بی بی چک؛ چگونه بفهمیم که باردار شدیم؟

بی بی چک؛ چگونه بفهمیم که باردار شدیم؟

شاید یکی از هیجان‌انگیزترین و شاید پراسترس‌ترین اتفاقی که برای یک زن بیوفتد این باشد که بفهمد باردار شده است. خیلی‌ها دوست دارند خیلی سریع‌تر قبل از اینکه مجبور به آزمایش شوند از این موضوع سر در بیاورند و بدانند که بارداری در آنها اتفاق افتاده است یا خیر.  مشخصا علائم بارداری در مورد هرکسی متفاوت است. مثلا ممکن است که برخی علائم خیلی واضحی مثل حالت تهوع و یا حساس شده نوک سینه را در خود ببنند. این در صورتی است که برخی افراد هیچ نشانه‌ای از بارداری در خود نشان نمی‌دهند.  امروز می خواهیم با هم برسی کنیم چگونه بفهمیم که با استفاده از بی بی چک باردار شدیم. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا سه روش که نشان دهد که شما باردار هستید یا نه را یاد بگیرید.

بی بی چک؛ چگونه بفهمیم که باردار شدیم؟
بی بی چک؛ چگونه بفهمیم که باردار شدیم؟

 علائم بارداری در اولین روزها

ممکن است برخی از زنان علائم اولیه بارداری را از همان اوایل بسته شدن لقاح در خود متوجه شوند.همان‌طور که در بالا گفته شده، برخی افراد ممکن است برخی علائم را خیلی زیاد داشته باشند . ممکن است برخی از افراد هیچ علائمی جز پریود شدن نداشته باشند!

خوب است اگر متوجه شدید که تغییراتی در بدنتان و خلق و خو و… در خود مشاهده می‌کنید، حتما در اولین فرصت با دادن یک آزمایش از صحت این ماجرا مطلع شوید.

در ادامه علائمی که ممکن است نشان دهد که شما باردار هستید یا نه را برای شما خواهیم گفت:

سینه‌های ملتهب و متورم

سینه‌ها یکی،دو هفته پس از بارداری ممکن است شدیدا آسیب‌پذیر حساس و سنگین شوند. این هم تنها به‌خاطر افزایش استروژن و پروژسترون است که شما احساس درد خواهید کرد.

لکه بینی  

باردار شدن دقیقا  پس از بارور شدن تخمک اتفاق می‌افتد که معمولاً حدود شش تا 12 روز پس از بارداری ممکن است احساس کنید که دچار لکه‌بینی شوید. شدت این لکه‌بینی ممکن است از لکه‌بینی‌هایی که در دوران قاعدگی داشتید کمی متفاوت باشد. ممکن است رنگ آن صورتی یا قهوه‌ای باشد.

گرفتگی خفیف در عضلات

ممکن است احساس کمی از گرفتگی عضلات در شکم و یا رحم خود احساس کنید. جالب است که بدانید در اکثر مواقع خانم‌ها این درد را با درد قبل از پریود شدن اشتباه می‌گیرند!

حالت تهوع

احساس حالت تهوع در اوایل بارداری امری کاملا طبیعی است. شاید یکی از دلایل ایجاد حالت تهوع در اولین ماه‌های بارداری به‌خاطر تغییرات در هورمون‌ها باشد.

خستگی

اگر باردار باشید ممکن است خیلی بیشتر از قبل احساس خستگی کنید. این امر به‌خاطر فعالیت مضاعف هورمون‌های پروژسترون در شما باشد که معمولا این مورد در شروع سه ماهه‌ی دوم بارداری از بین خواهد رفت .ممکن است در سه ماه آخر دوباره باز هم احساس خستگی مفرد داشته باشید.

احساس انزجار یا هوس کردن

در دوران بارداری ممکن است ناگهان متوجه شوید که به هیچ وجه نمی‌توانید غذایی که دوست داشتید را بویش را تحمل کنید. یا ممکن است به یک خوراکی خاصی ولع زیادی را پیدا کنید.این مورد هم به خاطر تغییرات در هورمون‌هاست که ممکن است این احساس را در شما به وجود بیاورد.

نوسانات خلقی

هورمون‌های حاملگی ممکن است منجر به تغییرات خلق و خو در شما همراه باشد.باز هم کاملا امریست طبیعی و بعد از دوران بارداری از بین خواهد رفت.

بی بی چک
بی بی چک

تست بارداری در منزل

ممکن است هر کدام از این علائمی که در بالا گفته شد را در خود احساس کنید و کمی برایتان عجیب به‌نظر برسد. ولی در هر صورت چه استرس داشته باشید چه نداشته باشید، باید تست بارداری را چه در خانه و یا چه در آزمایشگاه انجام دهید تا مطمئن شوید. به‌راحتی با استفاده از بی بی چک و یا تست بارداری در خانه می‌توانید آزمایش بارداری در منزل انجام دهید.

روال کار با این وسایل اینگونه است که  سطح هورمون‌های بارداری را در ادرار شما اندازه گیری می‌کند. این نشان می‌دهد که شما باردار هستید یا خیر! به طور کلی اگر جواب آزمایش ادرار شما نتیجه مثبت باشد یعنی میزان hCG در ادرار شما بالای 50 است و باردار هستید.

ولی این را هم در اینجا باید اضافه کنم که جواب آزمایش منفی بارداری هم باردار نبودن شما را نمی‌تواند تضمین کند. اگر این آزمایش را زودتر از موعد انجام دهید، ممکن است که در صورتی که باردار هم باشید. جواب بی بی چک شما منفی شود.

ولی اگر جواب شما منفی شد ولی همچنان علائم بارداری را در خود مشاهده کردید، می‌توانید بار دیگر این تست را تکرار کنید تا شاید به نتیجه‌ی مثبت برسید.

میزان حساسیت بی بی چک

هورمون hCG که توسط سلول‌های جفت تولید می‌شود، ابتدا هنگامی‌که تخمک بارورشده در رحم جای می‌گیرد.(تقریباً شش روز پس از باردارشدن)، در جریان خون وارد می‌شود. زودترین زمانی که ممکن است هورمون بارداری داخل خون و ادرار شود. 8 تا 9 روز بعد از تخمک‌گذاری است؛ اما توجه کنید که این زمان «زودترین» زمان است.

معمولا 10-7 روز پس از لقاح سطح این هورمون در خون به حدی می‌رسد که قابل‌تشخیص است. اما در صورت منفی شدن حاملگی رد نمی‌شود. در صورت شک به حاملگی چند روز بعد باید مجدد چک شود.

میزان دقت بی بی چک

اکثر این تست‌‌ها ادعا می‌کنند که بیش از 99 درصد دقت دارند؛ یعنی به‌طور ضمنی بیان می‌کنند همین‌که زمان دوره ماهانه بعدی فرا رسید، اما خونریزی دیده نشد، می‌توان از این تست‌‌ها استفاده کرد اما ‌این ادعا چندان هم صحیح نیست. واقعیت این است که میزان هورمون در ادرار در روزهای پس از لقاح، در افراد مختلف، متفاوت است.

ممکن است از انواع تست‌‌های موجود در بازار، یک یا تعداد کمی از آن‌ها به‌اندازه کافی دقیق باشد که بتواند در اولین روز از دوره ماهانه بعدی، سطح هورمون اچ.سی.جی را تشخیص داده و نتیجه مثبت بدهد. بیشتر این تست‌‌ها در روز اول از موعد دوره ماهانه بعدی، تنها قادرند 16 درصد از بارداریها را تشخیص دهند.

بی بی چک
بی بی چک

نکات مهم جهت استفاده

  • برای به دست آوردن بهترین نتیجه باید از اولین ادرار در صبح استفاده شود، زیرا ادرار در آن زمان بیشترین غلظت را دارد.
  • ابتدا تاریخ انقضای محصول را نگاه کنید. اگر محصول را در محل مرطوب یا گرم مانند حمام نگهداری کرده باشید، ممکن است فاسد شده و دیگر امکان استفاده از آن وجود نداشته باشد.
  • در اکثر این تست‌‌ها باید نمونه ادرار خود را در یک ظرف بریزید و سپس نوار کاغذی مخصوص را در آن فرو کنید.
  • ممکن است در برخی دیگر با استفاده از قطره‌چکانی که در کنار محصول داده‌ شده، چند قطره از آن را در سوراخی که روی دستگاه تعبیه ‌شده است را بریزید.

نتیجه تست بی بی چک

برخی از بی بی چک‌ها نوارهای باریک صورتی یا آبی‌رنگ را روی کاغذ تست نمایش می‌دهند، اما برخی دیگر ممکن است علامت مثبت یا منفی را روی یک پنجره نمایش دهند.

در اکثر این تست‌‌ها، یک نشانگر کنترل وجود دارد که نشان میدهد آیا نتیجه تست معتبر است یا نه. اگر این نشانگر تغییر رنگ ندهد، بیانگر آن است که نتیجه تست معتبر نیست. بعد از ده دقیقه، تفسیر بی‌بی چک اعتبار ندارد.

آزمایش خون

برای اطمینان کامل پیدا کردن جهت اینکه باردار هستید یا خیر، باید حتما آزمایش خون بدهید تا اطمینان کامل پیدا کنید که باردار هستید. هیچ آزمایش سختی نیست و نیازی به ناشتا بودن هم ندارید و تنها کافیست که با دادن یک تست ساده از باردار بودنتان اطمینان حاصل کنید.

زردنیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *