آلگوراند

آلگوراند (Algorand)  چیست؟

مقدمه

آلگوراند در مقایسه با دیگر ارز‌های دیجیتال، یک شبکه ایمن، مقیاس‌پذیر و کارآمد محسوب می‌شود. پلتفرم آلگوراند برای اولین بار در سال ۲۰۱۹ فعالیت خود را آغاز کرد و بسیاری از کارشناسان آن را به عنوان آغاز گر نسل سوم بلاک چین می‌شناسند. شبکه بلاک چین آلگوراند با الگوریتم اثبات سهام (Proof-of stake) فعالیت می‌کند. این ارز دیجیتال در تلاش است تا یک رمز ارز‌ با مقیاس‌پذیری بالا باشد که سرعت پردازش تراکنش‌های بالایی دارد. از جمله اهدافی که ارز دیجیتال آلگوراند دارد، یک سیستم مالی سریع با امنیت بالا می‌باشد. توسعه‌دهندگان این ارز در تلاش هستند که تا سیستم آن را به سمتی پیش ببرند تا مشابه با سیستم‌های پرداختی بزرگ جهان، مانند ویزاکارت و مستر کارت عمل کند. در صورتی که این هدف تحقق یابد، تاثیر بسیار مثبتی بر روی آینده ارز دیجیتال آلگوراند خواهد داشت. در ادامه این مقاله از زرد نیوز، به بررسی این رمز ارز خواهیم پرداخت،  پس تا انتها با ما همراه باشید.

آلگوراند چیست؟

آلگوراند که با نماد ALGO معامله می‌شود، هم یک ارز دیجیتال و هم یک پلتفرم بلاک چین است. پلت فرم آلگوراند برای پردازش سریع بسیاری از تراکنش ها طراحی‌شده است. کارکرد این پلتفرم شبیه به شرکت‌های پردازشگر‌های پرداخت بزرگ مانند مسترکارت یا ویزا می‌باشد. آلگوراند می‌تواند میزبان سایر ارزهای دیجیتال و پروژه‌های مبتنی بر بلاک چین باشد. این امر آلگوراند را به رقیب مستقیم اتریوم تبدیل می‌کند. آلگوراند (ALGO)، ارز بومی پلتفرم بلاک چین آلگوراند است. این رمز ارز برای ایمن سازی بلاک چین و پرداخت هزینه‌های پردازش تراکنش‌های مبتنی بر الگوراند استفاده می‌شود.

آلگوراند یک بلاک چین اوپن سورس (Open-source) است، به این معنی که هر کسی می‌تواند کد پلتفرم را مشاهده و در آن مشارکت کند. این پلتفرم از یک پروتکل عملیاتی به نام اثبات سهام خالص (PPoS) استفاده می‌کند که اپراتورهای شبکه را از کل مجموعه دارندگان سکه ALGO جذب می‌کند.

نکات مهم

  • آلگوراند (ALGO) یک پلتفرم بلاک چین و ارز دیجیتال است که عملکرد مانند یک پردازشگر بزرگ پرداخت می‌باشد.
  • بلاک چین آلگوراند از مکانیزم اجماع خاص خود، به نام اثبات خالص سهام استفاده می‌کند.
  • آلگو، سکه بومی پلتفرم آلگوراند، برای ایمن سازی پلتفرم و ارائه پاداش به اپراتورهای پلتفرم استفاده می‌شود.

آشنایی با آلگوراند

پلتفرم آلگوراند و ارز دیجیتال بومی آن را در سال ۲۰۱۷، سیلویو میکالی (Silvio Micali)، پروفسور مؤسسه فناوری ماساچوست و رمزنگار برجسته تأسیس کرد. میزان کل عرضه آلگو به ۱۰ میلیارد سکه محدود شده است که حدود ۷ میلیارد آلگو در حال حاضر در بازار در گردش است.

آلگوراند خود را به عنوان یک پلتفرم بسیار کارآمد و مقیاس پذیر معرفی می‌کند که می‌تواند بلافاصله تراکنش‌ها را نهایی کند. این پلتفرم این کار را به روشی غیرمتمرکز و از طریق روش‌های زیر انجام می‌دهد:

استفاده از گره‌های رله برای (relay nodes) فعال‌کردن مسیرهای ارتباطی کارآمد.

به کارگیری گره‌های مشارکت (participation nodes) که در مورد ایجاد بلاک‌های جدید برای بلاک چین آلگوراند رأی می‌دهند و تراکنش‌ها را تأیید می‌کنند.

ممنوعیت هر گونه اعمال تقسیم (فورکینگ) در بلاک چین این ارز دیجیتال، برای تضمین عدم تغییر تراکنش‌های تکمیل شده.

کاهش بار داده‌ای که بر روی شرکت‌کنندگان شبکه این ارز دیجیتال وجود دارد با فشرده سازی مداوم اطلاعات بلاک چین.

بلاک چین آلگوراند از نسخه اصلاح‌شده مکانیزم اجماع اثبات سهام استفاده می کند. در حالی که الگوریتم معمول اثبات سهام، دارندگان ارزهای دیجیتال را قادر می‌سازد تا به دلخواه خود تصمیم بگیرند یک تراکنش‌ها را تأیید کنند، روش اثبات سهام خالص، اعتبارسنج‌هایی (ماینر) را از کل دارندگان آلگو به خدمت می‌‌گیرد. دارندگان آلگو که توکن خود را به وثیقه می‌گذارند،  موافقت می‌کنند که آلگو خود را معامله یا فروش نکنند. در عوض، آن‌ها هر بار که یک بلاک جدید به بلاک چین آلگوراند اضافه می شود پاداش دریافت می‌کنند.

به شرکت کنندگان شبکه آلگو، ارز دیجیتال بومی آلگوراند (آلگو) پاداش داده می‌شود. آلگو همچنین به عنوان یک توکن ابزاری (utility coin) برای پرداخت کارمزدهای پردازش تراکنش استفاده می‌شود.

نکته

مکانیزم اجماع اثبات سهام خالص (PPoS) از قابلیت تصادفی‌بودن برای افزایش امنیت شبکه بلاک چین استفاده می کند. انتخاب شرکت‌کنندگان شبکه (منظور همان ماینر است) از کل مجموعه کاربران آلگوراند، تصادفی‌ ترین و همچنین غیرمتمرکز ترین روش است، که به طور بالقوه اثبات سهام خالص را ایمن‌ تر می‌کند.

آلگوراند چه تفاوتی با اتریوم دارد؟

پلتفرم‌های بلاک چین اتریوم و این ارز دیجیتال را می‌توان به عنوان رقیب در نظر گرفت. هر دو پلتفرمی را فراهم می‌کند که زیرساختی برای پشتیبانی از توسعه سایر پروژه‌های مبتنی بر بلاک چین است و هر دو از قراردادهای هوشمند استفاده می‌کنند.

یکی از تفاوت‌های اصلی بین آلگوراند و اتریوم مکانیزم اجماع است که بلاک چین از آن استفاده می‌کند. اتریوم از مکانیزم اثبات کار (PoW) استفاده می‌کند که برای استخراج ارزهای دیجیتال جدید و پردازش تراکنش‌ها به قدرت محاسباتی و منابع انرژی زیادی نیاز دارد. اتریوم به‌ تدریج به استفاده از روش اثبات سهام روی خواهد آورد. اثبات سهام  یکی از رایج‌ ترین انواع مکانیزم اجماع است که در آن، شرکت‌کنندگان شبکه بلاک چین ملزم هستند تا به‌عنوان ماینر در شبکه شرکت کنند. با این حال، آلگوراند به استفاده از اثبات  سهام خالص ادامه می‌دهد.

پلتفرم اتریوم تقریباً هر ۱۲ تا ۱۴ ثانیه یک بلاک جدید از تراکنش‌ها را پردازش می‌کند. این در حالی است که تراکنش‌ها در شبکه این ارز دیجیتال سریعتر پردازش می‌شوند و در عرض حدود چهار ثانیه نهایی می‌شوند.

هدف آلگوراند چیست؟

هدف این ارز دیجیتال دستیابی به اعتماد جهانی در میان سایر ارز‌های غیرقابل اعتماد، از طریق تمرکززدایی مبتنی بر بلاک چین است. این پلتفرم، طرح‌های ساده را برای توسعه تکنولوژی‌هایی که می‌توانند موانع رفاه را از بین ببرد، اولویت قرار می‌دهد.

چه چیزی آلگوراند را به یک بلاک چین دوستدار محیط زیست تبدیل می کند؟

آلگوراند خود را کارآمد ترین و سبز ترین بلاک چین می‌داند. از آوریل ۲۰۲۱، آلگوراند کربن منفی بوده است. به این معنی که این پلتفرم مجوز تولید کربن (carbon credit) را خریداری می‌کند اما ایجاد کربن آن بسیار کم است.

چه پروژه‌هایی در اکوسیستم آلگوراند وجود دارد؟

بلاک چین آلگوراند از انواع پروژه‌های مختلف پشتیبانی می کند که بسیاری از آن‌ها بر روی امور مالی غیرمتمرکز مانند وام دهی و تجارت متمرکز هستند. این ارز دیجیتال و بلاک چین آن، از سایر ارزهای دیجیتال مانند استیبل کوین و حتی یک ارز ملی دیجیتال پشتیبانی می‌کنند.

آیا می‌توانید آلگو را استخراج کنید؟

آلگو به جای استخراج، بیشتر تایید می‌شود. مکانیزم اجماع اثبات سهام، مخصوصا اثبات سهام خالص، از اعتبار سنج‌ها (validatos) به جای ماینرها برای راه اندازی پلت فرم بلاک چین استفاده می‌کند. استخراج رمز ارز معمولاً فقط با مکانیزم اجماع اثبات کار مرتبط است.

چگونه می توانم ارز دیجیتال آلگو بخرم؟

می‌توانید آلگو را با استفاده از یک صرافی اصلی ارز دیجیتال مانند کراکن (Kraken) یا کوین بیس (Coinbase) خریداری کنید. پس از ایجاد یک حساب در یک صرافی و تامین واریز پول به آن با ارز محلی خود، می‌توانید یک سفارش خرید برای آلگو ثبت کنید. پس از تکمیل خرید، می‌توانید آلگو خود را در کیف پولی ذخیره کنید که توسط صرافی ارز دیجیتال میزبانی می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.