age-by-age-guide-to-talking-to-kids-about-sex

نحوه صحبت کردن با کودک در مورد رابطه جنسی

در این مطلب قصد داریم در رابطه با نکات و جزئیات مهم در نحوه صحبت کردن با کودک در مورد رابطه جنسی در گروه های سنی مختلف بپردازیم.

مقدمه

صحبت کردن با یک کودک، مخصوصا اگر فرزند خود شما باشد، ممکن است دلهره آور باشد. همیشه والدین نگران این موضوع هستند که کودکانشان در مواجهه با چنین مسئله‌ای چه واکنشی از خود نشان می‌دهند. بنابراین ما سعی کردیم با مراجعه به یک کارشناس، در رابطه با این موضوع بصورت مفصل تحقیق کنیم. با کارشناس درمورد اینکه چگونه و چه زمانی باید مسائل مربوط به بلوغ تا رابطه جنسی را با کودک در میان بگذاریم، صحبت کردیم. در این مطلب سعی کردیم این مسائل را بصورت خلاصه و مفید برای والدینی که نگران ذهنیت فرزند دلبندشان هستند، بیاوریم.

نحوه صحبت کردن با کودک در مورد رابطه جنسی

صداقت با کودک

چند سال پیش، زنی به نام لیزا کینگ باردار بود. او یک دختر دیگر هم داشت. یک روز دختر اول او که در آن زمان شش سال داشت، مجذوب شکم برآمده مادرش شد. او از مادرش پرسید: “مامان! بچه‌ها چطور بوجود میان؟” “بچه‌ها چطور وارد شکم مامانشون میشن؟” “چطور از شکم مادرشون خارج میشن؟” و از این دست سوالات. او دخترش را برای رسیدن به جواب سوالش به مادر و مادربزرگش ارجاع داد. او متوجه شد، آن‌ها برای پاسخ دادن از افسانه‌های “لک لک”، “جادو” و “پرتاب کودک از سمت خدا به شکم مادر” استفاده می‌کنند. لیزا به یاد آورد که به خودش قول داده بود با فرزندانش در هر شرایطی صادق باشد. کینگ اکنون مادر یک کودک 10 ماهه و یک کودک دو و نیم ساله است. او می‌خواهد سر قولش بماند. او می‌گوید من فقط به یک راهنمایی اساسی، یک طرح کلی از تمام چیزی که لازم است به کودکانم بگویم و زمان گفتن این چیزها به آن‌ها نیاز دارم.

صداقت با کودک

مشکل والدین

عدم قطعیت کینگ فقط مختص به او نیست و والدین زیادی هستند که این سوال را دارند. نادین تورن هیل (Nadine Thornhill)، آموزش دهنده روابط جنسی مقیم تورنتو کانادا مادر یک کودک 11 ساله می‌گوید: “این صحبت کردن با کودکان کاری است که من هر روز برای امرار معاش انجام می‌دهم. اما هنوز در تلاش هستم که بتوانم چنین صحبتی را با فرزند خودم هم داشته باشم.” او خاطرنشان می‌کند، طبیعی است که وقتی چنین موضوعی را برای فرزند خود توضیح دهید، عصبی شوید و دست و پای خود را گم کنید. اما باید بر روی صداقت داشتن تمرکز کنید. او می‌گوید: “اینکه به آن‌ها بیش از حد بگویید خطر کمتری دارد تا اینکه چیزی به آن‌ها نگویید.”

وی در این باره افزود: “اعتراف کردن به این که شما جواب تمام سوالات فرزندانتان را ندارید، هیچ اشکالی ندارد و امری عادی است.” درست قبل از اینکه شما اقدام به رفع سوالات مربوط به روابط جنسی کودک‌تان کنید، به این نکته که در ادامه می‌گوییم توجه کنید. کوری سیلوربرگ (Cory Silverberg)، آموزش دهنده روابط جنسی و نویسنده کتاب “سکس یک کلمه بامزه است”، یک کتاب درمورد بدن، احساس و بشر، پیشنهاد می‌کند پیش از جواب دادن به سوالات آن‌ها برای دادن یک پاسخ واضح، یک سوال واضح از کودک بپرسید. برای مثال بپرسید “تو قبلا این کلمه رو کجا شنیدی؟”.

