آیا در نسخه ۲ اتریوم (2.0  Ethereum) ماینیگ از بین می‌رود؟

مقدمه

طرفداران صنعت کریپتو از عرضه مورد انتظار نسخه ۲ اتریوم یا  “2.0  Ethereum ” بسیار خوشحال هستند، اما در این بین نگرانی‌هایی نیز برای ماینرها وجود دارد. از آنجایی که اتریوم به الگوریتم اجماع اثبات سهام روی خواهد آورد، استخراج اتر دیگر ضروری نخواهد بود. به همین دلیل، دستگاه‌های استخراج منسوخ می‌شوند و گزینه‌های کمتری برای ماینر‌ها باقی می‌ماند. با ادامه این مقاله از زرد نیوز همراه باشید تا با این موضوع بیشتر آشنا شوید.

نکات مهم

  • ادغام اتریوم یعنی انتقال آن از مکانیسم‌ اجماع اثبات کار به مکانیسم اثبات سهام است.
  • انتقال از الگوریتم اجماع اثبات کار بر صنعت استخراج بلاک چین اتریوم که ۱۹ میلیارد دلار ارزش دارد، تأثیر می‌گذارد.
  • دو راه برای ماینرها جهت خروج از بحران احتمالی وجود دارد: استخراج آلتکوین‌های دیگر مشابه اتریوم کلاسیک یا استخراج فورک پیشنهادی اتریوم.

برای ماینر‌های اتریوم چه اتفاقی خواهد افتاد؟

صنعت استخراج اتریوم درست مانند شبکه اتریوم شکوفا گشته و رونق یافته است. طبق برآورد گروه تحقیقاتی مساری (Messary)، ارزش این صنعت برابر است با چیزی حدود ۱۹ میلیارد دلار.

پس از تغییر به الگوریتم اجماع اثبات سهام، دستگاه‌های ماینینگ مورد نیاز نخواهد بود. نسخه ۲ اتریوم برای اعتبار بخشی به تراکنش‌ها و ایمن سازی بلاک چین خود، صرفاً به وثیقه گذاری (یا staking) اتر متکی است. ماینرها در ادامه روند کار خود چند گزینه پیش رو دارند. آن‌ها یا می‌توانند استخراج آلت‌کوین‌ها را با دستگاه‌های ماینینگ اصلاح‌شده شروع کنند، یا می‌توانند دستگاه‌های ماینینگ را بفروشند و از پول آن برای خرید اتر استفاده کنند و اعتبارسنج (validator) بلاک چین اتریوم شوند.

اتریوم کلاسیک، یک راه نجات برای ماینر‌ها

در حال حاضر، تنها چند بلاک چین وجود دارند که بر اساس الگوریتم اجماع اثبات کار فعالیت می‌کنند و با واحد پردازش گرافیکی (GPU) سازگار هستند. این موقعیت بسیار کمیاب را در اختیار ماینرهای اتریوم قرار می‌دهد. مهمترین آن‌ها بلاک چین اتریوم کلاسیک (ETC) است که در سال ۲۰۱۶ پس از حمله به شبکه اتریوم اصلی ایجاد شد. در هفته‌های اخیر، قیمت اتریوم کلاسیک به دلیل تقاضای استخراج آن افزایش یافته است.

با این حال، این روش نقاط ضعفی نیز دارد. اگر ماینرهای اتریوم به آلت‌کوین‌های سازگار با اتریوم کلاسیک یا واحد پردازش گرافیکی روی آورند، این امر منجر به کاهش سود ماینر‌هایی که اکنون فعل هستند، می‌شود. به عبارت دیگر، هجوم ماینرها به یک شبکه باعث افزایش هش ریت آن می‌شود که قدرت محاسباتی یک شبکه را تعیین می‌کند. بنابراین این اقدام منجر به افزایش سختی ماینینگ می‌شود که در‌ واقع، نشان‌دهنده دشواری ایجاد بلاک است که در نهایت منجر به کاهش درآمد ماینرها می‌شود.

هارد فورک پیشنهادی اتریوم می‌تواند یک گزینه برای ماینر‌ها باشد


در جولای ۲۰۲۲، چندلر گوئو، ماینر اتریوم چینی، کمپینی را در مخالفت با ادغام اتریوم راه‌اندازی کرد و گفت که این امر باعث از دست‌دادن شغل ماینر‌های این بلاک چین می‌شود. گوئو و دیگر توسعه دهندگان به جای ادغام، ایجاد یک هارد فورک را پیشنهاد کردند که مدل استخراج اثبات کار را حفظ می‌کند. هارد فورک یک ارتقای اساسی در یک بلاک چین است که عملکرد آن را برای همیشه تغییر می‌دهد.


گوئو و گروه وی این ارز دیجیتال را اثبات کار اتریوم (EthereumPoW) نامیدند. او در ژوئیه ۲۰۲۲ توییت کرد: “اثبات کار تریوم به زودی به بازار خواهد آمد.” به نظر می رسد که این هارد فورک قرار است پس از ادغام اتریوم اتفاق بیفتد.

انتظار می‌رود که برخی از استخرهای بزرگ استخراج اتریوم از اتریوم اثبات کار (ETHW) پشتیبانی کنند، و ممکن است برخی از ماینرها فورک پیشنهادی اتریوم را انتخاب کنند. در همین حال، صرافی کوین‌ بیس تأیید کرده است که در نظر دارد اتریوم فورک شده را در فهرست رمز ارز‌های خود قرار دهد.

نسخه ۲ اتریوم (2.0  Ethereum) چیست؟

این آپدیت، انتقال اتریوم از مدل اجماع اثبات کار به مدل اثبات سهام در بیکن چین (Beacon Chain) است.

پس از تکمیل این آپدیت، نسخه ۲ اتریوم متولد می‌شود. این شبکه اصلی جدید است که در آن تمام فعالیت‌های انجام‌شده پیش از ادغام ادامه خواهد یافت.

انتقال به اجماع اثبات سهام شبکه باعث می‌شود که ماینرها به جای حل مسائل ریاضی، برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها، اتر خود را در شبکه به وثیقه بگذارند. این فرآیند دارای چندین مزیت از جمله مصرف انرژی کمتر، بهبود امنیت شبکه، افزودن فرصت‌های مقیاس پذیری بیشتر و غیره است.

پرسش‌های متداول

ماینیگ اتریوم به چه معناست؟

ماینینگ اتریوم فرآیند ایجاد و تولید سکه‌های جدید اتر (ETH) و تأیید بلاک‌های تراکنش است. پس از انجام این کار، بلوک‌ها به دفتر کل بلاک چین تغییرناپذیر اضافه می‌شوند. و پس از عرضه نسخه ۲ اتریوم، این فرآیند دیگر مورد نیاز نخواهد بود، زیرا شبکه بلاک چین اتریوم بر روی یک مدل اثبات سهام کار خواهد کرد که نیازی به استخراج اتر ندارد.

پس از عرضه نسخه ۲ اتریوم (2.0  Ethereum) چه اتفاقی برای ماینینگ خواهد افتاد؟

گزینه اول: ماینرها برای کار‌کردن به ارز دیجیتال دیگری نیاز دارند که علاوه بر الگوریتم اثبات کار (مانند اتریوم کلاسیک)  با واحد پردازش گرافیکی (GPU) سازگار باشد.

گزینه دوم: ماینرها در شبکه فورک پیشنهادی خود اتریوم با برچسب “ETHPoW”، برای استخراج “اتر اثبات کار” فعالیت کنند.

این راهکار‌ها برای ماینرها باقی مانده است. اکنون آن‌ها باید بررسی کنند کدام گزینه کاملاً برای آنها مناسب می‌باشد.

سخن آخر

با توجه به شواهد موجود، احتمال می‌رود بدون در نظرگرفتن موفقیت نسخه ۲ اتریوم، ماینینگ همچنان تقاضا‌ داشته باشد. در حالی که استخراج اتریوم ممکن است به پایان رسیده باشد، راه‌هایی برای ادامه استخراج سایر ارزهای دیجیتال از طریق اصلاح تجهیزات وجود دارد. با این حال، باید منتظر نتایج بلند مدت این تغییرات در صنعت استخراج رمز ارز‌ها باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *