آیا استخرهای استخراج بزرگ برای رمز ارز‌ها بد هستند؟

مقدمه

علت شکل گیری استخرهای بزرگ استخراج ارز دیجیتال این است که افرادی که منابع مالی و اقتصادی برای استخراج رقابتی ندارند، بتوانند منابع خود را به دیگران اضافه کنند و شانس خود را برای دریافت یک سکه افزایش دهند. در حالی که امکان استخراج انفرادی وجود دارد، به ندرت پیش می‌آید که یک ماینر تکی بتواند ارز دیجیتال استخراج کند. به عبارت دیگر، پیوستن به یک استخر استخراج شانس شما را برای دریافت پاداش افزایش می‌دهد.

اینکه استخرهای استخراج بزرگ برای ارزهای دیجیتال مضر هستند یا نه، به دیدگاه شما بستگی دارد. در این مطلب از زرد نیوز بررسی خواهیم کرد که استخرهای استخراج بزرگ چه تاثیراتی بر ارزهای دیجیتال دارند و چه تاثیری ممکن است برای آینده آن‌ها داشته باشد.

مطلب مرتبط: استخر استخراج (Mining Pool) چیست؟

نکات مهم

  • استخراج ارزهای دیجیتال تحت سلطه مزارع بزرگ با تجهیزات قدرتمند استخراج قرار گرفته است. این امر به ضرر ماینرهای کوچکتر ارزهای دیجیتال خواهد بود.
  • اگر قصد دارید به تنهایی به استخراج ارزهای دیجیتال بپردازید، استخرهای استخراج به طور کلی گزینه بهتری برای شروع هستند.
  • استخرها و مزارع بزرگ استخراج نیز گاها برای ارزهای دیجیتال خوب در نظر گرفته می‌شوند زیرا الهام بخش ظهور نوآوری‌های بیشتر در این حوزه هستند.
  • مکانیسم‌های اجماع دیگری در حال ارزیابی و تحقیق هستند تا تمرکززدایی بازار را افزایش دهند و ارز دیجیتال را به هدف اصلی خود یعنی برابری و تمرکززدایی بازگردانند.

چرا استخرهای استخراج تشکیل شدند؟

یک اصل مهم  پشت ارزهای دیجیتال، تمرکززدایی مالی است. هر کسی که کامپیوتر و اتصال به اینترنت داشته باشد، از نظر تئوری آزاد است که در ازای پشتیبانی از شبکه، حداقل در بلاک چین های اثبات کار مانند بیت کوین، ارز دیجیتال را استخراج کند.

با این حال، همانطور که محبوبیت و پاداش بیت کوین به شدت افزایش یافته است، کنترل آن به سمت نهادهایی با بودجه و قدرت محاسباتی بیشتر تغییر کرده است. ارزهای دیجیتال که به مکانیسم‌های اجماع اثبات کار وابسته هستند، از طریق مزارع بزرگ استخراج ماین می‌شوند. این‌ مزارع، مراکزی هستند که برای حذف رقابت، و دادن برتری به بازار استخراج طراحی شده‌اند.

ماینرهای کوچک برای دسترسی به ارزهای دیجیتال، مجبور هستند که به استخرهای استخراجی که این شرکت‌های بزرگ ساخته‌اند بپیوندد. این امر باعث می‌شود که تمرکززدایی در استخراج هر چه بیشتر کاهش یابد. بنابراین، استخرهای استخراج بسته به آنچه که می‌خواهید انجام دهید و ترجیحات شما، هم مزایا و هم معایب دارند.

مزایا و معایب استخرهای استخراج

مزایا

  • پردازش سریعتر
  • افزایش شانس پاداش
  • هزینه‌های کمتر

معایب

  • تمرکز و کنترل
  • تقسیم سود و کارمزد
  • افزایش مصرف انرژی

مزایای استخرهای استخراج

پردازش سریعتر

در استخراج بیت کوین، هر ماینر به بلاک چین اضافه می‌شود تا به افزایش قدرت محاسباتی کلی کمک و در ایجاد سکه به عنوان پاداش با بقیه شبکه رقابت کند. چندین ماینر در یک شبکه می‌توانند با کاهش لیتنسی یا تأخیر و افزایش سرعت محاسبات، فرآیند استخراج را تسریع کنند.

افزایش شانس پاداش

تعداد زیادی از سیستم‌های ماینینگ در یک شبکه نیز این شانس را افزایش می‌دهد که استخر و ماینرهای آن هش بلاک را سریعتر حل و پاداش دریافت کنند.

هزینه‌ها

یک مزیت برای ماینرهای کوچک این است که آنها نیازی به سرمایه گذاری در تجهیزات استخراج گران قیمت برای کمک به یک استخر ماینینگ ندارند. دستگاه‌های استخراج تخصصی هزاران دلار هزینه دارند و صدها دلار برق در سال مصرف می‌کنند.

معایب استخرهای استخراج

تمرکز و کنترل

همانطور که قبلاً توضیح دادیم، استخرها و مزارع ماینینگ، ارز دیجیتال را وارد یک فرآیند اعتبارسنجی و ایجاد متمرکز می‌کنند. سپس کنترل به یک مسئله تبدیل می‌شود زیرا مزارع استخراج اساساً پاداش‌ها را کنترل می‌کنند.

تقسیم سود و کارمزد

یکی از معایب اصلی پیوستن به استخر ماینینگ این است که باید هزینه‌های مکرر بپردازید و هر ارز دیجیتالی را که با موفقیت استخراج شده است با بقیه استخر تقسیم کنید. هزینه‌ها معمولاً از طریق سهم شما از ارز دیجیتالی که به گروه تعلق می‌گیرد پرداخت می‌شود.

افزایش مصرف انرژی

هزینه‌های آب و برق، از جمله برق، ۷۵ درصد از هزینه‌های عملیاتی یک استخر استخراج بزرگ می‌باشد. در حالی که قیمت برق به کشور بستگی دارد، متوسط قیمت جهانی که ماینرها برای انرژی پرداخت می‌کنند ۰/۰۴۶ دلار به ازای هر کیلووات ساعت برآورد شده است.

چگونه استخر های استخراج بزرگ بر ارز‌های دیجیتال تأثیر می‌گذارد؟

استخر استخراج

استخراج ارزهای دیجیتال، قبلا عملیات استخراج را از طریق رایانه‌های فردی انجام می‌داد، اما اکنون به استخرهای استخراج متمرکز تغییر کرده‌اند که شامل سرمایه‌گذاری‌های بزرگ نیز می‌شوند.

استخرهای ماینینگ ذاتاً برای ارزهای دیجیتال بد نیستند، اما به دلیل میزان انرژی مصرفی و کنترل و نفوذی که گروه‌های کوچکی از افراد دارای ثروت به آن اعمال می‌کنند، به یک نگرانی تبدیل شده‌اند.

استفاده از انرژی بالا باعث تحقیقات بیشتر در مورد مکانیسم‌های اجماع شده‌است. به عنوان مثال، اتریوم در سپتامبر ۲۰۲۲ از مکانيسم اثبات کار به اثبات سهام تغییر کرد. به طور خلاصه، استیکینگ (یا وثیقه گذاری) یعنی ارز دیجیتال را نزد خود نگهداریم تا بتوان از آن به عنوان وثیقه برای صادق نگه داشتن روند ماینینگ بلاک چین استفاده کرد. این انتقال، اتریوم را از استخرهای استخراج حذف کرد زیرا اجماع اثبات سهام، از استخراج استفاده نمی‌کند.

ارزهای دیجیتال به طور مداوم در حال توسعه هستند و مطمئناً تحت تأثیر استخرهای استخراج بزرگ قرار گرفته‌اند. اما پرسشی که پیش استخر های استخراج خوب هستند یا بد؟ در نهایت، این بستگی به باور شما در مورد ارز دیجیتال، تاثیر آن بر محیط زیست و آنچه از آن می خواهید دارد.

بهترین استخر برای استخراج کدام است؟

از اکتبر ۲۰۲۲، انت پول (AntPool) بزرگترین استخر استخراج از نظر هش ریت است و پس از آن اف تو پول (F2Pool) و ویا بیت کوین(ViaBTC) قرار دارند. چندین صرافی نیز دارای استخر استخراج هستند، بنابراین گزینه‌های متنوعی برای ماینرها وجود دارد. قبل از انتخاب یک استخر استخراج، به کارمزدها و سیستم های پاداش آن نگاه کنید و آن‌ها را با هم مقایسه کنید تا استخری را که از آن راضی هستید پیدا کنید.

آیا استخر های استخراج به صرفه هستند؟

استخرهای استخراج برای کسانی که سرمایه کافی برای سرمایه گذاری در دستگاه‌هایی که به طور خاص برای ماینینگ ساخته شده‌اند ندارند یا کسانی که سعی در کسب درآمد زیادی ندارند خوب است. استخرها قدرت محاسباتی بیشتری دارند، بنابراین معمولا به عملیات استخراج و توزیع پاداش تسلط دارند.

هزینه استخر های ماینینگ چقدر است؟

هر استخر استخراج هزینه‌های متفاوتی را خواهد داشت و روش پرداخت مختلفی دارد. به عنوان مثال، استخر F2Pool دارای ۲/۵ درصد از پاداش برای بیت کوین، ۳ درصد برای بیت کوین کش، و ۴ درصد پاداش برای لایت کوین است. سکه‌های دیگر هزینه‌های استخر کمتر یا بالاتری دارند. F2Pool از روش پرداخت “پرداخت به ازای هر سهم” برای اکثر ارزهای دیجیتال استفاده می‌کند، اما طرح‌های پرداخت دیگری را روی چند سکه پیاده‌سازی می‌کند، مانند پرداخت به ازای آخرین n سهم (PPLNS) و پرداخت به ازای سهم + (PPS+).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *