به-فرد-و-خاص-باشیم؟

اهداف و ارزش‌های شخصی خود را مشخص کنید

از مواردی که برای شما مهم هستند یک لیست تهیه کنید. سپس مواردی را که می‌خواهید در طول زندگی خود به دست آورید به آن اضافه کنید. این لیست‌ها را مرور کنید تا بفهمید که چه چیزی برایتان ارزش بیشتری دارد. در مرحله بعد از بین آن‌ها یک تا سه هدف شخصی را که برایتان از همه مهم‌تر هستند انتخاب کنید.
به عنوان مثال، شما ممکن است برای خلاقیت، کمک به دیگران و مراقبت از محیط زیست ارزش قائل شوید.
هدف شما ممکن است کاهش آلودگی هوا، نوشتن رمان یا خدمت به جامعه باشد.

نکته: دانستن ارزش‌ها و اهدافتان در زندگی، به شما کمک می‌کند تا در مورد خودتان صادق باشید. وقتی تصمیم جدیدی می‌گیرید از خود بپرسید که آیا ارزش‌ها و اهداف خود را رعایت کرده‌اید یا خیر.

سرگرمی‌ها و علایق خود را دنبال کنید تا خاص و منحصر به فرد تر باشید

درباره کارهایی که از انجام آن‌ها لذت بیشتری می‌برید فکر کنید، سپس تلاش کنید آن‌ها را در زندگی خود بگنجانید. در طول هفته زمانی را برای رسیدگی به آن‌ها کنار بگذارید. این به شما کمک می‌کند بیشتر به خود واقعیتان نزدیک شوید. همچنین به دیگران نشان می‌دهد که شما یک فرد مهیج و پرشور هستید.
برای مثال ممکن است بخواهید در یک کافه محلی موزیک بنوازید یا درباره فیلم‌ها در وبلاگتان مطلب بنویسید. برای فروش، کلاه بافتنی ببافید یا در یک تئاتر بازی کنید.

برای یافتن حقیقت باورهایی را که از دیگران آموخته‌اید به چالش بکشید

احتمالاً شما قوانین زیادی راجع به زندگی از اطرافیانتان مخصوصا والدین، معلمان یا رهبران مذهبی دریافت کرده‌اید. برخی از این عقاید را باور دارید و برخی را خیر. به اعتقاداتی که از دیگران آموخته اید فکر کنید. این سوال را از خود بپرسید که در کدام مورد حق با آن‌هاست. در بعضی موارد ممکن است لازم باشد با افراد دیگری مشورت کنید یا در مورد موضوع به خصوصی بیشتر تحقیق کنید. در نهایت، باورهایی را بپذیرید که متناسب با ارزش‌های شخصی شما باشند.

برای مثال، والدین شما ممکن است به شما آموخته باشند که تنها راه موفقیت در زندگی کسب شغل پردرآمد است. با این حال، این قضیه ممکن است برای شما  صدق نکند. شما ممکن است ترجیح بدهید شور و اشتیاق خود را برای فرا گرفتن رقص دنبال کنید. ممکن است خانواده شما به شما آموخته باشند که به افرادی که از دین متفاوتی هستند اعتماد نکنید. پس از تفکر، شاید شما به این باور برسید که این برچسب گذاری‌ها و قضاوت‌ها درست نیست و بخواهید که با همه برخورد یکسانی داشته باشید.

عیب‌های خود را بپذیرید زیرا آن‌ها شما را تبدیل به آنچه که هستید می‌کنند

هیچ‌کس کامل نیست و اشکالی ندارد که اشکالاتی داشته باشید! به جای اینکه به عیب‌های خود به عنوان یک چیز بد نگاه کنید، آن‌ها را به عنوان وزنه‌ای مشاهده کنید که به شما کمک می‌کنند بهترین‌ صفات خود را بشناسید. سعی کنید دست از انتقاد کردن برداشته و روی بهترینِ خود بودن متمرکز شوید.
به عنوان مثال ممکن است احساس کنید که پاهایتان خیلی بزرگ هستند یا ممکن است آرزو کنید که کاش می‌توانستید بهتر آواز بخوانید. این احتمال وجود دارد که شما تنها کسی باشید که متوجه این نقص‌ها می‌شود. در هر صورت، آن‌ها شما را منحصر به فرد می‌کنند، پس بپذیریدشان.
اشکالی ندارد اگر بخواهید روی اصلاح عیب‌هایتان کار کنید. به عنوان مثال برای تناسب اندامتان بیشتر تلاش کنید یا برای بهتر شدن درس ریاضی در کلاس‌های تقویتی شرکت کنید. به هر صورت، این‌ها نباید باعث شوند که شما احساس بدی در مورد خودتان داشته باشید.

