آزاردهنده بودن

چرا دیگران شما را فردی آزاردهنده می‌دانند؟

آیا می‌ترسید که دیگران شما را به عنوان یک شخص آزاردهنده بشناسند؟ آزاردهنده بودن یک نقص اجتماعی است. برای اینکه بفهمید آیا شما برای اطرافیانتان آزاردهنده هستید یا نه و اینکه اگر هستید، چگونه آن را از بین ببرید، ادامه مطلب را بخوانید.

اگر وارد اتاقی شوید و ناگهان

 • انرژی افراد تغییر می‌کند.
 • افراد از محدوده‌ی شما دوری می‌کنند.
 • ناگهان همگی ساکت می‌شوند.

پس باید یک سری کارها را انجام دهید.

به عنوان یک فرد آزاردهنده‌ی در حال بهبودی، آموخته‌ام که آزاردهنده نامیده شدن، منجر به غم و اندوه، رنجش و دیگر مشکلات روحی می‌شود.

هدف من این است که به شما کمک کنم از رفتار آزاردهنده خود آگاه شوید تا بتوانید انسانی قابل تحمل‌تر و حتی از نظر اجتماعی باهوش‌تر شوید!

پس بیایید شروع کنیم.

آیا من آزاردهنده هستم؟

بسیاری از افراد آزاردهنده در وهله اول حتی متوجه نمی‌شوند که آزاردهنده هستند. افراد آزاردهنده ممکن است هنجارهای اجتماعی مختلفی را زیر پا بگذارند، با دیگران ناسازگار باشند، بیش از حد تلاش کنند تا دیگران را بخندانند، یا حتی در یک کتابخانه ساکت با تلفن صحبت کنند.

آیا می‌دانید که حتی ممکن است بیش از انسان مثبتی باشید، و این آزاردهنده به نظر برسد. این نوع از مثبت بودن به عنوان مثبت سمی شناخته می‌شود و این یک چیز واقعی است.

علائم این دسته از افراد را در ادامه آورده‌ایم. این‌ها را مطالعه کنید تا ببینید که آیا شما هم آزاردهنده هستید یا نه.

پرسیدن سوالات آزاردهنده

برخی افراد تمایل دارند از افراد دیگر بخواهند تا در انجام کارهایی که خودشان می‌توانند انجام دهند به آن‌ها کمک کنند، که باعث می‌شود آن‌ها را تنبل و در نتیجه آزاردهنده نشان دهند.

به عنوان مثال، اگر شما شخصی هستید که همیشه از دوستتان می‌خواهید پول رستوران را حساب کند، زیرا شما پول خود را فراموش کرده‌اید، احتمالاً باید رویه‌ی خود را تغییر دهید.

پر سر و صدا بودن

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که می‌توانید چه صدای بلندی داشته باشید؟ یک مطالعه در سال ۲۰۱۷ ثابت کرد که میزان بلندی صدای یک فرد یا محیط را می‌توان آزاردهنده در نظر گرفت. زیرا از نظر ذهنی و جسمی حواس پرتی را به همراه دارد. شاید شما هم در اطرافتان کسی را بشناسید که مانند یک مربی فوتبال فریاد می‌زند، حتی اگر یک متر با او فاصله داشته باشید.

قطع کردن حرف دیگران

آیا معروف به قطع کردن حرف دیگران، در وسط صحبت کردنشان هستید. شما صحبت دیگران را قطع می‌کنید، زیرا فکری به ذهن شما خطور کرده است و اکنون باید آن را بیان کنید؟ خب، هر چه بیشتر صحبت دیگران را قطع کنید، آزاردهنده‌تر خواهید شد.

عدم رعایت بهداشت

اگر بوی یک انسان تمیز را ندهید، باعث می‌شود مردم از شما دور شوند. زیرا بوی شما بر حواس آن‌ها غلبه کرده است و آن‌ها نمی‌توانند آن را تحمل کنند. بوی بد می‌تواند شامل استفاده از عطرها یا ادکلن‌های قوی، عدم استفاده از دئودورانت و البته بوی بد دهان و عدم رعایت بهداشت شخصی باشد.

 منفی صحبت کردن

برخی افراد حتی زمانی که دیگران با آن‌ها مثبت صحبت می‌کنند هم تمایل دارند حرف منفی را وسط بریزند. برای مثال، همکارتان ممکن است از شما بپرسد: چه خبر؟ چطور می‌گذرد؟ و شاید شما چنین چیزی را بگویید: عالیه! به جز این هوای وحشتناک و این مشتریان خنگ. این مطمئناً باعث می‌شود که شخص با شما صحبت نکند یا نخواهد که در اطراف شما باشد.

البته، دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است بخاطر آن‌ها، کسی شما را آزاردهنده بداند. عوامل دیگری مانند شوخ طبعی، صحبت کردن با جملات تکراری، و سمی بودن نیز می‌تواند به عوامل احتمالی آزاردهنده بودن شما بیفزاید.

تست آزاردهنده بودن

بیایید برای اینکه بفهمید آیا واقعاً آزاردهنده هستید یا خیر، یک تست بدهید. در ادامه پنج سوال ساده وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا بفهمید چقدر آزاردهنده هستید!

1- مکرراً به کراش خود پیام می‌دهید، اما ناگهان یک شب دیگر پاسخی به شما نمی‌دهند. پیش خودتان فکر می‌کنید که دلیل این چه می‌تواند باشد، شاید به خاطر فلان سوال حساسی که پرسیدید ناراحت شده است. چه می‌کنید؟

 1. سعی می‌کنید دفعه‌ی بعد او را حضوری ببینید.
 2. به پیام دادن به او ادامه می‌دهید و یک سوال مطرح می‌کنید و امیدوار می‌مانید که به شما پیام دهد.
 3. به او یک یا دو روز فرصت می‌دهید که نفسی بکشد.
 4. شروع به ارسال پیام به شخصی دیگر می‌کنید.

اگر بعد از اینکه به پیام‌های شما پاسخ نداد، به ارسال پیامک ادامه دهید، شما دارید او را آزار می‌دهید. بنابراین، اگر گزینه «b» را انتخاب کردید، عدم ارتباط را به عنوان نشانه‌ای از آزاردهنده بودنتان در نظر بگیرید.

2- هر چند وقت یکبار از مشکلات خود یا دیگران شکایت می‌کنید؟

 • بیشتر از هر چیز دیگری.
 • یکبار در هفته
 • تنها زمانی که از من در مورد آن، سوال کنند.
 • وقتی کنار مشاور هستم.

شکایت کردن و دائم نالیدن از اوضاع، یکی از سریع‌ترین راه‌ها برای وادار کردن کسی به این فکر است که شما خیلی آزاردهنده هستید! بنابراین اگر گزینه اول را انتخاب کردید، ممکن است افراد از شما دوری کنند، زیرا شما را به عنوان فردی آزاردهنده می‌دانند که نباید دور و برشان باشید.

3- فرض کنید سر کار هستید و سعی می‌کنید بفهمید چرا ایرادهای زیادی بر روی محصول شما وجود دارد. همکارتان چند دلیل احتمالی و راهنمایی در مورد چگونگی رفع مشکل به شما می‌دهد، اما شما فکر می‌کنید که آن‌ها اشتباه می‌کنند. چگونه پاسخ می‌دهید؟

 • توصیه‌های آن‌ها را می‌پذیرید و به کار می‌برید.
 • در مورد گزینه‌های واقعی‌تر بحث می‌کنید.
 • می‌گویید «متشکرم» و آن را تست می‌کنید.
 • به صراحت به آن‌ها می‌گویید که هیچ یک از راه حل‌ها جواب نمی‌دهد و چرا.

اگر گزینه آخر را انتخاب کردید، ممکن است در محل کار کمی پرخاشگرتر از آن چیزی باشید که همکارانتان دوست داشته باشند. اگر دائماً نظر خود را مطرح می‌کنید اما نظرات دیگران را در نظر نمی‌گیرید، ممکن است شما را آزاردهنده بدانند.

4- تصور کنید در یک مهمانی یا رویداد هستید و با شخص جدیدی آشنا می‌شوید. در مورد چه چیزی صحبت می‌کنید؟

 • خودم
 • آن‌ها
 • یک موضوع کاملا تصادفی
 • یک شروع کننده مکالمه جالب

اگر گزینه اول را انتخاب کردید، ممکن است افراد شما را بیش از حد خودشیفته و آزاردهنده‌ بدانند. همچنین اگر گزینه سوم را نیز انتخاب کنید، بسته به اینکه چه موضوعی را انتخاب می‌کنید، ممکن است آزاردهنده باشید!

5- دوستانتان با شما شوخی می‌کنند و همه می‌خندند. واکنش شما چگونه است؟

 • باهاشون می‌خندم.
 • من هم با آن‌ها شوخی می‌کنم
 • ممکن است ناراحت شوم زیرا دوست ندارم مورد توجه قرار بگیرم.
 • دوستان من هرگز با من شوخی نمی‌کنند.

دوستان و اعضای خانواده ممکن است با کسانی که با آن‌ها احساس راحتی می‌کنند، شوخی کنند. بنابراین انتخاب گزینه‌ی سوم نشان می‌دهد که شما می‌توانید دوست حساسی باشید که افراد دوست ندارند با او شوخی کنند و راحت باشند.

پیشنهاد می‌کنیم مطلب چطور زودرنج نباشیم؟ را مطالعه کنید.

خب ببینیم نتیجه تست شما چه شد؟

ابتدا ببینید از این 5 سوال، در جواب چند سوال، گزینه‌ی آزاردهنده را انتخاب کردید. اگر در جواب حداقل 3 سوال از این 5 سوال، گزینه‌ی آزاردهنده را انتخاب کرده باشید، متأسفانه ممکن است دیگران  فکر کنند که شما آزاردهنده هستید.

از اعداد زیر استفاده کنید و میزان آزاردهنده بودن خود را ارزیابی نمایید.

۱ = ۲۰٪

۲ = ۴۰٪

۳ = ۶۰٪

۴ = ۸۰٪

۵ = ۱۰۰٪

همچنین سعی کند از یک نفر که او را می‌شناسید و به او نزدیک هستید بپرسید: «من نظر واقعی تو را می‌خواهم. نیازی نیست حقیقت را پنهان کنی. آیا فکر می‌کنی من آزاردهنده هستم یا می‌توانم برای دیگران آزاردهنده باشم؟» و ببینید چه می‌گوید یا نمی‌گوید.

به این نکته دقت داشته باشید که هرچه بیشتر تردید کنید و مشکل رفتاری خود را حل نکنید، را در طول زمان، آزاردهنده‌تر خواهید شد.

۶ راه برای متوقف کردن روند آزاردهنده بودن

قطعا کسی وجود ندارد که بگوید من دوست دارم آزاردهنده باشم که اگر هم بگوید، این حرف خودش نشانه‌ای از آزاردهنده بودن است.

بنابراین حالا که متوجه شدید که آزاردهنده هستید یا خیر، برویم و ۶ نکته از بهترین نکات و ترفندها را که در نهایت شما را از شر این ویژگی آزاردهنده برای همیشه خلاص می‌کنند و شخص شگفت‌انگیزی را که واقعاً هستید آزاد می‌کند را بررسی کنیم!

لبخند بزنید

لبخند زدن، برای افرادی که به نظر می‌رسد فاقد ویژگی تعامل کردن با دیگران هستند، خوب عمل می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد که لبخند زدن باعث می‌شود با دیگر افراد درگیر تعاملات اجتماعی شوید. به عبارت دیگر، هرچه بیشتر لبخند بزنید، افراد بیشتری شما را درگیر مکالمه می‌کنند! علاوه بر این، ما تمایل داریم افراد خندان را با ویژگی‌های مثبت مرتبط کنیم (یعنی ویژگی‌های غیرآزاردهنده!).

با نشان دادن آن مرواریدهای سفید، اعلام حضور خواهید کرد و کمتر آزاردهنده دیده می‌شوید!

البته به این نکته ویژه دقت داشته باشید که اگر اتفاق بدی افتاده است یا در موقعیت منفی هستید، چهره شما باید با روحیه شما مطابقت داشته باشد! به خبرهای بد کسی لبخند نزنید!

از تکنیک «بپرسید یا بگویید» استفاده کنید!

این تکنیک، برای افرادی که در یک مکالمه‌ی بد هستند، خوب کار می‌کند. مردم می‌توانند متوجه شوند که شما توجه نمی‌کنید. زیرا یا بازخوردی ندارید که به آن‌ها بدهید یا فورا موضوع را به چیزی کاملاً متفاوت تغییر می‌دهید. بیایید این وضعیت را با استفاده از تکنیک «بپرس یا بگو» تغییر دهیم.

هر زمان که در یک مکالمه هستید و طرف مقابل چیزی می‌گوید، به سادگی با گفتن چیزی که مربوط به آن موضوع است، یک واکنش به صحبت‌های او داشته باشید.

برای مثال اگر در یک رویداد مربوط به کسب و کارها هستید و یک شخص با شما در مورد کسب و کار رستوران خود صحبت می‌کند، می‌توانید بپرسید:

چه نوع غذایی درست می‌کنند، چه چیزی باعث شروع این کار شده است، کجای کار هستند، با چه کسی کار می‌کنند، آیا کسب و کار دیگری را اداره کرده‌اند یا خیر، رستوران مورد علاقه خودشان کدام رستوران است و …!

همچنین شما می‌توانید بگویید:

شما می‌توانید با او در مورد تاریخچه کسب و کار خود، که یک بار تقریباً یک رستوران راه اندازی کرد‌ه‌اید، یا یک برنامه تلویزیونی در مورد مشاغل مربوط رستوران، اهمیت داشتن یک تجارت، یک آمار قابل توجه در مورد رستوران‌ها یا سایر مشاغل و به معنای واقعی کلمه هر چیزی که فکرش را بکنید، بگویید.

این نکته را در نظر داشته باشید که: روی بخش «پرسیدن» تمرکز کنید. تمام توجه خود را به گوینده معطوف کنید و بازخورد و سؤالاتی ارائه دهید که مکالمه را در مورد او و موضوع مربوط به او حفظ کند.

نقش وکیل مدافع فرشته را بازی کن!

این کار برای افرادی که دوست دارند حق با آن‌ها باشد خوب کار می‌کند. اگر به ایفای نقش وکیل مدافع شیطان عادت دارید، می‌خواهم به جای آن نقش مدافع فرشته را بازی کنید.

به عبارت دیگر، فردی باشید که عقاید دیگران را می‌پذیرد. این بدان معنا نیست که ایده‌های آن‌ها درست است یا لزوماً با آن‌ها موافق هستید. این فقط به این معنی است که قبول می‌کنید که آن‌ها این ایده‌ها را دارند.

برای مثال، فرض کنید سر کار هستید و همکارتان می‌آید و درباره اینکه چگونه خرید یک سینما خانگی بهترین خرید زندگی او بوده است صحبت می‌کند. حتی برای پرداخت آن وام گرفته باشد. شما که فردی با هوش مالی بالا هستید، عمیقاً می‌دانید که این یک ایده‌ی وحشتناک است. او به شما می‌گوید که پیشنهادش این است که شما هم چنین خریدی داشته باشید.

در این حالت شما بهتر است چه کنید؟

نقش وکیل مدافع فرشته را بازی کنید. مثلا به او بگویید: “وای خیلی خوبه. من حتما اونو تو ذهنم نگه می‌دارم که بعدا تونستم بخرم”

هدف از ایفای نقش مدافع فرشته، شنیدن صدای مردم است. شاید همکارتان بهترین‌ها را برای شما می‌خواهد. یا شاید او در مورد خرید خود نیاز به تأیید دارد که مطمئن شود کاری که انجام داده درست بوده است.

در هر صورت، بازی نقش وکیل مدافع فرشته، قطعاً امتیازات اجتماعی را برای شما به ارمغان می‌آورد!

رها کنید!

اگر همیشه در حال بررسی افراد هستید، رها کردن مفهوم مهمی است که باید از آن استفاده کنید. شاید وقتی دائم می‌خواهید دیگران را مدیریت کنید، پیش خودتان فکر می‌کنید که دارید کار خوبی می‌کنید. اما آیا واقعاً فکر نمی‌کنید که دارید، باعث ایجاد استرس و ناراحتی ذهنی غیرضروری برای همکارانتان یا برخی دیگر می‌شوید؟

به جای اینکه هر روز با کارمندان یا دوستان خود چک کنید که چه کاری را باید امروز انجام می‌دهند، اجازه دهید خودشان کاری که می‌دانند را انجام دهند.

مدیران خوب می‌دانند چگونه یک کسب ‌و کار را اداره کنند، مدیران بزرگ می‌دانند چگونه اجازه دهند آن کسب ‌و کار خودش را اداره کند.

چه تماس هفتگی تیمی باشد یا یک ایمیل هفته به هفته، به افراد اجازه دهید کارها را خودشان انجام دهند و به شما گزارش کار تحویل دهند. لازم نیست شما تمام نفرات را برای انجام درست کارها مدام تعقیب کنید.

تسلط بر انرژی اجتماعی

اگر تا کنون تجربه حضور در اتاقی مملو از افراد و حال و هوای مختلف را تجربه کرده باشید، احتمالاً آن چیزی را که ما به عنوان انرژی اجتماعی می‌شناسیم را احساس کرده‌اید.

انرژی اجتماعی همان حال و هوا یا احساساتی است که وقتی وارد اتاقی پر از افراد مختلف می‌شوید، به دست می‌آورید.

انرژی اجتماعی یک اتاق ممکن است هیجان انگیز و شاداب باشد، مانند یک مهمانی. یا آرام باشد مانند خانه یک دوست.

به بیان علمی‌تر، می‌توانید انرژی اجتماعی را به عنوان ویژگی‌های جمعی غیرکلامی و کلامی همه افراد حاضر در اتاق در نظر بگیرید.

گفته می‌شود که افراد موجود در یک جو، با یکدیگر هماهنگ هستند و به نظر می‌رسند که به هم تعلق دارند. زیرا رفتارهای غیرکلامی و کلامی آن‌ها با یکدیگر مطابقت دارد. بنابراین اگر در یک گروه هستید و به شما برچسب «عجیب» یا «آزاردهنده» زده شده است، به احتمال زیاد نمی‌توانید با آن‌ها هماهنگ ‌شوید.

شما باید تمام سعیتان را بکنید که انرژی خودتان را با انرژی اتاق هماهنگ کنید تا بتوانید به راحتی با دوستان خود ارتباط برقرار کنید و به جای برهم زدن آرامش، آرامش را تقویت کنید.

باید چه کنید؟

 1. انرژی اجتماعی موجود در اتاق را شناسایی کنید.

اولین قدمی که در راستای تسلط بر انرژی اجتماعی باید بردارید، این است که انرژی اجتماعی موجود در اتاق را شناسایی کنید. برای مثال ببینید که آیا انرژی اجتماعی گرم و دوستانه‌ است؟ یا حرفه‌ای و سرد؟

افرادی که کاریزماتیک واقعی دارند، می‌توانند انرژی اجتماعی یک گروه را تغییر دهند. با این حال، اگر شما تازه شروع کرده‌اید، بهتر است خودتا را با آن‌‌ها هناهنگ کنید. برای این کار باید به زبان بدن آن‌ها و نحوه صحبت کردنشان توجه کنید.

 • چند «سرنخ کلیدی» را شناسایی کنید.

این سرنخ‌ها ممکن است نحوه ایستادن آن‌ها (راست ایستادن، تکیه دادن به یک پا و …)، نحوه لباس پوشیدن آن‌ها (رسمی، غیررسمی، با رنگ‌های خاص)، یا حتی نحوه استفاده از حرکات دستشان باشد.

 • نشانه‌های آن‌ها را کپی کنید.

سعی کنید به طور ظریف از آن‌ها تقلید کنید. رفتار آن‌ها را شبیه‌سازی کنید و ببینید چه اتفاقی می‌افتد. آیا چیزی را تغییر می‌دهد؟ به یاد داشته باشید، هدف شما کپی کردن آن‌ها نیست، بلکه بیشتر هدفتان این است که ببینید چه چیزی در ارتباط اجتماعی شما با آن‌ها موثر است. حتی شاید لازم باشد که از یک دوست صمیمی خود بخواهید، نحوه رفتار شما با گروه خاصی از افراد را مشاهده کند تا متوجه شود که شما چگونه دیده می‌شوید.

هنگامی که تشخیص دهید چه در روابط اجتماعی شما موثر است، بر انرژی اجتماعی مسلط شوید!

افزایش دید مثبت

این مورد، برای افرادی که بیش از حد منفی هستند موثر است. شاید کلیشه‌ای به نظر برسد، اما به مثبت دیده شدن کمک می‌کند. اگر می‌بینید که همیشه از کار، روابط خود یا به طور کلی زندگی شکایت می‌کنید، وقت آن است که کلاه مثبت خود را به سر بگذارید.

 • قدردان باشید.

یک مطالعه ثابت کرده است که قدردانی در مثبت بودن دید ما و رفتار ما مؤثر است. قدردانی احساسات سمی مانند راه حسادت، رنجش، پشیمانی و افسردگی را که می‌تواند شادی ما را از بین ببرد، مسدود می‌کند. قبلاً قطعا این را شنیده‌اید، اما واقعا این کار را انجام دهید و هر روز چند چیز را که به خاطر آن‌ها سپاسگزار هستید، یادداشت کنید. همچنین می‌توانید در مورد چیزهایی که بابتشان سپاسگزار هستید با یک نفر صحبت کنید تا به معنای واقعی کلمه با افکار منفی خود مبارزه کنید.

 • کنترل‌گر منفی خود را کنار بگذارید.

همه ما در سرمان کنترل‌گری داریم که افکار ما را چه مثبت و چه منفی کنترل می‌کند. سعی کنید کنترل گر مثبت ذهنتان را به کار بگیرید. در طول روز، به محض اینکه ذهنتان به سمت افکار منفی کشیده شد، سعی کنید یک فکر مثبت را جایگزین آن نمایید. حتی می‌توانید یک وسیله تیز کنارتان بگذارید و هر بار که به یک چیز منفی فکر کردید، با یک انگشت زدن به آن، خودتان را تنبیه نمایید.

 • شنیده‌های خود را تغییر دهید.

آیا موسیقی منفی گوش می‌کنید؟ اخبار منفی چطور؟ فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی منفی؟ یک سم‌زدایی منفی کامل با جایگزینی منابع منفی با منابع مثبت انجام دهید.

 • ارتباط چشمی برقرار کنید.

آیا طوری در خیابان راه می‌روید که انگار بتمن به دنبال جوکر می‌گردد؟ سعی کنید با دیگران ارتباط چشمی دوستانه برقرار کنید. اگر «فکر می‌کنید» واکنش آن‌ها منفی است، به واکنش‌های آن‌ها اهمیت ندهید و سعی کنید مثبت بودن دیگر افراد را ببینید.

در این حالت این نکته را در نظر بگیرید که مرز بیش از حد مثبت بودن را رد نکنید. پیش از این گفتیم که مثبت بودن بیش از به هر چیزی هم شما را آزار دهنده نشان می‌دهد.

چرا من آزاردهنده هستم؟ (چرا من ویژگی‌های آزاردهنده بودن را دارم؟)

دلایل عملی وجود دارد که چرا برای دیگران آزاردهنده هستید و چرا حتی می‌توانید از خودتان عصبانی شوید.

اضطراب داشتن

در دنیای پر از مشکل امروز، اکثر افراد دچار اضطراب هستند. عدم صبر به دلیل اضطراب می تواند منجر به شکایت، لحن منفی و نگرش تحریک کننده شود.

بنابراین یکی از دلایلی که می‌تواند شما را آزاردهنده کند، مضطرب بودن است.

فاقد احساسات مثبت بودن

عدم مثبت اندیشی نیز می‌تواند دلیلی باشد که دوستانتان پیش شما نیایند و با شما معاشرت نکنند. فقدان احساسات مثبت منجر به اعمال منفی عمیق‌تری مانند فریاد زدن، پرخاشگری منفعلانه، یا شکایت بیش از حد می‌شود، که باعث می‌شود شما را «غیر دوستانه و آزاردهنده» نشان دهید.

داشتن درک نادرست

فرض کنید برای یک پروژه کاری درخواست کمک کردید و همکارتان می‌گوید: «مشکلی نیست و شما را کمک خواهم کرد»، اما هرگز به کمک شما نخواهد آمد.

ممکن است احساس کنید که دوستتان برای کمک شما نیامده است، زیرا نمی‌خواهد به شما کمک کند. و این منجر به خودگویی منفی شود. اما واقعیت شاید این است که او فقط مشغول بوده و فراموش کرده است.

این نکته را در نظر بگیرید: از شر افکاری مانند «از من متنفرند!» و «می دانستم که همکارم به من از پشت خنجر می‌زند.» خلاص شوید. افکار منفی خود را با افکار مثبت جایگزین کنید و روحیه خود را کاملا عوض کنید.

همچنین به جای تفسیری که خودتان از آن‌ها دارید، روی دلیل ترک آن‌ها و کلماتی که استفاده می‌کنند، تمرکز کنید. اگر از عزت نفس پایین رنج می‌برید، سه بار در روز پیشرفت شخصی خود را به خود یادآوری کنید. برای تقویت عزت نفس خود از جملات تاکیدی مثبت به درستی استفاده کنید و سعی کنید برای افزایش دوپامین از دست رفته، سم‌زدایی دیجیتالی انجام دهید!

آیا بد است که از کسی بپرسیم که آیا آزاردهنده هستم یا نه؟

اصلا بد نیست. اتفاقا این که از کسی بپرسید که آیا آزاردهنده هستم یا نه، نشان دهنده سطح بالاتری از بلوغ و آگاهی شما است.

اما این را در نظر بگیرید که باید تنها یک بار این سوال را بپرسید و فقط همین را بپرسید. اینکه بخواهید بیشتر و بیشتر بدانید، فقط آزاردهنده‌تر می‌شوید.

چگونه می‌توان فهمید که کسی مرا آزاردهنده می‌داند؟

در اینا چند روش آورده‌ایم که به شما نشان می‌دهد فرد مقابل شما، شما را آزاردهنده می‌داند یا خیر.

زبان بدن

انواع مختلفی از انواع زبان بدن‌ها برای ابراز عدم علاقه یا بی‌حوصلگی در یک موقعیت استفاده می‌شود که به ناچار منجر به نشان دادن احساسات منفی با بدن می‌شود. زبان بدنی نیز وجود دارد که نشان می‌دهد کسی شما را آزاردهنده می‌بیند.

برای مثال دست‌هایشان را روی سینه جمع می‌کنند. جمع کردن دست روی سینه، کاری است که ما انجام می‌دهیم تا از خود محافظت کنیم. چه به صورت فیزیکی و چه در برابر شخص دیگر!

یا اینکه فکشان را بر روی هم فشار می‌دهند. فشار دادن فک، یک زبان بدن معمولی برای بیان خشم است و اغلب قبل از اینکه کسی وارد دعوا شود، از او دیده می‌شود. همچنین این یک نشانه رایج است که نشان می‌دهد کسی ناراحت و به طور بالقوه آزرده شده است.

همچنین فردی که شما را آزاردهنده می‌بیند، در مقابل شما ابروهایش را درهم می‌کشد. ابروهای شیاردار نیز خشم را نشان می‌دهند و مشخصه نگاه «چشم‌های عصبانی» هستند. بنابراین این هم یکی از نشانه‌هایی است که باید به دنبال آن باشید.

اجتناب از تماس چشمی نیز یک نشانه اجتنابی معمولی است که سیگنال می‌دهد «من نمی‌خواهم شما را ببینم!»

آه از روی بی‌حوصلگی کشیدن نیز اگر چه (بیشتر اوقات) ناخواسته است، اما نشانه پریشانی یا اضطراب است و می‌تواند نشان دهنده سایر احساسات منفی مانند آزار دیدن نیز باشد. وقتی می‌بینید که این اتفاق می‌افتد، فقط باید بدانید که زمان آن فرا رسیده است که کاری را که انجام می‌دهید که این وضعیت را متوقف کنید.

یادتان هست وقتی در مدرسه معلم تاریخ درس می‌داد، شما برای بیدار نگه داشتن خود بر روی دفتر مقابل خود نقاشی می‌کشیدید؟ این، حواس خود را پرت کردن است و همچنین یک روش معمولی است که افراد در زمان قرار گرفتن در کنار افراد آزاردهنده انجام می‌دهند و می‌خواهند در عین حال برای مودب بودن تلاش کنند. اَشکال مختلف حواس پرتی می‌تواند شامل بازی با دست، جویدن آدامس یا حتی خاراندن سر باشد.

به این دقت داشته باشید که دیدن تنها یکی از این نشانه‌ها لزوماً به این معنی نیست که شما آزاردهنده هستید، اما اگر هر بار که در اطراف شخصی هستید چندین مورد از این اَشکال را مشاهده می‌کنید، سعی کنید عمیق‌تر جستجو کنید تا دلیل آن را بیابید.

همیشه موافق بودن

شاید قبول کردنش سخت باشد، اما همیشه موافق بودن نیز یکی از نشانه‌های این است که آن شخص شما را آزاردهنده و اذیت کننده می‌داند.

آیا تا به حال آنقدر با کسی صحبت کرده‌اید که با همه چیزهایی که شما می‌گویید، موافق باشد. البته که ممکن است به این دلیل باشد که ۱۰۰٪ مواقع حق با شماست. اما شاید هم به این فکر می‌کنند که  اگر با شما موافق باشند، در نهایت صحبت را متوقف خواهید کرد.

ترک ناگهانی

رها کردن ناگهانی شما آخرین سیگنالی است که نشان می‌دهد یک نفر از شما عصبانی است. متأسفانه، این اقدام تنها زمانی اتفاق می‌افتد که شما سایر رفتارهای آنان را ندیده باشید و از این اتفاق جلوگیری نکرده باشید، بنابراین آن‌ها برای جلوگیری از اینکه شما را ناراحت یا شرمسار کنند، مسائل را خودشان به دست می‌گیرند.

نشانه‌های آزاردهنده بودن برای دیگران در ارتباط آنلاین

در ارتباط آنلاین شما نمی‌توانید زبان بدن افراد را چک کنید، اما برخی رفتارها بصورت آنلاین نیز وجود دارد که نشان می‌دهد، شخص مقابل شما از هم صحبتی با شما اذیت می‌شود.

 • برای مثال او ناگهان می‌گوید باید بروم. یا اینکه اینترنتش دائم مشکل پیدا می‌کند. همچنین زمان صحبت کردن با شما را دائما به جلسه بعدی و بعدی موکول می‌کند.
 • یا اینکه امکان دارد که شما را بلاک کند. سپس شما یک اکانت جدید می‌سازید که به او پیام دهید و او بلافاصله شما را بلاک می‌کند.
 • از شکلک‌های تحقیرآمیز در برابر شما استفاده می‌کنند.
 • شما را برای قرار ملاقات حضوری، چشم به راه می‌گذارند.

حرف آخر

تمام صحبت ما در این متن این بود که شما به جایی برسید که دیگر مطمئن باشید که آزاردهنده نیستید و دیگران را آزار نمی‌دهید. پس از اینکه تمام ویژگی‌های خود را که به این ویژگی کلی ختم می‌شدند از بین بردید، دیگر به اینکه دیگران شما را می‌پسندند یا نه توجهی نکنید. گروه دوستی خود را از افرادی بیابید که شما را به خاطر آنچه هستید، دوست دارند.

ما در این مطلب به سوال آیا من آزاردهنده هستم؟ پاسخ دادیم و گفتیم که اگر چه رفتارهایی داشته باشید، احتمالا دیگران را آزار می‌دهید.

همچنین یک تست که بررسی می‌کند آیا شما آزاردهنده هستید یا نه برای شما آماده کردیم که با پاسخ‌دهی به چند سوال ساده می‌توانید خودتان را در این کوئیز بسنجید.

پس از آن به شما گفتیم که اگر به این نتیجه رسیدید که برای دیگران آزاردهنده هستید، چه کنید تا این ویژگی را در خود از بین ببرید.

 از طرفی برای شما توضیح دادیم که چگونه می‌توانید بر انرژی اجتماعی، تسلط یابید. همچنین گفتیم که با چه روش‌هایی می‌توانید دید مثبت خود را افزایش دهید.

و در نهایت به سوالات مهمی همچون چرا من ویژگی‌های آزاردهنده دارم؟ آیا بد است که از کسی بپرسیم که آیا آزاردهنده هستم یا نه؟ چگونه می‌توان فهمید که کسی مرا آزاردهنده می‌داند؟ و نشانه‌های آزاردهنده بودن برای دیگران در ارتباط آنلاین چیست؟ پاسخ دادیم.

امیدواریم به هر سوالی که در رابطه با آزاردهنده بودن داشتید، پاسخ داده باشیم و این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد. از اینکه تا پایان مطلب همراه ما بودید، از شما متشکریم. اگر سوال یا نظری دارید، در قسمت کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.