کشته شدن المصری القاعده شماره دو در تهران

ابو محمد المصری؛ آیا نفر دوم القائده در تهران ترور شد؟

طبق گزارش رسانه‌ها در ایران کشته شدن المصری القاعده شماره دو در تهران توسط نیویورک تایمز منتشر شد. این خبر مربوط به کشته شدن یک پدر و دختر در محله پاسداران تهران بود. به نقل از همسایگان آنها گفته شده بود که این دو تبعه ایران نبوده‌اند. این رسانه‌ها مرد کشته شده را حبیب داوود، استاد تاریخ و تبعه لبنان معرفی کردند. دخترش را هم مریم داوود، ۲۷ ساله، شناسایی کردند.

اکنون نیویورک تایمز می‌گوید از طریق چهار مقام امنیتی و اطلاعاتی دریافته که این دو نفر عبدالله محمد عبدالله ملقب به ابو محمد المصری و دختر او مریم بوده‌اند. این روزنامه مریم المصری را همسر حمزه بن لادن، پسر اسامه بن لادن، رهبر سابق گروه القاعده خوانده است.ابومحمد المصری بود توسط دو نفر با موتور سیکلت در یکی از خیابان های تهران کشته شد. او به همراه دخترش میریام همسر سابق حمزه بن لادن که پسر اسامه بن لادن بود، کشته شد.

به گفته چهار نفر از مقامات دولتی این حمله توسط ماموران اسرائیلی به دستور ایالات متحده انجام شده بود. ولی هنوز مشخص نیست. اگر ایالات متحده که سالهاست تمامی کارهای آقای المصری و دیگر عوامل القاعده را زیر نظر داشت را چه نقشی در این ترور را ایفا می کرد.

جالب اینجاست که قتل المصری هنوز از طرف مقامات ایرانی تائیده نشد. در حال حاظر هنوز هیچ کشوری علنا ​​مسئولیت این ترور را بر عهده نگرفته است.

المصری که بود؟

آقای المصری که حدود 58 سال داشت. او یکی از رهبران بنیانگذار القاعده بود. تصور می شد که پس از رهبر فعلی آن آیمان الظواهری، اولین رده هدایت سازمان باشد.

وی که مدتها در لیست تروریست های تحت تعقیب F.B.I قرار داشت. جرم او مربوط به جنایات مربوط به بمب گذاری در سفارت های ایالات متحده در کنیا و تانزانیا بود. همین حمله تروریستی منجر به کشته شدن 224 نفر و زخمی شدن صدها نفر ایالات متحده بود.

  F.B.I. هم ده میلیون دلار جایزه نقدی برای کسانی که از او اطلاعاتی داشته بودند پیشنهاد داده بود. ولی اینکه او در ایران زندگی می کرد برای بسیاری از افراد تعجب آور بود. با توجه به اینکه ایران و القاعده دشمنان سرسختی هستند. ایران هم یک کشور دین سالار و شیعه است و اینکه القاعده یک گروه جهادی مسلمان سنی مسلک است. جالب از همه اینکه در جبهه های نبرد عراق و جاهای دیگر این دو گروهک بارها با یکدیگر جنگیده اند.

مقامات اطلاعاتی آمریكا می گویند كه آقای المصری از سال 2003 در یکی بازداشتگاه های ایران بود. اما او حداقل از سال 2015 در منطقه پاسداران تهران و در یک خانه بسیار مجلل، آزادانه زندگی می كرد!

کشته شدن المصری القاعده شماره دو در تهران
کشته شدن المصری القاعده شماره دو در تهران

ترور المصری در تهران

او در حوالی ساعت 9:00 شب تابستانی در حالی او که با خودرو L90 سفید رنگش در اطراف منزلش به همراه دخترش بود. توسط دو فرد مسلح با موتورسیکلت،  با اصابت پنج تیر از یک تپانچه مجهز به صدا خفه کن، مورد حمله قرار گرفتند. گفته می شود که از این 5 تیری که به آنها شلیک شده بود، چهار گلوله به سمت راننده و یک گلوله به ماشینی که در همان حوالی بوده، برخورد کرده است.

همزمان با انتشار خبر تیراندازی، رسانه های خبری رسمی ایران قربانیان این حادثه را حبیب داود یکی از استادان تاریخ لبنانی و دختر 27 ساله اش به اسم مریم معرفی کرده بودند. کانال خبری لبنان مسوم به MTV و رسانه های اجتماعی وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران هم گزارش دادند. آقای داود عضو حزب الله، سازمان مبارز مورد حمایت ایران در لبنان بوده است. یعنی به کل هویت المصری را پنهان کردند!

شایعه یا حقیقت؟!

این قتل در حالی رخ داد که در تابستان همان سال، انفجارهای مکرری در ایران، علی الخصوص در تهران روبرو شده بود. تنش ها با ایالات متحده افزایش یافته بود. مثلا چند روز پس از انفجار مهیب در بندر بیروت و یک هفته قبل از اینکه شورای امنیت سازمان ملل متحد به فکر تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران باشد. حدس و گمان هایی مبنی بر اینکه این قتل تحریک غربی ها بوده است وجود داشت. هدف آن واکنش شدید ایران قبل از رای گیری شورای امنیت بوده است.

جالب تر از این همه گفته می شود که کشتار هدفمند توسط دو فرد مسلح با موتور سیکلت، دقیقا مشابه روش های ترورهای قبلی اسرائیلی ها بر علیه دانشمندان هسته ای ایران بوده است. با اینکه اسرائیل یک مقام حزب الله را که متعهد به جنگ با اسرائیل بوده را در لیست افرادی که باید کشته شود می دانست. ولی این نیز منطقی بود که این اقدام هم صورت بگیرد. ولی این واقعیت هم در مورد این موضوع وجود داشت. اینکه اسرائیل برای جلوگیری از جنگ در منطقه از کشته شدن عوامل حزب الله اجتناب می کرد!

منکر شدن ماجرا!

چندین فرد مهم لبنانی که روابط نزدیکی با ایران داشتند، این خبر را تکذیب کردند. اعلام کردند که از این ماجرا اطلاعی ندارند و چیزی در موردش نشنیده اند. از طرف دیگر ما با جستجو در رسانه های خبری لبنان، گزارشی مبنی بر کشته شدن استاد تاریخ لبنان در ایران در تابستان سال گذشته مشاهده نکردیم. کذب بودن این خبر مشخص شد. حتی وقتی که از یک محقق تعلیم و تربیت لبنانی که دسترسی آزادی به لیست اساتید تاریخ کشور لبنان هم داشت. مشخص شد که هیچ سابقه ای درباره حبیب داود که استاد تاریخ لبنانی است وجود ندارد. اصلا هیچ کسی به این نام در این کشور وجود ندارد!

یکی از مقامات اطلاعاتی لبنان به نقل از واشنگتون پست هم گفت که کسی به اسم حبیب داود وجود ندارد. این یک نام مستعار از طرف مقامات ایرانی است که به آقای المصری داده شده است. ماجرای استاد تاریخ لبنانی بودن او هم تنها یک پوشش سیاسی از سمت دولت ایران برای المصری بوده ست.

دلیل ایران برای پنهان کردن این ماجرا

ایران ممکن است دلایل خیلی زیاد و خوبی را برای پنهان کردن این ماجرا داشته باشد. این که بخواهد این واقعیت را مخفی کند. ولی دلیل اینکه چرا مقامات ایرانی هویت این رهبر القاعده که به ظاهر دشمن شماره یک ایران است را پنهان کرده سوالی است! این موضوع در ذهن بسیاری از تحلیل گران قرار گرفته است!

برخی از کارشناسان تروریسم اظهار داشتند که نگه داشتن و پوشش دادن هویت این مقام ارشد القاعده در تهران، ممکن است  به خاطر محکم کاری و حمایت آنها علیه دشمنان ایران باشد. مقامات آمریکایی ضد تروریسم هم معتقدند که ممکن است ایران به آنها اجازه داده باشند. که با هویت جعلی در ایران زندگی کنند. تا برای اجرای عملیات علیه ایالات متحده، یک دشمن مشترک را در منطقه داشته باشند. که در صورت لزوم از آنها حمایت کنند!

ولی لازم به ذکر است که این اولین باری نبود که ایران با حمایت از حماس، جهاد اسلامی فلسطین و طالبان با شبه نظامیان سنی علیه آمریکا متحد می شود.

حمزه بن لادن
حمزه بن لادن

پنهان کاری ایران

ایران نه تنها این بار بلکه چندین بار دیگر هم سکونت مقامات القاعده را رد کرده است. در سال 2018 بهرام قاسمی ، سخنگوی وزارت امور خارجه گفت که به دلیل مرزهای مشترک و همین طور ناآشفتگی هایی که این مرزها دارند. اعلام کرد که برخی از اعضای القاعده وارد ایران شده اند. ولی خیلی سریع آنها بازداشت شده اند و به کشورهای خود بازگردانده شده اند.

ولی با این حال مقامات اطلاعاتی غربی گفتند که رهبران القاعده توسط دولت ایران در حبس خانگی نگه داشته شده اند. حداقل دو معامله با القاعده برای آزادی برخی از آنها در 2011 و 2015 انجام داده است.

آقای المصری به همراه سیف العدل که مدتی هم در ایران زندگی می کردند؛ یکی از اعضای قدیمی القاعده در شورای مدیریت بودند. آنها به همراه حمزه بن لادن که داماد سایق المصری بود، بخشی از گروه رهبران ارشد القاعده بودند که پس از حملات 11 سپتامبر به آمریکا به ایران پناه برده بودند.

ابومحمد

طبق یک سند کاملاً طبقه بندی شده تهیه شده توسط مرکز ملی مبارزه با تروریسم ایالات متحده در سال 2008، آقای المصری “باتجربه ترین و توانمندترین برنامه ریز عملیاتی بود که در بازداشتگاه آمریكا یا متفقین نبود”. در این سند وی به عنوان “رئیس پیشین آموزش” بود که با آقای العدل همکاری نزدیک داشت.