انتقادگر درونی خود را خاموش کنید

این احتمال وجود دارد که نفس انتقادگر شما نگران این باشد که مردم درباره شما چه قضاوتی می‌کنند. این احتمالاً به این دلیل است که در گذشته احساس کرده‌اید قضاوت شده‌اید. برای خاموش کردن این صدا، بدانید که اگر خودتان باشید از افتادن چه اتفاقی خواهید ترسید؛ سپس با تمرکز بر نقاط قوت خود و آنچه که می‌تواند به درستی پیش برود، این‌گونه افکار منفی را به چالش بکشید.
به عنوان مثال، منتقد درونی شما ممکن است بگوید “مردم فکر می‌کنند رفتار شما احمقانه است”. این ترس ممکن است ناشی از اتفاقی در دوران مدرسه باشد. به خود بگویید “افرادی که از من انتقاد می‌کنند به خودشان اطمینان ندارند و من نمی‌گذارم آن‌ها مرا با خود پایین بکشند. من خلاق و قوی هستم و این را نشان خواهم داد”.

روش دوم: گسترش افق دید

چگونه-منحصر-به-فرد-و-خاص-باشیم؟

برای به دست آوردن تجربیات جدید، چیزهای جدید را امتحان کنید

تجربیات شما هستند که شما را منحصر به فرد می‌کنند. آغوشتان را به روی تجربه‌های جدید باز کنید. در رویدادها و جشنواره‌های محلی شرکت کنید. سرگرمی‌های جدید را امتحان کنید و از غذاهای جدید لذت ببرید. در اینجا مواردی وجود دارد که می‌توانید امتحان کنید:
غذاهای دیگر ملل‌ و فرهنگ‌ها را امتحان کنید.
به موزه‌های محلی بروید.
از شهرهای اطراف بازدید کنید.
نواختن یک ساز را تمرین کنید.
از دوستانتان در رابطه با سرگرمی‌هایشان جویا شوید.
به جشنواره‌ها و مراسم فرهنگی محلی بروید.
در نمایش‌های هنری شرکت کنید.

شخصیت خود را از طریق یک سرگرمی خلاق بیان کنید

خلاق بودن به شما کمک می‌کند تا خاص و منحصر به فرد تر باشید. سرگرمی‌ای را انتخاب کنید که از آن لذت می‌برید و برای پیشرفت در آن تلاش کنید. در اینجا چند ایده آورده شده است:
نقاشی کنید.
یک دفترچه طراحی برای خود فراهم کنید.
نوشتن یک وبلاگ را شروع کنید.
نواختن یک ساز را یاد بگیرید.
به یک تئاتر بپیوندید.

برای گسترش سطح دانش خود در مورد موضوعات مختلف بیاموزید

دانستن طیف گسترده ای از اطلاعات، شما را در جمع برجسته می‌کند. علاوه بر این، برای صحبت موضوعات متفاوتی در چنته خواهید داشت. برای کسب اطلاعات بیشتر فیلم‌های مستند را تماشا کنید. کتاب بخوانید و تحقیقات آنلاین انجام دهید. موضوعاتی را انتخاب کنید که مورد علاقه شما هستند یا فقط موارد تصادفی را جستجو کنید.
به عنوان مثال درباره روم باستان، خدایان مصری یا اسطوره آزتک بیاموزید.
درباره روانشناسی و نظریه‌های مختلف مربوط به آن بخوانید.
درباره جنبش‌هایی مانند معنویت گرایی، هیپی گری یا ممنوعیت‌های موجود در جامعه بیشتر بدانید.

برای تقویت اعتماد به نفس، در یک کلاس بازیگری شرکت کنید

به نمایش گذاشتن منحصر به فرد بودنتان در ابتدا می‌تواند سخت باشد. به خصوص اگر احساس کنید که همه در حال تماشا هستند. شرکت دریک تئاتر به شما کمک می‌کند که به دیده شدن عادت کنید. این باعث می‌شود که در زندگی واقعی خود اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید. به گروه تئاتر مدرسه یا محله خود بپیوندید یا به دنبال کلاس بازیگری در شهر خود باشید.

برای یاد گرفتن درباره دنیا سفر کنید

بازدید از مکان‌های دیگر به شما کمک می‌کند تا درباره زندگی سایر افراد درک بیشتری داشته باشید. علاوه بر این، به شما کمک می‌کند تا درباره خودتان اطلاعات بیشتری کسب کنید. سعی کنید سفرهای بیشتری را در زندگی خود بگنجانید، حتی اگر فقط یک روز فرصت برای سفر به یک مکان نزدیک دارید. به فرهنگ مکانی که می‌روید توجه کنید؛ اینکه مردم چگونه رفتار می‌کنند و لباس می‌پوشند و چه چیزهایی برایشان دارای ارزش است.
به احساستان درباره مکان جدیدی که درآن هستید فکر کنید و در جستجوی چیزهای جدید باشید.

راه حل متفاوت: ممکن است اکنون نتوانید سفر کنید، مشکلی نیست. درعوض، خود را در مستندها، کتاب‌های مسافرتی و وبلاگ‌های آنلاین در مورد مکان‌هایی که می‌خواهید بازدید کنید غرق کنید. این به شما کمک می‌کند تا در مورد سایر مکان‌هایی که به سطح بودجه شما می‌خورند، اطلاعات کسب کنید.

کسانی که بدی شما را می‌خواهند، ندید بگیرید

این به معنای این است که دارید کارتان را درست انجام می‌دهید. در دنیای کامل، نفرتی وجود نخواهد داشت. با این حال، معمولاً نحوه بازی کردن در زندگی عادی اینگونه نیست. وقتی افراد با نفرت پراکنی شما را اذیت می‌کنند، به آن‌ها گوش ندهید و از آن‌ها فاصله بگیرید. سپس، از یک تعریف و تایید مثبت برای تقویت روحیه خود استفاده کنید.
می‌توانید بگویید “من نمی‌خواهم بگذارم دیدگاه منفی آن‌ها من را عقب نگه دارد” یا “من از سخنان آن‌ها قوی‌تر هستم”.


به عنوان مثال، بیایید بگوییم که شما در برنامه استعدادیابی مدرسه خود شرکت کرده‌اید و افرادی شروع به شایعه پراکنی در مورد استعداد شما کرده‌اند. این می‌تواند یک تجربه واقعاً دردناک باشد؛ اما این اتفاق بیشتر ازآنکه در مورد شما بگوید درمورد آنان است. آن‌ها احتمالاً حسادت می‌کنند که شما در حال دنبال کردن رویای خود هستید و مسخره کردنتان بهترین راه برای متوقف کردنتان است. اجازه ندهید مردم شما را از انجام آنچه می‌خواهید باز دارند.
وقتی احساس می‌کنید دلسرد شده‌اید به خود بگویید “زندگی من باید جالب‌تر از زندگی آن‌ها باشد، مخصوصا اگر این‌قدر درگیر آنچه که من انجام می‌دهم هستند” یا “من ترجیح می‌دهم خاص و منحصر به فرد باشم تا نامرئی”.

نکته: به خاطر داشته باشید که نفرت پراکن‌ها معمولاً روی افرادی که به آن‌ها حسادت می‌کنند یا افراد هنجارشکن تمرکز می‌کنند. اگر افرادی از شما متنفر هستند، خود را موفق تلقی کنید.

روش سوم: ایستادگی کردن

چگونه-منحصر-به-فرد-و-خاص-باشیم؟

از مقایسه کردن خود با دیگران دست بردارید

توقف مقایسه کردن فعالیت خود با کاری که دیگران انجام می‌دهند کار سختی است. با این حال، متوقف کردن آن مهم است زیرا مقایسه باعث می‌شود که همیشه خود را ناکافی ببینید. در عوض، بهتر است خود را با گذشته خود مقایسه کنید تا اطمینان حاصل کنید که در حال رشد هستید.
به عنوان مثال، مهارت‌های خود را در سال گذشته با مهارت‌هایی که اکنون دارید قیاس کنید.


ممکن است شما وسوسه شوید که نمرات خود را با نمرات دوستتان مقایسه کنید. به جای این کار بهتر است مهارت‌های خود را در گذشته با عملکرد الان خود قیاس کنید. ممکن است با خود بگویید “سال گذشته من اصلاً جبر را نمی‌فهمیدم اما اکنون می‌توانم واحدهای درسی خود را پاس ‌کنم”. این پیشرفت است.

نکته: ممکن است افرادی باشند که شما از آن‌ها الهام می‌گیرید، مانند خواننده یا بازیگر محبوبتان. این چیز بدی نیست، فقط اطمینان حاصل کنید که خودتان را بر اساس کارهایی که آن‌ها انجام می‌دهند قضاوت نکنید.

کاری را انجام بدهید که شما را خوشحال می‌کند، بدون نگرانی درباره افکار دیگران

 زندگی کوتاه است بنابراین آن را صرف انجام کارهایی کنید که شما را خوشحال می‌کنند. مردم می‌توانند دیدگاه‌های متفاوتی نسبت به شما داشته باشند. وقتی آن‌ها نسبت به کارهایتان منفی نگری می‌کنند گوش ندهید. به کارتان ادامه دهید.
به عنوان مثال، اگر از پوشیدن لباس هالووین در ماه ژانویه خوشحال می‌شوید آن را انجام بدهید. هم‌چنین، اگر از تغییر در ظاهر خود سرگرم می‌شوید برخی روزها پوشیدن یک کلاه گیس جدید را امتحان کنید.


اگر کسی شما را مسخره کرد، دادن یک جواب دندان‌شکن کار زیرکانه‌ایست. می‌توانید بگویید “آیا کل شب داشتی به این فکر می‌کردی؟ یا “وای، این همه توجه باور کردنی نیست!” یا “همیشه از شنیدن نظر طرفدارانم خوشحال می‌شوم!”. این گونه جواب‌ها می‌تواند آن‌ها را متوقف کند. اگر صحبت کردن با این افراد باعث ناراحتی شما می‌شود، از آن‌ها دوری کنید و با شخصی که شما را درک می کند صحبت کنید.
وقتی افراد اظهار نظر می‌کنند، به خود یادآوری کنید که چرا خودتان بودن برای شما مهم است. با خود بگویید: “من می‌خواهم خودم نویسنده داستان زندگی‌ام باشم، پس اجازه نمی‌دهم این افراد مرا عقب نگه دارند”.

همرنگی با جماعت را کنار بگذارید و مسیر خودتان را پیدا کنید

احتمالاً در مدرسه یا محل کار خود با انطباق و پیروی از محیط روبرو شده‌اید. بعضی اوقات پیروی از قوانین مهم است اما این بدان معنا نیست که باید هویت خود را کنار بگذارید. لازم نیست با همه افراد منطبق باشید. فقط خودتان باشید.
به عنوان مثال، نگران آنچه که مد روز است یا مد نیست نباشید. لباس‌هایی را انتخاب کنید که بیانگر آنچه می‌خواهید به جهان بگویید باشند.


به همین ترتیب، برای انتخاب یک مسیر آموزشی یا شغلی صرفا به این دلیل که دیگران در مسیر مشخصی قدم گذاشته‌اند خود را تحت فشار قرار ندهید. وقتی تصمیمی می‌گیرید، حتی اگر دیگران موافق نباشند، آنچه را که احساس می‌کنید برایتان مناسب است انجام دهید.
اگر لباس فرم به خصوصی دارید، خاص بودنتان را از طریق لوازم جانبی و تزئینات ابراز کنید. اگر مجاز به استفاده از این‌ها نیستید، به دنبال راه‌های دیگری برای بیان خود باشید. یک اکیپ تشکیل بدهید یا در کلاس اگر به چیزی اعتراض دارید آن را با اعتماد به نفس بیان کنید.

برای داشتن یک تیپ خاص و منحصر به فرد لباس‌های خود را به شیوه‌های غیر منتظره‌ای تلفیق کنید

پیش از هر چیز، نکته مهم‌ پوشیدن لباس‌هایی است که دوستشان دارید و در آن‌ها احساس راحتی می‌کنید. با این حال، شما می‌توانید با ترکیب کردن سبک‌ها، تیپ خود را منحصر به فرد کنید. کمد خود را باز کنید و ببینید چه ترکیباتی از لباس‌هایتان می‌توان ساخت.
به عنوان مثال، یک پیراهن دکمه دار راه راه را با دامن طرحدار بپوشید.
کت قرمز گشاد را با یک جفت شلوار چرم امتحان کنید.
یک پیراهن تونیک گشاد را با شلوار جین تنگ گل‌دار جفت کنید.

تیپ خود را با تزییناتی که جلب توجه می‌کنند برجسته و خاص کنید

به دنبال جواهرات درشت، عینک، کلاه، روسری، کمربند، کفش و کیف دستی باشید. در عین حال، لوازم جانبی خود را بسازید! حداقل یک قطعه جانبی جذاب همراه با لباس خود بپوشید تا در بین جمع ظاهر خاص و منحصر به فرد تری داشته باشید.
به عنوان مثال، با استفاده از یک قلم مو و رنگ سفید، یک جفت کفش مشکی ساده را تبدیل به یک کفش خاص کنید.
تزیینات زیبایی را به کیف دستی یا کوله پشتی خود اضافه کنید تا منحصر به فرد شوند.
جواهرات بزرگ و یا ساخته شده از مواد عجیب و غریب را امتحان کنید. به عنوان مثال یک آویز که از گوی‌های شیشه‌ای ساخته شده بر گردن بیندازید.

اگر آرایش می‌کنید با آرایش خود بازی کنید

وقتی صحبت از آرایش است قوانین را بشکنید! برای ایجاد ظاهری جالب و جدید، رنگ‌ها را به روش‌های غیر منتظره‌ای ترکیب کنید. با صورت خود مانند بوم نقاشی رفتار کنید تا بتوانید خودتان را بهتر بیان کنید.
به عنوان مثال، از سایه‌های جسورانه روی پلک‌های خود استفاده کنید. با یک خط چشم تتوموقت بکشید. با استفاده از نگین‌های رنگی یک طرح کریستالی روی پوستتان ایجاد کنید. یک رژ لب با رنگی خیره کننده استفاده کنید. با استفاده از مژه‌های رنگی چشم خود را تزیین کنید.
برای یادگیری تکنیک‌های جدید آموزش‌های سایت یوتیوب را تماشا کنید.

راه حل متفاوت: پرهیز از آرایش نیز یک راه عالی برای منحصر به فرد بودن است! اگر تمایل ندارید، مجبور نیستید که صورت خود را به بوم تبدیل کنید.

اگرعلاقه دارید تتو یا پیرسینگ کنید

 تتو کردن و سوراخ کردن بخشی از بدن می‌تواند ظاهری متفاوت از دیگران به شما بدهد. علاوه بر این، آن‌ها هنگام ملاقات با افراد جدید، یک موضوع عالی برای شروع مکالمه هستند. اگر قصد تتو دارید، طرح‌هایی را انتخاب کنید که برای شما معنی خاصی داشته باشند یا باعث شوند جذاب‌تر شوید. اگر می‌خواهید بدنتان را سوراخ کنید، به دنبال گوشواره و جواهراتی باشید که نشان‌دهنده علایقتان باشد.
به عنوان مثال، ممکن است شما یک پری دریایی را برای تتو انتخاب کنید چون همیشه بخشی از افکارتان را درگیر می‌کرده است.
به همین ترتیب، جواهراتی را انتخاب کنید که بر اساس رنگ مورد علاقه یا ماه تولدتان باشند.
اگر هنوز به سن قانونی نرسیده‌اید، حتما از والدین یا سرپرست خود اجازه بگیرید.

نکات

از کسانی که با آن‌ها ملاقات می‌کنید چیزهای با ارزش بیاموزید.
برای کسی غیر از خودتان تغییر نکنید. برای خوشبختی و موفقیت نیازی به زندگی با استانداردهای افراد دیگر نیست.
سعی کنید سبک‌های مختلف را با هم تلفیق کنید تا یکی از آن‌ها را که برازنده شماست، پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *