7 فایده ثابت شده شکلات تلخ برای سلامتی

7 فایده ثابت شده شکلات تلخ برای سلامتی

خوردن شکلات تلخ با محتوای کاکائو بالا در حد اعتدال می‌تواند آنتی اکسیدان‌ها و مواد معدنی را تامین کند و ممکن است به محافظت از شما در برابر بیماری قلبی کمک کند. اما ممکن است حاوی مقادیر زیادی قند و کالری نیز باشد.

شکلات تلخ سرشار از مواد مغذی است که می‌تواند بر سلامتی شما تأثیر مثبت بگذارد.

ساخته شده از دانه درخت کاکائو، یکی از بهترین منابع آنتی اکسیدانی است که می‌توانید پیدا کنید.

مطالعات نشان می‌دهد که شکلات تلخ می‌تواند سلامت شما را بهبود بخشد و خطر بیماری قلبی را کاهش دهد.

در اینجا 7 فایده شکلات تلخ یا کاکائو برای سلامتی که مورد تحقیق قرار گرفته آورده شده است. همراه زرد نیوز باشید.

بسیار مغذی

اگر شکلات تلخ با کیفیت با محتوای کاکائو بالا می‌خرید، کاملاً مغذی است.

حاوی مقدار مناسبی از فیبر محلول و سرشار از مواد معدنی است.

100 گرم شکلات تلخ با 70 تا 85 درصد کاکائو حاوی :

  • 11 گرم فیبر
  • 66 درصد از DV برای آهن
  • 57 درصد از DV برای منیزیم
  • 196٪ از DV برای مس
  • 85 درصد از DV برای منگنز

علاوه بر این، دارای مقدار زیادی پتاسیم، فسفر، روی و سلنیوم است.

البته، 100 گرم (3.5 اونس) مقدار نسبتاً زیادی است و چیزی نیست که باید روزانه مصرف کنید. این مواد مغذی همچنین با 600 کالری و مقادیر متوسط قند همراه هستند.

به همین دلیل، شکلات تلخ بهتر است در حد اعتدال مصرف شود.

مشخصات اسیدهای چرب کاکائو و شکلات تلخ نیز خوب است. چربی ها بیشتر از اسید اولئیک (چربی سالم برای قلب که در روغن زیتون نیز یافت می‌شود)، اسید استئاریک و اسید پالمیتیک تشکیل شده‌اند.

اسید استئاریک اثر خنثی بر کلسترول بدن دارد. اسید پالمیتیک می‌تواند سطح کلسترول را افزایش دهد، اما تنها یک سوم کل کالری چربی را تشکیل می‌دهد.

شکلات تلخ همچنین حاوی محرک‌هایی مانند کافئین و تئوبرومین است، اما بعید است که شما را در شب بیدار نگه دارد، زیرا میزان کافئین در مقایسه با قهوه بسیار کم است.

منبع قوی آنتی اکسیدان‌ها

ORAC مخفف ظرفیت جذب رادیکال اکسیژن است. این معیاری برای فعالیت آنتی اکسیدانی غذاها است.

اساساً، محققان مجموعه‌ای از رادیکال‌های آزاد (بد) را در مقابل نمونه‌ای از یک غذا قرار می‌دهند و می‌بینند که آنتی‌اکسیدان‌های موجود در غذا تا چه حد می‌توانند رادیکال‌های آزاد را خلع کنند.

براساس این مطالعات، شکلات غنی از آنتی اکسیدان در نظر گرفته می‌شود. اما ارتباط بیولوژیکی مقادیر ORAC مورد سوال قرار می‌گیرد، زیرا در یک لوله آزمایش اندازه گیری می‌شود و ممکن است همان اثر را در بدن نداشته باشد.

تحقیقات روی انسان ها همیشه طیف یکسانی از اثرات آنتی اکسیدانی را برای شکلات نشان نمی‌دهد. اما کارشناسان می‌گویند هنوز شواهد کافی برای گفتن قطعی وجود ندارد.

شکلات تلخ مملوء از ترکیبات آلی است که از نظر بیولوژیکی فعال هستند و به عنوان آنتی اکسیدان عمل می‌کنند. اینها شامل پلی فنول ها، فلاوانول ها و کاتچین ها و غیره است. بر اساس تحقیقات، پلی فنول های موجود در شکلات تلخ ممکن است به کاهش برخی از اشکال کلسترول LDL (“بد”) در ترکیب با غذاهای دیگر مانند بادام و کاکائو کمک کند.

یک مطالعه نشان داد که کاکائو و شکلات تلخ فعالیت آنتی اکسیدانی، پلی فنول ها و فلاوانول های بیشتری نسبت به سایر میوه‌های آزمایش شده، که شامل زغال‌اخته و توت آکای هست، دارند.

ممکن است جریان خون را بهبود بخشد و فشار خون را کاهش دهد

فلاونوئیدهای موجود در شکلات تلخ می‌توانند اندوتلیوم، پوشش سرخرگ ها را برای تولید اکسید نیتریک (NO) تحریک کنند.

یکی از عملکردهای NO ارسال سیگنال به شریان ها برای استراحت است که مقاومت در برابر جریان خون را کاهش می‌دهد و در نتیجه فشار خون را کاهش می‌دهد.

بسیاری از مطالعات کنترل شده نشان می‌دهد که کاکائو و شکلات تلخ می‌توانند جریان خون را بهبود بخشند و فشار خون را کاهش دهند، اگرچه اثرات آن معمولاً خفیف است.

با این حال، یک مطالعه در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 و فشار خون بالا هیچ تاثیری نشان نداد، بنابراین آن را با یک دانه نمک مصرف کنید. این امکان وجود دارد که افرادی که در حال حاضر تحت درمان فشار خون بالا هستند، از افزودن فلاوانول های کاکائو به رژیم غذایی خود سود بیشتری نبرند.

با توجه به تنوع زیاد بین مطالعات در مورد این موضوع، واضح است که تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

HDL (کلسترول خوب) را بالا می‌برد و از LDL (کلسترول بد) در برابر اکسیداسیون محافظت می‌کند

مصرف شکلات تلخ می‌تواند چندین عامل خطر مهم برای بیماری قلبی را بهبود بخشد. ممکن است در برابر کلسترول بالا محافظت کند.

در یک مطالعه کوچک، خوردن شکلات تلخ همراه با فلاوانول لیکوپن به طور قابل توجهی سطوح کلسترول تام، کلسترول LDL (“بد”) و تری گلیسیرید را کاهش می‌دهد.

برخی از اشکال کلسترول LDL بیشتر احتمال دارد اکسید شوند، که اگر با رادیکال های آزاد در بدن شما واکنش نشان دهند، اتفاق می‌افتد. اکسیداسیون ذرات LDL را به خودی خود واکنش‌پذیر می‌کند و قادر به آسیب رساندن به بافت‌های دیگر، مانند پوشش شریان‌های قلب است.

کاملا منطقی است که کاکائو اشکال مستعد اکسیداسیون LDL را کاهش می‌دهد. حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان قوی است که آن را وارد جریان خون می‌کند و از لیپوپروتئین ها در برابر آسیب اکسیداتیو محافظت می‌کند.

فلاوانول های موجود در شکلات تلخ همچنین می‌توانند مقاومت به انسولین را کاهش دهند که یکی دیگر از عوامل خطر رایج برای بیماری‌هایی مانند بیماری قلبی و دیابت است.

با این حال، شکلات تلخ حاوی قند نیز هست که می‌تواند تاثیر معکوس داشته باشد.

می‌تواند خطر بیماری قلبی را کاهش دهد

به نظر می‌رسد ترکیبات موجود در شکلات تلخ در برابر اکسیداسیون LDL بسیار محافظت کننده هستند.

در درازمدت، این باعث می‌شود که کلسترول بسیار کمتری در شریان‌ها جمع شود و در نتیجه خطر ابتلا به بیماری قلبی کاهش یابد.

در واقع، تحقیقات یک بهبود نسبتاً شدید را نشان می‌دهد.

با گذشت زمان، تعدادی از مطالعات نشان داده‌اند که مصرف کاکائو یا شکلات غنی از فلاوانول می‌تواند فشار خون را کاهش دهد و سلامت قلب و عروق را بهبود بخشد.

بررسی مطالعات نشان داد که خوردن‌ شکلات 3 بار در هفته خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را تا 9 درصد کاهش می‌دهد. خوردن‌ شکلات بیشتر فواید اضافی کمی نشان داد.

بررسی دیگری نشان داد که خوردن‌ 45 گرم شکلات در هفته خطر بیماری‌های قلبی عروقی را تا 11 درصد کاهش می‌دهد. به نظر نمی‌رسد مصرف بیش از 100 گرم در هفته فوایدی برای سلامتی داشته باشد.

یک کارآزمایی بالینی در سال 2017 نشان داد که افرادی که بادام را با  شکلات تلخ مصرف کردند، سطح کلسترول LDL را بهبود بخشیدند.

اگرچه همه این یافته‌ها امیدوارکننده هستند، اما شواهد بیشتری مورد نیاز است تا بدانیم آیا این شکلات است که خطر را کاهش می‌دهد یا خیر.

با این حال، از آنجایی که فرآیند بیولوژیکی شناخته‌ شده‌ است (فشار خون پایین و LDL مستعد اکسید شدن کمتر)، این احتمال وجود دارد که خوردن‌ منظم شکلات تلخ خطر بیماری قلبی را کاهش دهد.

می‌تواند از پوست شما در برابر نور خورشید محافظت کند

ترکیبات زیست فعال موجود در شکلات تلخ نیز ممکن است برای پوست شما عالی باشد.

فلاوانول ها می‌توانند در برابر آسیب های خورشید محافظت کنند، جریان خون را به پوست بهبود بخشند و تراکم و آبرسانی پوست را افزایش دهند.

حداقل دوز اریتمال (MED) حداقل مقدار اشعه UVB مورد نیاز برای ایجاد قرمزی در پوست 24 ساعت پس از قرار گرفتن‌ در معرض نور خورشید است.

مطالعات نشان داده‌اند که MED می‌تواند پس از مصرف شکلات تلخ یا کاکائو با فلاوانول بالا به مدت 12 هفته افزایش و حتی دو برابر شود. نتیجه این است که پوست شما محافظت بهتری در برابر نور خورشید دارد.

اگر در حال برنامه‌ریزی برای تعطیلات ساحلی هستید، در هفته‌ها و ماه‌های قبل مقداری شکلات تلخ بیشتر میل کنید. اما قبل از اینکه از روال معمول مراقبت از پوست خود صرف نظر کنید و شکلات تلخ بیشتری مصرف کنید، با پزشک یا متخصص پوست خود مشورت کنید. و به یاد داشته باشید که شکلات نمی‌تواند جایگزین ضد آفتاب و..شود و در برابر آفتاب محافظت کند.

می‌تواند عملکرد مغز را بهبود بخشد

خبر خوب هنوز تمام نشده است شکلات تلخ همچنین ممکن است عملکرد مغز شما را بهبود بخشد.

مطالعات نشان می‌دهد که خوردن‌ کاکائو با فلاوانول بالا می‌تواند ،جریان خون به مغز را در بزرگسالان و جوانان بهبود بخشد. این ممکن است توضیح دهد که چرا خوردن‌ روزانه کاکائو باعث بهبود توجه، یادگیری کلامی و حافظه می‌شود.

فلاونوئیدهای کاکائو همچنین ممکن است به حفظ عملکرد شناختی در افراد مسن با اختلال شناختی خفیف کمک کند و احتمال پیشرفت به زوال عقل را کاهش دهد. اما تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

علاوه بر این، کاکائو حاوی مواد محرکی مانند کافئین و تئوبرومین است که ممکن است دلیل اصلی بهبود عملکرد مغز در کوتاه مدت باشد.

نتیجه نهایی

شواهد قابل توجهی وجود دارد که نشان می‌دهد کاکائو می‌تواند فواید سلامتی قدرتمندی داشته باشد، به ویژه محافظت در برابر بیماری‌های قلبی.

البته، این بدان معنا نیست که شما باید تمام تلاش خود را بکنید و هر روز مقدار زیادی شکلات مصرف کنید. هنوز پر از کالری است.

شاید یک یا دو عدد شکلات بعد از شام بخورید و سعی کنید آنها را مزه کنید. اگر می‌خواهید فواید کاکائو بدون کالری موجود در شکلات را داشته باشید، یک کاکائو داغ بدون خامه یا شکر درست کنید.

همچنین توجه داشته باشید که بسیاری از شکلات‌های موجود در بازار مغذی نیستند.

مواد با کیفیت را انتخاب کنید: شکلات تلخ با محتوای کاکائو 70 درصد یا بالاتر. ممکن است بخواهید این راهنما را در مورد چگونگی پیدا کردن بهترین شکلات تلخ بررسی کنید.

شکلات‌های تلخ معمولاً حاوی مقداری شکر هستند، اما مقدار آن معمولاً کم است و هر چه شکلات تیره‌تر باشد، قند کمتری در آن وجود دارد.

شکلات غذای قابل توجهی است که طعمی عالی دارد و در عین حال فواید سلامتی قابل توجهی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *