classy

چگونه یک خانم با­کلاس باشیم؟

مقدمه

“خانم” بودن این است که نشان دهید کلاس، رفتار و تربیت خوبی دارید. یک خانم درجه‌­یک بودن به این معنا نیست که شما باید پرفیس­ و افاده باشید، بلکه باید در اعمال روزانه خود تا جای ممکن وقار، ملاحضه و اعتدال را رعایت کنید. اگر می­خواهید بدانید که چگونه یک خانم باکلاس باشید، کافیست این مراحل را دنبال کنید.

بخش اول: ظاهر باکلاس

چگونه-باکلاس-باشیم؟

حرکاتتان را اصلاح کنید

داشتن ژست خوب بخش مهمی از باکلاس بودن است. حتماً پشت خود را صاف نگه دارید، چه در حالت نشسته و چه در حالت ایستاده. ازخمیده بودن و دولاشدن پرهیز کنید. خمودگی نشانه تنبلی و بد­رفتاریست، بنابراین مطمئن شوید که ستون فقرات و سر خود را تا حد امکان صاف نگه میدارید. هنگام نشستن، ساق پایتان را روی ران پای دیگر نیندازید؛ درعوض، پایین پایتان را به حالت ضربدری روی پای دیگر قرار دهید. سعی کنید این کار را هنگامی که تنها هستید انجام دهید، در نهایت عادت می­کنید که این کار را در مقابل دیگران هم انجام بدهید.

بهداشت را حفظ کنید

 این به معنای هر­روز دوش گرفتن و پوشیدن لباس تمیز و بدون لکه است. اگر کاری انجام می­دهید که باعث کثیف شدنتان می­شود، بلافاصله لباستان را عوض کنید. اگر در شرایطی قرار دارید که عرق می­کنید (مثلاً رقص)، یک پیراهن اضافی با خود به همراه داشته باشید.

مرتب باشید

در صورت نیاز روزانه چندین بار موهای خود را شانه بکشید و در صورتی که ریزش مو دارید موهایتان را ببندید. موهای خود را در ملاءعام شانه نکنید چون ممکن است جلف به نظر بیایید. صبر کنید تا در حمام تنها شوید و این کار را انجام دهید.

باکلاس آرایش کنید (اختیاری)

اگر اهل آرایش هستید، پس باید آن را درست انجام دهید. برای روزهای معمولی، آرایش طبیعی ظاهر بهتری دارد. آرایش نداشتن یا آرایش کم، بهتر از آرایش غلیظ است. به یاد داشته باشید که آرایش نامناسب و بیش از حد نشان­دهنده ضعف شماست.

با ظرافت و محجوب لباس بپوشید

کلید اصلی اینجا باوقار لباس پوشیدن است. مجبور نیستید هزینه زیادی صرف کنید، کافیست از لباس­هایتان درست نگه داری کنید. لباسی که پاره یا خراب است بسته به شرایطی که در آن قرار دارید می­تواند بالقوه نامناسب تلقی شود. مهم این است که لباس برازنده شما باشد؛ پوشاننده  قسمت­های ضروری، بدون چروک و متناسب با شرایط. این به معنای نپوشیدن چیزهای خیلی کوتاه (دامن کوتاه یا شورت) ، بیش از حد شفاف و یا هر چیزی­ست که شکم شما را در معرض دید قرارمی­دهد. اگر تمایل به پوشیدن لباس­های بازتر دارید (برهنگی گردن، شانه­‌ها، یا پوشیدن دامن­‌های چاکدار)، فقط یک چیز را آشکار کنید. به عنوان مثال، یک بلوز با یقه باز باید همراه با دامن یا شلوار بلند پوشیده شود و دارای آستین مناسب باشد که شانه­ها را بپوشاند.

به یاد داشته باشید که وقتی شک دارید بهتراست لباس زیادی پوشیده باشید تا کم. اگر در مورد پوشیدن لباس برای مناسبتی شک دارید، بهتر است به نظر بیاید که از سایر میهمانان وقت بیشتری برای انتخاب لباستان گذاشته­اید تا اینکه به نظر بیاید اهمیتی برای آن قائل نشده­اید.

بخش دوم: رفتار باکلاس

چگونه-باکلاس-رفتار-کنیم؟

همیشه از کلام آراسته استفاده کنید

قسم نخورید و ازعبارات خشن استفاده نکنید. بددهنی یکی از بدترین صفات برای یک خانم باکلاس است. اگر احساس می کنید که مکالمه شما بدون استفاده از بدگویی کسل­کننده می­شود، به یاد داشته باشید که این موقتی است. همانطور که در عباراتتان کلمات مودبانه را جایگزین می­کنید (که منابع نامحدودی برایشان وجود دارد)، زبان خود را خاص‌­تر، صریح‌­تر و جالب‌­تر می­کنید.

یک سخنران ماهر باشید

اگر می­خواهید باکلاس باشید، باید واضح صحبت کنید. از سخنان زشت یا پرحرفی پرهیز کنید و دستورزبان صحیح را رعایت کنید. یک خانم باکلاس، با اعتماد­ به ­نفس صحبت می­‌کند و به اندازه کافی صریح حرف می­‌زند تا دیگران بتوانند او را درک کنند. از گفتن “مممم” و “مثلا” تا جایی که می­توانید پرهیز کنید چون باعث می­‌شود بی­تجربه به نظر بیایید. برای مثال به جای اینکه بگویید “هی مریم چطوری، مشقتو تموم نکردی چون منم نکردم!” بگویید “سلام مریم، تکالیفت رو تموم کردی؟”. اولی از لحاظ دستورزبان غلط است. مرتب مطالعه کنید تا دایره  لغات و عباراتتان را ارتقا دهید.

به دیگران اهمیت بدهید

 این کلید باکلاس بودن است؛ بدون آن با یک فرد افاده ای اشتباه گرفته می­شوید. به‌­ویژه به نیازهای سالمندان توجه داشته باشید و به یاد داشته باشید که هیچ­کس مدیون توجه شما نیست. همیشه مودب باشید. خانم­‌های باکلاس هیچ‌­چیز توهین‌­آمیز و آزاردهنده‌­ای به افراد دیگر نمی­‌گویند.

اگر مجبور هستید با کسی بحث کنید یا آنها را سر جای خود بنشانید، حقیقت را همان­طور که می­‌بینید بگویید، اما با زبانی ملایم و بدون فریاد زدن. یافتن زمان و مکان مناسب برای چنین رویارویی­‌هایی بسیار مهم است.

اگر می­خواهید یک خانم باکلاس باشید باید با پیش­خدمت‌­ها، غریبه­‌ها ، دوست دوستانتان وهمسایگان با همان میزان احترامی که برای دوستان صمیمی خود قائل هستید رفتار کنید.

کاری کنید که افراد احساس راحتی کنند

خانم های باکلاس، اجتماعی و راحت هستند. نکته اصلی برای انجام این کار این است که در افرادی که با آن­ها ملاقات می کنید احساس راحتی و پذیرش ایجاد کنید. اگر این کار برای شما آسان نیست، بر روی بهبود مهارت­‌های اجتماعی خود و کاریزماتیک بودنتان کار کنید. بهبود مهارت‌­های مکالمه یک روش عالی برای قرار دادن افراد در آسایش و ایجاد تصویر یک بانوی فرهیخته و آگاه از شماست.

قوانین معاشرت خود را تکمیل کنید

یک شروع خوب این است که همیشه مودب باشید و به اندازه تشکر کنید. اگر در موقعیت­های اجتماعی عصبی می­شوید، درک صحیح از قوانین معاشرت به شما کمک می­کند زیرا در این صورت شما همیشه می­دانید که چگونه قرار است عمل کنید. آداب و رسوم صرف شام، آداب و معاشرت مهمانی، آداب و معاشرت در محل کار و آداب و رسوم دوستی را بیاموزید تا باکلاس­تر شوید.

به یاد داشته باشید که اظهارنظر و یا ایجاد هیاهو درباره رفتارهای غلط دیگران اصلا کار درستی نیست. مگر اینکه واقعا اوضاع نیازمند این گونه رفتار باشد (رفتار آنها ممکن است به خود یا دیگران آسیب برساند، یا بسیار دور از رفتار اخلاقی قابل قبول قرار داشته باشد). با کمال مهربانی از نواقص و کاستی­های آنها چشم پوشی کنید.

از شایعه ­‌سازی درباره  دیگران خودداری کنید

 شایعات مخرب یا صحبت کردن پشت سر افراد رفتار پسندیده­ای نیست. اگرچه ممکن است از کسی عصبانی شوید یا احساس ناراحتی کنید، ولی بدگویی درباره آن برای یک شخص ثالث مشکلات شما را حل نمی‌­کند. اگر می­خواهید یک خانم باکلاس باشید، باید خود را مهار کنید و از گفتن چیزهای منفی در مورد دیگران خودداری کنید؛ مگر اینکه بخواهید برای خودتان مشکل ایجاد کنید.

پست­های فیس­بوک خود را نیز باکلاس نگه دارید. به جای اینکه به “بعضی از افراد” که درباره شما اشتباه کرده‌­اند اعتراض کنید، توجه خود را به جنبه­‌های مثبت معطوف کنید.

عزت نفس داشته باشید

 باکلاس بودن و مودب بودن به هیچ وجه به معنای تحت فشار قرار دادن خودتان و بیان عقایدی که متعلق به شما نیستند نیست. اگر فکر می­‌کنید که نظرات شما ممکن است خیلی تند باشند و به افراد حاضر در جمع آسیب بزنند دروغ نگویید، بلکه سعی کنید موضوع را به چیز دیگری تغییر دهید. اگر کسی سؤال بی­پروایی می­‌پرسد، احساس نکنید که ملزم به پاسخگویی هستید.  شوخی کنید یا تلاش کنید که این سؤال را پشت گوش بیندازید.

وقتی در حال دفاع از حقوقتان هستید، ادعای خود را بدون متوسل شدن به ناسزا بیان کنید و بیش از حد احساساتی نشوید.

مطالب مرتبط: چطور نمی‌توانم دوست پسر داشته باشم؟

بخش سوم: سنگ تمام بگذارید

چگونه-باکلاس-باشیم؟

خوب بخوانید

برای یافتن الگوهای مناسب اخلاقی رمان بخوانید. جین آستین در تصویر کردن رفتار زیرکانه  و اخلاق خوب و بد استثنایی است و برای هر کسی که مایل است یک خانم باکلاس باشد خواندن آن ضروری­ست. خواندن رمان­های کلاسیک نیز این مزیت را دارد که شما را به یک بانوی آگاه تبدیل می‌کند. هیچ­چیز باکلاسی در جهل وجود ندارد. خوب خواندن باعث می­شود که بتوانید مکالمات پیچیده‌­تری برقرار کنید.

دوستان باکلاس پیدا کنید

اگر واقعاً مصمم هستید که باکلاس باشید، پس باید به دنبال شریک­های باکلاس باشید. اگر دوستانتان سطح کلاس  شما را پایین آورده اند یا از طرز تفکر جدید شما پشتیبانی نمی­‌کنند، ممکن است لازم باشد  افراد دیگری را پیدا کنید که به شما کمک کنند یک بانوی باکلاس باشید. این افراد باید دارای اعتماد به­ نفس بوده و به خود اطمینان داشته باشند. شاید باید کمی بزرگ­تر و بالغ­تر باشند تا بتوانید از آنها یاد بگیرید. دوستان شما باید شما را بالا ببرند، نه  اینکه شما را پایین بیاورند؛  بنابراین باید با افرادی در ارتباط باشید که از شما بخواهند از چیزی که هستید بهتر باشید.

شهروندی با وجدان باشید

بخشی از باکلاس بودن به معنای  یک شهروند خوب و با وجدان بودن است. معنی این چیست؟  بسیاری چیزها. برای مثال بعد از اینکه موادغذایی خود را در صندوق عقب قرار دادید ، چرخ خرید خود را در پارکینگ رها نکنید؛ آن را سر جای خود برگردانید. برای رد شدن عابران پیاده در هنگام رانندگی توقف کنید. در را برای افراد مسن نگه دارید، حتی اگر عجله دارید. اگر چیزی را در سوپر مارکت به زمین انداختید، آن را تمیز کنید یا به یک کارمند بگویید چه اتفاقی افتاده است و بی­خیال از خرابکاری خود فاصله نگیرید.

عادت­های یک خانم بی­‌کلاس را رها کنید

 اگر واقعاً متعهد به باکلاس بودن هستید، باید از شر چند موردی که ممکن است باعث شود کمتر باکلاس به نظر بیایید خلاص شوید. در اینجا به عنوان مثال مواردی وجود دارد که باید از آنها دوری کنید.

با سر و صدا آدامس جویدن
با صدای بلند غذا خوردن
آروغ زدن
زیاده روی در مصرف مشروبات الکلی در اماکن عمومی
فحش دادن
چشم‌­غره رفتن
خارج کردن باد معده در اماکن عمومی
خارج کردن ترشحات بینی
بوسیدن در ملاءعام
مسئولیت اعمال خود را بپذیرید

توانایی گردن گرفتن آنچه را که خودتان انجام داده اید سطح بالایی از کلاس است. بازی کردن نقش قربانی و انداختن مشکلات بر گردن دیگران اصلا باکلاس نیست.  گفتن این جمله که من می­توانستم این کار را انجام دهم اگر فلانی … اصلا درست نیست. از ناله کردن و بهانه گیری دست بکشید و درک کنید که زندگی همان چیزی است که شما برای خود می­‌سازید. بدانید که شما این قدرت را دارید که به اندازه دلخواه‌تان باکلاس باشید و می­‌توانید زندگی را به همان اندازه که می­‌خواهید زندگی کنید. شکایت ازچیزهایی که ندارید باکلاس  نیست. این اعتقاد باکلاس است که بپذیرید باید کارهای زیادی انجام دهید تا به فردی تبدیل شوید که واقعاً می­‌خواهید باشید.

برگرفته از سایت WikiHow

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *