الکل و افسردگی: حقایق تکان دهنده‌ای که باید بدانید!

الکل و افسردگی: حقایق تکان دهنده‌ای که باید بدانید!

الکل و افسردگی می‌توانند به عنوان بخشی از یک تشخیص دوگانه، که به عنوان یک اختلال همزمان نیز شناخته می‌شود، با هم ارتباط مستقیم داشته باشند. وقوع همزمان اعتیاد به الکل و افسردگی می‌تواند منجر به تشخیص دوگانه شود که در آن افسردگی و سوء مصرف الکل به طور همزمان درمان می‌شوند.

در این مقاله به ارتباط بین افسردگی و مصرف الکل خواهیم پرداخت و اطلاعات کاملی را به شما ارائه خواهیم داد که تا به حال آن را نمیدانستید! پس همراه این مطلب از زردنیوز باشید.

علائم اختلال مصرف الکل (اعتیاد به الکل)

اختلال مصرف الکل (AUD) که معمولاً به عنوان اعتیاد به الکل شناخته می‌شود، زمانی رخ می‌دهد که مصرف الکل آنقدر غیرقابل کنترل شود که بر جنبه‌های مهم زندگی شما تأثیر منفی بگذارد. اعتیاد به الکل می‌تواند به روابط، آینده شغلی، مالی و سلامت جسمی و روانی آسیب برساند.

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) گزارش می‌دهد که اثرات جسمانی استفاده طولانی مدت بیش از حد الکل عبارتند از:

  • آسیب به اعضای بدن
  • فشار خون بالا
  • تضعیف سیستم ایمنی بدن
  • مشکلات یادگیری و حافظه

ماهیت کندکننده الکل، بخش‌های لذت مغز را مختل می‌کند، که در نهایت می‌تواند منجر به مشکلات مزمن خلقی و خو شود. مری تاتوم (Mary Tatum)، روان درمانگر در پالم بیچ فلوریدا می‌گوید: «علاوه بر این، انزوا، ترحم به خود، تفکر فاجعه‌آمیز و الگوهای خود ویرانگر را ممکن می‌کند که مواد شیمیایی سمی را در مغز افزایش می‌دهد. در حالت اعتیاد به الکل، الکل به عنوان وابستگی اصلی در زندگی آن شخص در نظر گرفته‌ می‌شود . این انزوا و محافظه‌کاری افسردگی و عدم عزت نفس را افزایش می‌دهد. به مرور زمان به یک چرخه خطرناک تبدیل می‌شود.»

علائم افسردگی

قهوه-افسردگی-استرس
افسردگی-استرس

افسردگی یک احساس مداوم غم، بی‌ارزشی یا گناه است که مدت زمان زیادی ادامه دارد و زندگی روزمره را مختل می‌کند. سایر علائم افسردگی عبارتند از:

  • خستگی
  • مشکل در تمرکز یا تصمیم‌گیری
  • فقدان لذت در فعالیت‌های معمول لذت‌بخش
  • افکار خودکشی

افسردگی‌ ممکن است با استفاده نادرست از موادی مانند الکل نیز ظاهر شود.

کدام اختلال روانی بیشتر با اعتیاد به الکل همایند است؟

کارشناسانی مانند مؤسسه ملی سوء مصرف الکل‌ و اعتیاد به الکل (NIAA) و مؤسسه ملی بهداشت (NIH) گزارش کرده‌اند که افسردگی شدید، اختلال دوقطبی و اختلالات اضطرابی معمولاً در کنار سوء مصرف الکل رخ می‌دهند.

علاوه بر این، یک مقاله در سال 2020 منتشر شده توسط Lancet Psychiatry اشاره می‌کند که اختلال مصرف الکل (AUD) می‌تواند باعث ایجاد سایر حالات روانپزشکی شود و بالعکس. با این حال، وجود AUD که با یک اختلال روانپزشکی دیگر همایند است نیز ممکن است در نتیجه عوامل ژنتیکی، آسیب‌شناسی روانی و محیطی مشترک ظاهر شود. این مقاله تاکید می‌کند که دانشمندان هنوز در حال کار برای درک ارتباط بین AUD و سایر شرایط روان‌شناختی هستند که با آن‌ها همراه است.

گزینه‌های درمانی برای همزمانی سوء مصرف الکل و اختلالات افسردگی‌ چیست؟

ارتباط بین افسردگی و الکل
ارتباط بین افسردگی و الکل

گزینه‌های درمانی برای همایندی (همزمانی) سوءمصرف الکل و اختلالات افسردگی‌ می‌تواند از فردی به فرد دیگر، بسته به ویژگی‌ها/ترجیحات فردی بیمار، و همچنین شدت سوء مصرف الکل و اختلال خلقی، متفاوت باشد.

رایان وارنر، دارای مدرک دکترا و روانشناس بالینی در Prosperity Haven، می‌گوید: «رویکردهای درمانی مختلفی برای همایندی سوء مصرف الکل و اختلالات افسردگی‌، از جمله داروها، روان‌درمانی و درمان رفتاری وجود دارد. اینها شامل، اما محدود به موارد زیر نیست: مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین، درمان شناختی رفتاری، گروه‌های حمایتی، و سم‌زدایی.»

مهم است که نوع خاصی از درمان که به کار گرفته‌ شده‌ به طور کامل تلاقی بین سوء مصرف الکل و افسردگی را در نظر بگیرد. دین دراسنس (Dean Drosnes)، پزشک و متخصص اعتیاد و روانپزشک در Mindpath Health می‌گوید: «بسیاری از برنامه‌های درمان اعتیاد به الکل برای ارائه برخی از مؤلفه‌های اساسی روان‌درمانی که برای افسردگی مؤثر هستند، طراحی شده‌اند. برای افسردگی شدیدتر، برنامه‌های بیماری همزمان در دسترس هستند تا به طور همزمان مشکلات خلق و خوی و مشکل نوشیدن را با شدت بیشتری بررسی کنند. داروهای ضد افسردگی، اگرچه به خودی خود باعث کاهش مصرف الکل نمی‌شوند، برای بسیاری از افراد مبتلا به افسردگی همراه با اختلال مصرف الکل مفید هستند.»

کدام داروهای ضد افسردگی برای معتادان به الکل بهتر است؟

متخصصان مختلف نظرات مختلفی در مورد اینکه کدام داروهای ضد افسردگی برای معتادان به الکل‌‌ بهتر است ارائه می‌دهند و تحقیقات در این زمینه ادامه دارد. دراسنس می‌گوید: «داروهای ضد افسردگی‌ SSRI و SNRI برای درمان افسردگی در افراد مبتلا به اختلال مصرف الکل تبدیل شده‌اند. سایرین، مانند داروهای ضد افسردگی سه حلقه‌ای، ممکن است در برخی از بیماران مفید باشند.»

دراسنس همچنین درمان‌های دیگری را فهرست می‌کند که به گفته‌ او می‌تواند برای کسانی که با اختلال مصرف الکل‌ و افسردگی سروکار دارند مفید باشد. دراسنس می‌گوید: «کتامین درمانی برای افراد مبتلا به اختلال مصرف الکل به دلیل احتمال سوء استفاده یا اعتیاد بحث برانگیز است. درمان‌های جدیدتر، مانند تحریک مغناطیسی مغز، برای درمان سوء مصرف الکل و افسردگی‌ نویدبخش است. چشم‌انداز دائماً تغییر می‌کند.»

در نهایت، درمان باید شخصی‌سازی شود، بر اساس تجربه قبلی یک فرد معین از دارو و درمان، و با نظرات متخصص از یک متخصص درمانگر. مایکل مک گراث، پزشک و مدیر بالینی مرکز درمان اعتیاد اوهانا، می‌گوید: «میرتازاپین (رمرون) ممکن است گزینه خوبی باشد زمانی که فردی که با اعتیاد به الکل و افسردگی‌ دست و پنجه نرم می‌کند، سفری به سوی هوشیاری را آغاز می‌کند.»

«مطالعات نشان داده‌اند که میرتازاپین یک گزینه درمانی قابل تحمل برای افسردگی‌ همراه با اختلالات مصرف الکل است.» مک گراث به مطالعه‌ای در سال 2012 درباره میرتازاپین در مجله تشخیص دوگانه (Journal of Dual Diagnosis) اشاره می‌کند که نشان می‌دهد شرکت‌کنندگان در مطالعه مذکور با افسردگی شدید همراه با اعتیاد به الکل، در حین استفاده از میرتازاپین احساس افسردگی و مصرف الکل آن‌ها کاهش یافته‌ است.

افسردگی ناشی از الکل

الکل - اضطراب - افسردگی
الکل – اضطراب – افسردگی

همانطور که اشاره شد، افسردگی و سوء مصرف الکل اغلب همراه هستند، به این معنی که همزمان رخ می‌دهند. با این حال، به طور مشخص، افسردگی همچنین می‌تواند به طور خاص با مصرف الکل ایجاد شود و چیزی را ایجاد کند که به عنوان اختلال افسردگی ناشی از الکل شناخته می‌شود.

مک گراث می‌گوید: «اختلال افسردگی ناشی از الکل نوعی افسردگی است که زمانی رخ می‌دهد که فرد از الکل استفاده می‌کند یا در حین ترک الکل است. افسردگی ناشی از الکل می‌تواند باعث ناراحتی قابل توجهی شود. ممکن است بر کار، مدرسه و روابط فرد تأثیر بگذارد. خبر خوب این است که معمولاً پس از سه تا چهار هفته پرهیز از بین می‌رود.»

برخی از داده‌ها نشان می‌دهد که افسردگی ناشی از الکل یک تشخیص رایج نیست. یک مقاله 2019 Alcohol Research: Current Reviews به تحقیقاتی اشاره می‌کند که نشان می‌دهد کمتر از 1٪ از افراد مبتلا به اختلالات سوء مصرف مواد، اختلالات افسردگی دارند که ناشی از مواد در نظر گرفته می‌شود. این مقاله همچنین خاطرنشان می‌کند که برخی از موارد که به عنوان افسردگی ناشی از مواد تشخیص داده شده‌اند، به دلیل تداوم اختلال روانی با پرهیز، بعداً به عنوان افسردگی مستقل مجدداً تشخیص داده شدند.

چه مدت طول می‌کشد تا افسردگی ناشی از الکل بهبود یابد؟

اکثر متخصصان بهبودی را به عنوان فرآیندی توصیف می‌کنند که چندین هفته طول می کشد. دراسنس می‌گوید: «زمان بهبودی کامل به میزان و مدت مصرف الکل بستگی دارد، اما در افسردگی صرفاً ناشی از الکل، بهبودی علائم افسردگی اغلب در عرض 90 روز آشکار می‌شود.»

اغلب، درمان با قطع مصرف الکل آغاز می‌شود. دراسنس می‌گوید: «پس از قطع مصرف الکل، مدت زمان علائم افسردگی معمولا کمتر از یک اختلال افسردگی اصلی است. غیرعادی نیست که علائم افسردگی در چهار هفته اول پرهیز از الکل از بین برود.»

اما دانستن این نکته مهم است که عوامل فردی، و همچنین قدرت هر برنامه درمانی معین، بر مدت زمان بهبودی تأثیر می‌گذارد. وارنر می‌گوید: «علائم معمولاً حدود 4 هفته پس از قطع الکل کاهش می‌یابد. با این حال، مدت زمان بهبودی ممکن است برای هر فرد بر اساس عوامل مختلف فرهنگی و سابقه مصرف الکل متفاوت باشد.»

اکنون کمک بگیرید

خبر خوب این است که تشخیص های دوگانه، که به آن اختلالات همزمان نیز می‌گویند، رایج و قابل درمان هستند. اگر در مواقع استرس احساس افسردگی می‌کنید یا به الکل روی می‌آورید، ممکن است زمان کمک گرفتن فرا رسیده باشد. همچنین، اگر الکل را به مقدار زیاد مصرف می‌کنید، بهتر است مسائل مربوط به سلامت روانی را در نظر بگیرید.

دکتر Ryan Drzewiecki، روانشناس دارای مجوز و مدیر All Points North Lodge در کلرادو، می‌گوید: «به ندرت می‌توان کسی را دید که مشکل شدید نوشیدن الکل داشته باشد و در حال حاضر با مسائل مربوط به خلق و خوی دست و پنجه نرم نکند. خوشبختانه، با توجه به تجربه من، اکثر معتادات به الکل متوجه می‌شوند که وقتی هوشیار می‌شوند، بهتر از آنچه در گذشته به خود می‌گفتند، می‌توانند با افسردگی خود کنار بیایند.»

اگر شما یا یکی از عزیزانتان با مصرف الکل و یا اختلالات سلامت روانی دست و پنجه نرم می‌کنید، منتظر نمانید. اکنون کمک بگیرید تا سفر خود را به سمت بهبودی آغاز کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *