آلفارومئو؛ محبوب ‌ترین و اصیل ‌ترین برند صنعتی ایتالیا

آلفارومئو؛ محبوب ‌ترین و اصیل ‌ترین برند صنعتی ایتالیا

پس از فیات و لانچیا، آلفارومئو قدیمی‌ترین شرکت ثبت شده در صنعت خودروسازی ایتالیا محسوب می‌شود. مازراتی، فراری و لامبورگینی بعد از آلفارومئو تاسیس شدند.

امروزه دارای شهرت بیشتری در زمینه‌ی تولید خودروهای اسپرت هستند. اما آلفارومئو به‌عنوان بنیان‌گذار مدل‌های مسابقه‌ای و اسپرت ایتالیا، شناخته می‌شود.

تاریخچه

حالا این شرکت هم، مثل فراری و مازراتی، زیرمجموعه‌ی گروه فیات کرایسلر است. هرچند که از نظر رشد در تعداد فروش، برتری محسوسی نسبت به دیگر خودروسازان ایتالیا ندارد.

پس از شکست‌های تجاری این برند در اواخر قرن بیستم، روزهای خوب آلفارومئو با تولید محصولات اسپرت میان‌رده و قابل خرید که عموما قیمتی کمتر از 100 هزار دلار دارند، ادامه خواهد داشت.

باتوجه به اینکه مؤسس فراری، پیش از تشکیل کارخانه‌ی خود برای آلفارومئو کار می‌کرد و راننده‌ی این برند در مسابقات بود. نقش بسیار مهم آلفارومئو در ظهور فراری به‌عنوان محبوب‌ترین سوپراسپرت‌ساز امروز دنیا، آشکار می‌شود.

آلفارومئو
آلفارومئو

قدمت و زمان تأسیس

در سال 1906 صنعت‌گر و کارآفرین فرانسوی به نام الکساندر داراک شرکتی در شهر میلان ثبت کرد تا خودروهای برند داراک را در کشور ایتالیا عرضه کند. این محصولات، در فرانسه و انگلیس با همکاری شرکت تالبوت عرضه می‌شدند. اما فروش بسیار کمی در ایتالیا داشتند.

برای رهایی از این شرایط، جوزپه مروسی Giuseppe Merosi به استخدام شرکت داراک درآمد تا نقش مهندس و طراح خودرو برای مدل‌های جدید داشته باشد.

مروسی قبل از پیوستن به شرکت داراک، برای فیات کار کرده بود و شهرت قابل توجهی بین صنعت‌گران ایتالیا داشت.

تا سال 1909، شرکت داراک با نام اختصاری SAID شناخته می‌شد؛ اما پس از استخدام مروسی و تصمیم به تولید مدل‌های اختصاصی برای بازار ایتالیا، آلفا نام گرفت. اسم جدید شرکت (ALFA) مخفف‌شده‌ی عبارت Anonima Lombarda Fabbrica Automobili بود.

اولین محصول آلفا

در سال 1910، اولین محصول آلفا با نام 24HP رونمایی شد. این خودرو با طراحی و مهندسی مروسی، مجهز به پیشرانه‌ی 4 سیلندر 4.1 لیتری بود که قدرتی مشابه نام خود داشت. این نوع نام‌گذاری تقریبا در تمامی خودروهای اروپایی آن زمان، استفاده می‌شد. آلفا 24HP، تا سال 1919 تولید شد و افتخارات زیادی برای شرکت سازنده کسب کرد.

از سال 1914، نسخه‌های مختلفی از این خودرو با قدرت‌های 12، 15.20، 30 و حتی 45 اسب‌بخار برای حضور در مسابقات یا عرضه‌ی عمومی تولید شدند. قدرت‌مندترین نمونه از آلفا 24HP می‌توانست به نهایت سرعت 110 کیلومتربرساعت برسد که در زمان خود، فراتر از انتظار بود.

این خودرو در سال 1913 با همکاری مروسی، تولید شد تا قدرت 70 اسب‌بخار و نهایت سرعت 125 کیلومتربرساعت داشته باشد.

نسخه‌ی مسابقه‌ای کمی قوی‌تر و سبک‌تر بود تا بتواند نهایت سرعت 137 کیلومتربرساعت فراهم کند. یک سال بعد، 40/60 HP با قدرت 82 اسب‌بخار و نهایت سرعت 150 کیلومتربرساعت، فاتح چند مسابقه‌ی بزرگ در اروپا شد.

آلفارومئو
آلفارومئو


نماد تجاری

شرکت آلفا که بعدها به آلفارومئو تغییر نام داد. دارای یکی از قدیمی‌ترین نشان‌های تجاری در صنعت خودروسازی دنیا است که هنوز استفاده می‌شود. همچنین، پیچیدگی و تفسیرهای متنوعی برای این لوگو وجود دارد. به هر صورت، تأکید عمیق نماد تجاری آلفارومئو بر اصالت تاریخی شهر میلان، غیرقابل انکار است.

سنگ بنای آلفارومئو توسط داراک در میلان گذاشته شد. به همین دلیل در سمت چپ، صلیب سرخ‌رنگ دیده می‌شود که نشان قدیمی شهر میلان است.

جنگ‌های قرون وسطی، مسیحیان میلان با این پرچم در جنگ شرکت می‌کردند. در سمت راست، مار سبز رنگ و تاج سلطنتی وجود دارد که نماد خاندان مشهور ویسکونتی  Visconti است. تفاسیر مختلفی برای این تصویر وجود دارد که البته سابقه‌ی تاریخی و تبلیغاتی دارند.

در سمت راست، مار سبز رنگ و تاج سلطنتی وجود دارد که نماد خاندان مشهور ویسکونتی Visconti  است. تفاسیر مختلفی برای این تصویر وجود دارد که البته سابقه‌ی تاریخی و تبلیغاتی دارند.

اولین آلفارومئو و استخدام فراری

پیش از سال 1920، سه خودروی مختلف با کد 20/30HP  تولید شدند. اولین نمونه، نسخه‌ای ارزان‌تر و کم‌مصرف‌‌تر از آلفا 24HP بود که سال 1910 به دست مصرف‌کننده رسید.

مدل دوم 20/30HP E  نام داشت. با هدف شرکت در مسابقات سرعت، تقویت شد تا با قدرت 49 اسب‌بخار، نهایت سرعت 115 کیلومتربرساعت فراهم کند.

اولین خودرو دنیا با نام و لوگوی آلفارومئو، 20/30 HP E Sport نام داشت که سال 1920 رونمایی شد. این محصول با پیشرانه‌ی 4250 سی‌سی، قدرت 67 اسب‌بخار و نهایت سرعت 130 کیلومتربرساعت داشت.

قیمت نهایی، تقریبا سه برابر فورد مدل T بود. همچنین تنها به تعداد 128 دستگاه فروخته شد. اما به دلیل استفاده از تجهیزات مدرن، مثل چراغ‌های الکتریکی و سیستم استارت پیشرانه، یک خودروی لوکس و مورد توجه طبقه‌ی متمول، محسوب می‌شد.

آلفارومئو 20/30HP E Sport نه‌ تنها اولین محصول شرکت سازنده اهمیت دارد.؛ بلکه به‌عنوان نخستین خودروی مسابقه‌ای با رانندگی انزو فراری (بنیان‌گذار خودروسازی فراری) هم دارای جایگاهی تاریخی است.

آلفارومئو
آلفارومئو

سوپراسپرت P2

شاید استفاده از واژه‌ی سوپراسپرت برای خودرویی ساخت 1924 عجیب باشد؛ اما آلفارومئو P2 با برتری کامل نسبت به خودروهای اسپرت مسابقه‌ای در زمان خود، اولین سوپراسپرت دنیا لقب گرفته است.

ویتوریو جانو Vittorio Jano مهندس خلاق شاغل در فیات بود. همچنین به سفارش انزو فراری (راننده‌ی اصلی آلفارومئو در آن زمان) وارد همکاری در ساخت P2 شد.

جانو توانست ایرادات P1 را رفع کند و سریع‌ترین خودروی مسابقه‌ای دنیا را بسازد. در سال 1925، آلفارومئو با P2 توانست به اولین مقام قهرمانی خود در یک رقابت جهانی Automobile World Championship دست یابد. تنها 6 دستگاه آلفارومئو P2 ساخته شد 4 نمونه پس از تصادفات شدید، نابود شدند تا امروز فقط 2 نسخه از P2 باقی بماند.

 این خودروها با ارزش کلکسیونی ده‌ها میلیون دلار، در موزه‌ی آلفارومئو در میلان و موزه‌ی خودرو در شهر تورین ایتالیا نگه‌داری می‌شوند.

بازگشت به تولید انبوه خودروهای سواری

اواخر دهه‌ی 1920، آلفارومئو به سلطان مسابقات مختلف تبدیل شده بود و در میان خودروسازان دنیا، شهرت داشت. این شرایط، مشوق خوبی برای مدیران شرکت بود تا مدل‌های جاده‌ای و قابل استفاده توسط عموم مردم را توسعه دهند.

در سال 1923، مدل RM به‌عنوان نسخه‌ای تجاری از خودروی مسابقه‌ای RL در نمایشگاه پاریس رونمایی شد. این محصول تا سال 1925 به تعداد 500 دستگاه فروش داشت و تفاوت مهمی با رقبا نشان نداد.

سال 1927 آلفارومئو 6C جای‌گزین RM شد تا یکی از جذاب‌ترین خودروهای اسپرت ایتالیایی برای استفاده‌ی عمومی باشد.

ساخت بدنه توسط شرکت‌های پیش‌رو، مثل زاگاتو و پینین فارینا انجام شد. مهندسی فنی توسط ویتوریو جانو به اتمام رسید و پیشرانه‌ی جدید 6 سیلندر 1.5 لیتری با قدرت 45 اسب‌بخار، 6C را به نهایت سرعت 110 کیلومتربرساعت رساند.

آلفارومئو
آلفارومئو

دهه‌ی 60 میلادی و عصر طلایی

دومین محصول موفق آلفارومئو بعد از جولیتا، جیولیا نام داشت که در سال 1962 معرفی شد. چند ماه قبل، رکورد فروش 100 هزار جولیتا در کارخانه‌ی آلفارومئو برگزار شد و همچنین دومین خط تولید بزرگ این شرکت در ناپل، به بهره‌برداری رسید.

پیش از آنکه فولکس‌ واگن گلف یا تویوتا کورولا معرفی شوند؛ آلفارومئو به ساخت یک خودروی اسپرت کوچک و اقتصادی توجه نشان داد. با این رویکرد، اولین مدل جیولیا رونمایی شد تا محصولی 4 ‌در و صندوق‌دار با پیشرانه‌ی کم‌مصرف و عملکرد متناسب با وزن خالص خودرو باشد.

نسخه‌ی استاندارد جیولیا با بدنه‌ی 4 ‌در صندوق‌دار، بهترین عملکرد آیرودینامیک برای یک خودروی سدان تا آن زمان را به نمایش گذاشت.

ضریب درگ 0.34، نتیجه‌ی آزمایش و بازطراحی مکرر این خودرو در تونل باد بود. جیولیا، از نظر ایمنی هم فراتر از خودروهای خانوادگی زمان خود عمل می‌کرد. خیلی زود، جیولیا با پیشرانه‌ی 1.6 لیتری و قدرت 100 اسب‌بخار هم معرفی شد تا سرعت‌گیری صفر تا 100 کیلومتربرساعت 12 ثانیه داشته باشد.

بدون شک، جیولیا TZ یکی از شاهکارهای تاریخی آلفارومئو است. این محصول با نام کامل Tubolare Zagato در سال 1963 رونمایی شد. طراح اصلی جیولیا TZ، عضو ارشد استودیو زاگاتو، ارکوله اسپادا بود که بعدها برای استون مارتین، فورد و فراری هم کار کرد.

نسخه‌های استاندارد و مخصوص پیست، مجهز به پیشرانه‌ 1.6 لیتری با قدرت‌های 112 و 160 اسب‌بخار بودند.

یک سال بعد، مدل دوم با نام جیولیا TZ2 هم ساخته شد که با قدرت 170 اسب‌بخار می‌توانست در زمان 7 ثانیه به سرعت 100 کیلومتربرساعت برسد و نهایت سرعت 245 کیلومتربرساعت داشته باشد.

تمامی مدل‌های جیولیا TZ و TZ2، افتخارات متنوعی در مسابقات مختلف کسب کردند.

بحران مالی و مالکیت فیات

ناتوانی خودروسازان ایتالیایی در صادرات، بیش از همه گریبان‌گیر آلفارومئو شد. سودآوری این شرکت از اواسط دهه‌ی 80 میلادی، شدیدا کاهش یافت و آلفارومئو را به تعطیلی کامل نزدیک کرد.

حتی تأسیس استودیوهای طراحی جدید در میلان هم راه‌گشا نبود و در نهایت، فیات به‌عنوان قدرتمندترین خودروساز ایتالیا، سهام آلفارومئو را خریداری کرد.

دهه‌ی 90 میلادی و تحول در طراحی

از اواخر دهه‌ی 80 میلادی، به‌تدریج محصولاتی با طراحی آینده‌نگر و ظاهری خلاقانه به سبد آلفارومئو اضافه شدند. با تزریق سرمایه از طرف فیات و همکاری مجدد با استودیوهای برجسته‌ی ایتالیا، مثل برتونه، پینین فارینا و زاگاتو، نمای ظاهری خودروهای این برند متحول شد.

رابرت اوپرون از طراحان اصلی فیات، مامور ساخت یک خودروی اسپرت برای آلفارومئو شد که قیمت منطقی و نمایی مدرن داشته باشد. با کمک طرح‌هایی از استودیو زاگاتو، روی پلتفرم آلفارومئو 75، محصولی تازه به نام SZ شکل گرفت.

ظاهر این خودرو، بسیار فراتر از مدل 75 بود و همراه‌با چراغ‌های چندگانه و چیدمان باریک در طرفین، الهام‌بخش محصولات آلفارومئو در سال‌های آینده شد.

مدل‌های SZ و RZ تا سال 1994 در خط تولید حضور داشتند و با پیشرانه‌ی 6سیلندر 3 لیتری، قدرت 210 اسب‌بخار و نهایت سرعت 240 کیلومتربرساعت فراهم می‌کردند.

این خودروهای در زمانی حدود7 ثانیه به سرعت 100 کیلومتر برساعت می‌رسیدند.

آلفارومئو
آلفارومئو

رقابت

استلویو جدیدترین ساخته‌ی آلفارومئو است که سال 2018 رونمایی شد. این محصول، یکی از نخستین کراس‌اورهای اسپرت ساخت ایتالیا نیز محسوب می‌شود.

مدل استاندارد با پیشرانه‌ی توربوشارژ 2 لیتری، 280 اسب‌بخار قدرت دارد و در زمانی کمتر از 6 ثانیه به سرعت 100 کیلومتربرساعت می‌رسد.

 علاوه بر نسخه‌ی دیزل، استلویو کوادریفویلیو هم با پیشرانه‌ی 2.9 لیتری ساخت فراری و قدرت 510 اسب‌بخار تولید می‌شود که سرعت‌گیری صفر تا 100 کیلومتربرساعت 3.8 ثانیه فراهم می‌کند.

آستانه قیمت مدل‌های استاندارد و کوادریفویلیو از آلفارومئو، به ترتیب 42 هزار و 82 هزار دلار است.

زردنیو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.