به گفته کارشناسان تروریسم، در ایران آقای المصری از حمزه بن لادن تعلیم دیده بود. که بعدها با دختر آقای المصری، میریام ازدواج کرد.

یکی دیگر از دختران آقای المصری با ابوالخیر المصری،یکی از اعضای شورای مدیریت ازدواج کرد. ولی در سال 2015 بود که مجاز به ترک ایران شد. در سال 2017 با حمله هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی در سوریه کشته شد. در آن زمان وی پس از آقای ظواهری دومین مقام عالی رتبه القاعده بود.

حمزه و سایر اعضای خانواده بن لادن در سال 2011 در ازای دیپلمات های ایرانی ربوده شده در پاکستان توسط ایران آزاد شدند. سال گذشته کاخ سفید گفت که حمزه بن لادن در یک عملیات ضد تروریسم در منطقه افغانستان و پاکستان کشته شده است.

بیوگرافی ابومحمد المصری

ابومحمد المصری در سال 1963 در منطقه الغربیه در شمال مصر متولد شد. در جوانی او یک بازیکن فوتبال حرفه ای در لیگ برتر مصر بود. پس از حمله شوروی به افغانستان در سال 1979، وی به جنبش جهادی پیوست که برای کمک به نیروهای افغان در حال انعقاد بود.

پس از عقب نشینی شوروی 10 سال بعد مصر از اجازه بازگشت آقای المصری خودداری کرد. وی در افغانستان ماند و سرانجام در گروهی که بعداً به عنوان بنیانگذار القاعده تبدیل شد، به بن لادن پیوست و به عنوان هفتمین عضو از 170 موسس آن در لیست القاعده قرار گرفت.

در اوایل دهه 1990 وی با بن لادن به خارطوم سودان سفر کرد و در آنجا یک سری نیروهای نظامی تشکیل داد و برای کمک به شبه نظامیان وفادار به فرمانده جنگ سومالی، محمد فراه امید به سومالی رفت. وی در آنجا یک سری از نیروهای چریکی سومالی را در استفاده آموزش داد و آنها را در نبرد موگادیشو در سال 1993 برای سرنگونی یک جفت هلی کوپتر آمریکایی که امروز به عنوان حمله جنگنده هاوک سیاه شناخته می شود استفاده کرد.

بن لادن

اندکی پس از نبرد موگادیشو، بن لادن آقای المصری را مسئول برنامه ریزی عملیات علیه اهداف آمریکایی در آفریقا کرد. آنها با نقشه برداری از یک عملیات چشمگیر و جاه طلبانه که مانند حملات 11 سپتامبر توجه بین المللی را کنترل می کرد تصمیم گرفتند همزمان به دو هدف نسبتاً خوب دفاع شده در کشورهای جداگانه حمله کنند.

در صبح 7 آگوست 1998 دو کامیون پر از مواد منفجره در مقابل سفارتخانه های آمریکا در نایروبی، کنیا و دارالسلام به سمت تانزانیا حرکت کردند. این انفجارها باعث سوزاندن افراد زیادی در حوالی همان مکان و شکستن دیوارها و ساختمانها و خرد شدن شیشه های بلوک های اطراف شد.

در سال 2000 آقای المصری یکی از 9 عضو شورای حکومتی القاعده شد و آموزش نظامی این سازمان را بر عهده گرفت.

به گفته یك مقام سابق اطلاعات اسرائیل، وی همچنین نظارت بر عملیات آفریقا را ادامه داد و در سال 2002 دستور حمله به مومباسا در كنیا را داد كه منجر به كشته شدن 13 كنیایی و سه جهانگرد اسرائیلی شد.

اقدامات سیاسی

تا سال 2003 آقای المصری در میان چندین رهبر القاعده ای بود که به ایران گریخته بودند. چرا که معتقد بودند که ایران تنها جایی است که می توانند در امان باشند و در کنارش دست آمریکا هم به آنها نرسد.

آقای المصری یکی از معدود اعضای عالی رتبه سازمان بود. که از دست آمریکایی ها در مقابل حملات 11 سپتامبر و حملات دیگر جان سالم به در برد.  چرا که در همان زمان به ایران فرار کرد. او پس مدتی که در حبس خانگی بود، به راحتی به زندگی عادی اش با یک هویت جدید زندگی می کرد.

در سال 2015 ، ایران یک معامله با القاعده را اعلام کرد. که طی آن پنج نفر از رهبران این سازمان از جمله آقای المصری را در ازای چند دیپلمات ایرانی که در یمن ربوده شده بودند آزاد کرد. وی تحت حمایت سپاه پاسداران بود. ولی بعداً زیر نظر وزارت اطلاعات و امنیت ایران به زندگی عادی خود در تهران ادامه داد. او اجازه سفر به خارج از کشور را داشت که عمدتاً سفرهای او محدود به افغانستان ، پاکستان و سوریه بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.