برای ایجاد انگیزه در کودک توسط والدین

چگونه در کودک خود انگیزه ایجاد کنیم؟ 3 راه برای کمک به فرزند جهت یادگیری و رشد مثبت

شما می‌توانید موثرترین و بهترین عامل برای افزایش انگیزه فرزند و کودکتان برای یادگیری و رشد مثبت باشید به شرط آنکه موارد گفته‌شده را رعایت کنید. این موارد می‌تواند زندگی فرزندتان را در جهات مختلفی تحت تاثیر مثبت خود قرار دهد و شخصیت او را قوی و محکم کنم. پس با ادامه این مقاله به نقل از لی داگلاس همراه زردنیوز باشید.

آگوست 2007 بود و من در گوشه‌ای بودم و پسر 8 ساله‌ام را به عنوان مربی راهنمایی می‌کردم. ما داخل استادیوم ورزشی مدرن در کارلسروهه آلمان بودیم. سام در مقابل صدها نفری که تشویق می‌کردند، برای اولین “عنوان جهانی کیک بوکسینگ” خود در وزن زیر 25 کیلوگرم مبارزه می‌کرد. مسیر رسیدن ما به این نقطه برای من و پسرم، سام، مسیری پر پیچ و خم از مشاجره، عصبانیت و رشد بود. وقتی بهش فکر می‌کنم، چند نکته انگیزشی وجود داشت که خوشبختانه توانستم به موقع از آن‌ها استفاده کنم تا به رشد مثبت رابطه‌مان کمک کنم. از این ماجرا و مسیری که طی کردیم، سه نکته کلیدی برای ایجاد انگیزه در فرزندتان را به اشتراک می‌گذارم.

به عنوان یک مربی هنرهای رزمی، می‌خواهم به دانش‌آموزانم کمک کنم تا مهارت‌ها، تکنیک‌ها و طرز فکر خود را بهبود بخشند. یک استراتژی محبوب برای انجام این کار وجود دارد. وقتی اشتباهی را در یک شاگرد می‌بینید، آن را اصلاح کنید و با تکرار به او کمک کنید تا عادت‌های خوب خود را بسازد. این منطقی و درست به نظر می‌رسد – فرزندپروری خوب نیز همینطور است، اما این رویکرد عمدتاً ناقص است. تصحیح علنی یک نفر پایین‌ترین شکل احساس انسانی است – شرم. کاری که ما انجام می‌دهیم شرمسار کردن علنی شاگرد و قرار دادن وی در ذهنیت منفی است. در خانه، ما به طور خصوصی فرزندان خود را شرمسار می‌‌کنیم و آن‌ها را در یک حالت دفاعی قرار می‌دهیم. اولین استراتژی ما باید نقطه مقابل آن باشد.

تشویق کودکان هنگام انجام کار درست

تشویق و تحسین کودک توسط والدین
تشویق و تحسین کودک توسط والدین

این رفتار مثبتی را که می‌خواهید ببینید، تقویت می‌کند. این بدان معنا نیست که هرگز نباید فرزند خود را اصلاح کنید زیرا همیشه نیاز به این کار وجود دارد. فرزند خود را به عنوان یک حساب بانکی در نظر بگیرید. اگر مدام آن‌ها را در لحظه انجام کارهای بزرگ تشویق کنید، سپرده‌گذاری می‌کنید. هر بار که آن‌ها را اصلاح می‌کنید، آن سپرده را برداشت می‌کنید. اگر از قبل تعادل سالمی در حساب عاطفی فرزندتان وجود داشته باشد، هضم برداشت‌ها آسان‌تر است. اگر سم قبلاً شنیده بود “تلاشت روی تشک عالی بود” یا “آن ضربه 100٪ دقیق بود”، اگر این یک نکته کلیدی مربیگری بود، از شنیدن”دستت را در هنگام مشت زدن بالا نگه دار” بسیار خوشحال‌تر میشد. تونی رابینز یک نقل قول عالی برای این مسئله دارد: انرژی در جایی که توجه می‌رود جریان می‌یابد.

هنگامی که شروع به جستجوی کارهای عالی‌ای می‌کنید که فرزندانتان انجام می‌دهند، کارهای عالی بیشتری خواهید دید و این در حین تعامل با آن‌ها انرژی مثبت ایجاد می‌کند. پدر و مادر بودن سخت است، اما مربی آن‌ها نیز بودن رابطه را بسیار پیچیده‌تر می‌کند. این کار شما را دو چندان می‌کند. بنابراین، در روزهایی که تمایلی به تمرین و آموزش ندارند، ممکن است مشکلات شما را بیشتر کند. نکته در اینجا این است که فرزندتان را با گزینه‌ها توانمند کنید، نه اولتیماتوم.

انتخاب‌ها، نه اولتیماتوم‌ها

صحبت و همدلی با کودک
صحبت و همدلی با کودک

زمانی که خسته هستیم، اولتیماتوم‌ها به طور طبیعی به سراغ ما می‌آیند. گفتن”سام، ساک خود را بردار و سوار ماشین شو وگرنه یک هفته از نینتندو محروم می‌شوی” وقتی آن‌ها نمی‌خواهند تمرین کنند آسان است. ما پدر و مادر هستیم. ما می‌دانیم چه چیزی برای آن‌ها بهتر است، بنابراین از اولتیماتوم برای تقویت کنترل خود استفاده می‌کنیم، درست است؟با این حال، معمولاً این صدای میمون درونی ماست که وقتی این اولتیماتوم‌ها را می‌دهیم صحبت می‌کند، بنابراین ما واقعاً هیچ کنترلی نداریم. در عوض، من نفس عمیقی می‌کشم، ذهنم را خالی می‌کنم و می‌گویم “سام، 15 دقیقه دیگر تمرین را تمام می‌کنیم. آیا می‌خواهی وسایلت را الان در ماشین بگذاری یا اول بازیت را تمام کنی؟” این یک تفاوت ظریف است، اما با انتخابی مانند این، شما “نه” را از معادله خارج می‌کنید و به فرزند خود قدرت می‌دهید تا تصمیمی مسئولانه بگیرد.

احتمالاً فکر می‌کنید که استفاده از قدرت شما را تحت کنترل نگه می‌دارد، اما این توهمی بیش نیست. هیچکس از اینکه به او گفته‌شود از کاری که انجام می‌دهد برای انجام کار دیگری دست بکشد قدرانی نمی‌کند. این نظرات آن‌ها را بی‌ارزش تلقی می‌کند، و آن‌ها از دستور شما ناراحت خواهند شد. کار ممکن است انجام شود، اما شما می‌توانید انرژی منفی را احساس کنید، و این کار هرگز به گونه‌ای انجام نمی‌شود که باعث احساس رضایت شما شود.

فرصتی برای اجرای این رویکرد همیشه وجود دارد و یک رابطه سالم ایجاد می‌کند. آیا شما کلم بروکلی می‌خواهید یا گل کلم؟ “آیا ترجیح می‌دهید تکالیف خود را شنبه انجام دهید یا یکشنبه؟” زمانی که پسرم سام را مربیگری می‌کردم، از به کارگیری این استراتژی نتایج بسیار بهتری می‌گرفتم. این می‌تواند به همین سادگی باشد که “آیا می‌خواهید امروز روی مشت خود کار کنید یا لگد؟” یا “آیا می‌خواهید شنبه این هفته تمرین کنید یا یکشنبه؟” این می‌تواند تفاوت زیادی در نحوه شروع جلسه ایجاد کند، با انرژی مثبت زیادی از همان ابتدا. آخرین نکته سخت‌ترین نکته برای هضم کردن به عنوان والدین است. همه چیز به ما بستگی دارد.

مطالب مرتبط: 11 مهارت شناختی موثر برای سرعت بخشیدن به فرآیند یادگیری

کودک می‌بیند و تقلید می‌کند

صحبت پدر با فرزند
صحبت پدر با فرزند

بچه‌ها از والدین خود تقلید می‌کنند. از نحوه صحبت آن‌ها‌گرفته تا نحوه رفتار آن‌ها. رفتار خود ما نسبت به چیزی که به بچه‌ها می‌گوییم انجام دهند تاثیر بسیار بیشتری روی آن‌ها دارد. آن‌ها از نگرش‌ها، رفتارها و خیلی چیزهای دیگر ما تقلید خواهند کرد. این بدان معناست که آنچه به فرزندان ما انگیزه می‌دهد به کاری که ما به عنوان والدین انجام می‌دهیم مربوط می‌شود. در ابتدا ممکن است فکر کنیم این عالی است. اما نکته‌ای که وجود دارد این است که آن‌ها ویژگی‌های مورد نظر ما را تقلید نمی‌کنند. به نظر می‌رسد آن‌ها بر روی بدی‌های ما تمرکز می‌کنند و آن‌ها را ده برابر بدتر می‌کنند.

من همیشه در حال یادگیری این هستم که چگونه والدین و مربی بهتری باشم. فقط به این دلیل که بیش از 25 سال است که رانندگی می‌کنم به این معنی نیست که در آن مهارت دارم. بسیاری از رانندگان چند ماه صرف یادگیری رانندگی کردند، سپس هر سال همان اشتباهات رانندگی را تکرار می‌کنند. اگر تا به حال سعی کرده باشید به فرزندتان رانندگی بیاموزید، متوجه خواهید شد که چه تغییراتی نسبت به زمانی که یاد گرفتید و تعداد اشتباهاتی که فرزندانتان از یادآوری و تعریف کردن آن‌ها بسیار خوشحال می‌شوند وجود دارد.

با گفتن این جمله به آن‌ها: “چیزی را که من می‌گویم انجام بده نه کاری را که انجام می‌دهم”، در این بحث پیروز نمی‌شوید. آیا می‌خواهید فرزندتان اعتماد به نفس بیشتری داشته باشد؟ اخیراً چه کاری انجام داده‌اید که نشان دهنده اعتماد به نفس شما باشد؟ آیا از چین و چروک، چاق شدن یا چیز دیگری به طور مداوم شکایت می‌کنید؟ اگر می‌خواهید فرزندتان قهرمان جهان در کیک بوکسینگ شود، برای نشان‌دادن مهارت و استعداد فرزندتان چه می‌کنید؟ نکته اینجاست که همه ما جای پیشرفت داریم. شما در حال‌خواندن این مقاله هستید، بنابراین به رشد خود به عنوان یک پدر و مادر اهمیت می‌دهید. دکتر لورا مارکهام، نویسنده کتاب والدین آرام، بچه‌های شاد (Peaceful Parent, Happy Kids)، می‌گوید که بچه‌ها «ممکن است همیشه آنچه را که ما می‌گوییم انجام ندهند، اما در نهایت، همیشه همان کاری را که ما انجام می‌دهیم، انجام خواهند داد».

بنابراین، بیشتر چیزهایی که کودکان در مورد نحوه رفتار کردن می‌آموزند، از ما به عنوان الگوی آن‌ها است. به همین دلیل است که صرف نظر از آنچه آگاهانه به فرزندتان یاد می‌دهید، آن‌ها از آنچه با آن زندگی می‌کنند بیشتر یاد می‌گیرند. چالش من برای شما این است که 3 راه را فهرست کنید تا بتوانید الگوی بهتری برای فرزندان خود باشید و برای پیروی از این برنامه اقدام کنید.

نکته اضافی: چگونه این سه راه را بهبود بخشیم

یک روش قدیمی برای انگیزه مثبت وجود دارد که مورد بحث دانشمندان و والدین است: قدرت انگیزه بیرونی یا پاداش. هر پدر و مادری نظر خود را در این مورد دارند. آیا هیچ یک از این‌ها آشنا به نظر نمی‌رسد؟
– “تو می‌توانی دسرت را هنگامی که آرام بنشینی و شامت را تمام کنی بخوری.” آیا بچه ساکت نشست؟
– “بعد از اینکه به پزشک مراجعه کردیم، می‌توانی خوراکی مورد علاقه‌ات را بخوری”
– “اگر تکالیفت را انجام دهی می‌توانی با کنسول بازی خود بازی کنی”
این ایده منطقی است – به انجام یک کار که جذابیت کمی دارد با یک چیز لذت‌بخش‌تر پاداش دهید. این به عنوان انگیزه بیرونی شناخته می‌شود.

مشکل این رویکرد همان چیزی است که پروفسور ونسا لوبوئه به آن اشاره کرده است. این کار نگرشی در فرزندانمان ایجاد خواهد کرد که برای انجام هر کاری توقع پاداش دارند. اما یک تفاوت ظریف وجود دارد که تمام تفاوت‌هایی را ایجاد می‌کند که از مطالعه انجام شده توسط لپر، آر. ام.، گرین. دی، نیسبت. ای. آر حاصل شد. این مطالعه بر روی کودکان پیش دبستانی با استفاده از یک فعالیت نقاشی سرگرم‌کننده بود. این فعالیتی است که بچه‌ها از انجام آن بدون اینکه به آن‌ها دستور‌ داده‌شود خوشحال می‌شوند.

بچه‌ها تشویق شدند تا با ماژیک‌ها بازی کنند. به یک گروه گفته شد که اگر با ماژیک‌ها بازی کنند، جوایزی مانند گواهی طلا دریافت خواهند کرد. به گروه دیگر در مورد هیچ جایزه‌ای گفته نشد، اما برخی از بچه‌ها همچنان برای تلاش خود جایزه‌ای به صورت سورپرایزی دریافت کردند. نتیجه این بود که کودکانی که انتظار پاداش را داشتند، به طور قابل توجهی انگیزه کمتری در انجام کار نسبت به کودکانی که در مورد پاداش‌ها گفته نشده بود یا به صورت سورپرایز پاداش دریافت می‌کردند داشتند.

در این مطالعه یک عنصر جادویی برای ایجاد انگیزه در کودکان ما برای یادگیری و رشد مثبت وجود دارد. پاداش‌های مورد انتظار در واقع می‌توانند لذت انجام یک کار یا انگیزه درونی را کاهش دهند. اما مانند بچه‌های حاضر در این تحقیق، دریافت یک پاداش غیرمنتظره می‌تواند رفتارهایی را که ما می‌خواهیم ببینیم، به طور مثبت تقویت کند. وقتی این را با استراتژی های بالا ترکیب می‌کنید. شما نتایج را بهبود خواهید بخشید. برای من، هنگام مربیگری پسرم. او همیشه قرار بود بعد از تمرین غذای مورد علاقش را بخورد. من پدر خوبی هستم و دوست دارم بچه‌هایم را یک وعده خوشمزه مهمان کنم، اما زمان انجام این کار همه چیز را تغییر می‌دهد.

وقتی بلافاصله بعد از اجرای مهارتی که روی آن کار می‌کردیم متوقفش کردم و گفتم: “سام، آن مشت در سطح جهانی بود. مثل مشت زدن بروس لی در فیلم اژدها وارد می‌شود بود و باعث شد من دوباره عاشق هنرهای رزمی شوم.» انتخاب با توست: غذای مورد علاقت یا مترو، بعد از کلاس. تو آن را به دست آوردی”. لبخندی که روی صورت فرزندم دیدم خیلی با ارزش بود.

در اینجا، من نکته شماره یک را بررسی می‌کنم – دائماً فرزندتان را در حال انجام کاری درست با یک پاداش بیرونی تشویق کنید. این یک ابزار قدرتمند فرزندپروری است. شما فقط باید یک تعریف خوب پیدا کنید و یک پاداش خوب در زمان مناسب بدهید. وقتی نوبت به آخرین دور سام در مسابقات قهرمانی جهان رسید، برای قهرمانی در دسته زیر 25 کیلوگرم، او مدال طلا را کسب نکرد. با این حال، هر دوی ما در مورد فرزندپروری خوب بیشتر یاد گرفتیم و سم درس‌های بزرگی یاد‌گرفته که وقتی زمان تربیت بچه‌های خودش فرا برسد می‌تواند از آن‌ها استفاده‌کند.

سخنان پایانی

یک بار شخصی به من گفت که وقتی یک کتاب خوب را دوباره می‌خوانی، چیز جدیدی در کتاب نمی‌یابی – فقط چیزی را در خود پیدا می‌کنی که قبلاً متوجه آن نبوده‌ای. صرف وقت برای خواندن مقاله‌ای مانند این به شما کمک می‌کند تا به درون خود نگاه کنید و یاد بگیرید که چگونه به فرزندتان انگیزه مثبت بدهید. اکنون 18 سال از زمانی که این ماجرا را با سام شروع کردم تا قهرمان جهان شود می‌گذرد. او هرگز به طور کامل موفق به کسب عنوان نشد، اما قهرمان ملی و برنده مدال برنز بین‌المللی کیک بوکسینگ شد. اما در سن 21 سالگی، او در حال فارغ‌التحصیل شدن از دانشگاه است و اولین خانه‌اش را خریده و یک سمندر مکزیکی به نام «بوبا» دارد. اگر بتوانید با موفقیت روش مناسبی را برای ایجاد انگیزه مثبت در فرزند خود بیابید، تحول آفرین خواهد بود.

مطالب مرتبط: چگونه با نوجوانان گفتگوی واقعی و معنادار داشته باشیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.