آئورورا کوین

آئورورا کوین (Auroracoin) چیست؟

مقدمه

آئورورا کوین (Auracoin) یک ارز دیجیتال ایسلندی است که آن را بالدور فریگیار اودینسون (Baldur Friggjar Óðinsson) در سال ۲۰۱۴ و در پاسخ به بحران مالی این کشور ایجاد کرد. در این مقاله از زرد نیوز به بررسی این رمز ارز جذاب خواهیم پرداخت،  پس تا انتها ما را همراهی کنید.

آرورا کوین چیست؟

آئورورا کوین که با نماد AUR معامله می‌شود، یک ارز دیجیتال همتا به همتا است که در ایسلند توسعه یافته است. این رمز ارز را فردی با نام مستعار آن بالدور فریگیار اودینسون  (Baldur Friggjar Óðinson) راه اندازی کرد. توجه داشته باشید که آئورورا کوین (Auroracoin) را با ارز دیجیتال آئورورا Aurora (AOA) اشتباه بگیرید.

آئورورا کوین قرار بود به عنوان مکانیزمی برای نقل و انتقالات فرامرزی در اقتصاد محلی ایسلند عمل کند. ارزش این ارز دیجیتال بلافاصله پس از راه اندازی آن در مارس ۲۰۱۴ سقوط کرد و خیلی‌ها آن را یک آزمایش ناموفق دانستند. اما گروهی از توسعه دهندگان در سال ۲۰۱۶ آئورورا کوین را احیا کردند و دامنه عملکردهای آن را به تراکنش‌های روزانه افزایش دادند. این ارز دیجیتال را بنیاد آئورورا کوین را اداره می‌‌کند که در سال ۲۰۱۵ تأسیس شد. تا دسامبر ۲۰۲۱، ارزش یک توکن این رمز ارز  حدود ۰/۱۸ دلار بود و ارزش کل بازار آن حدود ۳/۲ میلیون دلار می‌باشد.

نکات مهم

  • آئورورا کوین (AUR) یک ارز دیجیتال مبتنی بر بلاک چین است که در ایسلند و در پاسخ به بحران مالی سال ۲۰۰۸ این کشور راه اندازی شد.
  • این رمز ارز در سال ۲۰۱۴ با سر و صدا و تبلیغات زیادی راه اندازی شد، اما بلافاصله بعد از آن شکست خورد.
  • این ارز بعداً در سال ۲۰۱۵ توسط بنیاد آئورورا کوین احیا شد، اما همچنان یک آلت کوین حاشیه‌ای محسوب می‌شود.

آشنایی با آئورورا کوین

تا سال ۲۰۰۹، اقتصاد ایسلند پس از تجربه یک بحران مالی در سال ۲۰۰۸، ورشکست شده بود. برای جلوگیری از خروج سرمایه، دولت کنترل‌هایی را اعمال کرد که بر مبنی آن‌ها، شهروندان ایسلند نمی‌توانستند ارز خارجی را از کشور خارج کنند. درست مانند بیت کوین،  که به عقیده خیلی‌ها ایجاد آن واکنشی به کمک‌های مالی دولت فدرال بود، آئورورا کوین نیز خود را به عنوان جایگزینی برای ارزهای تحت کنترل دولت ایسلند قرار داد.

سازندگان این رمز ارز بر این باور بودند که در پنج سالِ پس از بحران مالی، مردم کاملاً آزاد نبودند که در تجارت بین‌المللی شرکت کنند یا در مشاغل خارج از کشور سرمایه‌گذاری کنند. چراکه شهروندان ایسلندی مجبور بودند تمام ارزهای خارجی خود را به بانک مرکزی ایسلند تحویل دهند. سازندگان این سکه دریافتند که تأثیر کلی محدودیت‌های دولتی بر اقتصاد محلی، فلج‌کننده است.

آئورورا کوین مبتنی بر الگوریتم اسکریپت (Scrypt) است و در اصل یک شبیه‌سازی از ارز دیجیتال محبوب لایت کوین می‌باشد. نیمی از توکن‌های آن از پیش استخراج شده‌اند و در سه مرحله بین شهروندان ایسلند توزیع شد. مرحله اول در مارس ۲۰۱۴ بود که هر شهروند ایسلند ۳۱/۸ دلار استرالیا دریافت کرد. این مبلغ در مرحله دوم به ۳۱۸ سکه و در مرحله سوم به ۶۳۶ سکه افزایش یافت. ۵۰ درصد باقیمانده سکه‌ها نیز از بین رفت. سیستم شناسه ملی ایسلند برای انجام ایردراپ (airdrop) رایگان استفاده شد.

مشکلات آئورورا کوین

قبل از ایردراپ، شایعه استفاده از سیستم شناسه ملی در تسهیل توزیع سکه بین شهروندان این تصور را ایجاد کرد که این توکن مورد حمایت دولت است و ارزش آن را به میزان قابل توجهی افزایش داد.

با این حال، بسیاری از دریافت‌کنندگان سکه، توکن‌های خود را نقد کردند، که منجر به سقوط شدید قیمت در هفته‌های پس از ایردراپ شد. برخی افراد این اتفاق را به عنوان یک آزمایش ایردراپ شکست خورده یاد کرده اند، در حالی که برخی دیگر آئورورا کوین را به عنوان نمونه از ارز‌های دیجیتال که سریع رشد و سریعتر سقوط می‌کنند، در نظر گرفتند.

چه یک آزمایش ناموفق یا یک داستان عبرت آمیز از کلاهبرداری رمز ارز در روز روشن، در  سال ۲۰۲۱، به نظر می‌رسد آئورورا کوین شتاب خود و علاقه سرمایه گذاران را از دست داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.