5-reasons-not-to-post-about-your-child-on-social-media

5 دلیل که شما نباید عکس فرزندانتان را در شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک، اینستاگرام و … منتشر کنید!

بسیاری از والدین، ​​داستان ها، عکس ها و فیلم های بچه های خود را در رسانه های اجتماعی ارسال می کنند زیرا به خانواده خود افتخار می کنند و می خواهند با اقوام و دوستان خود در ارتباط باشند و  می خواهند لحظات خوشی و ناراحتی شان را با نزدیکانشان در میان بگذارنند. شبکه های اجتماعی همچنین برای گرفتن مشاوره و احساس تنهایی کمتر، فایده زیادی دارند ما خود به عنوان والدین، ​​میل به اشتراک گذاری تجربياتمان را در بزرگ کردن کودکان با دوستان و آشنایانمان، درک می کنیم.
البته اين سوال پيش مى آيد كه آیا به اشتراک گذاشتن عكس هاى كودكان در شبكه هاى اجتماعی، می تواند کودکان را در معرض خطر قرار دهد يا خير؟ این مقاله پنج دليل تقريبا واضح را بيان ميكند، که در صورت به اشتراک گذاشتن اطلاعات فرزندتان در شبکه های اجتماعی ممکن است به فرزند شما آسیب هايى وارد شود، همچنین سؤالاتی که باید قبل از انتشار اطلاعات از خود بپرسید را بيان مى كند.

1- شبكه هاى اجتماعی می تواند باعث تجاوز به حریم خصوصی فرزند شما شوند:

در حالی که کودکان خردسال ممکن است به آنچه والدینشان درمورد آنها در شبكه هاى اجتماعی به اشتراک می گذارند فکر نکنند، اما ممکن است با بزرگتر شدن نظرشان تغيیر كند. طبق گفته های Common Sense Media، كودكان در حدود سن پنج سالگى شروع به احساس وجود و شناخت شخصيت خود و درك ساير پديده هاى جهان ميكنند. در اين زمان حفظ حریم خصوصی آنها بيشتر مورد توجه قرار ميگيرد. آنها ممکن است نسبت به مطالبی که والدین در مورد آنها در رسانه های اجتماعی ارسال می کنند احساس شرمندگی کنند، به خصوص هنگامی که درباره اتفاقات اوايل دوارن کودکی، عکس های خنده دار و مطالبى مربوط به رشد جسمى و تغيیرات رفتاری صحبت می شود.

به اشتراک گذاشتن محتواى نادرست در رسانه های اجتماعی، باعث ميشود كه کودکان احساس کنند که مالک بدن خود نيستند و ارزش هايشان پايمال شده است و احساس کمبود کنند. بچه ها واقعاً قدرتى ندارند که با والدین خود در مورد به اشتراك گذاشتن عكس هاى مربوط به حمام و سایر عکسهای حساس مخالف باشند. آنها همچنین در مورد مسائل سیاسی و اجتماعی، هیچ حرفی برای گفتن ندارند. به عنوان مثال، بعضی از کودکانى كه در انتخابات ریاست جمهوری، تی شرت هاى تبليغاتى می پوشند، در بزرگ سالى هنگام نگاه کردن به آن عکس ها، چه احساسی خواهند داشت؟ احساس شان از اين كه والدينشان، از عكس هاى آنها براى بيان كردن نظريه هاى سياسى شان در فيس بوك، سوء استفاده كرده اند،چه خواهد بود؟

2– پست های رسانه های اجتماعی شما ممکن است برای گروکشی( منظور از این مورد این است که، ممکن است در آینده دوستان کودک شما با این عکس ها او را بترسانند و از او در مقابل پخش نکردن آن سوء استفاده کنند) استفاده شود:


شما همچنین باید نگران این باشید که دیگران نسبت به مطالبی که درباره فرزندتان در شبكه هاى اجتماعی به اشتراک می گذاريد، چه واکنشى نشان مى دهند. اهميت دادن فرزند شما به عکس های قدیمی و داستانهای مربوط به آنها در رسانه های اجتماعی، ممکن است باعث شود كه دیگران بتوانند با بزرگتر شدن فرزندتان از این اطلاعات برای تفریح​​، توهین و حتی قلدری استفاده کنند. برای جلوگیری از اين قضيه، چه بايد كرد؟ خیلی فرقى نمى كند که یک عکس براى شوخی در محيط خانواده گرفته شود يا برای کل دبیرستان باشد.

امکان قلدری فقط براى افرادی که می شناسید فراهم نيست بلكه افراد ناشناس در اينترنت هم ميتوانند اين كار را بكنند. براى درك اين موضوع كافى است در قسمت نظرات فیلم های بچه ها در    YouTube  نگاهی بیندازید. کودک شما چه فکرى می کند و چه احساسى خواهند داشت درصورتى كه مخاطبان شما در مورد مطلب يا عكس به اشتراك گذاشته شده واكنش مثبت و خوبى نشان ندهند؟

3- صفحات شبكه هاى اجتماعی می تواند آینده فرزند شما را تحت تأثیر قرار دهد:

وقتی شما اطلاعات را در فضای اینترنت و بصورت آنلاین منتشر می کنید، کنترل کردن آن دشوار می شود. شما نمی توانید از این موضوع که یک فرد عكس شما را در صفحه ى خودش بگذارد و آنرا پخش کند جلوگیری کنید. پست های حذف شده شما، هرچند ظاهراً از پروفایل صفحه شما خارج شده است، اما ممکن است هنوز در وب سایت های بایگانی اینترنت و خود سرورهای رسانه های اجتماعی وجود داشته باشد. با توجه به این نکته، باید در نظر بگیرید که چگونه عکس ها و مطالب شما ممکن است در بزرگسالى، روی فرزند شما تأثیر بگذارد.
واقعیت این است که مطالب به اشتراک گذاشته شده توسط والدین می توانند توسط الگوریتم های جستجوی گوگل در سال هاى آينده آشکار شوند. و ما نمی دانیم که اهداف فرزندان ما در بزرگ سالى چه خواهند بود.
استیسی اشتاینبرگ ، مدیر دانشیار مرکز کودکان و خانواده در کالج حقوق دانشگاه فلوریدا لوین در این باره گفته است: والدین باید در مورد واکنش کارفرمایان احتمالی فرزندانشان در آینده براى یافتن برخی از اطلاعات و لحظات حساس کودکی در رسانه های اجتماعی، فکر کنند.

آنها همچنین باید از خودشان سؤال كنند كه اگر او تصمیم گرفت در انتخابات عمومی شركت كند یا نوعى زندگی عمومی داشته باشد، پست های آنها چه تأثیری بر فرزندشان می گذارد.

4- به اشتراک گذاشتن اطلاعات، کودک را در معرض خطر سرقت اطلاعاتی قرار می دهد:

سرقت اینترنتی اطلاعات، نوعی سرقت هویت است. هنگامی اتفاق می افتد که شخصی از شبكه های اجتماعی، عكس هاى كودكان را برميدارد و با اسامی و هویت های جدید مجدداً آنها را به اشتراك ميگذارد. در سالهای اخیر نمونه های بی شماری از این مورد وجود داشته است ، از جمله یک حادثه در سال 2015 که یک غریبه، عکس یک پسر 18 ماهه را از صفحه فیس بوک مادرش برداشت و آن را در پروفایل فیس بوک خود منتشر کرد.

عکس های فرزند شما نیز ممكن است ربوده شوند. اگر با نقش آفرینی کودک آشنا نیستید ، در سایت های شبكه های اجتماعی  هشتگ های#BabyRP ، #AdoptionRP و #KidRP  را جستجو کنید. كسانى كه نقش کودک را بازى ميكنند، در شبكه هاى اجتماعی برای ارسال عکس های دزدیده شده به همراه زیرنویس هایی که جزئیات کاذب درباره کودک در آن گنجانده شده است فعالیت می کنند. گاهی اوقات این فرد غریبه، کامنت هایی که برای پست ها گذاشته می شود را از طرف فرد خردسال پاسخ می دهد و از او در برخی موارد دفاع می کند. کامنت ها میتوانند نگران کننده باشند زیرا ممکن است به کودک توهین شده باشد البته که همه بدخواه نیستند و همه ی کامنت ها، کامنت های بدی نیستند. اما در هر صورت اکانت هایی که صاحب آنها در ظاهر کودکان هستند از طرف افرادی که آن صفحه را دنبال می کنند این طور به نظر می آید که صاحب اصلی آن صفحه خود کودک یا والدین او هستند. این مورد هم نمونه ی دیگری بود که به شما لزوم محافظت از اطلاعات کودکانتان را نشان می دهد.

5- پست هایی که در شبکه های اجتماعی منتشر می کنیدممکن است افراد خطرناک را به فرزندان شما به راحتی نزدیک کند

عکس ها و فیلم های کودکانی که والدینشان در رسانه های اجتماعی به اشتراک گذاشته اند، گاهی اوقات در وب سایت هايى كه برخی از آنها به مطالب مستهجن کودکان اختصاص یافته است، منتشر مى شوند. در یک نمونه، یک مادر نشویل (ايالات تسنى_آمريكا) سعی کرد هویت یک مرد غریبه را که عکسی از دخترش به اشتراک گذاشته بود، کشف کند. او این عکس را در صفحه ای متعلق به یک مرد در چین یافت. در آن صفحه او عکس دختر خود را به همراه تعداد زیادی عکس دیگر از دختران خردسال پيدا کرد.

این امر بر خلاف تصور شما تقريبا رايج است. طبق یک تحقيق از ایمنی کودکان استرالیا، در یک سایت حداقل 45 میلیون تصویر ارائه شده است که نیمی از آنها عکس کودکانی است که از اکانت های مختلف در شبکه های اجتماعی دزديده شده‌اند. با اين كه عکس ها از فعالیت های روزمره خانواده بود، اما با سرانجام خوبی همراه نبود.
پست های رسانه های اجتماعی همچنین می توانند اطلاعاتى را به افراد ناشناس ارائه دهند، اطلاعاتى مثل شناسایی محل زندگی، محل بازی کردن و رفتن به مدرسه. پست هایی با اطلاعاتی مانند برچسب مکان و نشانه های دیدنی، به افراد غریبه و همچنین متجاوزین امکان رفتن به محلی که کودک و سایر اعضای خانواده در آن مکان هستند را می دهد. این به ویژه برای خانواده هایی که سعی در حل اختلافات حضانت دارند و از شرایط خشونت خانگی فرار می کنند خطرناک است.

اگر در مورد فرزند خود در رسانه های اجتماعی پستی به اشتراک گذاشته ايد، بايد چه کاری انجام دهید:
این قابل درک است که بخواهید در مورد خانواده خود در شبکه های اجتماعی مثل فیسبوک و اینستاگرام پست بگذارید اما همیشه باید سعی کنید از فرزندانتان بپرسید که چطور احساس راحتى مى كنند و برخی اقدامات احتیاطی را انجام بدهيد. توجه زیادی به تنظیمات حریم خصوصی در صفحات رسانه های اجتماعی خود کنید. از دوستان و خانواده بخواهید که از ارسال عکس یا فیلم فرزندتان به صفحات دیگر خودداری کنند. و کودک خود را در تصمیم گیری در مورد به اشتراک گذاشتن عكس هايشان با دیگران درگیر کنید. این مکالمات می توانند در آینده احساسات بد را از بین ببرند و برای فرزند شما به منظور زندگی در عصر تکنولوژی مفید هستند.

آیا برای ارسال پست در مورد فرزندان خود در رسانه های اجتماعی دستورالعمل های خود را دارید؟ ما علاقه مندیم که بدانیم خانواده شما چگونه با این موضوع مهم برخورد می کنند . می توانید تجربیات خود را به وسیله کامنت با ما در میان بگذارید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.