اسپرم سالم؛ 7 نکته برای داشتن اسپرم سالم

اسپرم سالم؛ 7 نکته برای داشتن اسپرم سالم

اگر شما و همسرتان در تلاش برای بچه دار شدن هستید، حتما به دنبال روش هایی هستید که به واسطه آن بتوانید اسپرم سالم تری داشته باشید. ممکن است علاوه بر این موضوع به دنبال روشی برای چگونگی افزایش تعداد اسپرم برای بالا بردن شانس بارداری باشید. اگر مقاله ی قبلی ما در مورد چه مدت طول می کشد تا اسپرم دوباره در بدن تولید شود را خوانده باشید، حتما می دانید که  تعداد اسپرم سالم برای باروری ضروری است.

در ادامه با ما در زرد نیوز همراه باشید تا نکاتی در مورد داشتن اسپرم های سالم را بگوییم.

اسپرم سالم و باروری

شاید پیش خود بگویید که برای باردار شدن، تنها یک اسپرم و یک تخمک لازم است. پس به نظر شما چرا تعداد اسپرم‌ها در اینجا اهمیت پیدا می کند؟به طور خلاصه اگر بگوییم داشتن اسپرم های سالم شانس بارداری در شما از افزایش می دهد. در هنگام نزدیکی در صورت وجود اسپرم های بیشتر و سالم تر در بیضه ها، احتمال رسیدن یک اسپرم سالم و لقاح با تخمک افزایش پیدا می کند.

در هر انزال که در مردان به وجود می آید، چیزی حدود 40 میلیون تا 300 میلیون اسپرم در هر میلی لیتر وجود دارد. ولی اگر تعداد اسپرم‌ها کافی نباشد، در هر انزال ممکن است چیزی بین 10 تا 20 میلیون اسپرم در میلی لیتر در نظر گرفته می شود. اگر اسپرمی سالم باشد، 20 میلیون از آن در یک میلی لیتر ممکن است برای بارداری کافی باشد.

اگر دوست داشته باشید که اسپرم‌های سالم تری داشته باشید و شانستان برای باروری بیشتر شود، حتما این 7 نکته را در نظر داشته باشید:

اسپرم سالم و باروری

1. تناسب اندام

کاهش وزن و داشتن تناسب اندام یکی از موثرترین کارهایی است که می توانید برای افزایش تعداد اسپرم انجام دهید. منابع معتبر نشان داده است که کاهش وزن می تواند به طور قابل توجهی باعث افزایش حجم مایع منی، غلظت و تحرک و همچنین سلامت کلی اسپرم شود. مشخص شده است که تغییرات در تعداد اسپرم‌ها در مردانی که شاخص توده بدنی بالاتری دارند، بسیار چشمگیر است. بنابراین اگر اضافه وزن دارید و تصمیم به بچه دار شدن هم دارید، حتی کاهش مقدار کمی از وزن  شما می تواند بسیار مهم و کارساز باشد.

برای رسیدن به بهترین نتیجه خوب است که از یک پزشک تغذیه کمک بگیرید. با داشتن یک برنامه غذایی هم برای بچه دار شدن و هم رسیدن به تناسب اندام و همین طور ورزش کردن می توانید در کوتاه ترین زمان به بهترین نتیجه ممکن دست پیدا کنید.

 2. ورزش کردن

لاغر شدن بدون ورزش کردن و تحرک جسمانی هیچ فایده ای ندارد. تحرک و داشتن یک سبک زندگی سالم می تواند به افزایش تعداد اسپرم ها در شما کمک کند. طبق تحقیقاتی که انجام شده است، مشخص شده که ورزش کردن و یا حتی داشتن پیاده روی روزانه در فضای باز، می تواند بیش از سایر انواع ورزش ها به سلامت اسپرم‌ها در شما کمک کند.

با وارد کردن این نوع فعالیتها در برنامه روزمره خود می توانید شانس بالایی در باروری داشته باشید. ورزش کردن همچنین می تواند به شما در حفظ یا کاهش وزن کمک کند که به خودی خود می تواند مزایای خیلی زیادی برای داشتن اسپرم های سالم برای شما باشد.

3. مصرف ویتامین

برخی از انواع ویتامین ها از جمله ویتامین های D ، C ، E و CoQ10 برای سلامت اسپرم بسیار مهم هستند.  طبق تحقیقاتی مهمی که در این مورد انجام شده است، مصرف روزانه 1000 میلی گرم ویتامین C می تواند به غلظت و تحرک پذیری در اسپرم مردان کمک کند.  با مصرف این دست ویتامین ها تعداد کلی اسپرم بهبود نخواهد یافت، اما اسپرم می تواند قدرت خیلی بیشتری نسبت به قبل داشته باشد و می تواند شانس شما را برای باروری بیشتر کند.

علاوه بر این میزان موفقیت در زوج هایی که مردان از کمبود ویتامین D رنج می بردند، خیلی کمتر بود و شانس کمتری در باروری داشتند.  خوب است قبل از اقدام به باروری با پزشک خود در این مورد مشورت کنید. برای این کار کافیست که یک آزمایش خون ساده انجام دهید تا مشخص شود که میزان کمبود در بدن شما تا چه حد است. پس از آن با داشتن یک رژیم غذایی مغذی و خوردن ویتامین ها این نیاز شما برطرف خواهد شد.

4. الکل و مواد مخدر

مصرف الکل و استفاده از دخانیات هم شانس شما را در باروری تا حد زیادی پایین خواهد آورد. افرادی که عادت به نوشیدن بیش از حد الکل دارند و بیشتر از دو یا چند نوشیدنی الکل دار مصرف می کنند، شانس کمی در باروری دارند. علاوه بر آن استفاده از هر نوع تنباکو یا مواد مخدر از جمله کوکائین و یا سیگار می تواند برای سلامت اسپرم های شما مضر باشد!

اگر از هر یک از این مواد را مصرف می کنید و نمی توانید سیگار کشیدن را کنار بگذارید، حتما برای رفع این مشکل با پزشک خود مشورت کنید و در صدد رفع این مشکل باشید.

5. عوامل بیرونی

یک سری عوامل بیرونی وجود دارند که شما حتما باید آنها را در نظر بگیرید و در صدد رفع آن باشید. خوب است در مواجه با این موارد حتما دوش بگیرید:

  • فلزات
  • محول های شیمیایی
  • آفت کش ها
  • رنگ های ساختمانی
  • چسب های صنعتی
  • روغن های صنعتی

قرار گرفتن با این مواد که مثل سم میماند، اسپرم های شما خیلی زیاد تحت تاثیر قرار خواهد گرفت و می تواند بر تعداد اسپرم های شما تاثیر بگذارد. اگر قصد بچه دار شدن دارید و خیلی زیاد با این مواد درگیر هستید، سعی کنید مدتی تا قبل از بچه دار شدنتان بودن در این مکان ها را محدود کنید.

علاوه بر مواردی که در بالا به آن اشاره شد، مشاغلی که شما را در معرض گرما یا تابش بیش از حد خورشید و یا حتی بی تحرکی شدید قرار می دهند نیز می توانند بر تعداد اسپرم‌های شما تاثیر بگذارد.

6. دوچرخه سواری

دوچرخه سواری هم ممکن است باعث کمتر تولید کردن اسپرم ها و یا بی کیفیت کردن آنها موثر باشد. دوچرخه سواری بیش از پنج ساعت در هفته می تواند شانس شما را در باوری کم کند.

اگر قصد بچه دار شدن دارید و به طور حرفه ای دوچرخه سواری می کنید، خوب است برای مدتی این کار را محدود کنید.

7. لباس های نخی و گشاد

نگه داشتن اسپرم ها در دمای مناسب و جریان زیاد هوا به بیضه ها کمک می کند که اسپرم ها در محیط مناسبی قرار بگیرند و اسپرم های سالم تری تولید شود. خوب است که حدالامکان از لباس های نخی و گشاد استفاده کنید و خیلی از شورت های تنگ و یا شلوارهای گشاد استفاده نکنید تا اسپرم ها بستر مناسب تری را برای پرورش داشته باشند.

اسپرم‌های سالم

اسپرم‌های سالم

تعداد مناسب و کافی اسپرم داشتن،  تنها چیزی نیست که برای بارداری و بارور شدن اهمیت دارد، سلامت اسپرم‌ها هم موردی است که باز هم باید به آن توجه داشته باشید:

سلامت باروری و اسپرم ها در مردان با این سه مورد تعریف می شود:

  • سلامت اسپرم فرد
  • مقدار یا غلظت اسپرم
  • حجم کلی اسپرم

بر اساس برخی تحقیقاتی که انجام داده شده است، کیفیت اسپرم مردان در عصر جدید در حال کاهش است. پزشکان در این مورد کاملاً مطمئن نیستند که چرا این اتفاق می افتد ولی به طور کلی سبک زندگی و تغذیه ممکن است در این امر نقش بسازایی را داشته باشد.

تعداد اسپرم و IVF

آیا به نظر شما تعداد اسپرم در بالا بردن شانس موفقیت در IVF تأثیری دارد؟ بر اساس تحقیقاتی که صورت گرفته شده، تعداد اسپرم ها برای بالا بردن شانس لقاح آزمایشگاهی یا همان IVF می تواند شانس خیلی بیشتری را برای افراد داشته باشد. اگر یک مرد اسپرم های خیلی کمی را داشته باشد، می توان با استفاده از روش هایی اسپرم را از طریق فرآیندی به نام تزریق اسپرم داخل سیتوپلاسمی به طور مستقیم به تخمک تزریق کرد.

در کل بهبود تعداد اسپرم ها می تواند به شما در بالا بردن شانستان در بارداری موفقیت آمیز کمک کند.

بالا بردن شانس باروری

به نظر شما چه موقع باید به پزشک مراجعه کنیم تا شانس بیشتری در بارداری داشته باشیم؟ اگر شما و همسرتان بیشتر از یک سال است که برای بارداری تلاش می کنید ولی به هیچ نتیجه ی مطلوبی نرسیدید و اینکه اگر همسر شما بالای 35 سال سن دارد، باید حتما با پزشک خود مراجعه کنید تا شانستان را برای باوری بالاتر ببرید.

خوب است که کلا قبل از اقدام به بارداری حتما با پزشک خود مشورت کنید. خوب است که قبل از این کار حتما با پزشک خود مشورت کنید و آزمایشاتی را انجام دهید تا اطمینان حاصل شود که شما از سلامت کافی برخوردار هستید و بعد اقدام به بارداری کنید.

رفع مشکل باروری

اگر با پزشک مشورت کردید و راه کارهای مناسب را دریافت کردید ولی این مشکل شما حل نشد چه باید بکنید؟ اگر شما همچنان در باروری مشکل دارید، طبق نظر پزشکتان باید تخمک های زن و تخمدان ها و رحم را مورد آزمایش قرار دهند. با گرفتن اسپرم مرد و تجزیه و تحلیل در آن تعداد اسپرم و کیفیت آن را مورد برسی قرار می دهند تا مشخص شود که مرد از اسپرم های کافی برخوردار است یا خیر.

اگر هر کدام از این روش ها انجام شد و به نتیجه قطعی نرسیدند، یک سونوگرافی برای بررسی مشکلات کیسه بیضه یا مجاری و لوله هایی که مایع در آن حرکت می کند انجام می شود و راه کارهای درمانی را ارائه می دهند.

جمع بندی

میزان موفقیت در باردار شدن، به تعداد و کیفیت اسپرم بسیار اهمیت دارد ولی باز هم علاوه بر آن به سلامت فردی شما و همسرتان هم بستگی دارد. اگر تصمیم گرفتید که بچه دار شوید ولی هیچ کدام از روش های درمانی برای شما موثر نبود، می توانید گزینه های زیادی داشته باشید مثل فرزندخواندگی، IVF و یا ایجاد تغییراتی در سبک زندگی برای باردار شدن را شما در اختیار خواهید داشت. اولین قدم برای این کار مشورت با پزشک است که می توانید میزان و کیفیت اسپرم و سایر عوامل را برسی کنید و شانستان را در باروری بالا ببرید.

زردنیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *