ارز دیجیتال ملی

بانک مرکزی ژاپن قصد معرفی ارز دیجیتال ملی خود را ندارد

بانک ژاپن امروز اعلام کرد که برنامه ای در حال حاضر برای تولید ارز ملی دیجیتال خود ندارد، اما اهمیت این موضوع را درک می‌کند و به زودی به دنبال مهیا کردن شرایط برای آن است.

به گزارش کوین دیکریپت، در بیانیه بانک مرکزی ژاپن آمده است:

«در حال حاضر برنامه ای برای تولید ارز دیجیتال ملی نداریم، اما با توجه به احتمال افزایش تقاضا برای ارزدیجیتال ملی (CBDC) و رشد سریع این فناوری، شرایط را برای راه اندازی چنین سیستمی مهیا خواهیم کرد.»

در این گزارش بانک مرکزی ژاپن چند بار اعلام کرد که شرایط را برای معرفی یک ارز دیجیتال ملی بعید دانسته است. اگرچه دو طرح در فاز اثبات قرار دارد که نشان می‌دهد ممکن است از اوایل ماه آوریل 2020 وارد فاز اجرایی شود.

ارزهای دیجیتال ملی هم به مانند ارزهای عادی به پشتوانه بانک‌های مرکزی ساخته می‌شوند. ایده ارزهای دیجیتال با الهام گیری از رمزارزها مدت‌ها است که مورد توجه بانک‌های مختلف دنیا قرار گرفته است.

ارز ملی دیجیتال چین

بیشتر بانک‌های حکومتی در دنیا (بانک‌های مرکزی) حداقل به بررسی ساخت ارز دیجیتال ملی خود پرداخته اند. رقیب اصلی ژاپن، چین در حال تلاش برای معرفی ارز دیجیتال خود به نام «DCEP» یا همان یوان دیجیتال است که از لحاظ مقیاس، بزرگترین پروژه ارز دیجیتال در دنیا است.

کنجی اوکامورا معاون وزیر امور اقتصادی ژاپن در امور بین المللی در این باره به رویترز گفته است:

«یوان دیجیتال با سرعت بسیار بالایی در حال حرکت است و اینکه آن‌ها می‌توانند از این لحاظ «اول بودن» را تجربه کنند، چیزی است که ما باید از آن بترسیم.»

در شرایطی که بانک ژاپن تأکید کرد برنامه ای برای معرفی ارز دیجیتال ندارد، اما مشخصات و ویژگی‌های ارز دیجیتال می خود را معرفی کرد.

بر اساس آن چه که بانک مرکزی ژاپن گفته، این ارز دیجیتال ملی «کاربری عمومی» دارد و یک نسخه دیجیتال از پول نقد این کشور است که برای معاملات برون مرزی هم می‌تواند استفاده کند.

هرکسی می تواند از این رمزارز ملی استفاده کند که هم ایمن است، هم سرعت خوبی دارد و با هر سیستم پرداخت دیگری هم سازگاری دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *