مصرف آسپرین؛ استفاده از این دارو با دوز کم در دوران بارداری

مصرف آسپرین؛ استفاده از این دارو با دوز کم در دوران بارداری

محققان دریافتند که مصرف آسپرین می‌تواند به راحتی به کاهش خطر ابتلا به پره اکلامپسی در دوران بارداری کمک کند. تحقیقات جدید نشان داده است که مصرف روزانه دوز پایین آسپرین ممکن است برای افرادی که سابقه سقط جنین دارند بسیار مفید باشد.  چرا که مصرف آسپرین می‌تواند کیفیت جریان خون در جفت را بهبود ببخشد. در نتیجه می‌تواند به تقویت پره اکلامپسی و سندرم آنتی فسفولیپید کمک کند که هر دوی این موارد می‌تواند بر روی سلامت و کیفیت بارداری تأثیر بگذارد.

در ادامه‌ی این مقاله از زردنیوز با ما همراه باشید تا مطالب ارزشمندی را در این مورد بدانید.

مصرف آسپرین در دوران بارداری

یک مطالعه‌ی جدیدی که اخیرا در این مورد صورت گرفته است نشان داده است که مصرف روزانه دوز پایینی از این دارو ممکن است نتایج بارداری را برای افرادی که قبلاً دچار سقط جنین شده‌اند را بهبود ببخشد. خوب است که حداقل این دارو را بسته به سفارش پزشک و با همان دوز پیشنهادی مصرف کنند تا به بهترین نتیجه ممکن دست پیدا کنند.

اتفاق نظر زیادی در این مورد وجود دارد. ممکن است که مصرف آسپرین با دوز کم برای افرادی که سابقه بارداری‌های خطرناک دارند و در معرض خطر هستند مفید باشد. این دارو باید قبل از بارداری کاملاً شروع شود و به طور مداوم مورد استفاده قرار گیرد تا بیشترین تأثیر را داشته باشد.

مصرف آسپرین به دلیل خطر خونریزی برای همه افراد به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. پس بسیار مهم است که قبل از مصرف حتما با پزشک خود در این باره صحبت کنید. چرا که بسیار مهم است که از قبل در مورد مزایا و خطرات و روش درمان با مصرف دوز پایین این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

تاثیرات مثبت مصرف آسپرین در بارداری

مصرف آسپرین با دوز پایین می‌تواند نتایج بارداری را در افراد در معرض خطر بهبود بخشد. تحقیقات زیادی در این مورد صورت گرفته است و افراد زیادی مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند. این تحقیقات انجام شده بر روی 1227 نفر که قصد باردار شدن را داشتند و قبلاً یک یا دو بار بارداری را تجربه کرده بودند صورت گرفته بود.

بر اساس این تحقیقات محققان به این نتیجه رسیدند که مصرف روزانه دوز کمی از آسپرین به هیچ وجه نمی‌تواند به تنهایی نتایج در بارداری را بهبود ببخشد. اما محققان با استفاده از یک تجزیه و تحلیل موقت، میزان دقیق رعایت آسپیرین درمانی را در افراد شرکت کننده در مطالعه بررسی کردند.

محققان بر اساس این تحقیق به این نتیجه رسیدند که رعایت دقیق و مصرف دوز پایین آسپرین حداقل 4 روز در هفته، منجر به هشت بارداری دیگر، شش کاهش بارداری کمتر و 15 تولد موفق برای هر 100 نفری که در این تحقیقات شرکت کرده بودند رسیدند.

خلاصه کلام این که با مصرف این دارو تا 30 درصد جنین‌ها امکان تولد را داشتند.

مصرف آسپرین
مصرف آسپرین

چرا آسپرین این تاثیر را دارد؟

آسپرین به طور معمول به افراد باردار مبتلا به پره اکلامپسی (فشار خون بالا در دوران بارداری) و سندرم آنتی فسفولیپید (یک اختلال خود ایمنی که باعث لخته شدن خون می‌شود) توصیه می‌شود.

اگر بخواهیم خیلی بهتر و کامل‌تر در این مورد توضیح دهیم باید بگوییم که پره اکلامپسی می‌تواند روی رشد نوزادان تأثیر بگذارد و تا حد زیادی برای مادر کشنده و خطرناک باشد.

سندرم آنتی فسفولیپید می‌تواند منجر به سقط جنین شود و فرد را مستعد ابتلا به پره اکلامپسی کند. ولی مصرف آسپرین می‌تواند جریان خون را از طریق جفت بهبود ببخشد که همین امر منجر به کم کردن شانس سقط جنین شود.

از آنجا كه پره اکلامپسی اختلال در جریان خون در جفت است و سندرم آنتی فسفولیپید یک اختلال لخته شدن است، یک رقیق کننده خون مانند آسپرین نیز می‌تواند به بهبود هرچه بیشتر این شرایط کمک کند.

آیا مصرف آسپرین در این دوران ضروری است؟

در صورتی که به خوبی در مورد تاثیرات آسپرین بدانید خوب است که با افرادی که سابقه سقط جنین دارند و بارداری‌های خطرناک داشتند حتما در این مورد صحبت و مشورت کنید.

مصرف آسپرین می‌تواند خطر خونریزی را افزایش دهد. افرادی که مستعد خونریزی هستند و یا دارای زخم در بدن خود هستند خودداری کنند.

بهترین زمان برای مصرف آسپرین در دوران بارداری

در حالی که مصرف آسپرین در دوران بارداری می‌تواند خطرناک باشد. اما مشخص شده است که در بیماری‌های خاص مشکلی ایجاد نمی‌کند. پزشکان ممکن است در صورت وجود بیماری‌های زیر مصرف مقدار کمی آسپرین را توصیه کنند:

 • سابقه اکلامپسی یا پری اکلامپسی مرتبط با آی یو دی
 • سابقه فشار خون مزمن
 • سندرم آنتی فسفولیپید که یک اختلال سیستم ایمنی است وباعث لخته شدن خون می شود
 • پره اکلامپسی که معمولا در سه ماهه سوم بارداری، رشد می کند.
 • دیابت یا اختلالات کلیوی

مصرف آسپرین می‌تواند زمانی در نظر گرفته شود که دو یا چند عامل ریسک مثل سن بیش از 40 سال و شاخص توده بدنی بالای 35 کیلوگرم، فاصله بارداری بیش از 10 سال و بارداری دو قلو وجود داشته باشد.

عوارض جانبی مصرف آسپرین در دوران بارداری

مصرف آسپرین
مصرف آسپرین

اوایل دوران بارداری

مصرف روزانه قرص آسپرین موجب سقط جنین نخواهد شد. با این حال، مقدار زیادی آسپرین (بیش از 150 میلی گرم در روز)می تواند خطر نقص های مادرزادی در نوزاد را افزایش دهد.

اواخر دوران بارداری

در سه ماهه آخر، آسپرین منجر به بسته شدن زودرس مجرای شریانی باز جنین می‌شود. ممکن است موجب فشار خون ریوی شود. (رگ خونی که خون را قبل از تولد به ریه‌های کودک منتقل می‌کند). در نتیجه زایمان را به تاخیر می‌اندازد. با این حال شواهد قوی وجود ندارد.

در حالی که چند دوز آسپرین بچه ممکن است باعث آسیب به شما یا کودک نشود، اما استفاده طولانی مدت در دوزهای بزرگسال ممکن است اثرات مضر داشته باشد.

منع مصرف آسپرین در دوران بارداری

مصرف آسپرین در شرایط زیر توصیه نمی‌شود:

 • آلرژی به آسپرین و یا حساسیت بالا به داروهای غیر استروئیدی دیگر
 • پلیپ بینی یا بیمار مبتلا به تنگی نفس ممکن است منجر به تنگی نایژه شوند.
 • سابقه خون ریزی معده و روده و مجاری ادراری

بهترین زمان برای مصرف آسپرین در دوران بارداری

خوردن آسپرین در شرایطی خاص موردی ندارد. ولی در نظر داشته باشید شرایط زیر فقط باید توسط پزشک تشخیص داده شود. حتما مصرف قرص آسپرین در این دوران باید توسط پزشک تجویز شود.

فشار خون بارداری

در هنگامی که مادر فشار خون بالا در بارداری دارد، پزشک قرص آسپرین را برای جلوگیری از زایمان پرخطر تجویز می‌کند.

سندروم هیوز

پزشک برای خانم‌هایی که از سندروم هیوز رنج می برند، قرص آسپرین تجویز می‌کند. در این حالت از سقط جنین و زایمان زودرس جلوگیری می‌شود.در این شرایط تمایل زیادی برای لخته شدن خون وجود دارد. این مسئله باعث مسدود شدن جریان خون و نرسیدن مواد مغذی به جنین و جلوگیری از رشد جنین می‌شود.

در برخی موارد مقدار مناسبی از قرص برای جلوگیری از خطرات جدی تر و بزرگتر تجویز می‌شود.

پره اکلامپسی

پره اکلامپسی مشکل دیگری است که پزشک برای رفع آن قرص آسپرین تجویز می‌کند. این بیماری باعث افزایش فشار خون می‌شود.همچنین باعث افزایش ناگهانی وزن و مقدار پروتئین در ادرار مادر می‌شود.

این مشکل باعث عملکرد نادرست جفت می‌شود. بنابراین اکسیژن و خون به درستی به جنین نمی‌رسد. اگر مشکل جدی شود باعث مرگ جنین در هنگام زایمان می‌شود.

این مشکل در خانم‌هایی که اضافه وزن دارند، سابقه فشار خون بالا دارند یا از دیابت رنج می‌برند، بیشتر دیده می‌شود. این مشکل در سه ماهه سوم بارداری افزایش می‌یابد.

خوردن آسپرین به مقدار کم، در حد ۶۰ تا ۸۰ میلیگرم باعث کاهش احتمال پره اکلامپسی می‌شود.

عوارض جانبی خوردن آسپرین در بارداری

یکی از قرص‌هایی که خانم‌ها فکر می‌کنند در طول بارداری مشکل ساز نیست آسپرین است. از جمله خطراتی که مصرف آسپرین برای مادر دارد عبارتند از:

خونریزی

 • خوردن آسپرین باعث اختلال جریان خون و لخته شدن خون می‌شود.
 • خوردن آسپرین باعث خونریزی داخلی مادر و جنین می‌شود.
 • اگر آسپرین تا هفته‌های آخر بارداری مصرف شود، باعث افزایش خونریزی در طول زایمان می‌شود.

تاخیر در زایمان

 • زایمان طبیعی دشوار می‌شود.
 • تاخیر در زایمان یکی از عوارض جانبی آسپرین می‌باشد.
 • در برخی موارد، نیاز به زایمان سزارین می‌شود.

اختلال برای جفت

 • یکی از مشکلات خوردن آسپرین، جداشدگی جفت می‌باشد.
 • در این حالت جفت از رحم جدا می‌شود.
 • این مسئله آسیبی جدی به جنین وارد می‌کند.

مشکلاتی احتمالی برای جنین

خوردن آسپرین در بارداری باعث ایجاد مشکلاتی جدی بر روی جنین می‌شود. مثلا:

قرص آسپرین باعث مشکلات قلبی در جنین می‌شود.

 • این قرص با رگ‌های ریوی تداخل ایجاد می‌کند و باعث بسته شدن رگ‌های قلب می‌شود.
 • خوردن قرص آسپرین در سه ماهه دوم و سوم بارداری باعث افزایش فشار خون مادر و جنین می‌شود.
 • خوردن قرص آسپرین در ابتدای بارداری باعث سقط جنین می‌شود. زیرا جنین نمی‌تواند به درستی رشد کند.
 • خوردن قرص آسپرین باعث کم بودن وزن فرزند شما (کمتر از حالت نرمال) در هنگام تولد می‌شود.

امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد و توانسته باشیم مطالب ارزشمندی را به شما ارائه کرده باشیم.

زردنیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *