۶ استراتژی بازاریابی متاورس

۶ استراتژی بازاریابی متاورس به همراه مثال

فهرست عناوین پنهان
4. بهترین استراتژی‌های بازاریابی در متاورس

مقدمه

در سال ۲۰۲۱ تمرکز فزاینده‌ای بر روی متاورس مشاهده کردیم. از آیتم‌های لوکس و کلکسیون‌های محدود گرفته تا کنسرت‌های دیجیتال، ده‌ها برند در حال ورود به شکل جدید اینترنت، یعنی متاورس، هستند. اگرچه متاورس هنوز یک تکنولوژی نوپا می‌باشد، اما به وضوح، آینده تجارت و بازاریابی را شکل خواهد داد. آیا می‌دانید چگونه باید در این بازار حرکت کنید و برند خود را تبلیغ کنید؟ در این مقاله از زرد نیوز ما بهترین استراتژی‌های بازاریابی متاورس را که می‌توانید استفاده کنید، به علاوه مثال‌هایی که می‌توانید از آن‌ها بیاموزید، گردآوری کرده‌ایم، پس با ما همراه باشید.

متاورس چیست ؟

اساساً متاورس یک دنیای مجازی است که موازی با جهان حرکت می‌کند. متاورس شامل چندین فضای آنلاین مشترک می‌باشد که در آن افراد (از طریق آواتارهای دیجیتال) می‌توانند کار‌هایی مانند خرید، خرید و فروش، سفر و معاشرت کنند و با یکدیگر تعامل داشته باشند. هدف، ارائه یک دنیای جایگزین فوق واقعی برای دنیایی است که در حال حاضر در آن زندگی می کنید.

یک متاورس کاملاً توسعه‌یافته، ترکیبی از چندین فناوری مانند واقعیت افزوده و مجازی، ویدیوها و آواتارهای سه بعدی می‌باشد. در حالی که تحقق این هدف ممکن است چند سال طول بکشد، اما اکنون می‌توانید جنبه‌هایی از آن را در دنیای بازی‌های آنلاین مانند فورت نایت، روبلاکس، انیمال کراسینگ (Animal Crossing) و ماینکرفت مشاهده کنید.

چرا باید در متاورس بازاریابی کنید؟

عصر وابستگی دیجیتال، رفتار مصرف‌کننده را تغییر داده است. تا حدودی به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا، افراد بیشتری به خرید، کار، بازی و یادگیری به صورت آنلاین مشغول هستند. در عین حال، متاورس یک راه حل “فیژیتال” (فیزیکی و دیجیتالی) را نوید می‌دهد. متاورس به دنبال محو‌کردن مرز بین واقعیت فیزیکی و مجازی و تغییر شکلی که ما جهان را تجربه می‌کنیم است.

برای شرکت‌ها، متاورس و بازار آن فرصتی برای دستیابی به مخاطبان جدید، بهبود اعتماد مصرف‌کننده و کشف درآمد بالقوه است. روبلاکس، به عنوان مثال، ۲۰۰ میلیون کاربر فعال دارد که تنها در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰، ۳۱۹ میلیون دلار برای خرید ارز درون بازی (Robux) خرج کرده‌اند. شایان ذکر است، ۶۷ درصد از جمعیت پلتفرم بازی‌های آنلاین زیر ۱۶ سال سن دارند.

این امر که اکثر کاربران متاورس کودکان و نوجوانان هستند، بسیار حائز اهمیت است و ارزش آن‌ها به عنوان مشتری‌ نباید فراموش شود. در آمریکا، آن‌ها ۱۴۳ میلیارد دلار قدرت خرج دارند و کارشناسان پیش بینی می‌کنند که تا سال ۲۰۳۰ از متولدین دهه ۱۹۹۰ و حتی قبل از آن‌ها پیشی خواهند گرفت.

به طور کلی، متاورس مملو از فرصت‌هایی برای کسب و کار‌هاست. برندهای برتر موقعیت خود را در متاورس امتحان کرده‌اند، و شما نیز باید حداقل به این کار فکر کنید. این استراتژی‌های بازاریابی متاورس می‌تواند به شما کمک کند تا بتوانید دورنمایی از این فضا بدست آورید.

بهترین استراتژی‌های بازاریابی در متاورس

۱- خود را به صورت طبیعی وارد این پلتفرم کنید

طبیعتاً تبلیغات مزاحم هستند. با اینکه تبلیغات پنج ثانیه‌ای در ابتدای یک ویدیوی یوتوب می‌تواند مدت کوتاهی کاربر را مجبور به تماشا کند، اما در عین حال می‌تواند آزار دهنده نیز باشد. از طرف دیگر، ورود به طور طبیعی در این پلتفرم به شما امکان می‌دهد بدون ایجاد مزاحمت در تجربه بازی، با کاربران ارتباط برقرار کنید.

استفاده از تبلیغات داخلی در بازی، یکی از راه‌های انجام این کار است. کوکاکولا، سامسونگ و فولکس واگن همگی دارای بیلبوردهای مجازی در بازی‌های ویدیویی مانند Football Manager و Hyper Scape هستند. پلتفرم تبلیغاتی درون بازی، بیداستک (Bidstack)، در گزارشی اعلام کرد که این تبلیغات باعث افزایش واقع گرایی بازی برای ۹۵ درصد از بازیکنان و افزایش قصد خرید تا ۱۲ درصد شده است.

در اینجا چند نکته وجود دارد که می‌تواند به شما در ایجاد تبلیغات درون بازی کمک کند:

مخاطب هدف خود را در نظر بگیرید

مخاطب شما به کدام انگیزه‌ها پاسخ می‌دهد؟ آیا آن‌ها را گیمرهای معمولی، میانه یا حرفه‌ای در نظر می‌گیرید؟ اینکه شما چگونه مخاطبان هدف خود را دسته بندی می‌کنید تأثیر قابل توجهی بر کمپین تبلیغات درون بازی شما خواهد داشت.

پلتفرم گیمینگ مناسب را انتخاب کنید

پلتفرم شما چه موبایل، چه رایانه شخصی، کنسول یا استریمینگ باشد، باید دسترسی شما (به مخاطب بیشتر) را افزایش دهد و در عین حال با برند شما همسو باشد. برای مثال، بازی‌های موبایلی می‌توانند گیمرهای معمولی بیشتری را جذب کنند، در حالی که بازی‌های رایانه‌ای و کنسولی می‌توانند جذابیت بیشتری برای گیمرهای تقریبا حرفه‌ای داشته باشند.

قالب تبلیغات خود را انتخاب کنید

به غیر از بیلبوردهای مجازی در استادیوم‌های ورزشی دیجیتال، اپلیکیشن‌های درون بازی نیز شامل ویدیو، موسیقی و تبلیغات بنری می‌شوند. قالبی را انتخاب کنید که محصول شما بتواند با آن شناسایی شود. به عنوان مثال، رپر معروف، ناس (Nas)، از تبلیغات صوتی درون بازی برای تبلیغ آلبوم خود “King’s Disease II” استفاده کرد. کلیک ریت این آلبوم ۱۲۷۵ درصد نسبت به کلیک ریت تلبغ بنرهای معمولی درون بازی افزایش یافت.

تبلیغات درون بازی مزایا و معایب خود را دارند:

مزایا

 • افزایش بازدید و تعامل (Engagement)
 • کنترل و مدیریت کمپین
 • تجربه کاربری بهتر

معایب

 • فقدان وجود داده‌های مربوط به عملکرد تبلیغات
 • تعداد کم پلتفرم‌های بازی‌های ویدیویی

۲- بازاريابی همزمان در دنیای واقعی، در محیط مجازی

ورود به متاورس لزوماً به این معنی نیست که شما باید همه چیز را متفاوت انجام دهید. یک نقطه شروع خوب این است که آنچه را که در دنیای واقعی ارائه می‌دهید، به صورت همزمان و موازی در دنیای مجازی تکرار کنید. این نه تنها یک روش طبیعی برای ورود به متاورس است، بلکه روشی معتبر برای کاربران است که از آن طریق به برند شما توجه کنند.

نمونه‌ای از این کمپین بازاریابی، روشی است که شرکت دلیورو (Deliveroo) در بازی انیمال کراسینگ خود را تبلیغ کرد. این شرکت تحویل آنلاین غذا، موتور سواران مجازی را برای تحویل غذا در چندین جزیره در سراسر این بازی مستقر کرد. بازیکنان نه تنها یک سفارش غافلگیرکننده در جزیره مجازی خود دریافت کردند، بلکه یک کد تبلیغاتی نیز گرفتند که می‌توانستند در دنیای واقعی آن را فعال کنند. تنها در یک ساعت اول، کمپین بازاریابی دلیورو سه میلیون تعامل در بازی به دست آورد.

به طور مشابه، معرفی جنبش خود در دنیای واقعی به متاورس، می‌تواند تعامل برند شما را افزایش دهد. هلمانز (Hellmann’s)، یک برند سس مایونز، جنبشی برای کاهش ضایعات مواد غذایی دارد و آن را به بازی انیمال کراسینگ نیز آورد. این شرکت جزیره مجازی خود را ایجاد کرد و از بازیکنان دعوت کرد تا شلغم‌های فاسد مجازی خود را برای این جنبش اهدا کنند. این به هلمانز کمک کرد ۵۰ هزار وعده غذایی را به FareShare، یک موسسه خیریه ضایعات غذایی، اهدا کند.

همچنین مزایا و معایبی در انجام این استراتژی بازاریابی متاورس وجود دارد.

مزایا

 • افزایش تعامل مخاطب و شناخت برند
 • تجربه کاربری همه‌جانبه
 • کاهش هزینه و ریسک زنجیره تامین

معایب

 • زمان بیشتری برای برنامه ریزی کمپین صرف می‌شود
 • نیاز به اقدامات بازاریابی سنگین قبل از اجرا

۳- فروش محصولات مجازی تا آواتار‌های دیجیتال

در متاورس که آواتارها به نوعی نشان‌دهنده افراد هستند، هویت آنلاین بسیار مهم است. یک مطالعه نشان داد که ۹۲ درصد از مردم برای ایجاد آواتارهای مجازی خود به سفارشی‌سازی آن‌ها اهمیت می‌دهند. مانند دنیای واقعی، افراد در محیط سه بعدی نیز پول زیادی را صرف ظاهر خود می کنند.

به همین دلیل، اقتصاد “مستقیم به آواتار” (D2A یا Direct to Avatar) در حال ظهور است. این به شرکت‌ها امکان می‌دهد محصولات مجازی خود را مستقیماً به آواتارها بفروشند. طبیعتا برندهای طراحی لباس و مد از این فرصت استفاده می‌کنند. برند بالنسیاگا با فورت نایت برای طراحی لباس‌های مجازی، اکسسوری و سلاح‌هایی که بازیکنان می‌توانند برای آواتارهای خود خریداری کنند، همکاری کرده است. در همین حال، گوچی یک کیف دیجیتال را در روبلاکس به قیمت ۴۰۰۰ دلار فروخت.

در اینجا چند نکته برای کمک به شما برای نفوذ به بازار “مستقیم به آواتار” را آورده‌ایم.

با تولیدکنندگان محتوا درون پلتفرم همکاری کنید

همکاری با جهان‌های بازی آنلاین مانند فورت نایت یا لیگ آو لجندز (League of Legends) به شما کمک می‌کند تا دارایی‌های مجازی بسازید که به طور طبیعی می‌توانند در تجربه بازی کاربران قرار بگیرند. در غیر این صورت، می‌توانید از پلت‌فرم‌های سه بعدی و واقعیت افزوده با بازارهای باز برای ایجاد لباس‌های دیجیتالی قابل خرید و فروش استفاده کنید. اگر دانش قبلی از نرم افزار سه بعدی ندارید، استودیو فابریکانت یک انتخاب مناسب است.

با واقعیت افزوده آزمایش کنید

واقعیت افزوده به کاربران اجازه می‌دهد تا به صورت مجازی محصولی را که می‌خواهند بخرند را ببیند؛ این امر شکل خرید‌کردن را به صورت کلی تغییر می‌دهد. گزارشی در مورد تأثیر واقعیت افزوده بر خرده‌فروشی (retail) نشان می‌دهد که ۶۱ درصد از کاربران ترجیح می‌دهند از فروشگاه‌هایی خرید کنند که واقعیت افزوده ارائه می‌دهند. در اوایل سال جاری، گوچی نه تنها با فروش کفش‌های دیجیتال به آواتارها، بلکه با دادن فرصتی به خریداران برای پوشیدن آن کفش‌ها با واقعیت افزوده، خبرساز شد.

محصول مجازی خود را به ان اف تی تبدیل کنید

ان اف تی‌ها یا توکن‌های غیر قابل تعویض، می‌توانند تولید و توزیع پوشاک مجازی شما را ردیابی کنند. این می‌تواند اصالت را محصول شما را ثابت کند، که به ایجاد اعتماد مصرف‌کننده کمک خواهد کرد. یک بازار هنری (art marketplace) ان اف تی مانند Rarible می‌تواند به شما کمک کند کالاهای مجازی خود را به ان اف تی تبدیل کنید. سپس آن را برای فروش آماده و حتی مبلغ حق امتیاز را به کیف پول دیجیتال خود ارسال کنید.

مزایا و معایب استراتژی “مستقیم به آواتار”

مزایا
 • تجربه بی نظیر در خرید
 • روشی پایدار در دراز مدت
 • زنجیره تامین سریعتر
معایب
 • توسعه پرهزینه

۴- محلی برای برگزاری رویداد‌های مجازی ایجاد کنید

داشتن یک کسب و کار دیجیتال نباید مانع از ایجاد یک محل فروش شود. یک فروشگاه، موزه یا جزیره سه بعدی مجازی می‌تواند حضور شما را در دنیای متاورس تثبیت کند و ارتباطات حسی قوی با مشتریان شما ایجاد کند. می‌توانید در فروشگاه مجازی خود، خدماتی مانند تور، پرو لباس مجازی و نمایشگاه‌های تعاملی محصولات سه بعدی را ارائه دهید.

شرکت توسعه سنتوزا (Sentosa Development Corporation) ایالت سرگرمی سنگاپور، سنتوزا، را به بازی انیمال کراسینگ آورد. در عین حال شرکت آیتم‌ها ورزشی فیلا (Fila) فروشگاه خود را نیز در همان بازی ساخت. در همین حال، “تجربه مهمانی‌های اینترنتی” جنرال میلز، بیش از پانصد هزار بازدید در کانالهای معمول و رسانه‌های اجتماعی به دست آورد.

برای ایجاد فروشگاه مجازی خود می‌توانید از نکات زیر کمک بگیرید.

با پلتفرم‌های واقعیت مجازی/ واقعیت افزوده همکاری کنید

محیط بصری فروشگاه خود را با پلتفرم‌های مجرب ایجاد کنید. پلتفرم فروشگاه مجازی مانند آبسس (Obsess) که به رالف لورن کمک کرد تا بوتیک مجازی خود را ایجاد کند، می تواند در هر مرحله به شما کمک کند.

اندازه و مقدار فروشگاه سه بعدی خود را تعیین کنید

چرا وقتی می‌توانید دو یا چند فروشگاه مجازی ایجاد کنید، به یکی بسنده کنید؟ هیوندای موتورز پنج شهر بازی را در روبلاکس راه‌اندازی کرد تا مشتریان جوان‌تر خود را با محصولات هیوندای و تکنولوژی‌های حرکتی آینده آشنا کند. از سوی دیگر، شرکت Net-A-Porter یک جزیره کامل را در انیمال کراسینگ ایجاد کرد تا دفتر مرکزی، استودیوی عکاسی و اتاق ویراستاری سه بعدی خود را نشان دهد.

فروشگاه مجازی خود را تعاملی کنید

بازاریابی تعاملی می‌تواند شانس شما را برای برآوردن نیازهای مشتری افزایش دهد. یک مثال عالی نمایشگاه مجازی گوچی گاردن (Gucci Garden) در روبلاکس است. این محیط تعاملی به طرفداران گوچی این امکان را می‌دهد تا اتاق‌های تم دار را کشف کنند و با لباس‌ها و لوازم دیجیتال مختلف خود را سرگرم کنند و با آن‌ها تعامل داشته باشند. بازدیدکنندگان حتی می توانند آیتم‌های ویژه آواتار که منحصر به فرد هستند و تعداد محدودی از آن وجود دارد را در فروشگاه مجازی گوچی گاردن خریداری کنند.

فروشگاه مجازی خود را در پلتفرم خود راه‌اندازی کنید

بسیاری از برندها فروشگاه خود را در فضاهای متاورس مانند انیمال کراسینگ و روبلاکس راه اندازی می‌کنند زیرا این پلتفرم‌ها دارای مخاطبان وفادار می‌باشد. اما راه اندازی فروشگاه خود در سایت مجازی خودتان می‌تواند به شما در ایجاد یک استراتژی داده دست اول کمک کند.

به مزایا و معایب ایجاد یک مکان مجازی در زیر توجه کنید.

مزایا

 • تجربه‌ای فراگیر برای مشتری
 • افزایش شهرت برند و تعامل بیشتر
 • افزایش مخاطب

معایب

 • توسعه طولانی و پرهزینه
 • عدم توانایی در اندازه گیری بازگشت سرمایه

۵- برای مشتریان خود تجربه‌ای فراگیر ایجاد کنید

بازاریابی تجربی یکی از مهم ترین محرک‌های جذب مشتری است. مطالعات نشان می‌دهد که برندهایی که بر تجربه‌سازی تمرکز می‌کنند، ۲۵ درصد بیشتر از آن‌هایی که این کار را انجام نمی‌دهند، وفاداری به برند کسب می‌کنند. ارائه یک تجربه فراگیر، مخاطبان را به برند شما بیشتر جذب خواهد کرد. این می‌تواند بر دیدگاه آن‌ها نسبت به برند شما تأثیر بگذارد و به شما کمک کند با آن‌ها پیوندهای طولانی مدت ایجاد کنید.

در اینجا چند نمونه کمپین تجربه فراگیر وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها در متاورس استفاده کنید.

برگزاری کنسرت به صورت زنده

رویدادهای موسیقی مجازی به مخاطبان اجازه م‌ دهد تا با برند شما ارتبط برقرار کنند و با آن تعامل داشته باشند. تراویس اسکات، رپر و آهنگساز، کنسرتی مجازی در فورت نایت اجرا کرد. در این کنسرت، او با سک آواتار سه بعدی حضور یافت و ۱۲/۳ میلیون بازیکن را همزمان را جذب کرد. به همین ترتیب، ویکند The) Weeknd)، خواننده سبک آر اند بی، یک نسخه زنده از آهنگ “Blinding Lights” را در تیک تاک اجرا کرد که در آن میلیون‌ها کاربر شرکت داشتند و شروع در آن پست کامنت گذاشتند.

رویداد‌های تعاملی بزرگ و زنده

مشارکت‌دادن مخاطبان در روند داستان گویی شما نیز می‌تواند باعث رشد گسترده برند‌تان شود. رایول پیک (Rival Peak) اثر شرکت Genvid Holdings یک مثال عالی است. رایول پیک هم یک بازی و هم یک برنامه تلویزیونی بود. در این رویداد زنده از بازیکنان می‌بایست سرنوشت ۱۲ شخصیت با هوش مصنوعی را تعیین می‌کردند. رایول پیک به صورت ۲۴ ساعته و ۷ روز هفته در سراسر جهان پخش شد و ۲۰۰ میلیون مخاطب را به دست آورد و بیش از ۱۰۰ میلیون دقیقه تماشا شد.

تبلیبازی (Advergames)

تبلیبازی به صورت خلاصه، یک تبلیغ به شکل یک بازی است. این یک روش نوآورانه برای ایجاد سر و صدا در مورد برند شما است. با این استراتژی، مخاطبان نه تنها درباره محصول شما، بلکه در مورد بازی شما نیز بحث خواهند کرد. به عنوان مثال، بازی “Play NZ” که تبلیغی برای سازمان گردشگری نیوزلند بود. این بازی ماجراجویی به بازیکنان این امکان را می‌دهد تا از مکان ها و جاذبه‌های مختلف اسن کشور به صورت سه بعدی بازدید کنند.

ارائه یک تجربه فراگیر نیز دارای مزایا و معایب خود است.

مزایا

 • افزایش دسترسی و تعامل با برند
 • مناسب برای انواع مشاغل
 • نتایج بلند مدت
 • بهبود وفاداری و بازگشت مشتری

معایب

 • هزینه‌های بالا
 • کمپین تبلیغاتی بزرگ نیاز دارد
 • به خلاقیت بالا نیازمند است

۶-ارائه کلکسیون دیجیتال

انسان‌ها به صورت ذاتی علاقه به جمع آوری دارند و این امر در متاورس تغییر نخواهد کرد. در این فضاهای مجازی، کلکسیون‌ها از دارایی‌های دیجیتالی به نام ان اف تی استفاده می‌کنند. این بدان معنی است که مالکیت اصلی یک مجموعه، مانند هنر دیجیتالی، موسیقی، یا پوشاک، رمزگذاری‌شده و غیرقابل تغییر است، مگر اینکه مالک آن را به دیگری بفروشد.

اگرچه ارزش بلندمدت ان اف تی‌ها در حال حاضر نامشخص است، اما برندها همچنان آن‌ها را به دلیل فرصت بازاریابی و بازده بالا جذاب می‌دانند. به عنوان مثال، فروش مجدد ان اف تی یک مدل آبجو کمیاب از برند “Budweiser” بیش از ۲۰۰ هزار دلار افزایش یافته است. در همین حال، یک کارت دیجیتالی  تاپ شات (Top shot) از بازیکن ان بی ای، دریک رز (Derrick Rose) یک میلیون دلار قیمت دارد.

در اینجا چند راه وجود دارد که می‌توانید کلکسیون‌های برند دار را ارائه دهید:

یک باندل (Bundle) با مزایای خاص

مشتریان، محصولات یا خدمات را به دلیل مزایای آن‌ها خریداری می‌کنند. یک پکیچ منحصر به فرد، کلکسیون شما را نه تنها جذاب تر، بلکه سودآورتر می‌کند.

به عنوان مثال، ان اف تی قوطی‌های آب جو شرکت Budweiser  کلید ورود به  Budverse، یک کلکسیون مرموز، هستند. این مجموعه در یک ساعت به فروش رفت و قیمت فروش مجدد آن افزایش یافت. در همین حال، ان اف تی نسخه ویژه آلبوم گروه راک “Kings of Leon” شامل فایل‌های صوتی با کیفیت و یک واینل (vinyl) با نسخه محدود است. این بند راک بزرگ ۲ میلیون دلار از فروش این آلبوم درآمد کسب کرد.

به مشتریان خود کلکسیون دیجیتال پاداش دهید

پاداش‌دادن به مخاطبان برای خرید محصول شما به آن‌ها دلیل بیشتری برای تعامل با برند شما می‌دهد. برای مثال، تیم بسکتبال دالاس ماوریکس (Dallas Mavericks)، به طرفدارانی که در بازی‌های خانگی شرکت می‌کنند، ان اف تی اهدا می‌کند. طرفداران می‌توانند این کارت ها را نگه دارند، بفروشند یا معامله کنند. با جمع آوری گروه‌های خاصی از این کارت‌ها، آن‌ها حتی می‌توانند جوایز ویژه‌ای را به دست آورند.

ارئه پکیچ با آیتم‌های فیزیکی

ان اف تی‌ها می‌توانند به کلکسیونرها حس رضایت انحصاری‌بودن آن آیتم را بدهند. با این حالی یک محصول فیزیکی می‌تواند دلیلی برای خودنمایی به آن‌ها بدهد. شرکت ساخت ساعت‌های لوکس، “Longines”، یک ساعت با ۴۵ عدد ان اف تی با نسخه محدود تولید کرد. به عبارت دیگر فقط ۴۵ عدد از این محصول در دنیا وجود دارد.

کلکسیون‌های دیجیتال نیز دارای نقاط مثبت و منفی هستند.

مزایا

 • بازدهی بالا
 • دارای پتانسیل برای کسب سود سریع
 • مالکیت محصول
 • فرصت برندسازی

معایب

 • تولید محصول به این شکل زمان بر است
 • دارای ریسک بالا
 • سد شدید مالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.