6 راه برای داشتن خواب بهتر و سالم‎تر

6 راه برای داشتن خواب بهتر و سالم‎تر

خواب خوب داشتن یکی از نشانه‌های سلامتی در فرد سالم است. طبق تحقیقاتی که انجام شده، یک فرد بزرگسال به طور متوسط با بین 7 تا 9 ساعت خواب مفید در شبانه روز داشته باشد. این در حالی است که بسیاری از افراد از کیفیت خواب خوبی بهره مند نیستند. ما در ادامه این مقابله 6 روش که به شما کمک می‌کند که خواب راحت تری را داشته باشید معرفی خواهیم کرد. چرا که هیچ چیز برای سلامتی بهتر از داشتن خوابی خوب و با کیفیت نیست!

1- اتاق خواب مناسب

اتاق خواب مناسب

شاید باور نکنید ولی همه انسان ها یک سوم از زندگی شان را در رختخواب خود هستند. پس بسیار مهم است که همیشه یک اتاق خوابی مرتب و آرام بخش داشته باشید. شاید تا به امروز خیلی در مورد چیدمان و مرتب بودن وسایل اتاق خواب دقت نداشته بودید ولی مهم است که از امروز یک فکر اساسی برای این امر داشته باشید. چرا که همین داشتن نظم در اتاق خواب کمک می کند که خواب بهتری را تجربه کنید.

دو چیز خیلی مهمی که در اتاق خواب از اهمیت بالایی برخوردار است، تشک و بالش شماست. در انتخاب این دو وسیله باید نهایت دقت و وسواس را داشته باشید و باید تشک و بالشی را انتخاب کنید که نرم و راحت باشند.

اگر این امکان را داشته باشید که رنگ اتاق خود را تعویض کنید، رنگ هایی مثل آبی آسمانی، عاجی یا صورتی ملایم می تواند تاثیر خیلی خوبی را بر کیفیت خواب شما داشته باشد. این رنگ ها روی سیستم عصبی بسیار تاثیرگذار است و بسیار مهم است که نور اتاق خواب شما ملایم باشد.

2- راهی برای آرامش

راهی برای آرامش

باید در مورد این موضوع به عادات و ترجیحات خود رجوع کنید. برخی از افراد بهترین و مناسب ترین راه را برای خود پیدا کرده اند. مثلا ممکن است کسی با رفتن حمام و یک دوش ولرم گرفتن به آرامش درونی برسد. ممکن است کسی با خوردن یک نوشیدنی وبه رختخواب حمام می کنند یا یک نوشیدنی داغ به آرامش برسد. یا ممکن است کسی با خواندن کتاب قبل از خوابیدن با یک حس خوب به خواب برود.

اگر نمی دانید که کدام روش برایتان مناسب ترین گزینه است، می توانید استشمام بوهای خوش در محیط را امتحان کنید. با این روش به راحتی می توانید هر آنچه که ذهنتان را درگیر کرده دور کنید و با یک حس خوب به خوابی عمیق فرو بروید.

گیاهانی مثل بابونه، سرو کوهی، سنبل، مرزنگوش، بهارنارنج، گل سرخ  و چوب صندل، چوب سدر گیاهان مفیدی است. در کنارش نعناع وحشی، گل ملیسا، بهارنارنج و گل سرخ آرام بخش  هستند.  اثری مثل یک مسکن قوی برای شما دارند و بر روی کیفیت خواب شما تاثیر خواهند گذاشت.

در صورت تمایل می توانید از یک یا دو نمونه از گیاهان به عنوان عود استفاده کنید و با بو کردن آن در هنگام خواب به آرامشی عمیق و درونی دست پیدا کنید.

3- ورزش و خواب

ورزش و خواب

ساختار بدن انسان به گونه ای است که باید مرتب در حال حرکت و تکاپو باشد و این گونه نیست که انتظار داشته باشید اگر خسته نباشید، می توانید به خوابی عمیق فرو بروید. اگر دوست دارید خوابی خوب و با کیفیت داشته باشید، یکی از راه هایی که می توانید از آن به عنوان روشی مفید استفاده کنید، ورزش کردن است.

ممکن است شما هم از جمله افرادی باشید که شغل پشت میزی دارید و شاید بهانه بیاورید که وقتی برای ورزش کردن ندارید و حوصله و توان به باشگاه رفتن را نیز ندارید.

اگر این نکته را به خاطر داشته باشید که با ورزش کردن، نه تنها جسم و بدن خود را تقویت می کنید. با تولید بافت های ماهیچه ای به بدنتان استحکام می بخشید. با این کار برای تولید هورمون اندورفین در بدن و بالابردن روحیه و مثبت اندیشی در شما کمک می کند و همین امر موجب می شود که شب ها خیلی راحت و بی استرس و دغدغه به خواب بروید. خوب است که حداقل هفته ای سه روز و روزی 45 دقیقه ورزش کنید.

4- فراموش کردن مشکلات زندگی

فراموش کردن مشکلات زندگی

گاهی اوقات ممکن است وقتی که قصد خوابیدن دارید تمام مشکلات و دغدغه های زندگی به سراغ شما بیاید و نتوانید به راحتی به خواب فرو روید. فردای آن روز هم صد در صد با ذهنی خسته از خواب بیدار خواهیدشد.  

یک راه خوبی که دچار این مشکل نشوید این است که در هنگام خواب سعی کنید که ذهنتان را بر روی موضوعات دیگر و مثبت فکر کنید. اگر فکرهای منفی به سراغتان آمد ذهن را به جاهای دیگر معطوف کنید و مطمئن باشید که خوابی راحت و با کیفیت را تجربه خواهید کرد.

 5-  تهیه فهرست

تهیه فهرست

برخی افراد هستند که در هنگام خواب عادت دارند که تمام کارهایی که برای فردا باید انجام دهند را در ذهن خود تکرار و دوره می کنند. این دسته افراد فکر اینکه در فردا باید چه کنند و در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد رهایشان نمی کند و همین امر موجب می شود که نتوانند خوابی خوب و با کیفیت را داشته باشید.

اگر این عادت را دارید، بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که با یادداشت کردن و تهیه یک فهرست ذهن خود را سازماندهی کنید. مطمئن باشید که ذهنتان با این کار آسوده خواهد شد و با خیال راحت تری به خواب خواهید رفت.

6- کابوس های شبانه

مشخص است که هر کسی در زندگی بالا و پایین های زیادی دارد و زندگی اش ممکن است دچار تغییر و تحول شود. در چنین مواقعی است که آن فرد ممکن است دجار کابوس و رویاهای عذاب آور شبانه شوند و خوابیدن برایشان مثل یک کابوس شود!

این بالا بلندی های زندگی ممکن است از دست دادن یک عزیز، بیماری، جدایی، تغییر مکان، تغییر شغل و حتی بچه دار شدن و ازدواج باشد. در ذهن برخی افراد که خیلی زیاد عادت به تجزیه تحلیل مسائل دارند، این امر می تواند بسیار عذاب آور باشد. همین امر ممکن است موجب بروز کابوس های شبانه در آنها شود.

گاهی اوقات رویاهای بد تلاش ضمیر ناخودآگاه انسان برای نشان دادن ترس های مخفی درون انسان به ضمیر خودآگاهش است. هر بار که کابوس دیدید و با وحشت از خواب پریدید، لامپ را روشن کنید و به خودتان بگویید شما صدمه ای ندیده اید و به سرعت خواب تان را روی ورقه ای یادداشت کنید.

با این کار آن را از ذهن تان بر خواهید داشت و اگر آن را کامل یادداشت کنید، خیلی راحت تر در آینده می توانید بر این مشکل خود غلبه کنید.

اگر حس کردید که این کابوس ها برای شما غیر قابل کنترل شده، حتما به دنبال یک درمان اساسی برای این مشکلتان باشید.

زردنیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.