ahead-of-ethereum-20-launch-3-key-metrics-point-to-eth-price-surge

پیش به سوی راه اندازی اتریوم 2؛ سه مقیاس کلیدی در مورد قیمت اتریوم

با اینکه که هنوز Ethereum 2.0 تاریخ قطعی و مشخصی برای راه اندازی ندارد، اما سه معیار اصلی وجود دارد که به ما نشان می دهد کاربران و سرمایه گذاران نسبت به قیمت اتریوم خوش بین هستند.

انجمن توسعه دهنده اتریوم در حال نزدیک شدن به راه اندازی  اتریوم 2 هستند، راه اندازی اتریوم 2 یک نقطه عطف مهم چند ساله برای کاربران شبکه بلاکچین است. اتریوم 2 شروع تغییر الگوریتم از الگوریتم اجماع اثبات کار متکی به ماینر، به الگوریتم اثبات سهام خواهد بود. در این سیستم، ماینرها لازم نیست کاری برای تولید بلاک ها و تأیید معاملات انجام دهند؛ درعوض، کاربران یا استیکرها (سهام گذاران) داده های مربوط به بلاکچین را تأیید می کنند.

به گفته یکی از هماهنگ کنندگان شبکه آزمایش اتریوم 2، Afri Schededon ، در حال حاضر، تاریخ مشخصی برای انتشار اتریوم 2 در دست نیست. شودان در این رابطه گفت: “نسخه نهایی در هیچ کلاینتی اجرا نشده است و ما هنوز شبکه تست یکپارچه ای را راه اندازی نکرده ایم.”

ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)، بنیانگذار اتریوم، همچنین در این رابطه در گزارشی توضیح داده است که اتریوم 2 در راه است، اما اگر توسعه دهندگان این شبکه انتظار دارند که این کار تا سه ماهه سوم سال 2020 انجام شود، احتمالاً چنین اتفاقی خواهد افتاد. با این حال، سه معیار اصلی و کلیدی نشان می دهد که سرمایه گذاران و کاربران انتظار زیادی دارند که کار راه اندازی  اتریوم 2 به پایان سال 2020 بکشد. سه معیار کلیدی ذکر شده عبارتند از افزایش تعداد آدرس های اتریوم، افزایش تقاضای بازار برای اتر (ETH) و افزایش فعالیت کاربران شبکه.

اتریوم 2.0 چیست؟

هنگامی که توسعه دهندگان اتریوم 2 را راه اندازی کنند، در واقع شبکه جدید اتریوم را منتشر می کنند که با شبکه موجود هماهنگ و جایگزین آن خواهد شد. اتریوم  2.0 از آپشنی به نام شاردینگ (sharding) به عنوان حلال مشکل مقیاس پذیری استفاده می کند. District0x (شبکه ای متشکل از مارکت ها و جوامع غیرمتمرکز) شاردینگ را پیچیده ترین فناوری مقیاس پذیری اتریوم توصیف می کند، زیرا شبکه بلاکچین را به بخش های زیادی، (shards) تقسیم می کند و به هر بخش امکان می دهد تا داده ها را به تنهایی پردازش کند. شاردینگ پردازش داده ها را در شبکه بلاکچین اتریوم سرعت می بخشد زیرا نودها می توانند داده ها را در شاردهای خودشان و نه در کل بلاکچین تأیید کنند.

اتریوم 2 نسبت به اکثر به روزرسانی های دیگر شبکه بلاکچین مدت زمان بیشتری طول کشیده است. اما ناگفته نماند که پیچیدگی آن نیز بی سابقه است و به همین دلیل است که دوره های آزمایش آن طولانی تر شده است. بوترین در پاسخ به انتقاداتی مبنی بر اینکه جامعه توسعه دهنده اتریوم هر بار هدف و رویکرد خود را “تغییر می دهد” و  همین موضوع باعث تأخیر در انتشار نسخه اتریوم 2.0 شده است، گفت:

“مردم اغلب شکایت می کنند که حکایت اتریوم بصورت منظم در حال تغییر است. چنین گفته‌ای صحت ندارد در عوض، روایت اتریوم ذاتاً کثرت گرا است، و شامل احتمالاتی است که حداقل یکی از آن احتمالات رشد و شکوفایی خواهد داشت.”

رشد سریع آدرس‌ها

داده های شبکه‌ای گلاسنود (Glassnode) نشان می دهد که 40 میلیون آدرس در حال حاضر اتر نگهداری می‌کنند. در سه ماهه اول سال 2018، هنگامی که قیمت اتریوم به بالاترین حد خود در حدود 1400 دلار رسید، تعداد آدرس های اتریوم زیر 10 میلیون عدد بود. با وجود اینکه قیمت اتریوم از آن زمان تاکنون 85 درصد کاهش یافته است، اما تعداد آدرس ها 350 درصد افزایش یافته است.

رشد سریع آدرس‌ها

جان لیلیک (John Lilic)، توسعه دهنده تجارت در حوزه فناوری در کمپانی کانسنسیس (ConsenSys)، در این باره می‌گوید: “فقط 35 کشور در جهان وجود دارند که جمعیت‌شان 40 میلیون نفر و یا بیشتر است. اکنون 40 میلیون آدرس ETH وجود دارد. ETH اکنون بیش از ارز مصرفی 80٪ کشورهای جهان، استفاده می شود.”

افزایش آدرس های اتریوم نشان می دهد که بازار به طور یکنواخت بین سرمایه گذاران خرده فروش و سرمایه گذاران نهادی توزیع می شود و باعث کاهش نفوذ نهنگ ها در بازار می شود. همچنین نشان می دهد که سرمایه گذاران بیشتری سعی دارند قبل از انتشار اتریوم 2 آن را خریداری کنند. برای واجد شرایط شدن دریافت سود و کسب پاداش در طول زمان ، هر کاربر باید 32 اتر در شبکه قرار دهد. همچنین در اوایل سال جاری با شروع شدن مذاکراتی بر سر اینکه اتریوم 2 تا پایان سال راه اندازی خواهد شده، تعداد آدرس ها شروع به رشد کرد.

افزایش فعالیت بازار

با عرضه اتریوم 2، کاربران می توانند با انتقال 32 اتر به یک قرارداد هوشمند، یکی از عوامل سهام گذار در شبکه شوند. به گفته کالین مایرز (Cillin Myers)، رئیس بخش استراتژی کالاهای جهانی محصولات در شرکت ConsenSys، با قرار دادن 32 اتر تقریباً 4.6٪ تا 10.3٪ پاداش بعنوان سود سهام گذاری خود بصورت سالانه کسب می کنند. اما هر یک از ساهام گذاران قادر نخواهند بود با بیش از 32 اتر در این سهام گذاری شرکت کنند، زیرا محدودیتی سخت در این رابطه تعیین شده است. تیم تحقیقاتی بیت مکس (BitMEX) در رابطه با اتریوم 2 گزارش کرد:

“اگر بیش از  32 اتر به قرارداد ارسال شود ، سهام گذار از این سکه های اضافی مزایایی دریافت نخواهد کرد و اگر کمتر از 32 اتر ارسال شود، سهام گذاری کاربر فعال نمی شود. بنابراین برای انتقال ETH به Eth2، باید این کار را در دسته  32 سکه‌ای انجام دهید. هر دسته از 32 اتر می تواند یک عامل سهام گذاری مستقل باشد.”

سهام‌گذار می تواند از طریق 32 اتر ارسالی، پاداش و سود سهام‌گذاری خود را کسب کند، در زمان نگارش این مطلب (6 خرداد 99) 32 اتر حدود 6500 دلار ارزش دارد و همین امر باعث شده تا تقاضا برای ETH در ماه های اخیر به طرز چشمگیری افزایش یابد. سیستمی که علاقه خود را به اتر با گذشت زمان حفظ کند، برای بسیاری از سرمایه گذاران خرد و همچنین موسسات جذاب است و همین مسئله را میتوان دلیلی بر افزایش تقاضا برای اتریوم دانست. طی یک سال گذشته، صندوق سرمایه گذاری اتریوم گری اسکیل(Grayscale Ethereum Trust) دارایی های تحت مدیریت خود را، از 11.7 میلیون دلار به 276.5 میلیون دلار افزایش داد.

مؤسسات و سرمایه گذاران معتبر در درجه اول از Grayscale Ethereum Trust برای سرمایه گذاری در اتر استفاده می کنند، زیرا گری اسکیل در اکوسیستمی کاملا تنظیم شده (قانون گذاری شده) فعالیت می کند. سرمایه گذاری در حوزه اقتصاد مالی غیرمتمرکز به نام آرتور (Arthur)، در توییتی نوشت:

“دارایی تحت مدیریت گری اسکیل از 11.7 میلیون دلار به 276.5 میلیون دلار افزایش یافته است، با وجود قیمت پایین اتریوم، دارایی آن 23.6 برابر افزایش یافته است. در حال حاضر فروش برای این محصول امکان پذیر نیست، بنابراین تنها راه بالا رفتن قیمت است.”

سرمایه گذاران بلند مدت بیت کوین (BTC) همچون بنیانگذاران میلیاردر صرافی جمینی (Gemini)، تایلر (Tyler) و کامرون وینکلواس (Cameron Winklevoss)، از جمله سرمایه گذاران سطح بالا هستند که اخیرا نسبت به اتریوم ابراز خوش بینی کرده اند. دوقلوهای وینکلواس در گفتگو با کاملیا روسو (Camila Russo)، روزنامه نگار سابق بلومبرگ و بنیانگذار The Defiant، گفتند: “ما از طرفداران بزرگ اتریوم هستیم. ما مقدار زیادی هم اتر داریم.”

در میان مدت و بلند مدت، بازار آتی اتر شاهد وضعیت متناسبی برای معامله‌گران و موسسات حرفه ای بود و آن ها نیز خواستار تغییر ساختاری در این بازار هستند. توماس چیپاس (Thomas Chippas)، مدیرعامل اریکس (ErisX)، در مصاحبه‌ای با خبرگزاری کوین تلگراف گفت به محض انتشار قراردادهای آتی اتر بر روی پلتفرم ErisX، امکان تسویه بصورت فیزیکی به خریدار داده میشود و آن‌ها می توانند مدیریت آن را به طور کامل در اختیار شخص ثالث قرار ندهند، او افزود:

“ما معتقدیم که قرارداد آتی اتر مزایایی همچون مشارکت گسترده تر افراد در بازار، متنوع کردن اهداف تجاری، قرار دادن افق زمانی گسترده تر در اختیار کاربر، بازارهای مقاوم و قدرتمندتر و همچنین ارائه ابزارهای مدیریت ریسک بهبود یافته برخوردار خواهد بود.”

قراردادهای آتی که بصورت فیزیکی تسویه می‌شوند، به طور معمول بر قیمت یک ارز رمزپایه بیش از سایر انواع مشتقات تأثیر می گذارند؛ زیرا تأثیر آن‌ها مستقیم بر میزان عرضه و تقاضای واقعی دارایی است.

افزایش فعالیت کاربر

داده های Etherscan.io نشان می دهد که کارمزدهای پرداخت شده در شبکه اتریوم به رکورد بالایی رسیده است. این داده ها نشان می دهد که سطح فعالیت کاربران در شبکه بلاکچین اتریوم که در انتظار عرضه اتریوم 2 هستند، در حال افزایش است، زیرا روزبه‌روز به زمان راه اندازی اتریوم 2 نزدیک می‌شویم.

افزایش فعالیت کاربر

گس (Gas) اصطلاحی است که برای کارمزد شبکه اتریوم استفاده می شود و میتوان گفت بنزین (سوخت) شبکه اتریوم است. برای انتقال داده های مربوط به قرارداد هوشمند یا تراکنش ها، کاربران باید هزینه ای را به عنوان سوخت انجام آن بپردازند. به عنوان مثال، برنامه های غیرمتمرکزی که روی شبکه اتریوم کار می کنند و از قراردادهای هوشمند استفاده می کنند، نیاز به سوخت و انرژی دارند تا شبکه بلاکچین اطلاعات آن‌ها را پردازش کند.

در تاریخ ۲۳ می 2020، مجموع کارمزدهای روزانه تراکنش‌ها به ۶۱ میلیارد رسید. که این مقدار نشان دهنده این است که مجموع کارمزدهای روزانه تراکنش‌ها از ژانویه ۲۰۱۹ تا کنون دو برابر شده است. این دوبرابر شدن نشان دهنده روند بهبودی اتریوم است. اریک کانر (Eric Conner)، توسعه دهنده محصولات جنوسیس (Gnosis) گفت تا زمانی که کاربران زیادی از شبکه اتریوم استفاده می کنند و برای پردازش اطلاعات، گس می پردازند، مسیر بروزرسانی از PoW (الگوریتم اثبات کار) به PoS (الگوریتم اثبات سهام) صاف و هموار خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.