arat hoseini

آرات حسینی کیست؟

بیوگرافی

آرات حسینی پسری 7 ساله، متولد 8 مهر سال 1392 که در شهرستان بابل از توابع استان مازندران در خانواده ای 4 نفره متولد شده است. پسری که بدلیل چهره دخترانه ای که دارد و بلندی موهایش برخی گمان می کنند که دختر است. این پسربچه ملقب به پسر عنکبوتی آنطور که از حرف های پدرش (محمد حسینی) پیداست از همان دوران قبل از رسیدن به یک سالگی، و در سنین 3 ماه یا 6 ماه، اطرافیانش متوجه انعطاف پذیری زیاد بدن او شدند. پدرش میگوید او در هفت ماهگی حرکت های فیزیکی خارق العاده ای از خود نشان می داده است. در ابتدا بعنوان یک ژیمناستیک کار معروف شد، اما رفته رفته گویا علاقه اش به فوتبال بیشتر شد و در کنار کار بدنسازی و کار روی عضلاتش، به تمرین فوتبال مشغول است.

فعالیت در اینستاگرام

پس از اینکه پدر آرات متوجه قدرت فوق العاده او در حرکات بدنی شده است در 2 سالگی او، برایش در اینستاگرام، پیجی راه اندازی می‌کند. آن‌ها با آیدی arat.gym این پیج را در اینستا مدیریت می‌کنند. پس از آن پدر آرات، شروع کرد به منتشر کردن ویدئوهایی از آرات که در حال انجام حرکات آکروباتیک بود. رفته رفته به تعداد افرادی که آرات را شناختند و صفحه او را در اینستاگرام فالو کردند، افزوده شد. اکنون در هنگام نگارش این مطلب آرات حدود 4 میلیون و 100 هزار نفر فالور دارد. که این تعداد فالور از تعداد دنبال کننده های بسیاری از ورزشکاران دیگر ایرانی بیشتر است. پسر عنکبوتی حال دیگر تبدیل به یکی از شاخ های اینستاگرام شده است.

محبوبیت و معروف بودن این ورزشکار کوچک فقط محدود به ایران و فارسی زبانان نماند، و او تبدیل به یک ورزشکار کودک با محبوبیت جهانی شد. و همین موضوع باعث شد که پدر آرات بیش از پیش روی فعالیت های فیزیکی او زوم کند. و او از یک کودک با حرکات آکروباتیک تبدیل به یک ورزشکار حرفه ای و حالا تبدیل به یک فوتبالیست شده است.

کامنت لیونل مسی برای آرات

حرکاتی که آرات حسینی بعنوان یک پسر بچه 7 ساله انجام می‌دهد، خیلی از ورزشکاران معروف از جمله لیونل مسی را تحت تاثیر قرار داده است. در پیج این کودک ورزشکار از حرکات ورزشی او، درحالیکه پیراهن شماره 10 تیم بارسلونا (شماره پیراهن مسی) را بر تن داشت، با گفتن “I love you lionel messi, I love you” به معنای دوستت دارم مسی، دوستت دارم، با حرکاتی بسیار زیبا و خارق العاده با حالت قیچی برگردان توپی را به درون دروازه شوت کرد و پس از آن با استایل خوشحالی لیونل مسی، خوشحالی پس از گل خود را انجام داد. آرات حسینی این کلیپ را تقدیم به لیونل مسی کرد. مسی هم این حرکت او را بدون جواب نگذاشت در زیر پست ذکر شده، کامنتی با عنوان ” gracias Arat!! Veo mucha clase achi, impresionante! ” به زبان اسپانیایی به معنی “ممنونم آرات!! کلاس بالایی در حرکاتت میبینم، بسیار جذاب بود، در آغوش می گیرمت” برای آرات نوشت. این کار مسی باعث جلب توجه خیلی از افرادی که تاکنون او را نشناخته بودند، به آرات و آینده ای که شاید برای فوتبال گوشه گیر این روزهای ایران، در اینده انجام دهد، شد. البته امیدواریم آرات هم به سرنوشت ورزشکاران زیاد دیگری که مهاجرت کردند و پس از مدتی خبر ورزش آن‌ها زیر پرچم کشور دیگر برای ایرانیان آمد، دچار نشود.

حضور در تلویزیون

شبکه خبر از آرات بعنوان یک ورزشکار و نابغه برای حضور در برنامه دعوت به عمل آورد. در این برنامه، پدر آرات عنوان کرد که آرات قادر به انجام 30 حرکت شنا است. حتی ویدئوهایی از حرکاتی که آرات قادر به انجام آن است نیز از تلویزیون پخش شد. پدر آرات در مصاحبه ای با همشهری آنلاین گفته است، استانداران و دیگر افراد مسئول پس از پخش تصاویر آرات از تلویزیون به همراه خبرنگار به ما سر می زدند و با آرات عکس می انداختند و عنوان می کردند که از او حمایت می کنند. اما همه اینها فقط در لحظه بود و خبری از حمایت آن ها نیست.

مهاجرت

آیا آرات یک فرار مغزهای دیگر است؟ بر اساس آنچه پدر آرات می‌گوید پس از اینکه تعداد مخاطبان آرات در اینستاگرام افزایش یافت و ویدئوهای او بیشتر دیده شدند، از کشورهای مختلف به او پیشنهاداتی برای جذب و کسب اقامت داده میشد. اولین سفر خارجی کاری آرات، سفر به کشور چین بود. حضور در کشور چین به این جهت انجام شد تا آرات در برنامه استعدادیابی چینی ها شرکت کند. البته سفرش پایان جالبی نداشت و با گرفتن چراغ قرمز از یکی از داوران مسابقه، آرات از رسیدن به مرحله بعد بازماند. البته ناگفته نماند که چین یکی از کشورهایی است که همچون آرات، در خودش کم ندیده است. گویا کشورهایی همچون ایالات متحده آمریکا، آلمان و … نیز به او پیشنهاد اقامت داده اند. اما در نهایت آرات به همراه پدرش و با ویزای تحصیلی دانش آموزی ایران را به مقصد لیورپول، از شهرهای انگلیس ترک نمود.

باشگاه لیورپول

پس از اینکه آرات از ایران به شهر لیورپول انگلیس، مهاجرت کرد به بخش تمرین های باشگاه لیورپول رفت و در آنجا به تمرین فوتبال می پردازد. حضور در آکادمی باشگاه تیم فوتبال لیورپول، یک افتخار بزرگ برای آرات است. اما آنطور که از گفته های پدر آرات مشخص است، باشگاه لیورپول هنوز این پسر را جذب تیم خردسالان خود نکرده است. دلیل قراداد نبستن آرات با تیم ها، جدای از اینکه در هیچ جای دنیا نباید با بازیکن زیر 16 سال قرار داد بسته شود، این بوده که پدر آرات ادعا می کند اکثر کسانی که قصد دارند با ما قرارداد ببندند قرارداد طولانی مدت میخواهند. و من حاضر نیستم روی آینده پسرم ریسک کنم و الان روی او قرارداد 10 یا 12 ساله ببندم و آرات که بزرگتر شد نتوانم برای او جوابی داشته باشم.

انتقادات

انتقاد به پدر آرات

پدر آرات که در شهر محل زندگی سابقش (بابل) میوه فروش بوده است، میگوید من تمام دارو ندارم را برای آرات و هدر نرفتن استعدادش خرج کردم و از این پس هم همین کار را میکنم. هزینه هایی که برای لباس و کفش و کلاس های او میشود یک طرف، غذایی که میخورد یک طرف. پدرش ادعا میکند بهترین تغذیه را برای پسرش آماده می کند. اما افراد زیادی از او انتقاد می کنند و می گویند که کودکی آرات را از او گرفته و صرفا به دنبال عقده گشایی است و میخواهد آرات را تبدیل به یک فوتبالیست کند تا به کار خود ببالد و افتخار کند. در حالیکه این کار او یک ظلم در حق آرات است که هیچ بازی کودکانه ای در دوران کودکی خودش ندارد. افرادی شغل محمد حسینی را پدر آرات بودن معرفی می کنند؛ البته شخص آقای حسینی هم از این موضوع ابایی ندارد و میگوید در این دوران حساس تنها شغل من آرات است.

 آقای حسینی انتقاداتی که علیه او مبنی بر از بین بردن دوران کودکی آرات است را به شدت رد میکند و میگوید من به همه جنبه های زندگی آرات توجه میکنم. هر روز برای تاب سواری و سرسره بازی و سوار چرخ فلک شدن، آرات را به پارک میبرم تا به کودکی اش لطمه ای وارد نشود. البته برخی هم پدر او را تحسین می کنند و میگویند او بهترین کار را در حق فرزند و آینده او میکند و احتمال دارد یک اعجوبه ای همچون مسی را به جامعه فوتبال تحویل دهد و این کار او یک لطف در حق دنیای فوتبال جهان، علی الخصوص ایران است.

آلن الکساندر میلن

یکی از منتقدان جدی پدر آرات می گوید او آرات را در عوض ورزشکار کردن، به یک شاخ اینستاگرام تبدیل کرده که فقط به دنبال جذب فالور است. او برای معروف شدن در 6 سالگی از مادرش جدا شده و دور از مادرش در حال رشد و نمو است. در ادامه این منتقد، آرات را تکرار زندگی کریسف میلن (فرزند آلن الکساندر میلن) می داند. آلن نویسنده کتاب های تدی خرسه وینی پو است و این کتاب ها را با الهام از زندگی پسرش کریسف و عروسک خرسی‌اش نوشته است. کتاب تدی خرسه وینی پوو به پرفروش ترین کتاب دنیا در ژانر کودک تبدیل شد. اما او به از بین بردن کودکی پسرش متهم است. پسرش هم بعدها هیچوقت او را بخاطر این ماجرا نبخشید و ارثی از او قبول نکرد.

علی کریمی

آرات کوچک ما تاکنون از بی حاشیه های فضای مجازی نبوده و چندین بار حواشی مختلفی در رابطه با او در فضای اینستاگرام ایجاد شده است. یکی از معروف ترین این حواشی، جنجال با علی کریمی است. با اینکه پیش از این آرات در ویدئویی علاقه خود به علی کریمی را همچون کلیپ مربوط به مسی، منتشر کرده بود، اما پدر آرات در یک استوری خبر از بلاک شدن پیج آرات 7 ساله از سوی علی کریمی خبر داد. این ماجرا، جنجال زیادی به پا کرد. از طرف دیگر ماجراهایی بین امیر تتلو و علی کریمی رخ داده بود که توضیح آن در این مطلب نمی گنجد. اما از آنجایی که تتلو یکی از طرفداران پروپا قرص آرات است، این اتفاق را بهانه ای دیگر برای فحاشی به علی کریمی قرار داد. البته هیچوقت مشخص نشد که واقعا چرا علی کریمی آرات را بلاک کرده است، اما احتمال می دهیم او هم یکی از منتقدان پدر آرات برای سخت گیری به یک کودک است.

واکنش تتلو به بلاک شدن آرات از طرف علی کریمی

کنایه مهران مدیری

یکی دیگر از حاشیه ها، تکیه کلام هایی بود که بین مهران مدیری در برنامه دورهمی و محمد حسینی، پدر آرات شکل گرفت. قضیه از این قرار است که بعد از کامنتی که مسی برای آرات گذاشت. پدر آرات خیلی تحت تاثیر قرار گرفت و هیجان خود را با بهانه‌های مختلف با فالورهای پیج، به اشتراک می‌گذاشت. مهران مدیری هم که همیشه یکی از منتقدان اصلی جنجال‌های اینستاگرام است با حالت طنز واکنشش را اینگونه نشان داد:

“غیر از حدود هزارو دویست – سیصد نفر، بقیه انسان‌های روی کره زمین دارند برای دیده شدن و تحسین شدن دست و پا می زنند. واقعا دیده شدن به چه قیمتی؟ دیدین بچه‌اش رو از 50 متر ارتفاع پرت می کنه پایین، بعد به دوربین لایک نشون میده که مخ اون بچه اومد توی دهنش. قبل از بدنیا آمدن اون بچه، 17 تا دونه فالور بیشتر نداشت الان شده یک میلیون و هفتصد هزارتا. کارش در اداره گذرنامه گیر میکنه، تیشرت بچشو میده بالا، سیکس پکشو نشون میده. ناهار کوفته درست کرده، عکسشو گذاشته توی اینستا؛ برید ببینید برای اینکه عکس دیده بشه چه هشتگ هایی زیرش گذاشته. هشتگ “نه به خشونت علیه زنان”، چه ربطی داره؟ هشتگ ماریاشاراپووا؛ شاراپورا براش کامنت گذاشته عزیزم چرا توپ تنیس ها رو ریختی تو آب؟ حالا نگو اون کوفتس. هشتگ برادران رایت؛ اسم برادران رایت رو که توی اینستا سرچ میکنی یه سری هواپیما سیاه و سفید میاد با یه کاسه کوفته.”

همانطور که از این کنایه مشخص است، مدیری هم به کار پدر آرات انتقاد وارد کرده هم به نوع تبلیغاتش در اینستاگرام. اما این صحبت مجری برنامه دورهمی بی پاسخ نماند و پدر آرات با انتشار پستی در اینستاگرام اینگونه ناراحتی خود را ابراز کرد:

“ما با دیدن عدس پلو جشن می گیریم، آرات لبریز از شادی میشه. شاید تو ایران برای آقای مدیری، مرد باکلاس بهترین غذاها رو درست کنند و همسرشون آشپز چیره دستی باشه. اگر من غذای ساده ای برای پسرم درست کردمو مسخره کنه و همه تماشاگرها رو به من و آرات بخندونه، مسخرمون کنن، اما باید بگم از غذاها فیلم گرفتم تا چشم بعضی ها در بیاد. راست میگی از هشتگ استفاده کردم و از این بابت هم معذرت میخوام از برنامه تلویزیونی دورهمی و همه صدا و سیما از اون میثاقی تا … دست به دست دادند.”

گزارش دیلی میل

یکی از اتفاقاتی که نقش بسزایی در معروف شدن آرات در همان ابتدا شد، گزارشی بود که دیلی میل، از طریق یکی از خبرنگاران ورزشی از آرات تهیه کرد. این خبرنگار که بصورت تصادفی با این نابغه ورزشکار آشنا شده است از او و حرکاتش گزارشی تهیه می کند. این گزارش باعث شد پیج آرات که در آن زمان حدود 12 هزار دنبال کننده داشت، با رشد 20 برابری به حدود 200 هزار برسد.

گزارش دیلی میل از آرات حسینی

پیام نواک جوکوویچ

نواک جوکوویچ صرب مرد شماره یک تنیس جهان، یکی دیگر از کسانی است که با انتشار یک ویدئو خطاب به پسر عنکبوتی ایران به تعداد فالورهای او و محبوبیت و معروف شدن بیشتر او جانی دوباره بخشید. او خطاب به آرات حسینی اینگونه گفت: “آرات اینجا است. سلام به تو آرات. فیلم هایی که منتشر می کنی را تماشا میکنم. پسر من که از تو یک سال کوچکتر است از حرکات تو الهام می گیرد. تو قوی ترین پسر 6 ساله هستی که من تاکنون دیده ام. تو خارق العاده و نابغه ای. باشخصیت و شاداب و مهربانی. به والدینت برای داشتن تو تبریک میگویم. خوشحالم که با تو آشنا شدم.”

مارسلو

مارسلو فوتبالیست معروف برزیلی، از دنبال کننده های آرات است و تا کنون چندین بار پست های ورزشی او را لایک کرده و برای او نظر هم گذاشته است.

واکنش فرمول یک به ادعای پدر آرات

واکنش فرمول یک به ادعای پدر آرات

چندی پیش، آقای حسینی پدر آرات ادعا کرد که کسی از آن ها حمایت نمی کند و حتی آن‌ها پول بلیط هواپیما هم ندارند. برای هزینه های آرات مجبور به فروش ماشین خود شده اند و پس انداز آنها در حال اتمام است. پس از این ماجرا و گریه و زاری پدر، مجری برنامه فرمول یک با واکنشی تند به افشاگری یک قرارداد یک میلیاردی پرداخت. او گفت، آرات حسینی پس از اینکه در برنامه فرمول یک حضور یافته و تماشاگران او را شناختند. یک اسپانسر برای او پیدا شد که با پدر آرات یک قرار داد یک میلیاردی بست. او افزود:

” آقای حسینی، پدر ‎آرات عزیز اجازه بده کمی‌صادقانه‌تر صحبت کنیم. بعد از حضور در ‎فرمول یک، اسپانسری برایت گرفتیم که سالیانه حدود یک میلیارد تومان به شما می‌داد. پول را که گرفتی زدی زیر میز، گفتی چرا از استوری تبلیغاتی منع شدی. گفتی از هر استوری ۱۵ میلیون درآمد داری. پول بلیت نداشتی؟”

پس از آن پدر آرات گفت من با بستن قرارداد یک میلیاردی از تبلیغاتی که در پیج پسرم بصورت روزانه میکردم و درآمد روزانه 15 میلیون تومان داشتم، باید میگذشتم. و این اصلا عاقلانه نبود که بخاطر قرارداد یک میلیاردی از درآمد روزانه 15 میلیون تومان بگذرم.

خلاصه

پدر آرات چه کارش درست باشد چه نه. چه روشی که برای رسیدن پسرش به زندگی ایده‌آل انتخاب کرده درست باشد یا نه. در هر صورت این پسر یک فرد شگفت انگیز در دنیای ورزش است و احتمال زیاد در آینده به افتخاراتی همسان با افتخارات فوتبالیست‌هایی نظیر کریس رونالدو و لیونل مسی خواهد رسید. در هر صورت تیم زرد نیوز برای رشد بیشتر و درخشش بیشتر این پسر ورزشکار آرزوی موفقیت دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.