5-cryptocurrency-pioneers-who-should-be-as-famous-as-mark-zuckerberg

5 تن از پیشگامان ارزهای رمزپایه که باید به معروفیت مارک زاکربرگ باشند!

حتی اگر کسی هویت واقعی بنیانگذار بیت کوین را نشناسد، اما حتما تا حالا چیزی درمورد Satoshi Nakamoto(ساتوشی ناکاماتو: مخترع بیت‌کوین) شنیده است. دنیای ارزهای رمزپایه مملو از کارآفرینانی است که مشاغل خود را با پول دیجیتالی ایجاد کرده‌اند. این افراد هیچ تفاوتی با غول های اینترنت مانند مارک زاکربرگ(موسس فیسبوک)، جف بزوس(مدیرعامل و مؤسس شرکت آمازون) و جک دورسی(بنیانگذار و مدیر عامل توییتر) ندارند. در ادامه نام پنج نام نفر از افرادی که در ارزهای رمزگذاری شده، معروف هستند را که باید بشناسید می‌آوریم.

ویتالیک بوترین(Vitalik Buterin) بنیان‌گذار ارز اتریوم

ویتالیک بوترین(Vitalik Buterin) بنیان‌گذار ارز اتریوم

ویتالیک بوترین، بنیانگذار ارز رمزپایه اتریوم، Ethereum، در روسیه متولد شد اما در سن شش سالگی به کانادا مهاجرت نمود. در سال 2013 و فقط در سن 19 سالگی، او یک کاغذ سفید را که توصیف یک بلاکچین بود منتشر کرد که می‌شد برای ردیابی توکن‌های انتقال یافته و اجرای قراردادهای هوشمند استفاده شود. سال بعد، او از دانشگاه واترلو انصراف داد  و کمک مالی 100000 دلاری پیتر تیل(پیتر آندرئاس تیل بیزنس‌من، بشردوست، فعال سیاسی، و نویسنده آمریکایی است) را برای کارآفرینی دریافت کرد و بنیاد اتریوم را ایجاد نمود. اتریوم با سرمایه گذاری 68 میلیارد دلاری در بازار، دومین ارز بزرگ و فناوری رمزنگاری شده است که بسیاری از ICOها (روشی برای جذب سرمایه و فرصتی برای سرمایه‌گذاری) را پشتیبانی می کند. آدرس توییتر او @vitalikbuterin است.

چارلی لی (Chalie Lee) مدیرعامل و بنیان گذار ارز لایت کوین

چارلی لی (Chalie Lee) مدیرعامل و بنیان گذار ارز لایت کوین

چارلی لی از والدین چینی که در ساحل عاج زندگی می کردند، متولد شد. او وقتی فقط 13 سال داشت به ایالات متحده مهاجرت کرد. او در رشته علوم کامپیوتر در دانشگاه MIT تحصیل کرد، و مدرک دانشگاهی خود را از این دانشگاه گرفت. پس از گذشت 7 سال که در شرکت های مختلف نرم افزاری کار کرد در سال 2007 به استخدام گوگل درآمد. او در بین جستجوهایش به مطالعه بیت کوین پرداخت. سپس شروع به استخراج معادن کرد و پس از آن با مایک هارن، یکی از اولین توسعه دهندگان ارزهای رمزپایه ارتباط و دوستی برقرار کرد.

اولین تلاش لی در ایجاد ارز رمزنگاری شده شخصی‌اش موفقیت آمیز نبود. Fairbix که اولین تلاش او بود و در سال 2011 راه اندازی شد، زمان زیادی برای استخراج نیاز داشت و در برابر حمله آسیب پذیر بود. تلاش دوم او بسیار موفق تر بود.و  به عنوان نسخه نقره‌ی طلای بیت کوین توصیف شده است. لی لایت کوین را راهی مناسب برای ارسال مقادیر اندک پول برای تجارت الکترونیکی میداند و معتقد است که نقل و انتقالات بزرگ باید با بیت کوین انجام شود. در حال حاضر لایت کوین پنجمین ارز رمزپایه بزرگ بعد از بیت کوین، اتریوم، ریپل و بیت کوین نقدی است. حساب چارلی لی در توییتر @satoshilite است.

الیزابت استارک(Elizabeth Stark) موسس شرکت لایتینگ

الیزابت استارک(Elizabeth Stark) موسس شرکت لایتینگ

بیشتر افرادی که از پیشگامان ارزهای رمزپایه هستند قصدشان بیشتر این است که برنامه نویسی را به دنیای این ارزها وارد کنند و تمایل به سرنگونی روشهای سنتی انجام کار در این صنعت دارند. الیزابت استارک مدرک حقوق خود را از دانشگاه هاروارد گرفت. او همچنین در استنفورد و ییل تدریس می کند اما اعتقاد او به آینده ارز رمزپایه و عزم وی برای نشان دادن قدرت بلاکچین است که او را از بقیه مجزا می کند. در سال 2016، لایتنینگ، شرکتی که او تأسیس کرده و هم اکنون مدیریت آن را برعهده دارد، اولین کد خود را در Github( گیت‌هاب یک سرویس میزبانی وب برای پروژه‌هایی است که از سیستم سورس کنترل گیت استفاده می‌کنند) منتشر کرد.

این شرکت قصد راه اندازی یک توکن جدید یا رقابت با بلاکچین را ندارد. بلکه در حال ایجاد یک پروتکل جدید بر مبنای بلاکچین است که اگر کار کند، باید کاری کند تا ارزهای رمزپایه کاری را انجام دهند که شبکه جهانی وب برای اینترنت اولیه انجام داد. حساب الیزابی استارک در توییتر @starkness است.

راجر ور (Roger Ver) مدیر عامل اجرایی بیت‌کوین دات کام

راجر ور (Roger Ver) مدیر عامل اجرایی بیت‌کوین دات کام

راجر ور یکی از جنجالی ترین چهره های ارزهای رمزپایه است. او به پیتر تیل بیت کوین معروف است. پیتر تیل بیزنس‌من، بشردوست، فعال سیاسی، و نویسنده‌آمریکایی است. مدیرعامل سابق شرکت رایانه ای MemoryDealers.com ، او برای فروش ترقه در eBay مدتی را در زندان به سر برد. پس از آزادی، به ژاپن نقل مکان کرد و از تابعیتش در ایالات متحده امتناع کرد. راجر ور یک آزادی‌خواه بود که زمانی به نمایندگی از حزب لیبرترین، یکی از احزاب ملی آمریکایی، در مجلس ایالتی کالیفرنیا شرکت می کرد. ور شروع به سرمایه گذاری در ارزهای رمزپایه کرد، به این امید که یک سکه دیجیتال غیرمتمرکز بتواند با ارزهای ملی فیات رقابت کند. سرمایه گذاری های وی شامل Kraken و Ripple است اما وی بیشتر به خاطر حمایت از بیتکوین کش، شناخته شده است. راجر ور معتقد است به طور کلی ارزهای رمزنگاری شده و بیت کوین به طور خاص، باید به عنوان ارز کار کنند و نه به عنوان یک دارایی سوداگرانه. حساب راجر ور در توییتر @rogerkver است.

دا هونگفی (Da Hongfei) بنیان‌گذار ارز رمزپایه نئو

دا هونگفی (Da Hongfei) بنیان‌گذار ارز رمزپایه نئو

با وجود رشد زیاد ارزهای رمزپایه در چین، جای تعجب نیست که بسیاری از موج های فعلی پیشگامان از پشت فایروال بزرگ چین ( فایروال بزرگ چین (GFW) ترکیبی از اقدامات قانونی و فناوری های اعمال شده توسط جمهوری خلق چین برای تنظیم اینترنت در داخل است) ظاهر می شوند. دا هونگفی اولین بار در سال 2011 در مورد بیت کوین شنید و در سال 2013 تمام وقت در ارزهای رمزپایه کار کرد. سال بعد، کمپانی OnChain که رقیب چینی اتریوم است توسط او راه اندازی شد. این سکه به عنوان نئو(Neo) مجدداً رواج یافته و با حمایت دولت چین، با افزایش سرمایه در بازار به ششمین ارز رمزنگاری شده تبدیل شده است.

نئو مشکلاتی در رابطه با ثبات و امنیت داشته اما دا هونگفی به خوبی می تواند جک ما (Jack Ma مدیرعامل علی بابا و یکی از ثروتمندترین‌های چین) ارزهای رمزنگاری شده باشد. حساب دا هونگفی در توییتر @dahongfei  است. دسترسی به این حساب برای کاربران چین مسدود است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.