نحوه افزایش حجم مو (ویژه آقایان)

نحوه افزایش حجم مو (ویژه آقایان)

موهای یک پسر می‌تواند تاثیر زیادی – هم خوب و هم بد – روی ظاهر او داشته باشد. خوشبختانه، حجم‌دادن به موهای شما کار بسیار ساده‌ای بوده که روزانه فقط چند دقیقه طول می‌کشد. راه‌های زیادی برای افزایش حجم موهایتان وجود دارد که از مراقبت و نگهداری مناسب شروع می‌شود وهمین‌طور می‌توانید از یک محصول حالت‌دهنده مانند موس مو هم استفاده کنید. همچنین می‌توانید با استفاده از شامپوهای حجم‌دهنده و یا با تغییر ارتفاع یا حالت موی خود برای به حداکثررساندن حجم موهای خود بهره ببرید. با زرد نیوز همراه باشید تا درباره این موضوع اطلاعات بیشتری کسب کنید.

فهرست عناوین پنهان

ایجاد روتین مراقبت از مو

موهای خود را به صورت روزانه بشویید

شستن روزانه مو

موهای شما اگر هر روز (یا حداقل یک روز در میان) شسته شوند، بهترین ظاهر و حالت و همین‌طور بیشترین حجم را خواهند داشت. یک روتین شستشوی مو پیدا کنید که بتواند حجم موهای شما را به حداکثر برساند و به آن پایبند باشید.

 • موهای چرب یا شسته‌نشده تمایل به جمع‌شدن و خوابیدن دارند و باعث می‌شود موها صاف و شبیه به لاستیک پنچر به نظر برسند.

از محصولات مراقبت از مو با آب گرم یا هم‌دمای محیط استفاده کنید

استفاده از محصولات مراقبت از مو با آب گرم یا هم‌دمای محیط

سعی کنید از شستن موهایتان با شامپو یا نرم‌کننده همراه با آب داغ خودداری کنید. آب گرم یا هم‌دمای محیط برای شستن شامپوها و نرم‌کننده‌ها از روی موهای شما ایده‌آل است.

 • آب داغ می‌تواند به فولیکول‌های مو آسیب رسانده و ظاهر موهای نازک را بدتر کند.

موهای خود را با محصولات ضخیم‌کننده مو تمیز کرده و حالت دهید

 محصولات ضخیم‌کننده مو

شامپوها و نرم کننده‌های ضخیم‌کننده یک راه عالی برای افزایش حجم موهای شما هستند. محصولات ضخیم‌کننده با پوشاندن فولیکول مو با یک پلیمر خاص که برای افزایش عرض تارهای مو طراحی شده است، عمل می‌کنند. اگر محصول ضخیم‌کننده‌ای پیدا کردید که مناسب شما بود، برنامه ریزی کنید که روزانه به‌جای شامپوی قبلی خود از آن استفاده کنید.

 • برای دستیابی به بهترین نتیجه، یک شامپوی حجم‌دهنده را با یک نرم‌کننده حجم‌دهنده ترکیب کنید. شامپوهای ضخیم‌کننده و نرم‌کننده‌ها را می‌توانید در فروشگاه‌های مواد غذایی محلی خود پیدا کنید.

بگذارید موهایتان رشد کند

بگذارید موهایتان رشد کند

افزایش حجم موهای کوتاه، مهم نیست که چقدر محصول برای آن استفاده می‌کنید، سخت است، زیرا بلندکردن و حالت‌دادن به موهای کوتاه دشوارتر است. اگر می‌خواهید حجم موهای خود را افزایش دهید، موهای خود را حداقل 1-2 اینچ (2.5-5.1 سانتی متر) بلند کنید. این طول اضافی موهای بیشتری به شما برای حالت‌دادن و حجم‌دادن داده و ظاهر منحصربه‌فرد‌تری به موهای شما می‌بخشد.

 • داشتن موهای بلندتر به این معنی نیست که لزوما پشمالو به‌نظر برسید. می‌توانید پشت و پهلوها را کوتاه نگه داشته و فقط در بالای سر موهای بلندتری داشته باشید.

حالت‌دادن به موهایتان برای حجم بیشتر

از یک محصول مثل موس سبک و حجم‌دهنده استفاده کنید

استفاده از موس سبک و حجم‌دهنده

به‌طور کلی موس به محصولات حالت‌دهنده بر پایه موم یا ژل ترجیح داده می‌شود، زیرا معمولا پس از حالت‌دادن، باقیمانده کمتری از خود روی موهای شما باقی می‌گذارد. ژل‌ها، اسپری‌ها، واکس‌ها و موس‌های سنگین می‌توانند موها را براق و ظاهر آن را چرب نشان دهند، در حالی که موس، موها را پر و حجیم نگه می‌دارد. به عنوان یک قاعده کلی، هر چه محصول را کمتر روی موهای خود احساس کنید، به بهترشدن ظاهر مو کمک می‌کند.

 • بسیار مهم است محصولی را پیدا کنید که برای ظاهر خاص شما مناسب باشد. تا زمانی که محصولی را که دوست دارید پیدا کنید، چند موس را امتحان کنید – و شاید حتی یک یا دو تا ژل.

از استفاده از محصولات ژلی که مو را سفت می‌کنند، خودداری کنید

خودداری از استفاده محصولات ژلی

اگر یک محصول حالت‌دهنده و حجم‌دهنده به موهای شما احساس «تردی» یا «خشکی» بدهد، به احتمال زیاد برای افزایش حجم ظاهری مو ایده‌آل نیست. هرچقدر پس از استفاده از یک محصول حالت‌دهنده و حجم‌دهنده، موهای شما انعطاف‌پذیرتر باشد، در افزایش حجم ظاهری مو موثرتر خواهد بود.

روزانه از مقدار متوسطی از محصولات حالت‌دهنده و حجم‌دهنده استفاده کنید

روزانه از مقدار متوسطی از محصولات حالت‌دهنده و حجم‌دهنده استفاده کنید

در حالی که ژل‌ها، موس‌ها، واکس‌ها و اسپری‌ها به افزایش حجم ظاهری مو کمک می‌کنند، اما اثر آن‌ها موقت است. هنگام استفاده از این محصولات برای افزایش موثرتر در حجیم نشان‌دادن، باید یک روتین ثابت داشته باشید.

 • بهتر است توصیه‌های نوشته‌شده روی برچسب محصول را برای استفاده از آن به عنوان حجم‌دهنده دنبال کنید. حتما از مقداری که روی برچسب توصیه شده است، استفاده کنید.

محصولات حالت‌دهنده را به نوک موهای خود بمالید

محصولات حالت‌دهنده را به نوک موهای خود بمالید

تقریبا به اندازه یک سکه از محصول را روی ۳ یا ۴ انگشت هر دست جمع کنید و هر دو دست را به سمت عقب بین موهای خود بکشید. موها را به‌طور کامل با محصول بپوشانید. از قرار دادن‌ مقدار زیادی از محصول روی ریشه‌ها خودداری کنید، در غیر این صورت با توده‌های موی به هم چسبیده‌ روبرو خواهید شد. این روند را ۳ یا ۴ بار تکرار کنید تا زمانی که موهایتان به درجه‌ای که مدنظر شما باشد، حالت داده‌ شوند.

 • استفاده از یک محصول حالت‌دهنده و حجم‌دهنده روی ریشه موهای شما می‌تواند تاثیر نامطلوبی بر حجم ظاهری مو داشته باشد. دلیل آن این است که استفاده‌ از محصولات روی ریشه موهای شما باعث ایجاد تاثیر جمع‌شدنی روی مو شده‌ و به موهای حجیم شما ظاهری نامناسب می‌دهد.

از دستان خود برای حالت‌دادن به موهایتان استفاده کنید

از دستان خود برای حالت‌دادن به موهایتان استفاده کنید

از شانه‌زدن موهای خود اجتناب کنید، زیرا شانه می‌تواند بر میزان حجم مو تاثیر منفی بگذارد. برای گرفتن‌ بهترین نتیجه در افزایش حجم ظاهری مو، از دستان خود استفاده‌ کنید.

 • ‌شانه‌ها تمایل به کشیده‌‌‌ شدن‌ ریشه مو دارند و می‌توانند موها را در جهتی غیرعادی کشیده‌ که باعث نمایان‌ شدن‌‌ قسمت‌های بیشتری از پوست سر می‌شود.

پس از استفاده از محصولات حالت‌دهنده و حجم‌دهنده از یک سشوار استفاده کنید

از یک سشوار استفاده کنید

موهای خشک نسبت به موهای خیس یا موهایی که بیش از حد با محصولات مراقبتی پوشش داده‌ شده‌‌اند، حجیم‌تر به‌نظر می‌رسند. برای گرفتن‌ بهترین نتیجه، پس از استفاده از یک محصول حالت‌دهنده و حجم‌دهنده، موهای خود را با سشوار خشک کنید. سشوار را حدود 12 اینچ (30 سانتی‌متر) از سر خود دور نگه داشته و در حالی که در حال خشک‌کردن هستید، دست خود را بین موهایتان بکشید. این کار به خشک‌شدن سریع مو کمک می‌کند.

 • استفاده از اکثر محصولات حالت‌دهنده روی موهای مرطوب یا نم‌دار توصیه می‌شود. این کار به محصول کمک می‌کند تا روی موهای شما را به‌طور یکنواختی بپوشاند.
 • اگر هنگام استفاده از محصول، موهایتان خیس است، صبر کنید تا موهایتان خشک شود و چند بار دستانتان را از بین آن‌ها بگذرانید تا موها از هم جدا شوند.

موهایتان را به روش‌های مختلف مدل دهید تا ظاهر مناسب خود را پیدا کنید

موهایتان را به روش‌های مختلف مدل دهید

تغییر مدل مو برای به حداکثر رساندن‌ حجم ظاهری اغلب یک فرآیند آزمون و خطا است. مدتی را صرف تست‌کردن تکنیک‌های مختلف کنید تا ببینید چه مدلی برای شما بهتر است. به عنوان مثال، سعی کنید هنگام استفاده از یک محصول حجم‌دهنده، دستان خود را به درون موهای خود بکشید، یا مقدار محصولی که استفاده می‌کنید را تغییر دهید.

 • اگر به‌طور طبیعی موهای مجعد یا موج‌دار دارید، سعی کنید فرها و موج‌ها را با انگشتان خود باز کرده و تا حد امکان به موهای خود حجم دهید. هر فر را ۲ تا ۴ بار از هم جدا کنید تا موهایتان پرتر به نظر برسد.
 • سعی کنید محصولات حالت‌دهنده را به‌طور یکنواخت در سراسر موهای خود پخش کنید: بالا، جلو، پشت و پهلو. باید این اطمینان حاصل شود که استفاده از این محصولات باعث شده‌ موهای شما به‌طور طبیعی ضخیم به نظر برسند و موهایتان بیش از حد از محصول اشباع نشود.

مراقبت از مو و پوست سر

از آفتاب‌سوختگی پوست سر جلوگیری کنید

آفتاب‌سوختگی بالای سر شما می‌تواند تاثیر منفی بر حجم موهای شما داشته باشد. پوست سر آفتاب‌سوخته‌ باعث ریزش مو شده‌ و منجر به نازک‌ شدن‌ موها و کاهش حجم آن‌ها می‌شود. بنابراین، اگر قرار است بیش از ۲۰ یا ۳۰ دقیقه در معرض نور خورشید باشید، حتما کلاه بپوشید یا مقداری ضد آفتاب بالای سر خود بزنید.

 • سوختن‌ قسمت بالای سر موها را شکننده و نازک کرده که درنهایت باعث کاهش حجم موهای شما می‌شود.

هر روز کلاه تنگ نپوشید

بسیاری از مردان به‌طور روزانه کلاه بیسبال، کلاه بافتنی یا کلاه گاوچرانی می‌پوشند. متاسفانه این کار می‌تواند تاثیر منفی بر حجم موهای شما داشته باشد. استفاده‌ از کلاه می‌تواند موهای شما را فشرده‌ کرده‌، حجم آن را کاهش داده‌ و همچنین می‌تواند گردش‌ خون را در پوست سر شما کاهش‌ دهد. این امر به نوبه خود سلامت و حجم موهای شما را کاهش می‌دهد.

 • همچنین پوشیدن‌ کلاه تنگ به‌‌طور روزانه، می‌تواند به فولیکول‌های شما آسیب رسانده‌ و باعث نازک‌ شدن‌ موهای شما شود.

استفاده از محصولات رشد مو را در نظر داشته باشید

اگر بخشی از دلیل کاهش حجم موهای شما این باشد که موهای شما نازک شده‌ است، یک محصول مراقبتی مو ممکن است موثرترین راه برای بازگرداندن‌ حجم موهایتان باشد. با پزشک خود صحبت کنید و ببینید چه نوع محصولی برای رشد موی شما توصیه می‌کند. توجه به این نکته ضروری است که استفاده‌ از هر دوی این محصولات با هدف رشد مجدد موهای از دست رفته‌، میزان موفقیت شما‌ را در توقف ریزش مو افزایش می‌دهند، بنابراین فعال باشید و به محض این‌که متوجه نازک‌ شدن‌ موهایتان شدید با پزشک خود مشورت کنید.

 • دو محصول محبوب رشد مو در بازار حاوی ماینوکسیدیل (موجود در محصولاتی مانند Rogaine) و فیناستراید (موجود در محصولاتی مانند Propecia) هستند. ماینوکسیدیل یک درمان موضعی و فیناستراید به شکل قرص می‌باشد.

نکات

 • بسته‌ به این‌که موها چقدر نازک باشند، ممکن است لازم باشد از بیش از یک استراتژی برای دستیابی به ظاهر دلخواه خود استفاده‌‌ کنید. به عنوان مثال، استفاده از ترکیب شامپوی حجم‌دهنده با اسپری مو ممکن است ترکیب ایده‌آلی باشد. ترکیب‌های مختلف را آزمایش کنید تا زمانی که بهترین رویکرد را برای موهای خود پیدا کنید.
 • اگر ریزش موهایتان ارثی باشد، به پوشیدن‌ کلاه‌گیس فکر کنید.
 • نازک‌شدن موها ممکن است ارثی یا نشانه‌ای از یک مشکل در حال رشد برای سلامتی باشد. قبل از هر کاری، چکاپ کنید و مطمئن شوید هیچ مشکلی برای سلامتیتان، که باعث ریزش موهایتان شده‌ است، وجود ندارد.

پرسش و پاسخ تخصصی

شما می‌گویید موهایتان را به صورت روزانه بشویید، اما منبع دیگری می‌گوید که بیش از حد شسته‌ نشود زیرا می‌تواند پوست سر را خشک کند. کدام راهکار درست است؟

اگر شستن‌ هر روزه موها باعث خشکی پوست سرتان می‌شود، پس توصیه می‌کنم یک روز در میان یا هر سه روز یک‌بار آن را بشویید. اما اگر موهای شما به سرعت چرب می‌شود، شستن‌ روزانه هیچ اشکالی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *