وسواس؛ 9 عادت وحشتناک بیش از حد تمیز کردن

وسواس؛ 9 عادت وحشتناک بیش از حد تمیز کردن

برخی از افراد هستند که واقعا کمال گرا هستند. برخی از افراد هستند که ترس مواجه شدن با جرم و میکروب و باکتری دارند. برخی دیگر از افراد هستند که به گونه‌ای وسواس دارند. آنها دوست دارند که همیشه همه جا را فقط تمیز کنند. آنها در هر صورت تمام تلاش خود را می‌کنند که فقط محیط اطراف خود را به هر صورتی که است فقط تمیز نگه دارند.

عادات وحشتناک وسواس‌گونه

برخی دیگر از افراد هستند که شاید وسواس نداشته باشند و فقط دوست دارند که اطرافشان تمیز باشد. ولی برخی دیگر عادت‌های خیلی وحشتناک تمیز کردن را دارند. آنها خیلی بیشتر از حد عادی این کار را انجام می‌دهند. آنها واقعا نمی‌دانند که چه آسیبی به خود و به اطرافیان و گاهی به محیط زیست خود می‌زنند.

در ادامه این مقاله از زردنیوز با ما همراه باشید. تا در مورد 9 عادت وحشتناکی که این دسته از افراد دارند  برای شما بگوییم. شک نکنید که اطلاعات ارزشمندی را در این مورد به دست خواهید آورد.

استفاده بیش از حد شوینده‌ها

عادات وحشتناک بیش از حد تمیز کردن
عادات وحشتناک بیش از حد تمیز کردن

اگر واقعا نمی‌دانید که چقدر مقدار از شوینده‌ها باید استفاده کنید بهترین کار خواندن دستورالعملی است که روی بسته‌بندی آن نوشته شده است. برخی از افراد احساس می‌کنند که هرچه بیشتر از شوینده استفاده کنند، به تمیزی بیشتری خواهند رسید. ولی سخت در اشتباهند!

 پر کردن ماشین لباسشویی با مقادیر زیادی از شوینده‌ها باعث تمیزتر یا سفیدتر شدن لباس‌های شما نخواهد شد. شاید باور نکنید ولی همین مقادیر زیاد شوینده باعث می‌شود که کف و مواد شوینده‌ی بیشتری روی آن باقی بماند. پس عملا شما به تمیزی کامل هرگز نخواهید رسید و لباس‌های می‌تواند کثیف‌تر از قبل باشد!

منظور ما از کثیفی بیشتر سفیدک‌هایی است که به خاطر استفاده از بیش از حد شوینده‌ها باقی مانده است. این بدان معناست که شما مجبور هستید دوباره لباس‌های خود را بشویید. این یعنی استفاده مجدد از ماشین لباسشویی و مصرف مجدد برق و آب و …

این وسواس بیش از حد شما قطعا به محیط زیست نیز آسیب وارد خواهد کرد. خوب است که شما با رعایت دستورالعمل‌های درست فقط یکبار این کار را انجام دهید که مجبور به دوباره‌کاری نشوید.

تمیز کردن آینه بعد از هر اثر انگشت

عادات وحشتناک بیش از حد تمیز کردن
عادات وحشتناک بیش از حد تمیز کردن

البته که شما باید همیشه آینه خود را تمیز نگه دارد. از لحاظ فنگشویی یک آینه کثیف در یک خانه می‌تواند از فضای دنج اتاق بکاهد و آن را خیلی کوچک‌تر نشان دهد. از همه مهمتر اینکه هیچ چیزی نفرت انگیزتر از زمانی نیست که وقتی قصد استفاده از آینه دارید. به دنبال یک جای تمیز روی آن باشید تا خود را در آن نگاه کنید!

ولی نکته‌ای که در این مورد شما باید به آن توجه داشته باشید این است که وسواس بیش از حد تمیز کردن آینه موجب نشود که شما بعد از هر بار استفاده آن را تمیز کنید و از شوینده‌ها استفاده کنید!

هر چقدر شما وسواس بیشتری روی این کار داشته باشید خیلی زودتر از آنچه که تصور کنید می‌توانید به آینه خود آسیب وارد کنید. هر چقدر بیشتر از شیشه پاک‌کن روی آینه استفاده کنید، با گذشت زمان لکه‎های زیادی روی آن به وجود خواهد آمد. از همه مهتر هم آینه شکننده‌تر خواهد شد و هم اینکه زودتر از بین خواهد رفت.

شوینده اضافی ماشین ظرفشویی

عادات وحشتناک بیش از حد تمیز کردن
عادات وحشتناک بیش از حد تمیز کردن

ظروف کثیف شما هیچ گاه با اضافه کردن شوینده اضافی ماشین ظرفشویی تمیزتر نخواهد شد! با این کار شما فقط و فقط به ظرف‌ها و همین طور ماشین ظرفشویی خود آسیب وارد خواهید کرد. چرا که با این کار فقط شوینده‌های اضافی را روی ظروف خود به جا خواهید گذاشت!

در مورد ماشین ظرفشویی مثل ماشین لباسشویی استفاده بیش از حد برای ظروف و هم محیط زیست مضر خواهد  بود. این شوینده‌ها می‌تواند درون ماشین ظرفشویی شما باقی بمانند و کم‌کم به آن آسیب جدی وارد کند. و کم کم از بین برود! پس در مورد ماشین ظرفشویی و ظرف‌های کثیف خود نیز هرگز وسواس نداشته باشید!

استفاده بیش از حد از جاروبرقی

عادات وحشتناک بیش از حد تمیز کردن
عادات وحشتناک بیش از حد تمیز کردن

یکی از بزرگترین مشکلاتی که خانم‌ها با آن درگیر هستند، ریزش مو است. اگرچه جارو برقی آسان‌ترین راه برای خلاص شدن از شر موهایی که ریخته شده است. ولی استفاده بیش از حد جاروبرقی هم تنها راه راهی نیست!

اگر موهای بلندی داشته باشید همین موهای بلند در دراز مدت هم می‌تواند به جاروبرقی شما نیز آسیب جدی وارد کند!

بهترین راه برای خلاصی از این مشکل رفع اصولی ریزش مو است و سعی کنید تا جایی که می‌توانید موهای خود  را خیلی در خانه باز نگذارید. درست است که موهای ریخته شده در خانه اصلا ظاهر خوبی ندارد ولی خوب راه‌های خیلی زیادی وجود دارد که شما می‌توانید به راحتی از آن خلاص شوید.

تمیز کردن سریع و به موقع

عادات وحشتناک بیش از حد تمیز کردن
عادات وحشتناک بیش از حد تمیز کردن

شما باید این عادت را در خود به وجود بیاورید که خیلی سریع همه کارها را انجام دهید. در این روزها که دنیا با ویروس کرونا دست و پنجه نرم می‌‎کند باید عادت کنید که همه سطوح را خیلی سریع و به صورت روزانه تمیز کنید.

درست است که باید این کار را بلافاصله و بعد از هر بار که از منزل بیرون می‌آیید انجام دهید ولی استفاده بیش از حد از الکل و مواد ضدعفونی کننده و وسواس بیش از حد فقط به شما و به محیط زیست آسیب وارد خواهد کرد.

پس سعی کنید که این عادت را در خود به وجود بیاورید که خیلی سریع و به موقع این کار را انجام دهید. چرا که اگر برای انجام این کار عجله نکنید هم برای سلامت شما مضر خواهد بود و هم اینکه برای تمیزکاری مجبور به استفاده خیلی بیشتری از مواد ضد عفونی کننده خواهید بود که اصلا ایده‌ی خوبی برای شما نخواهد بود!

شستشوی خیلی زیاد کفپوش‌ها

عادات وحشتناک بیش از حد تمیز کردن
عادات وحشتناک بیش از حد تمیز کردن

همه ماها چه وسواس داشته باشیم و چه نداشته باشیم دوست داریم که همیشه کف خانه‌هایمان تمیز باشد. ولی برای این کار اصلا نیاز نیست که خودمان را اذیت کنیم و مرتب آنها را با آب زیادی بشوییم.

استفاده بیش از حد از آب می تواند به کفپوش‌های شما مخصوصا اگر پارکت باشد آسیب وارد کند. بیشتر از این کفپوش‌ها قابل تعمیر شدن نیستند و خیلی زود با شستن مداوم می‌توانند آسیب ببینند و متورم و تابدار شوند. با این کار هم ظاهر خانه خود را زشت کردید و هم اینکه مجبورید هزینه کنید و از اول دوباره برای خانه کفپوش بخرید!

پس مراقب باشید که هنگام تمیزکاری حتما به اندازه از آب و مواد شوینده برای شستن کفپوش‌ها استفاده کنید!

شستن لباس‌ها بعد از هربار پوشیدن

عادات وحشتناک بیش از حد تمیز کردن
عادات وحشتناک بیش از حد تمیز کردن

توصیه به ما به شما این است که قبل از شستشوی هر لباس، حداقل سه بار آنها را پوشیده باشیم! البته این پیشنهاد در مورد لباس‎های ورزشی و همین طور لباس‌هایی که در تابستان به تن داریم صدق نمی‌کند!

شستن و خشک کردن بیش از حد لباس‌ها، به پارچه و بافت آن آسیب می‌رساند و ظاهر لباس شما را مندرس می‌کند. وقتی که این اتفاق برای لباس‌های شما بیوفتد، شما مجبور به خرید لباس جدید خواهید بود!

خرید لباس نو در شرایط اقتصادی کنونی شاید برای همه افراد فکر خوبی نباشد. پس بهتر است که وسواس در مورد شستن لباس‌ها را کنار بگذارید و از لباس‌های خود به خوبی نگهداری کنید و بیش از حد آنها را نشویید!

نرم کردن حوله‌های زبر با نرم کننده‌ها

عادات وحشتناک بیش از حد تمیز کردن
عادات وحشتناک بیش از حد تمیز کردن

تلاش برای نرم کردن حوله‌هایی که کلا جنسشان خشن است کلا کاری بیهوده است. خیلی‌ها به اجبار برای نرم کردن حوله‌های خود به مقدار خیلی زیاد از نرم‌کننده‌ی لباس به مقدار خیلی زیاد استفاده می‌کنند. این دسته از افراد متاستفانه سخت در اشتباهند!

اگر شما هم تا به امروز این فکر اشتباه را داشتید همین امروز یک تجدید نظر اساسی داشته باشید. برای نرم کردن این حوله‌ها شما هرچقدر بیشتر از نرم کننده لباس استفاده کنید، نتیجه‌ی عکس از این کار خواهید دید و موجب خواهد شد که حوله‌ها خیلی زبرتر و خشن‌تر از قبل شوند!

هر چه بیشتر شما از این نرم‌کننده‌ها استفاده کنید، نه تنها باعث خراب شدن حوله‌های خود خواهید شد، بلکه باعث هدر رفتن نرم کننده و همین طور بالا رفتن هزینه‌های خود نیز خواهید شد.

همیشه سعی کنید که به اندازه کافی استفاده کنید و از مقدار رقیق شده توصیه شده استفاده کنید. با این کار هم نتیجه بهترین خواهید دید و هم اینکه حوله‌های خود را هم تمیزتر کردید و هم تا حدی از زبر شدن آن جلوگیری کرده‌اید.

پولیش کردن مبل‌ها به صورت مستقیم

عادات وحشتناک بیش از حد تمیز کردن
عادات وحشتناک بیش از حد تمیز کردن

برای داشتن مبلمان زیبا، براق و عاری از گرد و غبار، پاشیدن و پولیش کردنشان به صورت مستقیم اصلا روش خوبی نخواهد بود. آنچه که شما در نهایت به آن دست پیدا خواهید کرد این است که مبلمان شما زیبایی و طراوت خود را از دست بدهند و اصلا مثل روز اول برای شما نباشند!

برای رسیدن به بهترین نتیجه کار صحیح این است که شما مواد تمیزکننده مخصوص را روی پارچه اسپری کنید و وسایل خود را به آرامی پاک کنید. پیشنهاد ما به شما این است که هرگز از مواد شوینده خیلی غلیظ برای این کار استفاده نکنید.  به مقدار کافی استفاده کنید و هرگز برای انجام این کار زیاده روی نکنید. چرا که این مواد به مرور زمان موجب پوسیدگی سطح مبلمان شما خواهد شد!

تغییر عادات غلط وسواس گونه

خوب است که تا جایی که می‌توانید این عادت‌های وسواس‌گونه خود را از بین ببرید. باید سعی کنید که به صورت آگاهانه و درست این کارها را انجام دهید. این فکر غلط را از خود دور کنید که هر چه بیشتر از مواد شوینده استفاده کنید به نتیجه بهتری خواهید رسید! سعی کنید که این عادت هدر دادن مواد شوینده و پاک کننده را متوقف کنید.

وقتی عادت‌های تمیز کردن خود را به سمت بهتری تغییر دهید، وسایل سالم‌تر،مبلمانی زیباتر و لباس‌هی قشنگ‌تری خواهید داشت و تا مدت زمان بیشتری از آنها استفاده خواهید کرد.

امیدوارم نکاتی که در این مقاله گفته شد به شما کمک کرده باشد که عادت‌های خود را تغییر دهید و زندگی بهتر و سالم‌تری را تجربه کنید.

زردنیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *