اولانچ

اولانچ (Avalanche) چیست؟

مقدمه

اولانچ (Avalanche) یک پلتفرم بلاک چین و ارز دیجیتال است که از پروژهای اوپن سورس و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز پشتیبانی می‌کند. کارشناسان حوزه ارزهای دیجیتال،  این پلتفرم یکی از پیشرفته ترین بلاک چین‌های کنونی می‌داننند که توانسته موانعی مانند مقیاس‌پذیری، امنیت یکپارچه سازی قراردادهای هوشمند را از سر راه بر دارد.

توسعه‌دهندگان اولانچ شبکه‌ای را ایجاد کرده‌اند که از اکثر شبکه‌های بلاک چین  موجود عملکردی بهتر دارد و قادر است بیش از ۴۵ هزار تراکنش در ثانیه را پردازش و در کمتر از ۳ آن را تایید کند. پلتفرم اولانچ دارایی‌ها را به صورت جهانی مبادله می‌کند و آن‌ها را به صورت غیرمتمرکز و با استفاده از قراردادهای هوشمند و سایر تکنولوژی‌های مرتبط تحت کنترل خود دارد. در ادامه این مقاله از زرد نیوز بیشتر با این ارز دیجیتال آشنا می‌شویم، پس تا انتها با ما همراه باشید.

اولانچ  چیست؟

این ارز دیجیتال که با نماد AVAX (آواکس) معامله می‌شود، یک پلتفرم ارز دیجیتال و بلاک چین است که رقیب اتریوم محسوب می‌شود. آواکس توکن بومی بلاک چین ین ارز دیجیتال است که مانند اتریوم از قراردادهای هوشمند برای پشتیبانی از انواع پروژه‌های بلاک چین استفاده می‌کند.

بلاک چین اولانچ می‌تواند پردازش و تایید تراکنش را تقریباً فوری فراهم کند. آواکس برای پرداخت کارمزدهای پردازش تراکنش‌ها و ایمن سازی شبکه اولانچ استفاده می‌شود و به عنوان یک واحد اصلی حساب در بین بلاک چین‌ها در شبکه اولانچ عمل می‌کند.

طبق گزارش‌ها، بلاک چین اولانچ می‌تواند ۴۵۰۰ تراکنش در ثانیه را پردازش کند. هدف اولانش که در سال ۲۰۲۰ راه اندازی شده، این است که پلتفرمی سریع، همه کاره، امن، مقرون به صرفه و در دسترس باشد. این ارز دیجیتال یک پروژه اوپن سورس است، به این معنی که هر کسی می‌تواند کد پلتفرم را مشاهده نموده و در آن مشارکت کند.

نکات مهم

  • اولانچ یک پلت فرم بلاک چین است که ارز بومی آن آواکس نام دارد.
  • اولانچ یک رقیب برای اتریوم است که مقیاس‌پذیری و سرعت پردازش تراکنش را در اولویت خود قرار می‌دهد.
  • آواکس برای ایمن سازی بلاک چین اولانچ و پرداخت کارمزد تراکنش در سراسر شبکه استفاده می‌شود.
  • کارمزد تراکنش‌ها و نرخ ایجاد سکه آواکس با استفاده از مدل حاکمیتی (governance model) تعیین می‌شود.

آشنایی با اولانچ

پلتفرمِ قراردادهای هوشمند اولانچ از برنامه‌های غیرمتمرکز (dapps) و بلاک چین‌های مستقل پشتیبانی می‌کند. در اینجا برخی از ویژگی‌هایی که این ارز دیجیتال را منحصر به فرد می‌کند خواهیم خواند:

نرخ ایجاد سکه: حداکثر عرضه آواکس به ۷۲۰ میلیون توکن محدود‌شده است، اما کاربران آواکس تعیین می‌کنند سکه‌‌ های جدید با چه سرعتی ضرب شوند. دارندگان آواکس می‌توانند نرخ ایجاد سکه جدید  را کنترل کنند. این کار را با رأی دادن به تنظیم مقدار آواکس که به عنوان پاداش برای افزودن یک بلاک جدید به بلاک چین اولانچ پرداخت می‌شود، انجام می‌دهند.

ساختار کارمزد تراکنش: کارمزدهای پردازش تراکنش بر اساس نوع تراکنش و ازدحام شبکه اولانچ متفاوت است. همه کارمزدها سوزانده می‌شوند (از چرخه خارج می‌شوند) تا آواکس در طول زمان کمیاب‌تر شود. کاربران اولانچ به تصمیم گیری در مورد کارمزد تراکنش آن رای می‌دهند و کارمزدهای آواکس را در معرض تغییر قرار می‌دهند.

مکانیزم اجماع: تراکنش‌ها در بلاک چین این ارز دیجیتال با استفاده از روشی منحصربه‌فرد تأیید می‌شوند. این روش به بسیاری از زیرمجموعه‌های تصادفی و کوچک از مشارکت‌کنندگان شبکه نیاز دارد تا تراکنش‌ها را قبل از نهایی شدن تراکنش‌ها، تأیید کنند.

مشوق‌های مشارکت: زمان فعاليت بالا و زمان پاسخ‌دهی سریع می‌تواند میزان پاداش‌های آواکس را که یک شرکت‌کننده شبکه می‌تواند برای پردازش تراکنش‌های آواکس کسب کند، افزایش دهد.

این ارز دیجیتال به طور کلی توسط مکانیزم اثبات سهام اداره می‌شود. دارندگان آواکس موظفند در ازای حق اعتبارسنجی تراکنش‌های آواکس، توکن آواکس خود را به اشتراک بگذارند (موافقت کنند که آواکس خرید یا فروش نکنند). دارندگان آواکس که بیشترین وثیقه را دارند، و فعالانه به عنوان اعتبار‌سنج در شبکه شرکت می‌کنند، به احتمال زیاد به عنوان اعتبار‌سنج بلاک‌‌های جدید اولانچ انتخاب می‌شوند. نگه‌داشتن توکن‌های آواکس برای رای‌دادن به نرخ ایجاد سکه اولانچ نیز الزامی است.

مزایا و معایب اولانچ

بیایید به بررسی مزایا و معایب این ارز دیجیتال نگاهی بیاندازیم.

مزایا

  • زمان پردازش تراکنش سریع.
  • ساختار پاداش‌دهی، مشوق مشارکت ماینر‌ها است.
  • قادر به پشتیبانی از بسیاری از پروژه‌های مبتنی بر بلاک چین است.

معایب

  • رقابت سختی یا پلتفرم‌هایی مانند اتریوم دارد
  • اعتبار سنج‌های اولانچ باید ۲۰۰۰ توکن آواکس را به اشتراک بگذارد.
  • اعتبار سنج‌‌های بدخواه یا بی دقت هرگز با از دست دادن آواکس خود جریمه نمی‌شوند.

اولانچ در برابر اتریوم

شاید برایتان سوال پیش بیاید که اولانچ چه تفاوتی با اتریوم دارد. این ارز دیجیتال ادعا می‌کند که زمان پردازش تراکنش سریع‌تری دارد (۴۵۰۰ تراکنش در ثانیه). این در حالی است اتریوم به پردازش ۱۵/۶۲ تراکنش در ثانیه محدود است. ماهیت موازی پروتکل اجماع اولانچ چیزی است که شبکه آن را قادر می‌سازد تا تراکنش‌ها را به‌طور قابل توجهی سریع‌تر از اتریوم تأیید کند.

اتریوم در حال حاضر در مقیاس بسیار بزرگ‌تری فعالیت دارد و پروژه‌ها و تراکنش‌های بیشتری را پشتیبانی می‌کند. این در حالی است که توانایی برتر اولانچ در مقیاس‌پذیری ممکن است به پلتفرم آن در طولانی مدت، برتری خاصی نسبت به اتریوم بدهد.

 این ارز دیجیتال می‌تواند تعداد زیادی از تراکنش‌ها را بدون نیاز به زمان بیشتری برای پردازش آن‌ها پشتیبانی کند.

اولانچ و اتریوم نیز ساختارهای کارمزد متفاوتی دارند. تمام کارمزدهای پردازش تراکنش‌های این ارز دیجیتال سوزانده می‌شود‌. در حالی که تنها درصدی از کارمزدهای پردازش تراکنش توسط شبکه اتریوم سوزانده می‌شوند. کارمزدها در هر دو پلتفرم اولانچ و اتریوم بر اساس شلوغی یا گرفتگی شبکه متفاوت است. ساختار کارمزد برای پلتفرم اولانچ به طور کامل توسط حاکمیت کاربر کنترل می‌شود.

نکته

اولانچ از مکانیزم اجماع اثبات سهام استفاده می‌کند. در حالی که اتریوم از اثبات کار استفاده می‌کند. پلتفرم اتریوم به تدریج در حال انتقال به استفاده از اثبات سهام است.

چگونه می‌توانم آواکس بخرم؟

ساده‌ترین راه برای خرید توکن‌های آواکس از طریق یک صرافی‌های معتبر ارزهای دیجیتال مانند کوین بیس یا کراکن می‌باشد. پلتفرم اولانچ همچنین از تجارت غیرمتمرکز و همتا به همتا (peer-to-peer) بین آواکس و توکن‌های مبتنی بر اتریوم پشتیبانی می‌کند.

آیا بلاک چین اولانچ ایمن است؟

بلاک چین را می‌توانید به دلیل ماهیت تصادفی مکانیزم اجماع آن ایمن در نظر بگیرید. این ارز دیجیتال اولانچ ادعا می‌کند که پلتفرم آن از اقدامات ایمنی قوی تری پشتیبانی می‌کند که بلاک چین آن را نسبت به سایر بلاک چین‌ها در برابر حملات ۵۱ درصدی ایمن تر می‌کند.

آیا سرمایه گذاری در آواکس خطرناک است؟

آواکس یک ارز دیجیتال است که به عنوان یک نوع دارایی پرخطر در نظر گرفته می‌شود. شما می‌توانید در آواکس سرمایه گذاری کنید، اما مطمئن شوید که ابتدا خطرات و محدودیت‌های پیرامون آن را درک کرده‌اید. اقدام هوشمندانه آن است که بیشتر از مقداری که می‌توانید از دست بدهید، سرمایه گذاری نکنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *