رمز پویا-همه بانک ها

رمز پویا؛ شیوه فعال سازی رمز پویا برای تمام بانک ها

رمز پویا

از دی ماه 98، شیوه استفاده مردم ایران از موبایل بانک تغییراتی عمده را تجربه کرد. رمز پویا که پیش از آن تاریخ فعال شده بود، اجباری شد. به همین دلیل مردم زیادی به دنبال فعال کردن این رمز روی گوشی‌های خود بودند. بانک‌ها نیز در ابتدا چندان برای این کار آماده نبودند. سیستم به کار گرفته شده در خصوص این رمز، تغییراتی را به چشم دید. حالا رمز پویا جا افتاده و مردم زیادی از آن استفاده می‌نمایند.

نام دیگر رمز پویا، رمز یک بار مصرف است. در زبان انگلیسی به آن One Time Password یا به اختصار OTP می‌گویند. البته هنوز مردم قادر به استفاده از رمز دوم سنتی هستند. با این حال، تنها تا 100 هزار تومان روزانه می‌توان به این شیوه منتقل کرد. برای ارقام بالاتر باید رمز پویا را فعال کرد.

شیوه استفاده

رمز پویا به سه شیوه متفاوت قابل دستیابی است.

  • شیوه اول استفاده از شیوه پیامکی است. بیشتر مردم در حال حاضر از این شیوه استفاده می‌کنند. هر بار که روی درخواست رمز پویا در درگاه پرداخت کلیک می‌کنید، یک کد چند رقمی به گوشی همراه شما پیامک می‌شود. البته ابتدا باید رمز پویا را در خودپرداز فعال کنید و شماره تماس خود را نیز بشناسانید.
  • شیوه دوم استفاده از نرم افزار است. بانک‌های متفاوت، اپلیکیشن‌هایی با نام‌ها نظیر مرزبان معرفی کرده‌اند. در این اپلیکیشن‌ها می‌توانید رمز را ببینید، کپی کرده و به درگاه پرداخت منتقل نمایید.
  • شیوه سوم، از طریق کد یک بار مصرف USSD. برای این کار بعضی بانک‌ها یک سری کد معرفی کرده‌اند که باید آنها را شماره‌گیری کنید تا به کد یک بار مصرف خود برسید. مثلا یکی از بانک‌ها، کد *720# را معرفی نموده است.

البته مسئله اصلی این است که زمان استفاده از این رمزها، مدت‌دار است. برای مثال یک تا دو دقیقه وقت استفاده از این رمز را دارید. در صورتی که زمان بیشتری بگذرد، باید دوباره درخواست بدهید. با این حال یک مسئله مهم این بین، کار را مشکل کرده است. شیوه‌های بانک‌ها در این زمینه یکپارچه نیست. تفاوت‌های زیادی این بین وجود دارد که ایده‌آل نیست. اگر قصد استفاده از چند کارت متفاوت از بانک‌های گوناگون را دارید، ممکن است موضوع کمی گیج‌کننده باشد.

بانک ها

در ادامه با شیوه بانک‌های متفاوت آشنا خواهیم شد:

بانک ملی

اپلیکیشن 60 بانک ملی چاره کار است. پس از نصب این نرم افزار، باید روی گزینه رمز یک بار مصرف کلیک کنید. شماره تلفن را وارد کرده و بعد برای نرم افزار رمز (به صورت الگوی کشیدنی یا عددی) معرفی می‌کنید. یک کد فعالسازی پیامک می‌شود که باید آن را وارد کرده و تائید را بزنید. بعد باید به خودپرداز بروید و در قسمت رمز، بخش فعالسازی رمز دوم یک بار مصرف را فعال کنید. شماره تلفن خود را نیز در این بخش وارد می‌کنید و روی تائید می‌زنید. یک کد هشت رقمی توسط دستگاه چاپ می‌شود و کد دیگری برایتان پیامک می‌شود. با وارد کردن دو کد در نرم افزار، سامانه رمز پویای شما فعال خواهد شد.

راه دیگر این است که مستقیما به خودپرداز بروید. در قسمت رمز، فعال سازی رمز دوم یک بار مصرف به صورت پیامک را انتخاب کنید. اینطور کد هر بار به گوشی همراه ارسال خواهد شد.

بانک ملت

باید اپلیکیشن رمزنگار بانک ملت را دانلود کنید. بعد سراغ دستگاه خودپرداز بانک ملت می‌روید. به قسمت رمز می‌روید و شیوه‌ی رمزنگار ملت را برای رمز دوم پویا انتخاب می‌کنید. یک کد فعالسازی پیامک می‌شود. این کد را وارد کرده و بعد رمزی خود برای ورود به نرم افزار قرار می‌دهید. کارت‌های ملت خود را در سامانه تعریف می‌کنید. هر بار می‌توانید رمز را در همین اپلیکیشن دریافت نمایید.

بانک ملت-رمز پویا
بانک ملت-رمز پویا

در شیوه پیامکی، اول سراغ خودپرداز می‌روید. به بخش رمز رفته و نسخه پیامگی رمز نگار ملت را انتخاب می‌کنید. راهنمای استفاده پیامک می‌شود. برای هر بار استفاده، چهار رقم آخر شماره کارت باید به ۳۰۰۰۳۳۰۳ پیامک شود.

بانک سامان

باید اپلیکیشن رمزینه بانک سامان را دانلود کنید. اپلیکیشن را فعالسازی می‌کنید. برای این کار باید حضوری به یکی از شعب بانک سامان مراجعه کرده و فرم مخصوص فعالسازی را دریافت نمایید. یک کد QR Code در اختیار شما قرار می‌گیرد. در اپ رمزینه این کد را اسکن می‌کنید. یک رمز شش رقمی نیز برای اپلیکیشن باید در نظر بگیرید. همینطور کدی چهار رقمی برایتان پیامک می‌شود که باید در نرم افزار وارد کنید. حالا اپلیکیشن آماده تولید کد رمز پویا برای شما است.

بانک اقتصاد نوین

باید نرم افزار ارس بانک اقتصاد نوین را دانلود کنید. یک رمز برای ورود تعریف می‌کنید. فعالسازی دو راه دارد. اول حضور در بانک و درخواست فعالسازی است. طریقه دوم مراجعه به اینترنت بانک و ورود به بخش کارت/ فعالسازی رمز دوم است. برای هر تراکنش لازم است به این اپلیکیشن بیایید و رمز را دریافت کنید.

بانک پارسیان

سراغ خودپرداز بانک پارسیان می‌روید. بخش رمز و بعد گزینه ثبت نام رمز یک بار مصرف را انتخاب می‌کنید. شماره تلفن زمان افتتاح حساب نمایش داده می‌شود که آن را تائید می‌کنید. یک رمز هشت رقمی تعیین می‌کنید. اینجا می‌توانید رمز پیامکی در همراه بانک یا به صورت پیامکی، یا هر دو را انتخاب کنید. یک کد فعالسازی پیامک می‌شود. همراه کارت پارسیان را می‌شود در سایت این بانک یافت. در اپلیکیشن سراغ بخش رمز یک بار مصرف می‌روید و کد فعالسازی پیامک شده را وارد می‌کنید. از اینجا رمز دوم یک بار مصرف فعال شده است.

بانک پاسارگاد

بانک پاسارگاد دو شیوه کد USSD و اپلیکیشن همراه بانک را معرفی کرده است. فعالسازی به دو شیوه ممکن است. اولی با کمک همراه بانک است. از طریق سایت وارد اینترنت بانک خود می‌شوید. بخش کارت، کارت‌های من، (…)، گزینه مدیریت نوع رمز دوم، تائید رمز دوم یک بار مصرف را انتخاب می‌کنید. شیوه دوم با همراه بانک است. همراه بانک بانک پاسارگاد را نصب کنید. در قسمت کارت، رمز پویا، فعالسازی را انتخاب کنید.

شیوه دیگر، همانطور که گفته شد با USSD است. کد دستوری ستاره 720 مربع را با گوشی وارد کنید. گزینه رمز پویای کارت را انتخاب کنید.

بانک صادرات

باید نرم افزار ریمای بانک صادرات را نصب کنید. سراغ دستگاه خودپرداز بروید و عملیات فعالسازی رمز دوم یک بار مصرف را انجام دهید. کدی عددی توسط دستگاه و یک رمز برای شما پیامک می‌شود. با این دو، می‌توانید نرم افزار را فعال کنید. پس از آن قادر به استفاده از رمز دوم یک بار مصرف هستید.

بانک تجارت

نرم افزار همراز بانک تجارت را دانلود می‌کنید. برای فعالسازی آن باید به یکی از شعب یا دستگاه‌های خودپرداز بانک تجارت مراجعه کنید. اینطور می‌توانید هر مرتبه که لازم دارید، رمز یک بار مصرف را در اپلیکیشن ببینید.

بانک سپه

اپلیکیشن رمزساز بانک سپه را دانلود کنید. برای فعالسازی آن، باید چند کد را وارد نمایید. اول شماره مشتری است که می‌توان آن را از شعب بانک دریافت کرد. بعد شماره سریال OPT که باید از شعب بانک دریافت کرد. کد فعالسازی نیز توسط بانک پیامک می‌شود. اینجا نام کاربری و رمز برای اپلیکیشن وارد می‌کنید. بعد وارد نرم افزار شده و هر بار رمز یک بار مصرف تولید می‌کنید.

بانک کشاورزی

نرم افزار ریمای بانک کشاورزی را دانلود کنید. سراغ دستگاه خودپرداز این بانک بروید و فعالسازی را انجام دهید. یک کد توسط خودپرداز و یک پیامک توسط بانک برای شما ارسال می‌شود. با کمک این دو می‌توانید نرم افزار خود را فعال کنید.

بانک مسکن

اپلیکیشن رمزنمای بانک مسکن را دانلود و نصب کنید. سراغ خودپرداز بروید. در بخش رمز، رمز دوم پویا را انتخاب کنید. شماره تلفن خود را وارد کرده و بعد شماره سریالی توسط دستگاه پرینت گرفته می‌شود. همینطور دی دیگر پیامک می‌شود. با وارد کردن این دو، نرم افزار شما فعال می‌شود.

بانک رفاه

اپلیکیشن رمزساز بانک رفاه کارگران را دانلود و نصب کنید. به کارتخوان بانک رفاه رفته و درخواست کد فعالسازی رمز پویا می‌دهید. پیامکی ارسال می‌شود. کد ارسال شده را در اپلیکیشن وارد می‌کنید.

بانک رفاه-رمز پویا
بانک رفاه-رمز پویا

بانک آینده

نرم افزار ریمای بانک آینده را دانلود کنید. به دستگاه خودپرداز رفته و عملیات فعالسازی را انجام دهید. یک کد توسط دستگاه و کدی دیگر به صورت پیامک به شما خواهد رسید. با وارد کردن این دو، نرم افزار فعال می‌شود.

بانک شهر

نرم افزار رمزنت بانک شهر را دانلود کنید. سراغ یکی از شعب بانک بروید و یک کد فعالسازی دریافت می‌کنید. با اسکن کد دریافت شده، نرم افزار فعال می‌شود.

بانک سینا

نرم افزار ارس بانک سینا را دانلود کنید. یک رمز ورود انتخاب کنید. فعال سازی به دو شیوه ممکن است. شیوه اول، فعالسازی حضوری است. به شعب بانک می‌روید و درخواست فعالسازی رمز دوم می‌دهید. روش دوم با استفاده از اینترنت بانک است. در بخش کارت، فعالسازی رمز دوم، قادر به این کار هستید. برای هر تراکنش، لازم است رمز را از اپلیکیشن بگیرید.

بانک سرمایه

رمز ساز بانک سرمایه را دانلود کنید. وارد اینترنت بانک آنها شده و در بخش تنظیمات، فعالسازی برنامه رمزساز را انتخاب می‌کنید. بعد از فعالسازی رمز دوم، یک کد چهار رقمی پیامک می‌شود. همینطور یک QR Code نمایش داده می‌شود. کد را اسکن و آن یکی را در نرم افزار وارد می‌کنید. پس از آن قادر به استفاده از رمز دوم هستید.

بانک رسالت

موبایل بانک قرض الحسنه رسالت، کار تولید رمز را انجام می‌دهد. وارد سامانه بانک رسالت شوید و بعد به بخش کارت‌های من بروید. به قسمت عملیات رفته و در بخش مدیریت رمز دوم، رمز یک بار مصرف را انتخاب کنید. حالا در موبایل بانک و در بخش رمز یک بار مصرف، می‌توانید رمز خود را ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.