مشکل والدین

در حالیکه فرهنگ پاپ دوست دارد آموزش روابط جنسی به کودکان را بعنوان یک اتفاق بزرگ به رخ بکشد، اما کارشناسان بر این باورند که رابطه جنسی چیزی است که بچه‌ها همیشه باید در مورد آن بدانند. آن‌ها توصیه می‌کنند که رابطه جنسی را در مباحث روزمره خود بگنجانید. در طول زمان سعی کنید اطلاعات بیشتری در این مورد به دست آورید. همچنین باید در سنین مشخص مفاهیم خاصی در سکس را به کودکان معرفی کنید. با توجه به این موضوع، ما یک راهنما و گایدلاین متناسب با بازه‌های سنی مختلف کودکان را برای شما قرار داده ایم تا به شما کمک کنیم یاد بگیرید که چگونه در مورد رابطه جنسی با بچه‌ها صحبت کنید.

نحوه صحبت کردن با کودک در مورد رابطه جنسی

کودکان از بدو تولد تا 2 سالگی

سیلوربرگ می‌گوید: “فرایند صحبت کردن در مورد رابطه جنسی با کودک باید قبل از اینکه آن‌ها به سخن بیایند، شروع شود.” این نکته این معنی را می‌دهد که شما باید نام مناسب برای دستگاه تناسلی را در فعالیت‌های روزمره مانند حمام کردن به کودکان بگویید. نام اندام‌های تناسلی چیزی است که هر کودکی باید بداند. ممکن است توضیح اصطلاحات آناتومیکی صحیح اندام تناسلی برای کودکان کمی دلهره آور به نظر برسد، اما Thornhill می‌گوید بصوت گاه به گاه این کار را انجام دهید. و غیرعادی با آن برخورد نکند، همانطوری اسم آن‌ها را بگویید که نام “بازو” و “مچ پا” را به زبان می‌آورید.

کودکان از بدو تولد تا 2 سالگی

او همچنین توصیه می‌کند از ربط دادن اندام‌های جنسی به جنسیت خودداری کنید. بعنوان مثال این ایده را در صحبت کردن با آن‌ها کنار بگذارید که همه پسران آلت تناسلی مردانه دارند و همه دختران واژن دارند. درعوض اینطور انسان‌ها را دسته بندی کنید: افرادی که دارای آلت تناسلی پسرانه هستند و افرادی که دارای واژن هستند. Thornhill توضیح می‌دهد که اکنون با فرهنگ لغتی که برای کودکتان ساختید، زمینه را برای گفتگوی آسان تر درباره نقش‌ها در رابطه جنسی و اصطلاحات جنسی که بعدها لازم است برای آن‌ها توضیح دهید، آماده کرده‌اید.

نحوه صحبت کردن با کودک 2 ساله در مورد جنسیت

نزدیک به دو سالگی، شما می‌توانید با کودکتان برای اینکه اندام‌های بدنشان را کشف کنند، صحبت کنید.
اگر کودک نوپای شما تمایل به لمس دستگاه تناسلی خود داشته باشد، که کاملاً طبیعی است، از آن به عنوان فرصتی استفاده کنید تا برای او توضیح دهید که این کاری است که ما در خلوت اتاق‌های خود انجام می‌دهیم. تورن هیل می‌گوید: “شما باید واقعا ملایم رفتار کنید.” او توضیح می‌دهد که شما نباید کاری کنید که کودک شما احساس کند کار شرم‌آوری انجام داده است.

نحوه صحبت کردن با کودک در مورد جنسیت

کودکان 2 تا 5 سال

تمرکز اصلی در نحوه صحبت کردن با کودک در مورد رابطه جنسی در این گروه سنی، توضیح در مورد مرزها و مواردی از بدن کودک برای اوست که لمس کردن آن‌ها توسط افراد دیگر درست نیست و ممنوع است. سیلوربرگ در این رابطه توضیح می‌دهد: “این موضوع برای رسیدن به هدف بسیار مهم و اساسی است.” این نکته خیلی مهمی است که کودکان بیاموزند که آن‌ها هم قبل از اینکه شخص دیگری را لمس کنند، سوال کنند. درس‌هایی مربوط به اشتراک گذاری و یا بازی‌هایی که در آن لمس کردن دخیل است مانند غلغلک دادن باید به کودک داده شود. حتی اینکه به کودک‌تان بیاموزید که اصلا درست نیست که دامن شما را بالا دهد، به درک شهودی تر او کمک می‌کند.

نحوه صحبت کردن با کودک در مورد رابطه جنسی

ایجاد یک فرصت که بچه‌ها اگر در مورد بدن خود حرفی برای گفتن دارند، آن را بگویند نیز به حفظ امنیت آن‌ها کمک می‌کند. در حالیکه شما می‌توانید از گفتن جزئیات بطور صریح به کودک بگذرید، اما اکنون زمان آن رسیده که به او بگویید، دیگران حق ندارند به دستگاه تناسلی آن‌ها دست بزنند. Thornhill میگوید: “شما باید به کودک‌تان بگویید که اگر کسی خواست به اندام‌های خصوصی او دست بزند، باید به شما بگوید. حتی اگر تاکنون این موضوع را از شما مخفی کرده است، از این به بعد حتما به شما بگوید.

در این سن بچه‌ها نسبت به بدن یکدیگر بسیار کنجکاوند. Thornhill توضیح می‌دهد که والدین باید از این کنجکاوی آن‌ها استفاده کنند و در رابطه با قوانین و ارزش‌ها با فرزندان خود صحبت کنند. او می‌گوید:

نحوه صحبت کردن با کودک در مورد رابطه جنسی

“وقتی کودک را برهنه می‌یابید، با آن‌ها صریح صحبت کنید. اگر بچه‌هایتان در زمان دکتربازی یافتید، جانخورید. در عوض برای آن‌ها توضیح دهید که لمس کردن دستگاه تناسلی دیگران اصلا درست نیست، زیرا این قسمت‌ها، قسمت‌های خاصی از بدن هستند که نباید توسط دیگران دیده و یا لمس شوند. در این سن، ممکن است فرزند شما شروع به سوال از نحوه بوجود آمدن نوزاد کند. به نظر Silverberg آسان ترین و فراگیرترین پاسخ این است که: “راه‌های زیادی وجود دارند.”

این نویسنده‌ که اولین کتابش “چه چیزی کودک را مجبور می‌کند این سوال را بپرسد؟” نام دارد، در این رابطه توضیح می‌دهد: “میزان جزئیاتی که باید برای کودک شرح داده شود به این بستگی دارد که کودک شما به چه میزانی میتواند این موضوع را درک کند.”

نحوه صحبت کردن با کودک در مورد رابطه جنسی

اگر کودک شما اطلاعات بیشتری درخواست کرد، گفتن یه چنین چیزی را امتحان کنید: “دو آدم بزرگ بدن‌هایشان را کنار هم می‌آورند و یک ماده‌هایی به اسم اسپرم و تخمک رو با هم به اشتراک می‌گذارند و یک بچه شبیه تو ساخته می‌شود.” سیلوربرگ در این رابطه افزوده است: “بهتر است به فرزندان خود بگویید، توضیح بیشتر در مورد نحوه رسیدن اسپرم و تخمک به یکدیگر را بعدا برایت توضیح می‌دهم.” فقط این مهم است که به هیچ عنوان دروغ نگویید. به نظر سیلوربرگ این نکته مهم است که شما با این سوالات، ابهامات او را پیگیری کنید و فقط از صحبت کردن درباره برخی موارد امتناع ورزید. Thornhill پیشنهاد می‌کند با گفتن داستان تولد خود به فرزندتان، چگونگی ساخته شدن نوزاد را برای کودک بررسی کنید. با این روش، شما این امکان را خواهید داشت که جزئیات را با توجه به موقعیت خاص خانواده خودتان برای کودک تشریح کنید. فقط حتما به کودک‌تان این نکته را متذکر شوید که داستان تولد او تنها یکی از روش‌های بوجود آمدن بچه‌ها است.

نحوه صحبت کردن با کودک در مورد رابطه جنسی

این موضوع مهمی است که کودکان این گروه سنی را با این ایده که خانواده‌ها و روابط به طرق مختلفی تشکیل می‌شوند، آشنا کنید. سیلوربرگ در این رابطه توضیح می‌دهد که اگر بچه‌های شما از یک خانواده غیرسنتی هستند، طبیعتا این موضوع را درک خواهند کرد و در رابطه با روابط همجنس‌گرایی تعجب نخواهند کرد. در صحبت کردن روزمره خود سعی کنید از لغات فراگیر استفاده کنید. بعنوان مثال در عوض گفتن “سلام دخترها و پسرها” بگویید “سلام بچه‌ها” این نکته ریز به بچه‌ها آموزش می دهند که جنسیت‌ها فقط دختر و پسر و یا به قولی باینری نیستند.

نحوه صحبت کردن با کودک 2 تا 5 سال در مورد رابطه جنسی

کودکان 6 تا 8 سال

در نحوه صحبت کردن با کودک در مورد رابطه جنسی در این گروه سنی نکته‌ مهمی که وجود دارد و باید به کودکان آموزش داده شود، استفاده از فضای دیجیتال بصورت امن است. حتی اگر فرزند شما تا چند سال دیگر هم از اینترنت استفاده نکند، باز هم باید در این مورد خاص آموزش ببیند، تا در ذهنش نهادینه شود. یک سری قوانین را در مورد صحبت کردن با غریبه‌ها و به اشتراک گذاشتن عکس‌ها بصورت آنلاین در فضای مجازی برای او مشخص کنید. به او بگویید باید در زمان استفاده از شبکه‌های مجازی همچون اینستاگرام وفیسبوک از این قوانین پیروی کند.

صحبت در مورد روابط جنسی با کودک بین 6 تا 8 سال

همچنین به او آموزش دهید که اگر در فضای اینترنت با رفتاری روبرو شد که احساس ناراحتی کرد، باید چطور رفتار کند. Thornhill همچنین خاطرنشان می‌کند لازم نیست پیش از اینکه اتفاقی بیفتد مسائل مربوط به پورنوگرافی را به فرزندان خود آموزش دهید. اما آماده باشید که اگر درگیر چنین موضوعی شدند، بدانید چه عکس‌العملی نسبت به آن نشان دهید. وی در رابطه با گیر افتادن در چنین موقعیتی می‌گوید: “با آرامش برای آن‌ها توضیح دهید که این دسته از وبسایت‌ها در مورد بزرگسالان است و در آن کارهایی که مربوط به بزرگسالان است را انجام می‌دهند.”

البته نیازی نیست که پورنوگرافی را بعنوان یک چیز بد به کودک معرفی کنید، فقط باید به او گوشزد کنید که این نوع وبسایت‌ها مخصوص بزرگسالان است.

نحوه صحبت کردن با کودک 6 تا 8 سال در مورد رابطه جنسی

همچنین این سن و سال بهترین زمان برای دور کردن کودک از خودارضایی است. زیرا در سن 8 سالگی بیشتر کودکان شروع به کشف بدن خود می‌کنند. این کار را به بچه‌ها بعنوان کاری که بصورت خصوصی انجام می‌شود، معرفی کنید. همچنین در این سن، شما بصورت صریح‌تری می‌توانید درمورد سوء‌ استفاده‌های جنسی با کودک صحبت کنید. سیلوربرگ در این رابطه توضیح می‌دهد که برای بچه‌ها مهم است که برای مراقبت از خودشان و یا برای کمک به یک دوست در چنین موقعیت ناگواری از نکاتی که به آن‌ها گفته‌اید، استفاده کنند.

صحبت در مورد جنسیت های مختلف با کودک بین 6 تا 8 سال

این نکته که در این مورد به چه میزان باید وارد جزئیات شوید، به کودک شما بستگی دارد. سیلوربرگ اینگونه توضیح می‌دهد که شما باید از اصول اولیه شروع کنید. برای مثال اینکه چطور هیچ کس نباید بدون اجازه آن‌ها بدن‌شان را لمس کند. بعد از چند روز در این باره از او سوال کنید تا متوجه شوید که آن‌ها چقدر این موضوع را درک کرده‌اند و چه احساسی دارند. اگر فرزندتان ناراحت شد، احتمالا نیاز دارید تا صبر کنید و فرزندتان بزرگ‌تر شود.

اما اکنون شاید زمان آن باشد که در مورد مکانیسم واقعی رابطه جنسی برای بچه‌ها توضیح دهید. سیلوربرگ در این باره خاطر نشان کرده است: “در صورتی که کودک شما، آمادگی لازم برای توضیح این مورد را داشته باشد، دادن اطلاعات به او هیچ مشکلی ندارد. اما اگر فکر می‌کنید که او درک نخواهد کرد، این توضیح را به تاخیر بیندازید.” برای آسان‌تر کردن این بحث، سیلوربرگ پیشنهاد می‌کند کتاب خوبی را تهیه کرده با هدف پیش بینی بسیاری از سوالات فرزندتان، آن را بخوانید.

صحبت در مورد روابط جنسی با کودک بین 6 تا 8 سال

بلوغ

صحبت کردن در مورد رابطه جنسی، می‌تواند در کنار یک موضوع مهم دیگر به نام “بلوغ” باشد. تورن هیل در این باره می‌گوید، وقتی بچه‌ها در سنین حدود 6 سال هستند، بلوغ یک بحث ساده در مورد چگونگی تغییر بدن آن‌ها در حین رشد سنی است. بعنوان مثال می‌توانید عکس‌های زمانی که کم سن‌تر بود را با اکنون او مقایسه کنید. سیلوربرگ توصیه می‌کند که لازم نیست بصورت دقیق در مورد بلوغ کودک صحبت کنید. صحبت در مورد جزئیات آن را به زمانی موکول کنید که او و یا هم سن و سالانش به بلوغ رسیده باشند. در غیر اینصورت آن‌ها احتمال دارد بگویند: “تو از یک سیاره دیگه اومدی که اینطور حرف‌هایی رو میزنی.”

بلوغ دختران

دختران در سنین 9 تا 11 سالگی به بلوغ می‌رسند. در مورد آن‌ها رشد سینه، نشانگر اصلی تغییر بدن است. پس از چند سال نیز قاعدگی در سن 12 سالگی شد. پسران در نزدیکی سن 10 سالگی به بلوغ می‌رسند، رشد موهای ناحیه‌ی بالای آلت تناسلی از اولین نشانه‌های واضح بلوغ پسران است.

سیلوربرگ در اوقاتی که بحث بلوغ پیش کشیده می‌شود، توصیه می‌کند که یک کتاب خوب را با کودک خود به اشتراک بگذارید. کودکان از این طریق متوجه تفاوت بین تستوسترون و استروژن، دلیل تغییرات در رشد موهای بدن، تغییرات در اندام تناسلی خواهند شد. وی همچنین توصیه می‌کند، این موضوع را سعی کنید تبدیل به یک گفتگوی کلی کنید. این نکته را هم در نظر داشته باشید که اینگونه نیس که دختران یک درس بگیرند، پسران یک درس. کودکان و نوجوانان باید نه تنها درمورد بدن خود، بلکه در مورد بدن جنس مخالف خود هم بدانند. درحالیکه توضیح مکانیزم بلوغ شاید به یک گفتگو خلاصه شود، اما تاثیر این مکالمه باید یک بحث مداوم باشد.

بلوغ پسران

جنسیت‌های مختلف

سیلوربرگ، آموزش دهنده روابط جنسی، همچنین می‌گوید: “کودکان در این رنج سنی باید درباره جنسیت‌های مختلف هم بدانند. اگر این موضوعی است که خودتان هم در مورد آن اطلاع ندارید و یا قبول ندارید، بهتر است ابتدا روی خودتان کار کنید. تورن هیل نیز در گفتگویی این چنین بیان کرده است که برای ایجاد کردن زمینه در ذهن کودکان در مورد جنسیت‌های مختلف به غیر از زن و مرد، به آن‌ها بگویید که نمی‌توانیم از روی داشتن یک نوع دستگاه تناسلی، جنسیت کسی را تشخیص دهیم.

کودکان 9 تا 12 سال

طبق گفته سیلوربرگ، این گروه سنی زمان صحبت با کودک در مورد مسائل جنسی و جنسیت‌های مختلف است و پدر و مادر باید بدنبال نحوه صحبت کردن با کودک در مورد رابطه جنسی باشند. برای توضیح جنسیت‌های مختلف از مثال‌هایی که در رسانه یا حتی در جامعه محدود به خودتان وجود دارد استفاده کنید. مثلا برای فرزندتان مثال بزنید که مادربزرگ یا پدربزرگ فکر می‌کنند که حتما باید موی دختر بلند باشد و موی پسر کوتاه. بدین ترتیب زمینه قدیمی بودن برخی تفکرات و اهمیت دور ریختن این نوع فکر را به آن‌ها می‌آموزید. به افرادی که بر کلیشه‌ها غلبه کردند، اشاره کنید.

تحولات

این سن پر از تحولات عاطفی و اجتماعی است، به ویژه دختران ممکن است با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کنند. تورن هیل والدین را تشویق می‌کند تا درگیر شگفتی‌های بوجود آمده برای فرزندان‌شان شوند. در این سن باید بارها و بارها به کودکان تاکید شود که تغییراتی که در بدن آن‌ها ایجاد می‌شود، کاملا طبیعی است.

رابطه جنسی ایمن

طبق گفته‌های تورن هیل، در سنین نزدیک 11 سالگی، باید در مورد رابطه جنسی ایمن و انتخاب جنسیت با کودک صحبت کرد. وی در این باره اذعان می‌کند که بعنوان یک مادر این ایده کمی جنجالی است اما بسیار مهم است، زیرا تحقیقات نشان می‌دهد که نوجوانان با شناخت خطرات، انتخاب بهتری دارند. تورن هیل اعتقاد دارد شما باید در این سنین روش‌های مختلف کنترل باردار نشدن و اصول کار با وسایلی که برای مراقبت جنسی به کار می‌رود را به کودک بیاموزید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.