investing

چگونه سرمایه خود را در یک بازار بورس آسیب دیده جبران کرده و افزایش دهیم؟

فهرست عناوین پنهان

مقدمه

بورس اوراق بهادار می‌تواند بی ثبات باشد و در هر زمان سقوط کوچک یا بزرگی در آن رخ دهد. ما اخیرا بیشتر شاهد این مسئله در طی بیماری همه گیر COVID-19 بوده‌ایم. کاملاً طبیعی است که به سرمایه گذاری خود و آن چه می‌توانید برای محافظت از آن در زمان بی ثباتی انجام دهید، فکر کنید. خوشبختانه، روش‌هایی وجود دارد که می‌توانید در هنگام سقوط بازار بورس به طور موثر از آن‌ها استفاده کرده تا بتوانید از سرمایه خود تا جای ممکن محافظت کنید؛ همچنین، در آینده به سود دهی برسید. شما احتمالاً به طور کامل از ضرر و زیان اجتناب نخواهید کرد، اما مطمئناً در صورت بازگشت به بازار جهش خوبی خواهید داشت.

روش اول: فرصت‌های سرمایه گذاری

سرمایه-بورس-سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در شرکت‌های بزرگ و قابل اعتماد

زمان سقوط بازار بورس معمولاً فرصت مناسبی برای خرید سهام کسب و کارهای نوپا و پرخطر نیست. اینان اغلب در دوران رکود اقتصادی ورشکسته می‌شوند. در عوض، سراغ شرکت‌های بزرگ، با ثبات و قابل اعتماد بروید. این شرکت‌ها سرمایه زیادی در اختیار دارند و به احتمال زیاد پس از سقوط بازار هم زنده مانده و بعد از آن بهبود می‌یابند. شاید رشد این شرکت‌ها در بازار خیلی سریع نباشد، اما طوفان را تحمل می‌کنند و از پول شما در هنگام سقوط بازار محافظت می‌کنند.

از جمله این شرکت‌های بزرگ که احتمالاً در مورد آن‌ها شنیده‌اید می‌توان به کوکا کولا، اپل، مایکروسافت، افلک و … اشاره کرد.
این شرکت‌ها هم در هنگام سقوط بازار روند نزولی خواهند داشت، اما به احتمال زیاد در گذر زمان بهبود می‌یابند. در هنگام سقوط بازار بورس می‌توانید تعدادی سهام ارزان قیمت خریداری کرده و بعداً از سود دهی آن بهره ببرید.
شرکت‌های دارای شاخص S&P تقریباً همیشه گزینه‌های خوبی برای شرط بندی هستند. این شاخص را برای سرمایه گذاری در شرکت‌های قدرتمند بررسی کنید.

به سراغ صندوق‌های شاخص بروید

صندوق‌های شاخص، صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک یا ETF هستند که شاخص خاصی مانند S&P 500 را ردیابی می‌کنند. اگر سهام صندوق‌های شاخص را، هنگام سقوط و در حالی که ارزان‌تر هستند خریداری نمایید، در صورت بهبود بازار بورس می‌توانید از بازپرداخت خوبی بهره مند شوید. این روش خوبی برای تنوع در خرید سهام است، زیرا شما کل پول خود را در یک شرکت سرمایه گذاری نمی کنید.
برخی از صندوق‌های سرمایه گذاری کارمزد بسیار بالایی دارند، بنابراین، همیشه قبل از خرید به این موارد دقت کنید. شما مطمئنا نمی‌خواهید که هزینه زیاد، جیبتان را در دوره رکود اقتصادی خالی کند.

به سراغ کالاهای اساسی بروید که احتمال افزایش قیمت دارند

کالاهای اساسی مصرف کننده، اقلامی هستند که مردم هر چه قدر هم که اقتصاد بد باشد، باید خریداری کنند. مردم به مواد غذایی، دارو، لوازم و محصولات بهداشتی همیشه احتیاج دارند. بنابراین، شرکت‌های تولید کننده کالاهای اساسی مصرف کنندگان، در دوران رکود اقتصادی عملکرد بهتری خواهند داشت. در زمانی که قیمت‌ها در هنگام سقوط بازار پایین است، تعدادی از این سهام‌ها را به سرمایه خود اضافه کنید.
برخی از غول‌های بزرگ در صنعت این اقلام مصرفی پروکتور و گمبل، جانسون و جانسون، والمارت و جنرال میلز هستند.
صندوق‌های شاخصی وجود دارند که صنایع مربوط به کالاهای اساسی مصرف کننده را ردیابی می‌کنند.

برای داشتن جریان مالی با ثبات، سود سهمی خود را افزایش دهید

سود سهمی، سودی پرداختی به صورت سهام بیشتر است که شرکت‌ها به طور معمول به صورت ماهانه یا فصلی، به سهامداران خود پرداخت می‌کنند. هرچه سهام بیشتری داشته باشید، سود سهمی بیشتری نیز خواهید داشت. این یک روش خوب برای تزریق تدریجی مقداری پول در هنگام سقوط یا رکود اقتصادی است.
هنگام بررسی سود سهمی، به تاریخچه شرکت در پرداخت سود در چند سال گذشته نگاهی بیندازید. پرداخت‌های مداوم یا افزایش یافته، چیز خوبیست.

شما همچنین می‌توانید صندوق‌های شاخص را که در پرداخت سود سهمی تخصص بیشتری دارند، خریداری کنید.
به خاطر داشته باشید که سود سهمی می‌تواند آن قدر زیاد شود که بی ثبات باشد. به عنوان مثال، پرداخت سود سهمی بالاتر از 15-20 درصد احتمالاً چیز پایداری نیست و می‌تواند شرکت را در دوره رکود اقتصادی تحت فشار قرار دهد.

مشارکت عادی خود را ادامه دهید

اگر به طور منظم از یک حساب سهام گیری می‌کنید، خرابی بازار دلیل خوبی برای متوقف کردن این کار نیست. در واقع، ادامه همکاری شما چه بسا حرکت خوبی باشد زیرا قیمت‌ها هم ارزان‌تر هستند. به برنامه مشارکتی معمول خود ادامه بدهید تا پس اندازتان را برای آینده حفظ کنید.
اگر به اندازه کافی درآمد کسب کرده باشید و از عهده هزینه‌های خود نیز بربیایید، حتی ممکن است بخواهید در زمان رکود کمک و سرمایه گذاری خود را کمی افزایش دهید تا از مزیت خرید سهام با قیمت‌های پایین استفاده کنید.
مشاوران توصیه می‌کنند که تا جایی که ممکن است به پس انداز خود دست نزنید، مگر در مواقع اضطراری مانند بیماری یا از دست دادن شغل. تا می‌توانید از این کار اجتناب کنید. به پس انداز خود دست نزنید، مگر اینکه چاره دیگری نداشته باشید.

در صورتی که سقوط را پیش بینی کرده‌اید به سراغ فروش استقراضی بروید

فروش استقراضی سهام معامله‌ای پیچیده است که در آن سود آوری در صورت افت قیمت به جای افزایش آن اتفاق می‌افتد. در این حالت شما پیش بینی می‌کنید که سهام شرکتی در حال افت است، پس سهامتان را می‌فروشید و پس از افت دوباره خریداری می‌کنید. با این کار ضرر نکرده و سود خود را حفظ خواهید کرد. نتیجه گرفتن درباره این رابطه خیلی کار ساده‌ای نیست، اما اگر از پس آن بربیایید، در صورت سقوط قیمت‌ها می‌توانید سوددهی داشته باشید.

