روز آگاهی مجردها (Singles Awareness Day)

منظور از روز آگاهی مجردها (Singles Awareness Day) چیست؟ + ایده‌هایی برای جشن گرفتن آن

روز آگاهی مجردها (Singles Awareness Day) مصادف است با روز 15 فوریه و در تاریخ شمسی نیز معمولا 26 بهمن و برخی سال‌ها 27 بهمن است.

این روز را افراد مجرد و سینگلی که با کسی در رابطه احساسی (ازدواج یا دوستی) نیستند، جشن می‌گیرند.

مقایسه روز مجردها با روز ولنتاین

روز آگاهی مجردها به این دلیل انتخاب شده است تا با روز ولنتاین که در 14 فوریه توسط افرادی که در رابطه عاشقانه هستند، جشن گرفته می‌شود، مکمل باشد.

درست است که روز ولنتاین برای عاشق‌ها به دلیل لذت از عشقی که دارند، جشن گرفته می‌شود. اما مجردها هم به دلیل لذتی که از آزادی خود می‌برند روز مجردها را جشن می‌گیرند.

نحوه جشن گرفتن ولنتاین که همانطور که می‌دانید به این شکل است که 2 نفر با هم جشن می‌گیرند و کارهایی همچون کافه رفتن، رفتن به طبیعت و … را دو نفره انجام می‌دهند.

اما زمانی که نوبت به جشن گرفتن روز مجردها می‌رسد، سوالاتی از این دست پیش می‌آید که چطور این روز را جشن بگیریم.

در این روز، مجردها زمان خود را به شکلی باکیفیت تنهایی و بدون حضور هیچ شخص دومی جشن می‌گیرند و تمرکز جامعه را از حرکات عاشقانه دور می‌کنند.

روز تولد شما روزی است که جشن گرفته می‌شود تا دیگران حضور شما را تجلیل کنند اما روز آگاهی مجردها (SAD)، روزی است که شما باید جشن بگیرید تا حضور خودتان در زندگی را تجلیل کنید.

 در تمام طول سال، اتفاقاتی می‌افتد و چیزهایی را تجربه می‌کنیم که یادمان می رود مهم‌ترین فردی که در زندگی ما حضور دارد، کیست.

هر کسی بهترین فرد زندگی خودش است. و باید هر سال جشن بگیرد تا این موضوع را فراموش نکند.

حالا اگر شما برای اولین بار می‌خواهید این روز خجسته و شیرین را جشن بگیرید و یا پیش از این نیز جشن گرفته‌اید و ایده برای جشن جدید ندارید، به هر حال ادامه این مطلب برای شما مفید خواهد بود.

تاریخچه SAD (روز آگاهی مجردها)

در سال 2001 میلادی برای اولین بار تصمیم گرفتند یک روز را بعنوان روز SAD جشن بگیرند. در سال 2005 بطور رسمی این روز در تقویم میلادی ثبت شد. از آن زمان تا امروز به عنوان یک جشن غیررسمی جوانان آن را می‌شناسند و هر ساله مجردها آن را به شکل‌های مختلفی جشن می‌گیرند.

شعار این روز، این است که مجردها فراموش نمی‌شوند و در روز 15 فوریه درست یک روز بعد از ولنتاین (14 فوریه) آن را جشن می‌گیرند.

جالب است درباره جشنی که یک روز قبل از ولنتاین یعنی در 13 فوریه برگزار می‌شود و روز گَلِنتاین (Galentine) نام دارد هم بدانید. در این روز هیچ آقایی حق شرکت ندارد و خانم‌ها برای خانم‌ها جشن می‌گیرند.

در تاریخ کلا روزهای زیادی وجود دارد که با توجه به مناسبت یک روز دیگر، نامگذاری شده‌اند. از این حیث روز مجردها تنها نیست.

جشن گرفتن برای خود

روز مجردها روزی است که خودتان باید برای خودتان جشن بگیرید. از این رو، به نظر نمی‌رسد خیلی سخت باشد. چون می‌دانید چه چیزی خوشحالتان می‌کند، سلیقه خودتان را می‌دانید، می‌دانید چه چیزی نیاز دارید و … .

در جامعه ما، جامعه‌ای که یک سری استاندارها را خود آدم‌ها و جامعه تعریف کرده‌اند و به هر تلاشی که هست می‌خواهند آن استانداردها را به خورد همه افراد بدهند، شاید واقعا سخت باشد که یک جوان زمانی را به اختصاص دهد که در آن هر کاری که خودش می‌خواهد را انجام دهد. علی الخصوص وقتی شما سنتان بالاتر می‌رود و به 30 می رسید، جامعه طوری رفتار می‌کند که گویا شما در یک شریک خوب بودن یا یک شریک خوب داشتن با شکست روبرو شده‌اید. یا مثلا اینکه انگار شما مشکلی دارید.

در ماه فوریه (بهمن ماه) که به روز ولنتاین معروف است، وقتی شما انتخاب می کنید که مجرد باشید یا مجرد بمانید، یعنی این فرصت را دارید که شما در بین دیگران خاص باشید و ژست‌های دو نفره‌ی دیگران را با جشنی که برای خود می‌گیرید، به حاشیه ببرید.

شما می‌توانید تمام کارهایی که یک شریک برای شریکش انجام می‌دهد را برای خودتان انجام دهید. برای خودتان هدیه بخرید، رستوران بروید، سریال یا فیلم مورد علاقه‌تان را تماشا کنید و … .

ایده‌های سرگرم کننده برای روز آگاهی مجردها

شما می‌توانید در 15 فوریه با سینگل بودن خود این امتیاز را داشته باشید علیه سیستمی که روابط را بهبود می بخشد و گاهی اوقات افرادی را که تمرکزشان بر روی خودشان است را فراموش می‌کند، شورش کنید.

البته قرار نیست این روز را فقط مجردها جشن بگیرند. هر کسی که می‌خواهد در یک روز فقط خودش را ببیند و حضور خودش در زندگی‌اش را جشن بگیرد، این روز، روز مناسبی است. حتی اگر پارتنر شما با شما مانند ملکه یا پادشاه هم رفتار می‌کند، باز هم باید بدانید که شما بزرگترین شریک زندگی خود هستید. بنابراین تمام تلاشتان را بکنید که در این روز، بهترین قراری که تا به حال داشته اید را برای خود برنامه ریزی کنید.

فیلم دیدن

شما می توانید این روز را با دیدن یک فیلم با سبک مورد علاقه خودتان جشن بگیرید. هیچ کسی نیست که به شما بگوید این سبک را دوست ندارد یا این فیلم به درد نمی خورد و … . فقط و فقط خودتان باید تصمیم بگیرید. این فیلم می‌تواند یک فیلم کلاسیک قدیمی باشد یا یک فیلم کمدی روز یا یک درام زیبا و تاثیرگذار؛ هر چیزی که شما دوست داشته باشید.

یک خوراکی که دوست دارید مانند ذرت بوداده یا پفک یا تخمه تهیه کنید و در حالی که فیلم می بینید از خوردن آن لذت ببرید. اگر سرد است یک پتو روی پاهایتان بکشید و در آرامش از فیلمتان لذت ببرید. حتی می‌توانید یک مینی سریال را شروع کنید و ساعت‌ها پای لپتاپ بنشینید تا تمام قسمت‌های آن را ببینید.

امروز روز شماست.

رفتن به شهربازی

شهربازی رفتن از آن کارهایی است که هر چقدر هم سن آدم بالا برود باز هم او را هیجان زده می‌کند.

اگر دوست دارید آدرنالین خونتان را بالا ببرید، به یک شهربازی سر بزنید و یک وسیله هیجان انگیز که چندین متر شما را بالا می برد و سپس سقوط آزاد می‌کند، یا ماشین سواری با سرعت بالا یا هر چیز هیجان انگیز دیگری را انتخاب کنید و از لحظه به لحظه زندگیتان در این روز لذت ببرید. البته اگر جایی زندگی می‌کنید که هوا خوب است این کار امکان پذیر است. در اکثر شهرهای دنیا که فوریه (بهمن ماه) سرد است، شهر بازی روباز نمی شود رفت و باید به شهربازی روبسته با هیجان آرام‌تری راضی شد.

چیدن دوباره خانه

وقتی افراد در رابطه هستند معمولا تمایل دارند که چیدمان خانه هر چه که هست، همانطور باقی بماند. اما وقتی سینگل و مجرد هستید، تغییر دکوراسیون اتاق یا خانه‌تان به دست خودتان است و می توانید به همان شکلی آن را درآرید که خودتان دوست دارید.

پس پیشنهاد ما این است که روز جهانی آگاهی مجردها را صرف تغییر دکوراسیون اتاقتان به همان شکلی که دوست دارید کنید.

خرید کنید!

اگر از نظر مالی توانایی دارید، یکی از راه‌های گذراندن روز SAD این است که به لباس فروشی مورد علاقه خود بروید، یک سبد خرید بردارید و آن را با هر چیزی که دوست دارید پر کنید. هر آن چیزی که دوست دارید را بخرید و در سبد بیندازید.

یک آلبوم عکس اختصاصی از خودتان بسازید!

وقتی صحبت از پر کردن آلبوم با عکس‌ می‌شود، همه یاد آلبوم عروسی یا آلبوم عکس‌های دونفره یا آلبوم عکس‌های نوزاد و … می‌افتند. اما باور کنید آلبوم فقط برای پر کردن این مدل عکس‌ها نیست. شما آنقدر ارزش دارید که تصویر چهره‌تان لحظه به لحظه‌اش در یک آلبوم ثبت شود.

قطعا در گوشی همراه و لپتاپتان، تعداد زیادی عکس سلفی و … از خودتان دارید. همه این عکس‌ها را می‌توانید چاپ کنید و در یک آلبوم قرار دهید.

این کار نه تنها به شما این امکان را می دهد که برخی از بهترین لحظات زندگی خود را دوباره تجربه کنید، احتمالاً برخی از این لحظات را کاملاً فراموش کرده‌اید، بلکه به شما این امکان را هم می دهد که به یاد آورید، زمانی چه کسی بوده‌اید، چه شکلی بوده‌اید و چقدر پیشرفت کرده اید. این خودش راهی زیبا برای قدردانی از خودتان است. در روزی که همه چیز برای شما ساخته شده است.

روز آگاهی مجردها باید همه چیز درباره شما باشد!

ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که هر لحظه داریم تلاش می‌کنیم یاد بگیریم چگونه قدر دیگران را بدانیم، چگونه کنار آن‌ها زندگی کنیم و … . یعنی هر لحظه فرصت برای این است که خودمان را فراموش کنیم. بنابراین چقدر خوب است که یک روز را با نام مجردها نام گذاری کرده اند تا بهانه‌ای باشد برای اینکه یادمان بیاید چقدر حضورمان در زندگی خودمان خوب است. چه لحظاتی را خودمان مرحمی بر دردهایمان بوده‌ایم، چه لحظاتی که خودمان باعث پیشرفت خودمان شدیم و خودمان را خوشحال کردیم و چقدر باارزش هستیم.

روز آگاهی مجردها تنها یک روز از سال است که به شما این بهانه را می دهد با هر چیزی که شما را خوشحال می‌کند، جشن بگیرید.

روز آگاهی مجردها یک روز برای اعلام اینکه همیشه مجرد بمانید نیست، بلکه روزی است که در آن عمداً روی خودتان تمرکز می‌کنید. روزی که در آن، زمانی را برای مراقبت از خود، سرگرمی یا صرفاً انجام کاری که شما را خوشحال می کند، اختصاص می‌دهید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *