آریا کئوکسر

آریا کئوکسر کیست؟

مقدمه

آریا رحمتی که بیشتر با نام آریا کئوکسر (Aria Keoxer) شناخته می‌شود، یک یوتوبر و استریمر محبوب ایرانی است. اغلب ویدئو‌های او مربوط به گیمینگ و لتس پلی هست و در کنار آن‌ها ویدئو‌های بامزه و ری‌اکشن نیز درست می‌کند. آریا کئوکسر در کنار یوتوب، در اینستاگرام، توییتر، توئیچ و ردیت نیز فعالیت دارد. بیشتر فعالیت آریا کئوکسر در یوتوب است و از این طریق توانست در حوزه گیمنگ معروف شود. برای آشنایی بیشتر با این چهره فضای مجازی، با زرد نیوز همراه باشید.

بیوگرافی آریا کئوکسر

آریا رحمتی که بیشتر با نام آریا کئوکسر در فضای مجازی شناخته می‌شود، در ۲۸ آذر ۱۳۷۵ و در تهران متولد شد اما او اصالتا اهل اصفهان است. این یوتوبر و استریمر ایرانی، کار خود را در سال ۱۳۹۶ و با انتشار ویدئو‌های گیمینگ و مقایسه کنسول‌های بازی شروع کرد. این ویدئو‌های او در میان بازی دوستان ایرانی به سرعت محبوب شد. آریا کئوکسر تا به حال بیش از ۷۰۰ ویدیو با موضوعات مختلف مانند لتس پلی، ری‌اکشن، باز‌ی‌های ترسناک و ولاگ در کانال یوتوب خود آپلود کرده است. او فعالیت خود در حوزه گیمنگ را با بازی کانتر استرایک شروع کرد و در چندین تورنومنت‌ در ایران برنده شد. . آریا که خود به گیمینگ علاقه داشت، به پیشنهاد برادرش، پارسا لیپ (از رپر‌های معروف ایرانی) ویدئو‌های گیمینگ و لتس پلی‌های خود را در کانال یوتوبش منتشر کرد. این باعث شد محبوبیت او در فضای مجازی بیشتر شود.

همانطور که گفتیم، او در اولین ویدئو‌های خود کنسول‌هایی مانند PS4 و XBox را مقایسه می‌کرد. به گفته خود او، این ویدئو‌ها را با موبایل ضبط و ادیت کرده بود. در واقع می‌توان گفت او بدون هیچ تجهیزات تخصصی کارش را شروع کرد و با پشتکار توانست به محبوبیت امروز خود دست پیدا کند.

کمک به سیل زدگان سیستان و بلوچستان

آریا کئوکسر در یکی از استریم‌های توئیچ خود که در حال بازی بود، توانست در کمتر از ۲ ساعت بیش از ۱۰ هزار دلار دونیشن بدست آورد که در آخر، او همه این پول را به سیل‌زدگان سیستان و بلوچستان اهدا کرد. اخیرا فعالیت او در توئیچ کمتر شده و بیشتر صحبت می‌کند تا بازی.

فعالیت در یوتوب

آریا کئوکسر به پیشنهاد برادرش، پارسا لیپ، فعالیتش در یوتوب را جدی گرفت. او در حال حاضر بیش از ۲۵۰ هزار سابسکرایبر و بیش از ۱۰۰ ویدیو در کانال یوتوب خود دارد. این موفق او در جذب مخاطبان ایرانی باعث نه تنها لوح نقره‌ای یوتوب را بدست آورد، بلکه بتواند در دیگر شبکه‌های اجتماعی به محبوبیت زیادی دست پيدا کند.  او در اینستاگرام ۹۲۴ هزار و در توییتر ۴۳ هزار فالوئر دارد.

ویدئو‌های آریا کئوکسر  در یوتوب موضوعات مختلفی دارند اما بیشتر آن‌ها در رابطه با گمینگ به ویژه بازی‌های ترسناک است. آریا معمولا در لتس پلی‌های خود یک بازی جدید را  به همراه دیگر یوتوبر‌های ایرانی که از دوستانش هستند، معرفی می‌کند. از این یوتوبر‌ها می‌توان به کوثر عزیزی ملقب به تاکیسک گرل (Toxic girl) که همسر آریا هم هست نیز اشاره کرد. این دو ویدئو‌های بسیاری را در کنار هم می‌سازند. گفتنی است که آریا و تاکسیک گرل ساکن ترکیه هستند‌.

آریا کئوکسر علاقه خاصی به بازی‌های ترسناک دارد بنابراین جای تعجب ندارد  که اغلب ویدئو‌های گیمینگ او در مورد بازی‌های ترسناک باشد. او گاها با دیگر یوتوبر‌ها و استریمر‌های ایرانی مثل مهدی ملقب به آیسی وایرس (Icy Virus) ویدئو‌های لتس پلی منتشر می‌کند.

از دیگر ویدئو‌هایی که آریا در کانال یوتوب خود منشتر می‌کند که اتفقا بسیار هم پرطرفدار است، سری ویدئو‌های میم بیِ‌بی (Meme baby) است. این سری ویدئو‌ها در واقع ری‌اکشن آریا به پست‌هایی است که ساب ردیتش در ردیت (Reddit) کاربران منتشر می‌کنند. ساب ردیت او ۱۱۶ هزار عضو دارند که اتفاقا بسیار فعال هستند و دائما پست‌های خنده دار منشتر می‌کنند. این ساب ردیت یکی از معروف ترین و محبوب‌ ترین ساب ردیت‌های ایرانی است.

زندگی شخصی

پارسالیپ- برادر آریا کئوکسر
پارسالیپ- برادر آریا کئوکسر

آریا رحمتی در یک خانواده ۴ نفره و در محله محمودیه تهران متولد شد. او یک برادر معروف به نام پارسا (معروف به پارسا لیپ)  دارد که از رپر‌های مشهور ایرانی است. شاید جالب باشد که بدانید، به گفته خود آریا، مادرش آنقدر عاشق گیمینگ بوده که حتی زمانی که آریا را باردار بود دائما در حال بازی بوده است.

از آنجایی که او اصالتا اصفهانی است، در زمان کودکی تعطیلات را در اصفهان و در کنار پسرخاله‌هایش می‌گذرانده. او تعطیلات خود در اصفهان را به تماشای بازی‌‌های پلی‌استیشن ۱ می‌گذراند. او عاشق این بود که وقتی پسرخاله‌اش پیمان، بازی ترسناک می‌کرد نحوه بازی کردن او را تماشا کند چون خودش جرئت بازی ترسناک را نداشت!

قهرمانی در تورنومت کانتر استرایک

آریا کئوکسر در ۱۲ سالگی به همراه تیم خود در یک تورنومنت کانتر استرایک (counter Strike) که در یزد برگزار می‌شد شرکت کرد. او و تیمش توانستند در این تورنومنت‌ برنده شوند که باعث شد آریا علاقه‌اش به گیمینگ بیش از پیش شود و سعی کند آن را به طور حرفه‌ای دنبال کند. به خصوص به این دلیل که او فقط ۱۲ سال داشت و توانسته خیلی از بزرگسالانی که در آن تورنومنت حضور داشتند را شکست دهد. بعد از گذشت زمانی کوتاه، این موفقیت به صورت غیرمنتظره‌ای در یک برنامه تلویزیونی از شبکه افق پخش شد که آریا کئوکسر بعداً در مورد آن موضوع یک ویدیو ساخت. از این رو می توان او را از نسل‌های نخست گیمر‌های ایران دانست.

مهاجرت به هند

او در نوجوانی به مدت ۱ سال به کشور هند مهاجرت کرد. اما به دلیل دلتنگی برای خانواده و دوستانش تصمیم گرفت برای ادامه تحصیل در دبیرستان به ایران بازگردد.

مهاجرت آریا کئوکسر به ترکیه

او که از یکنواختی زندگی خود خسته شده بود، در ۱۷ سالگی تصمیم گرفت برای همیشه ایران را ترک و به همراه مادرش به ترکیه مهاجرت کند.  به گفته‌ی خود آریا، در اوایل اقامتش در ترکیه زندگی سختی را تجربه کرد. او از شدت تنهایی و دلتنگی برای دوستان، برادر و خانه‌اش به افسردگی دچار شد. به طوریکه در ۱۷ سالگی و ۱۹۵ سانتی‌متر قد، فقط ۴۸ کیلوگرم وزن داشت! 

از آنجایی که خانه جدیدشان در ترکیه نوساز بود و هنوز اینترنت نداشت و مجبور بود با دیتای موبایل به اینترنت وصل شود که به داشتن وضع بد مالی، برایش گران تمام می‌شد. به همين دليل مجبور از اینترنت همسایه‌اش استفاده کند، البته‌ با اجازه خودشان.

پس از آن، برادرش پارسا ۱ سال بعد با یک کنسول پس‌اس فور به ترکیه مهاجرت کرد‌. این امر موجب خوشحالی آریا شد. چراکه دیگر تنها نبود و علاوه برآن یک پی‌اس فور داشت که می‌توانست با آن بازی کند. از آنجایی که در آن زمان به گیمنگ و وسایل آن به شدت علاقه مند بود، دختری که در آن زمان با او دوست بود از تگزاس برایش کنسول اکس باکس وان خودش را برای آریا هدیه فرستاد.

در همین زمان‌ها بود که پارسا، برادر آریا، به او پیشنهاد داد که از علاقه‌اش به گیمنگ استفاده کند و مانند یوتوبر‌های خارجی ویدیو بسازد و آن رادر یوتوب منتشر کند. این پیشنهاد، در ذهن آریا کئوکسر جرقه‌ای زد و به صورت جدی  اقدام به تولید محتوا کرد.

آغاز فعالیت در یوتوب

آریا در سال ۲۰۱۶ اولین ویدیو خود را در یوتوب منتشر کرد. همانطور که گفتیم، اولین ویدئوی او مقایسه دست‌های کنسول پس‌اس فور و اکس باکس وان بود. او در زمانی که این ویدیو‌ها را می‌ساخت به هیچ تجهیزات تخصصی دسترسی نداشت و به گفته خودش “برای رسیدن به موفقیت نیازی به تجهیزات فوق حرفه‌ای نیست”.

علیرغم اینکه بعضی افراد در فامیل و دوستان او با کار او مخالف بودند یا او را مسخره می‌کردند، او همچنان با پشتکار به فعالیت خود در یوتوب و اینستاگرام ادامه می‌داد. او پس گذشت زمانی توانست هزار سابسکرایبر در یوتوب بدست آورد که او را بسیار خوشحال کرد. در نهایت کانال یوتوب او به درآمد زایی رسید که قدم بزرگی برای رسیدن به اهداف او بود.

پدر آریا وقتی دید که حال و روز او با این کار بهتر شده و مدام در تلاش است، برای او یک کامپیوتر نه چندان حرفه‌ای تهیه کرد تا مجبور نباشد ویدئوهای خود را با موبایل ضبط کند. او سپس به یادگیری برنامه‌های مهمی مثل ادوبی پریمر (Adobe Premier) و فوتوشاپ  پرداخت که ادیت کردن ویدئو‌هایش را آسان می‌کرد.

آریا کار خود را با کامپیوتر ادامه داد و هر روز حرفه‌ای تر شد تا جایی که دیگر در توئیچ لایو استریم می‌گذاشت و با حمایت و دونیشن‌های طرفدارنش توانست کار خود را ارتقا دهد. او خود را همیشه مدیون طرفدرانش (Xarmy) می‌داند.آریا او کار خود را با کامپیوتر ادامه داد و هر روز حرفه‌ای تر شد تا جایی که دیگر در توئیچ لایو استریم می‌گذاشت و با حمایت و دونیشن‌های طرفدارنش توانست کار خود را ارتقا دهد. او خود را همیشه مدیون طرفدرانش (Xarmy) می‌داند.

از دست رفتن سابسکرایبر‌ها

در سال ۲۰۱۸، به دلایلی بعضی کانال‌های ایرانی یوتوب نه تنها سابسکرایبر نمی‌گرفتند، بلکه سابسکرایبر‌های آن‌ها حذف می‌شدند. این وضعیت تا ۱ سال ادامه یافت که باعث شد آریا کئوکسر حدود ۴ هزار سابسکرایبر از دست بدهد. اما از آنجایی که او به تولید محتوا در یوتوب علاقه داشت، این موضوع باعث نشد انگیزه‌اش را از دست بدهد و همچنان در یوتوب فعال ماند. به گفته‌ی آریا کئوکسر این وضعیت پس ۱ سال حل شد اما هنوز هم آن وضیعت ادامه دارد اما حداقل مقداری سابسکرایبر اضافه می‌شود و دیگر حذف نمی‌شود.

مهاجرت تاکسیک گرل و رسیدن به ۱۴۰ هزار سابسکرایبر

کوثر عزیزی که با نام تاکسیک گرل (Toxic girl) در فضای مجازی فعالیت می‌کند، در آن زمان دوست دختر آریا کئوکسر بود. او نیز تصمیم گرفت به ترکیه مهاجرت کند و در کنار آریا کئوکسر شروع به ساختن ویدئو‌های مختلف کردند. این زوج هم‌ اکنون در ترکیه ساکن هستند و تاکسیک گرل در تعداد زیادی از ویدئو‌های آریا کئوکسر حضور داشته است. تاکسیک گرل در کانال  یوتوب خود بیشتر روی ویدئو‌های سرگرم کننده مانند انجام چالش‌، ری‌اکشن و غیره تمرکز دارد. اما گاها در ویدئو‌های گیمینگ آریا نیز حضور دارد و حتی خودش ویدئو‌های گیمینگ منتشر می‌کند.

همه چیز خیلی عالی پیش رفت و راه آریا کئوکسر به ۱۴۰ هزار سابسکرایبر باز شد و توانست لوح نقره‌ای یوتیوب را دریافت کند. لازم به توضیح است که این لوح از طرف یوتیوب به یوتیوبر‌هایی داده می‌شود که بیش از ۱۰۰ هزار سابسکرایبر دارند.

رویایی که  آریا کئوکسر در سر داشت و اصلاً مطمئن نبود که روزی به آن دست خواهد یافت، به او نزدیک شده بود و با تلاش، پشتکار و ساختن ویدیوهای روزانه، توانست در تاریخ ۱۹ فوریه سال ۲۰۲۱ به ۱۴۰ هزار سابسکرایبر برسد.

علایق آریا کئوکسر

  • آریا کئوکسر از طرفداران پروپاقرص تیم پرسپولیس است.
  • او از کودکی به بازی.های ترسناک علاقمند است.
  • دوست دارد به آمریکا مهاجرت کند و در آنجا به تحصیلاتش ادامه بدهد.
  • به پزشکی علی الخصوص زنان زایمان علاقمند است.
  • به بازی باب اسفنجی بسیار علاقمند است.

درآمد آریا کئوکسر در یوتوب چقدر است؟

آریا کئوکسر  در مصاحبه با سایت ایران فاندر به طور خلاصه در مورد میزان درآمدش از یوتوب صحبت کرده.

به گفته او، برای کسب درآمد از یوتیوب چندین مولفه مختلف وجود دارد؛ افرادی که ویدیوهایش را در یوتیوب می‌بینند، میزان واچ تایم (تعداد دقایق بازدیدهایی که دارد) و تبلیغاتی که در ویدیوهایش به نمایش در می‌آید.

درآمد او بالغ بر ۴۰ هزار دلار در ماه و در سال تقریباً ۴۰۰ هزار دلار می‌شود. (این مبلغ ماهانه در حال افزایش است)

برای هر ۱۰۰۰ بازدید حدود ۳/۸ دلار درآمد دارد و روزانه ۷۰۰ تا ۱۱۰۰ دلار درآمد کسب می‌کند.

فعالیت در توئیچ

همانگونه که شاهد فعالیت‌های او در شبکه های اجتماعی هستید، او در سایت توئیچ با آدرس twitch.tv/keoxer نیز فعالیت‌ می‌کند و با اشخاص سرشناس متفاوتی توانسته رابطه بسیار خوبی داشته باشد. آریا کئوکسر لایوهای جذابی در این سایت بارگذاری کرده که می‌توانید به راحتی از طریق یوتیوب یا دیگر شبکه‌های اجتماعی این لایوها را تماشا کنید و از بازی‌های او لذت ببرید.

آخرین حاشیه آریا کئوکسر چه بود؟ ماجرای سپهر خلسه و پارسالیپ

در این مدت با سپهر خلسه به دلیل توهینی که به او و برادرش و همچنین خانواده‌اش کرده بود و آن‌ها را که جزو آدم های بد دانسته بود، اختلافاتی ایجاد شد.

سپهر خلسه  از خوانندگان سرشناس ایرانی در زمینه موسیقی و رپ می‌باشد و توانسته است به شهرت فراوان دست یابد. بعد از کارهای ناپسندانه‌ای که سپهر خلسه انجام داد، برادر آریا کئوکسر، پارسا لیپ تصمیم گرفت دیس ترکی را برای او بخواند و در شبکه‌های مختلف آن را منتشر کند و آریا هم از او حمایت کرد.

جمع آوری کمک برای سیل زدگان سیستان و بلوچستان

آریا کئوکسر در یک استریم که با هدف جمع‌آوری کمک به سیل زدگان سیستان و بلوچستان برگزار کرده بود. توانست مبلغ ۱۰هزار دلار معادل ۵۰ میلیون تومان برای کمک به مردم محروم آن منطقه جمع‌ آوری کند که اکثر این دونیت‌ها توسط گیمر‌های ایران پرداخت شد.

دوستان آریا کئوکسر چه کسانی هستند؟ 

  • کوثر عزیزی (toxicgirlow)
  • میا پلیز (Mia Plays)
  • فرشاد سایلنت (Farshad Silent)
  •  کوروش زراندوز (Kourosh ZZ)
  •  پارسالیپ (Parsa lip)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *