سازگاری با دوران بازنشستگی: کنترل استرس و اضطراب

سازگاری با دوران بازنشستگی: کنترل استرس و اضطراب

در حالی که بازنشستگی می‌تواند پاداشی برای سال‌ها کار سخت باشد، همچنین می‌تواند باعث استرس، اضطراب و افسردگی شود. این نکات می‌تواند به شما کمک کند تا با چالش‌ها کنار بیایید، هدف جدیدی پیدا کنید و در دوران بازنشستگی خود پیشرفت کنید. همراه زرد نیوز باشید.

فهرست عناوین پنهان

چرا بازنشستگی اینقدر استرس‌زا است؟

بسیاری از ما سال‌ها وقت خود را صرف تصور کردن دوران بازنشستگی ایده‌آل خود می‌کنیم. چه سفر به دنیا، گذراندن‌ وقت بیشتر با خانواده و دوستان، دنبال کردن‌ سرگرمی‌هایی مانند نقاشی، باغبانی، آشپزی، بازی گلف یا ماهیگیری، یا صرفاً لذت بردن‌ از آزادی برای استراحت باشد.

در حالی که ما تمایل زیادی به برنامه‌ریزی برای جنبه‌های مالی بازنشستگی داریم، اغلب تأثیر روانی بازنشستگی از کار را نادیده می‌گیریم.

در ابتدا، فرار از مشغله‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های روزانه‌ و رفت و آمد طولانی، برای مثال، کار با یک رئیس تندخو، می‌تواند آرامش بزرگی به نظر برسد. با این حال، بسیاری از بازنشستگان جدید متوجه می‌شوند که پس از چند ماه، تازگی در “تعطیلات دائمی” از بین می‌رود. ممکن است حس هویت، معنا، و هدفی را که در شغل شما به وجود آمده‌، ساختاری که روزگار شما به وجود آورده‌، یا جنبه اجتماعی داشتن همکاران از دست بدهید.

به جای اینکه احساس آزادی، آرامش و رضایت داشته باشید، احساس بی‌حوصلگی، بی هدفی و انزوا می‌کنید. ممکن است برای از دست دادن‌ زندگی قدیمی خود غمگین شوید. در مورد اینکه چگونه می‌خواهید روزهای خود را پر کنید، استرس داشته باشید، یا نگران آسیب‌هایی باشید که تمام روز در خانه بودن بر روی رابطه شما با همسر یا شریک زندگی‌تان می‌زند. برخی از بازنشستگان جدید حتی مشکلات سلامت روانی مانند افسردگی و اضطراب را تجربه می‌کنند.

حقیقت این است که مهم نیست چقدر مشتاقانه منتظر آن بوده‌اید. بازنشستگی از کار یک تغییر عمده در زندگی است که می‌تواند استرس و همچنین مزایایی را به همراه داشته باشد. در واقع، برخی مطالعات بازنشستگی را با کاهش سلامت مرتبط می‌دانند. یک مطالعه در حال انجام نشان داد که افراد بازنشسته، به ویژه آنهایی که در سال اول بازنشستگی هستند، حدود 40 درصد بیشتر از افرادی که به کار خود ادامه می‌دهند، در معرض حمله قلبی یا سکته هستند.

در حالی که برخی از مشکلات در تطبیق با دوران بازنشستگی می‌تواند به میزان لذت شما از شغلتان مرتبط باشد (دست کشیدن‌ از شغلی که از آن متنفرید کمتر است)، مراحلی وجود دارد که می‌توانید برای مقابله با چالش‌های رایج بازنشستگی انجام دهید. چه در حال حاضر بازنشسته شده‌ باشید و با تغییر دست و پنجه نرم کنید، برنامه ریزی کنید که به زودی تغییر را انجام دهید. یا با یک بازنشستگی اجباری یا پیش از موعد مواجه هستید، راه‌های سالمی برای تطبیق با این فصل جدید در زندگی خود وجود دارد و اطمینان حاصل کنید که بازنشستگی شما هم شاد و هم مفید است.

چالش‌های دوران بازنشستگی

شرایط شما هر چه که باشد، پایان دادن‌ به زندگی کاری‌تان همه چیز را تغییر می‌دهد. برخی به سمت بهتر شدن، برخی دیگر به روش‌های غیرمنتظره یا حتی دشوار. به عنوان مثال، اگر شغل شما از نظر فیزیکی خسته کننده بود، یا احساس فرسودگی در شما ایجاد می‌کرد، با بازنشسته شدن می‌توانید احساس کنید که بار بزرگی برداشته‌اید. اما اگر از کار خود لذت می‌برید، آن را خوشحال کننده می‌دانستید و زندگی اجتماعی خود را حول حرفه خود بنا می‌کردید، بازنشستگی می‌تواند چالش‌های سخت تری را ایجاد کند. اگر در زندگی شخصی یا خانوادگی خود به خاطر شغل خود فداکاری کرده باشید، قبل از اینکه احساس آمادگی کنید مجبور به بازنشستگی شده‌اید، یا مشکلات سلامتی داشته باشید که کاری را که اکنون قادر به انجام آن هستید محدود می‌کند، ممکن است سخت باشد.

به طور مشابه، نگرش شما به زندگی نیز می‌تواند بر نحوه انتقال از کار به بازنشستگی تأثیر بگذارد. اگر تمایل به داشتن‌ دیدگاه مثبت و خوش بینانه‌ دارید، احتمالاً بهتر از زمانی که مستعد نگرانی هستید یا برای کنار آمدن‌ با عدم اطمینان در زندگی تلاش می‌کنید، با این تغییر برخورد خواهید کرد.

چالش‌های رایج بازنشستگی

تلاش برای “خاموش کردن” از حالت کار و استراحت، به ویژه در هفته‌ها یا ماه‌های اولیه بازنشستگی.

از اینکه وقت بیشتری در اختیار داشته باشید، اما پول کمتری برای خرج کردن داشته باشید، مضطرب هستید.

پر کردن ساعات اضافی که اکنون دارید با فعالیت معنادار دشوار است.

از دست دادن‌ هویت مثلاً اگر دیگر پزشک، معلم، طراح، فروشنده، برقکار یا راننده نیستید، چه کسی هستید؟

احساس انزوا بدون تعامل اجتماعی در کنار همکارانتان.

کاهش احساس مفید بودن، مهم بودن یا اعتماد به نفس خود را تجربه می‌کنید.

با تنظیم روال خود یا حفظ استقلال خود، اکنون در طول روز در خانه با همسرتان هستید.

برخی از بازنشستگان حتی در مورد دریافت پول از مستمری بدون اینکه مستقیماً برای آن کار کنند احساس گناه می‌کنند.

با هر چالشی که هنگام آماده‌ شدن‌ برای این فصل جدید در زندگی با آن روبرو می‌شوید، نکات زیر می‌تواند به شما کمک کند تا این گذار را کاهش دهید، استرس و اضطراب را کاهش دهید و معنا و هدف جدیدی در زندگی پیدا کنید.

عادت کردن به مسئله بازنشستگی: تغییر را در آغوش بگیرید

اگرچه این بخشی اجتناب ناپذیر از زندگی است، مقابله با تغییر به ندرت آسان است. با افزایش سن، به نظر می‌رسد که زندگی با سرعتی فزاینده تغییر می‌کند. بچه‌ها خانه را ترک می‌کنند، دوستان و عزیزان خود را از دست می‌دهید، چالش‌های جسمی و سلامتی افزایش می‌یابد، و بازنشستگی در راه است. طبیعی است که به این تغییرات با مجموعه‌ای از احساسات مختلط و اغلب متناقض پاسخ دهید.

اما همانطور که از دوران کودکی به بزرگسالی گذر کردید، می‌توانید از کار به دوران بازنشستگی گذر کنید.

نگرش خود را تنظیم کنید

به بازنشستگی به عنوان یک سفر فکر کنید تا یک مقصد. به خودتان زمان بدهید تا همه چیز را بفهمید ، در صورت لزوم همیشه می‌توانید مسیر را تغییر دهید. همچنین می‌توانید نگرش خود را با تمرکز بر چیزهایی که به دست می‌آورید، به جای چیزهایی که از دست می‌دهید، تنظیم کنید.

ایجاد انعطاف پذیری

هرچه انعطاف‌پذیرتر باشید، بهتر می‌توانید با چالش‌هایی مانند بازنشستگی کنار بیایید. شما می توانید کیفیت انعطاف پذیری را در هر سنی بهبود ببخشید. این به شما کمک می‌کند زمانی که زندگی در سخت‌ترین حالت خود است، دیدگاهی سالم داشته باشید.

احساسات خود را تصدیق کنید

هیچ راه “درست” یا “نادرستی” برای پاسخ دادن‌ در مواجهه با یک تغییر بزرگ زندگی وجود ندارد. بنابراین سعی نکنید خود را به گونه‌ای ثابت کنید که احساس خاصی در مورد بازنشستگی داشته باشید. چه خشمگین، غمگین، مضطرب یا ترکیبی از احساسات باشید، با پذیرش آنچه احساس می‌کنید، متوجه خواهید شد که حتی شدیدترین یا ناخوشایندترین احساسات به زودی از بین خواهند رفت. با یک دوست صمیمی در مورد آنچه در حال گذراندن آن هستید صحبت کنید. احساسات خود را در یک دفترچه یادداشت کنید یا از جعبه ابزار هوش عاطفی HelpGuide برای مقابله بهتر با احساسات خود استفاده کنید.

چیزهایی را که نمی‌توانید تغییر دهید، بپذیرید

سرزنش کردن در برابر رویدادهایی که کنترلی روی آنها ندارید می‌تواند به همان اندازه که بیهوده است خسته کننده باشد. شرایط بازنشستگی شما هرچه که باشد، با پذیرفتن‌ آنها می‌توانید انرژی خود را دوباره بر روی چیزهایی متمرکز کنید که بر آنها کنترل دارید، مانند روشی که برای واکنش به موانع انتخاب می‌کنید. به نمونه‌هایی که در گذشته با تغییراتی دست و پنجه نرم کرده‌اید، نگاه کنید. تا به خود یادآوری کنید که می‌توانید این تغییر را نیز مدیریت کنید.

هویت خود را دوباره تعریف کنید

بسیاری از ما خودمان را با کاری که برای امرار معاش انجام می‌دهیم، تعریف می‌کنیم. پس از بازنشستگی، می‌توانید راه‌های جدیدی برای تعریف خود از طریق فعالیت‌ها و روابط غیر مرتبط با کار پیدا کنید. به عنوان مثال، زمانی یک حسابدار بودید، اکنون یک مربی، داوطلب، پدربزرگ و مادربزرگ، دانشجو، خاطره نویس یا هنرمند هستید.

اهداف جدید تعیین کنید

شما ممکن است قبلاً به بسیاری از اهداف حرفه‌ای خود در زندگی دست یافته‌ باشید. اما مهم است که اهداف جدیدی را برای خود تعیین کنید تا به سمت آن تلاش کنید. داشتن اهداف می‌تواند به شما انرژی بدهد، حس هدفمندی را به شما بدهد و به بازتعریف هویتتان کمک کند. اهدافی را تعیین کنید که شما را به چالش می‌کشد و هیجان زده می‌کند و باعث می‌شود در زندگی رو به جلو حرکت کنید. بسیاری از بازنشستگان متوجه می‌شوند که اکنون دیگر تامین کننده خانواده نیستند، آنها می‌توانند بیشتر بر روی امیدها و رویاهای خود تمرکز کنند.

به دنبال حمایت اجتماعی باشید

شما مجبور نیستید به تنهایی با چالش‌های دوران بازنشستگی روبرو شوید. بسیاری از افراد دیگر نیز همین مشکلات را پشت سر می‌گذارند. طولانی کردن و تقسیم بار می‌تواند به کاهش استرس شما کمک کند و مهارت‌های مقابله‌ای شما را تقویت کند.

ارتباط اجتماعی خود را تقویت کنید

ارتباط اجتماعی می‌تواند تأثیر زیادی بر سلامت روان و شادی شما داشته باشد. اما برای بسیاری از ما، روابط اجتماعی ما با شغل ما ارتباط تنگاتنگی دارد  و زمانی که بازنشسته می‌شویم ناگهان قطع می‌شوند. پس از بازنشستگی با همکاران قدیمی خود در تماس باشید و فرصت‌هایی را برای گسترش شبکه اجتماعی خود فراتر از کار کشف کنید. شما هیچ وقت برای ایجاد دوستی‌های جدید و ارزشمند پیر نیستید.

در یک کانال یا گروه که مخصوص بازنشستگان است، ثبت نام کنید

برخی از شرکت‌های بزرگ کمک به برنامه‌ریزی برای بازنشستگان یا کارگاه‌های انتقال را ارائه می‌دهند. همچنین ممکن است بتوانید برنامه‌های مشابهی را در مراکز اجتماعی محلی پیدا کنید. علاوه بر ارائه کمک عملی در مورد تطبیق با بازنشستگی، آنها همچنین می‌توانند شما را قادر به ملاقات با دیگر بازنشستگان اخیر کنند.

به یک گروه پشتیبانی همتایان بپیوندید

برخی از خدمات ارشد و سایر سازمان‌های اجتماعی، گروه‌های حمایتی را برای افراد مسن‌تر ارائه می‌دهند که به دوران بازنشستگی منتقل می‌شوند. صحبت کردن با افراد مختلفی که درکی ازشما دارند، می‌تواند به کاهش احساس استرس، اضطراب و گوشه گیری کمک کند. گروه‌های بازنشستگی را در منطقه خود یا در سیستم عامل‌هایی مانند meetup.com جستجو کنید.

هدف و معنای جدیدی پیدا کنید

برای بسیاری از ما کار کردن چیزی فراتر از کسب درآمد است. همچنین به زندگی ما معنا و هدف می‌بخشد. شغل شما می‌تواند باعث شود شما احساس نیاز، سازنده و مفید بودن کنید، اهدافی را برای شما به ارمغان بیاورد یا صرفاً دلیلی برای بیرون رفتن از خانه هر روز به شما بدهد. داشتن هدف در زندگی همچنین برخی از نیازهای بیولوژیکی را برآورده می‌کند و به حفظ سلامت مغز و سیستم ایمنی کمک می‌کند.

پس از بازنشستگی، مهم است که به دنبال هدف‌های خوب ومعنا داری باشید. فعالیت‌هایی که به شما شادی می‌بخشد و زندگی شما را غنی می‌کند. نه تنها از چیزی بازنشسته نمی‌‌شوید بلکه می‌تواند به شما کمک کند، مثلاً یک سرگرمی کامل، یک موقعیت داوطلبانه یا ادامه تحصیل.

بازنشستگی الزاما همه چیز یا هیچ نیست

بسیاری از مردم متوجه می‌شوند که بهتر است به تدریج به بازنشستگی تمام‌وقت انتقال پیدا کنند تا اینکه مستقیما به آن بپرند. اگر شغل شما اجازه می‌دهد، می‌توانید یک مرخصی طولانی‌مدت بگیرید، تا باتری‌های خود را شارژ کنید و ببینید که چگونه با سرعت کندتر زندگی کنار می‌آیید. همچنین می‌توانید از زمان برای سنجش میزان بودجه‌ای که برای بازنشستگی اختصاص داده‌اید، استفاده کنید.

پس از بازنشستگی کار پاره وقت پیدا کنید

یکی دیگر از راه‌های تغییر تدریجی بازنشستگی این است که ساعت‌هایی را که در شغل فعلی‌تان کار می‌کنید به تدریج کاهش دهید، به یک شغل پاره وقت تغییر دهید یا در برخی از ظرفیت‌ها برای خودتان کار کنید. علاوه بر هدف، اشتغال پاره وقت می‌تواند درآمد شما را نیز تکمیل کند، شما را از نظر اجتماعی درگیر کند و سازگاری با دوران بازنشستگی را بدون نیاز به تحمل خواسته‌های کار تمام وقت آسان کند.

داوطلب شوید

صرف وقت و تلاش خود برای هدفی که برای شما مهم است، می‌تواند به زندگی دوران بازنشستگی شما معنا و احساس موفقیت بیافزاید و همچنین به نفع جامعه شما باشد. کار داوطلبانه می‌تواند به گسترش شبکه اجتماعی، افزایش عزت نفس و بهبود سلامتی شما کمک کند. همچنین می‌تواند فرصتی عالی برای انتقال برخی از مهارت‌هایی باشد که در طول زندگی حرفه‌ای خود آموخته‌اید یا یادگیری مهارت‌های جدید، و با افزایش سن، مغزتان را فعال نگه دارید.

سرگرمی‌ها و علایق را پرورش دهید

اگر سرگرمی دیرینه‌ای دارید که زندگی شما را غنی می‌کند، احتمالاً بازنشستگی را به عنوان فرصتی برای سرمایه گذاری بیشتر وقت خود برای پیگیری آن در نظر گرفته‌اید. اگر مجبور شده‌اید سرگرمی‌های خود را به خاطر شغل خود فدا کنید، وقت آن است که علایق قدیمی را احیا کنید یا علایق جدید را پرورش دهید، چیزهایی که همیشه می‌خواستید امتحان کنید. چه علایق شما در سفر، طبیعت، ورزش یا هنر باشد، برای مثال، ثبت نام در یک باشگاه، پیوستن به یک تیم یا شرکت در کلاس را امتحان کنید.

چیز جدیدی یاد بگیرید

هر آنچه که دوست دارید، نواختن یک ساز موسیقی را یاد بگیرید، به زبان دوم صحبت کنید، یا مدارک تحصیلی خود را به پایان برسانید، کلاس های آموزش بزرگسالان راهی عالی برای گسترش ذهن شما، توسعه علایق جدید و تعیین اهداف جدید برای خود است.

یک حیوان خانگی بگیرید

اگر از دوستداران حیوانات هستید، مراقبت از حیوان خانگی می‌تواند به شما کمک کند تا حس مفید بودن و هدفمندی در زندگی را حفظ کنید. حیوانات خانگی به ویژه سگ‌ها و گربه‌ها  با افزایش سن، همراهی می‌کنند، می‌توانند به تقویت خلق و خوی شما، کاهش استرس، افسردگی و اضطراب و بهبود سلامت قلب شما کمک کنند.

استرس، اضطراب و افسردگی را مدیریت کنید

ممکن است پس از بازنشستگی، رفت و آمد، ضرب‌الاجل‌ها، رئیس طلبکار، و یکنواختی 9 تا 5 به پایان برسد، اما این بدان معنا نیست که زندگی شما به طور خودکار بدون استرس و اضطراب خواهد بود. در حالی که استرس محل کار می‌تواند آسیب جدی به سلامتی شما وارد کند، به خصوص اگر رضایت شغلی نداشته باشید، عوامل استرس زای مخرب نیز می‌توانند شما را تا بازنشستگی به دنبال داشته باشند.

اکنون که تمام روز در خانه هستید، ممکن است نگران مدیریت مالی با درآمد ثابت، کنار آمدن با کاهش سلامتی یا سازگاری با یک رابطه متفاوت با همسرتان باشید. از دست دادن هویت، روال معمول و اهداف می‌تواند بر احساس ارزشمندی شما تأثیر بگذارد، احساس بی فرمانی را در شما ایجاد کند یا حتی منجر به افسردگی شود.

با هر چالشی که با آن روبرو هستید، راه‌های سالمی برای کاهش استرس و اضطراب، مقابله بهتر با تغییرات و بهبود خلق و خوی، دیدگاه و رفاه کلی وجود دارد.

یک تمرین آرام سازی را اتخاذ کنید

تمرین منظم تکنیک‌های آرام‌سازی مانند مدیتیشن، آرام‌سازی پیشرونده عضلانی، تنفس عمیق، یوگا یا تای چی می‌تواند به کاهش اضطراب و استرس، کاهش فشار خون و بهبود احساس کلی سلامتی شما کمک کند.

فعال شدن

تمرینات بدنی روشی بسیار موثر برای تقویت خلق و خو، کاهش تنش و استرس و کمک به شما در افزایش احساس آرامش و مثبت بودن است. صرف نظر از سن یا محدودیت‌های حرکتی شما، هنوز راه‌هایی وجود دارد که بتوانید از مزایای ورزش منظم بهره‌مند شوید. در بیشتر روزها 30 دقیقه فعالیت داشته باشید.

قدردانی را تمرین کنید

وقتی در میانه یک تغییر بزرگ زندگی هستید، می‌تواند ساده به نظر برسد، اما توجه به چیزهایی که به خاطر آنها سپاسگزار هستید، راهی سریع و آسان برای بهبود خلق و خو و دیدگاه شماست. برای قدردانی از چیزهای کوچک زندگی، خواه یک تماس تلفنی از طرف یک دوست، یک قطعه موسیقی متحرک، یا احساس آفتاب بر روی صورتتان، لحظه‌ای وقت بگذارید.

زمانی را در طبیعت بگذرانید

گذراندن وقت در فضاهای سبز می‌تواند استرس را از بین ببرد، لبخندی بر لبان شما بیاورد و احساس خوب بودن را عمیق‌تر کند. پیاده روی، ماهیگیری، کمپینگ، یا پیاده روی در پارک، کنار ساحل، یا از میان جنگل را امتحان کنید.

عادت نگرانی را کنار بگذارید

نگرانی مزمن یک عادت ذهنی است که می‌توانید یاد بگیرید چگونه آن را ترک کنید. با به چالش کشیدن افکار مضطرب خود و یادگیری پذیرش عدم اطمینان در زندگی، می‌توانید ذهن مضطرب خود را آرام کنید، به زندگی متعادل تری نگاه کنید و زمانی را که برای نگرانی صرف می‌کنید کاهش دهید.

اما زیاد آسان نگیرید

داشتن استرس و چالش‌ها برای شما بد نیست. در سطوح قابل کنترل، استرس می‌تواند به شما کمک کند انعطاف پذیری ایجاد کنید، مشکلات را حل کنید و متمرکز، پرانرژی و درگیر بمانید. برای مثال، خیلی راحت، روزهای خود را به چرت زدن، نشستن روی مبل، چرت زدن زیر نور خورشید یا تماشای تلویزیون کمکی نمی‌کند تا مغز شما را فعال و هوشیار نگه دارد.

در واقع، کمبود کامل چالش‌ها حتی ممکن است به سلامتی شما آسیب برساند و منجر به زوال شناختی و مشکلات حافظه شود. نکته کلیدی این است که مغز خود را به چالش بکشید بدون اینکه اجازه دهید استرس تا جایی که طاقت فرسا می‌شود و شما دائماً احساس گیجی یا اضطراب می کنید، ایجاد شود.

مراقب سلامتی خود باشید

رویارویی با یک تغییر بزرگ زندگی مانند بازنشستگی می‌تواند بر سلامت جسمی و روانی شما تأثیر بگذارد، سیستم ایمنی بدن شما را ضعیف کند و بر خلق و خوی شما تأثیر منفی بگذارد. علاوه بر مدیریت استرس، یافتن هدف جدید، و فعال ماندن از نظر اجتماعی و فیزیکی، راه‌های زیادی برای حفظ سلامت بدن و ذهن شما در این زمان وجود دارد.

به اندازه کافی با کیفیت بخوابید

طبیعی است که با افزایش سن تغییراتی را در الگوی خواب خود تجربه کنید، مانند رفتن به رختخواب و زودتر بیدار شدن. با این حال، طبیعی نیست که در طول روز احساس خستگی کنید یا مکرراً با احساس شادابی از خواب بیدار شوید. کمبود خواب می‌تواند استرس و اضطراب را تشدید کند، بنابراین مهم است که مشکلات خواب را برطرف کنید تا اطمینان حاصل شود که خواب با کیفیت کافی در شب دارید.

یک رژیم غذایی سالم داشته باشید

علاوه بر حفظ سلامت بدن، خوردن یک رژیم غذایی متعادل و مغذی با افزایش سن نیز می‌تواند به شما کمک کند دیدگاه مثبتی داشته باشید. با این حال، به جای محدود کردن بیش از حد، روی خوردن غذاهای تازه و خوشمزه در کنار دیگران تمرکز کنید. ذهن و بدن شما از شما تشکر خواهند کرد.

مراقب میزان نوشیدنی خود باشید

وقتی زمان دارید، عادت به نوشیدن زیاد یا خوددرمانی خلق و خوی خود با الکل یا مواد دیگر آسان است. اما تکیه بر الکل یا مواد مخدر برای تسکین کوتاه مدت فقط مشکلات شما را در دراز مدت تشدید می‌کند.

به چالش کشیدن مغزتان ادامه دهید

چه یافتن راه‌های مهیج برای گذراندن روز، یادگیری یک مهارت جدید، یا انجام بازی‌ها، پازل‌ها یا ورزش‌های جدید، مهم است که پس از بازنشستگی، مغز خود را به چالش بکشید. هرچه مغز خود را فعال تر نگه دارید، بهتر از خود در برابر زوال شناختی یا مشکلات حافظه محافظت خواهید کرد.

 انواع جدیدی از فعالیت هایی را که از آنها لذت می‌برید امتحان کنید یا میزان انجام این فعالیت‌ها را بهبود بخشید. برای مثال، اگر از بازی گلف لذت می‌برید، خود را به چالش بکشید تا نقص خود را کاهش دهید. اگر دوست دارید آشپزی کنید، دستور العمل‌ها و مواد جدید را آزمایش کنید.

ساختار را به روزهای خود اضافه کنید

راحتی درروال وجود دارد. در حالی که برایتان مقدور است سفر صبحگاهی خود را از دست ندهید، ممکن است روال روزانه خوردن ناهار در یک زمان خاص یا گپ زدن با همکاران در طول یک استراحت قهوه را از دست بدهید. حتی اگر هنوز می‌دانید که می‌خواهید با دوران بازنشستگی خود چه کاری انجام دهید، سعی کنید یک برنامه روزانه‌ خوب و ساده ایجاد کنید. هر روز در ساعت معینی به رختخواب بروید و از خواب بیدار شوید، به خودتان اجازه دهید که مثلاً در وعده صبحانه یا روزنامه بخوانید، اما زمان‌هایی را برای ورزش و معاشرت با دوستان تعیین کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *