آهگائو (Ahegao)

آهگائو (Ahegao) چیست؟

مقدمه

آهگائو (Ahegao) اصطلاحی در پورنوگرافی ژاپنی است. این اصطلاح برای بیان مفرط چهره شخصیت‌ها (معمولاً خانم‌ها) در طول رابطه جنسی به کار می‌رود. به طور معمول این چهره‌ها با چشمان نورد یا متقاطع، زبان بیرون زده و چهره کمی قرمز رنگ برای نشان دادن لذت و نشاط همراه هستند. این سبک اغلب در مانگا ( نشریات کارتونیست) وابسته به عشق شهوانی، انیمه (مانند هنتیا که یکی از ژانرهای فرعی انیمه است) و بازی‌های ویدئویی استفاده می‌شود.

تاریخچه

آهگائو (Ahegao)
آهگائو (Ahegao)

اصطلاح آهگائو در اوایل دهه‌ی 1990 (1377شمسی) با عنوان O-Face شناخته ‌شد. مجله‌های پورنوگرافی از این کلمه برای توصیف حالات چهره بازیگران زن پورنو اکشن زنده در هنگام ارگاسم استفاده می‌کردند. اوایل سال 2000 (اوایل 1378 شمسی) در همین زمینه، آهگائو در برخی از پست‌ها در 2Channel، BBSPink ، و همچنین در فیلم‌های مستهجن در پلتفرم‌های تجارت الکترونیکی بزرگسالان استفاده شده است.

در اواسط دهه 2000 (اواسط 1378 شمسی) استفاده از این اصطلاح افزایش یافت. این سبک کاملاً متداول شد. شروع به گسترش در کل فرهنگ اوتاکو (otaku) کرد. در سال 2008 (1386 شمسی) اولین آهگائو با عنوان گلچین طنز دوجین A-H-E منتشر شد. در دهه‌ی 2010 (1388 شمسی) ناشران آهگائو  گلچین‌های طنز موضوعی بیشتری را تولید کردند. در آن زمان، در هنگام محبوبیت فتیش‌های هنتایی ( hentai) در صنعت رابطه جنسی واقعی، حالت چهره در فیلم‌های پورنوگرافی بطور منظم دیده می‌شد.

علاوه بر این، آهگائو همچون حالت‌های اغراق آمیز صورت، گاهی اوقات در کارهای انیمیشن و مانگای طبیعی، در یک زمینه غیر جنسی، دیده می‌شود.

توضیحات

ویژگی‌های معمولی در آهگائو شامل چشم‌های نورد شده یا متقاطع، یک زبان معلق و گونه‌های پوسته پوسته شده است. شکل کلی یک شخصیت ممکن است در صحنه‌های آهگائو نیز تحریف شود. تصاویر آهگائو غالباً عمداً اغراق می شوند تا یک اثر سورئال (surreal) ایجاد کنند. چهره آهگائو از سطوح مختلف برانگیختگی برای نشان دادن درجه‌های مختلف برانگیختگی جنسی استفاده می‌کند.

در حالی که آهگائو اغلب در مانگا پورنوگرافی، انیمیشن و بازی‌های ویدیویی استفاده می‌شود، ولی صرفاً یک اصطلاح هنتیا نیست. تعدادی از آثار غیر بزرگسالان دارای چهره‌های آهگائو است که اغلب به شیوه پارادوینگ پورنو (porn-parodying) انجام می‌شوند.

ریشه شناسی

اولین قسمت از این اصطلاح ahe (katakana: ア ヘ ؛ در کانجی (واژه نگار)  قابل توصیف نیست) مخفف اختصاری ahehe است  (ア ヘ ア ヘ)، یک آنوماتوپیا (نام آوا) برای “ناله”.

 قسمت دوم، گائو یا کائو (顔) کانجی است و برای چهره ژاپنی است. بنابراین، ahegao  را می‌توان به عنوان “چهره ناله” تفسیر کرد.

اصطلاح دیگری که شبیه به ahegao است ikigao (イ キ ガ オ) به معنای ‘آمدن [یعنی  ارگاسمک] صورت است. تفاوت بین سبک هنری ahegao و ikigao این است که ikigao  سبک هنری نقاشی واقع بینانه‌تری است که در آثار نسبتاً اصلی بیشتر یافت شده است.

شبکه اینترنت و شبکه اجتماعی

طبق مقاله‌ای از سایت بازی‌های بزرگسالان Nutaku، آهگائو در ترکیب با علامت صلح به یک الگوی رفتاری اینترنتی در ژاپن تبدیل شده است. و معرف ” صلح مضاعف آهگائو (アヘ顔ダブルピース)”  است. در سال 2018 (1396 شمسی)، بل دلفین (Belle Delphine) بدلیل مدلینگ اینستاگرامش که حالات چهر‌ه ahegao را بصورت برجسته نشان می‌داد، پوشش خبری رسانه‌های مختلف را به خود جلب کرد.

لباس آهگائو

لباس آهگائو
لباس آهگائو

در سال 2015 (1393 شمسی)، تصویری از Hirune هنرمند هنیتا  که شخصیت‌های مختلف انیمیشنی را به تصویر می‌کشد، با چهره ahegao در اینترنت پخش شد. در 16 مارس 2016 (26 اسفند 1394 شمسی)،  این تصویر بر روی مواردی مثل تلفن، بالش و کیف کره جنوبی استفاده و ثبت شده است. در اواخر همان سال، تصاویر روی لباس ظاهر شد. در ماه مه 2017 (اردیبهشت 1396 شمسی)، چنین تصاویری در مد غرب آغاز شدند، لباسی که در میان سایر تصاویر تصویری از دوران انقلاب Danke Dankei توسط Asanagi را نشان می‌دهد. این نسخه اکنون توسط Fakku بزرگترین ناشر hentai به زبان انگلیسی در جهان، به فروش می‌رسد. این لباس باعث ایجاد بحث و گفتگو در مورد اینکه آیا تصویر روی لباس جنسی است یا نه شده است.

ممنوعیت لباس آهگائو

در ژانویه سال 2020 (دی 1398 شمسی)، چندین کنوانسیون انیمه در سراسر کشور برگزار شد و ایالات متحده لباس آهگائو را بنا بر دلایلی ممنوع اعلام کرد. و از ورود بازدیدکنندگانی که لباس‌هایی به این شکل را پوشیده‌اند، به این رویداد (کنوانسیون انیمه) جلوگیری شد. که این امر منجر به بحث و گفتگو در جامعه انیمیشن در سراسر جهان شد.

ثبت نام و دادخواست تجاری

یک شرکت چینی به نام Shenzhen Guangcai Trading   یک علامت تجاری را برای اصطلاح ′ Ahegao ′ در سپتامبر 2018  (شهریور 1397) ثبت کرد. و در 23 آوریل 2019 ( 3 اردیبهشت 1398 شمسی) توسط دفتر ثبت اختراع و علائم تجاری ایالات متحده تأیید شد. در تاریخ 27 ژوئیه سال 2020 (6 مرداد 1399 شمسی)، Jacob Grady مدیر عامل شرکت Fakku بزرگ‌ترین ناشر hentai، اعلام کرد برای ثبت نام مارک تجاری اعتراض کرده و این شرکت را متهم به سرقت از آثار هنری کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.