به خاطر داشته باشید که این اقدامی بسیار پیچیده و پرخطر است و حتی سرمایه گذاران حرفه‌ای نیز در برابر آن جوانب احتیاط را رعایت می‌کنند. تا زمانی که واقعاً نمی‌دانید چه کاری انجام می‌دهید، از فروش استقراضی خودداری کنید.
نکته فروش استقراضی در این است که در صورت افزایش قیمت سهام به جای کاهش، ضرر خواهید کرد؛ برخلاف داشتن سهام عادی که در آن ممکن است پس از سقوط بازار، بهبود در کار باشد و شما دوباره سوددهی کنید، در این روش اگر ریسکتان نتیجه ندهد پولتان را از دست داده‌اید. به همین دلیل روشی بسیار خطرناک در بازار بورس به حساب می‌آید.

مطالب مرتبط: 10 روش ساده و مطمئن برای ثروتمند شدن

روش دوم: محافظت از سرمایه

سرمایه-بورس-سرمایه گذاری

از فروش هیجانی خودداری کنید تا بهبود شرایط بازار را از دست ندهید

به هم ریختگی اعصاب و فروش ناگهانی دارایی‌های خود در هنگام سقوط  بازار، با این که بسیار وسوسه بر انگیز است اما معمولاً به شما ضرر می‌رساند. در برابر این وسوسه مقاومت کنید! سقوط بازار در گذر زمان معمولا با دوره‌های طولانی رشد و سود همراه خواهد بود. اگر همه چیز را بفروشید، ضررهای شما دائمی خواهند بود. اما، در صورتی که سهام خود را حفظ کنید تا بازار بهبود یابد، می‌توانید پول خود را پس بگیرید. فعلاً باید زیان را در سبد سهام خود پذیرا باشید تا وقتی که بازار بهبود یافت چیزی را از دست نداده باشید.

یک دلیل قابل قبول برای فروش سهام در هنگام سقوط بازار بورس اوراق بهادار این است که پول کافی برای تأمین هزینه‌های خود نداشته باشید. در آینده، سعی کنید برای مواقع اضطراری پول کنار بگذارید تا مجبور نشوید از سرمایه گذاری‌های خود استفاده کنید.
اگر مدرکی برای این مورد می‌خواهید، کافی است به تاریخچه بازار بورس پس از سقوط‌های بزرگ مانند 1929، 1987، 2001 و 2008 نگاهی بیندازید. خواهید دید که به دنبال همه این سقوط‌ها، رشدی مداوم اتفاق افتاده است.

تا جایی که می‌توانید هزینه‌های مربوط به کارمزد را کاهش دهید

سقوط بازار زمان مناسبی برای این نیست که برای داشتن مدیر و مشاور هزینه صرف کنید. برخی از حساب‌ها و صندوق‌های سرمایه گذاری، کارمزد بسیار بالایی دارند. این ممکن است به سرمایه شما آسیب برساند. این زمان، فرصتی مناسب برای انتقال وجوه خود به فرصت‌های سرمایه گذاری‌ با کارمزد کمتر است.
لازم است بدانید که حتی تفاوت اندک در هزینه‌ها می‌تواند به معنای مبلغ هنگفتی باشد. ممکن است تفاوتی بین 0.1٪ و 0.5٪ در سال زیاد زیاد به چشمتان نیاید، اما اگر 100000 دلار در حساب شما باشد، این مبلغ 100 دلار در سال در مقابل 500 دلار در سال است. و در طول 10 سال، شما 1000 دلار در مقابل 5000 دلار خواهید پرداخت.
به طور کلی کارمزد ETF نسبت به صندوق‌های سرمایه گذاری دیگر کمتر است.

سود سهمی خود را برای داشتن سهام ارزان قیمت، مجددا سرمایه گذاری کنید

اگر سود سهمی در اختیار دارید، این گزینه‌ها پیش رویتان است که آن را به بانک منتقل کنید یا در یک شرکت سرمایه گذاری کنید. اگر تا الان این کار را نکرده‌اید، سرمایه گذاری مجدد سود سهمیتان در هنگام سقوط بازار فکر بدی نیست. در این صورت، در حالی که قیمت‌ها پایین است می‌توانید سهام بیشتری داشته باشید که سود دهی بیشتر در آینده را برایتان تضمین می‌کند.
سبد سهام شما شما احتمالاً گزینه‌ای برای سرمایه گذاری مجدد سود سهمی شما دارا می‌باشد.
اگر با یک کارگزار کار می‌کنید، به آن‌ها بگویید که می‌خواهید سود سهمی خود را دوباره سرمایه گذاری کنید.

اگر نمی توانید ضرر کنید، سطح ریسکتان را کاهش دهید

اگر حساب کاربری یا مشاور هوشمند داشته باشید، سرمایه گذاری‌هایتان توسط الگوریتمی در سبد سهامتان ثبت خواهد شد. اگر ضررهایی را که در اوراق بهادار خود مشاهده می‌کنید دوست ندارید‌، می‌توانید ریسک پذیریتان را در آینده کاهش دهید. در این صورت سبد سهام شما با سرمایه گذاری‌های کم خطرتر که در دوره رکود پایدار خواهند ماند، متعادل‌تر می‌شود.
به خاطر داشته باشید که کاهش ریسک پذیری بعد از بهبود بازار کاهش سوددهی را هم با خود به همراه خواهد داشت.

روش سوم: مدیریت ریسک

سرمایه-بورس-سرمایه گذاری

قبل از سرمایه گذاری‌های بزرگ، پس انداز اضطراری خود را افزایش دهید

در صورتی که می‌خواهید در بورس اوراق بهادار و در حالی که قیمت‌ها پایین است درآمد کسب کنید، در ابتدا مطمئن شوید که می‌توانید از پس هزینه‌های معمول و صورتحساب‌های خود بربیایید. قرار دادن همه پول خود در بازار سهام ممکن است به این منجر شود که  شما دیگر پول کافی برای هزینه‌های زندگی خود در اختیار نداشته باشید؛ به خصوص اگر بازار در حال سقوط باشد. قبل از سرمایه گذاری، مبلغ پس انداز اضطراری 3 الی 6 ماهه‌ای را برای خود کنار بگذارید. به این ترتیب، اگر شغلتان را از دست بدهید یا با شرایط اضطراری رو به رو شوید، می‌توانید بدون نگرانی از خود مراقبت کنید.

داشتن پول نقد کافی از سرمایه گذاری‌های شما محافظت می‌کند. در این حالت برای تأمین صورتحساب‌های خود دیگر مجبور به فروش سهام با ضرر نخواهید شد.
شما حتی می‌توانید با پس انداز اضطراریتان کسب درآمد کنید. برای دستیابی به این مدل از رشد اقتصادی، به دنبال یک حساب پس انداز با بازده بالا و نرخ بهره بیشتر بروید.

به خود یادآوری کنید که احتمالاً بازار در آینده بهبود خواهد یافت

هضم سبد سهام رو به افول کار دشواری است، مخصوصا اگر سرمایه گذاری بزرگی انجام داده باشید. در چنین شرایطی، به خود یادآوری کنید که سرمایه گذاری یک استراتژی بلند مدت است. به خصوص اگر جوان باشید و سال‌ها با بازنشستگی فاصله داشته باشید. شما مدت زمان زیادی را برای بهبودی پس از سقوط در اختیار دارید. این نوع از تفکر طولانی مدت، می‌تواند به شما در جلوگیری از وحشت زده شدن کمک شایانی بکند.

داده های تاریخی بورس اوراق بهادار به ما نشان می دهد که همیشه پس از سقوط، بهبود و رشد بازار در راه است. اگر در حال حاضر از دیدن روند نزولی سبد سهام خود رنج می‌برید، لازم است بدانید که چند سال دیگر احساس بهتری خواهید داشت.
یک ترفند رایج، جستجو و مشاهده داده‌های بورس از روز تولدتان است. احتمالاً خواهید دید که از آن زمان به بعد بازار رشد چشمگیری داشته است. این می‌تواند به شما کمک کند تا نسبت به آینده احساس بهتری داشته باشید.

با مشارکت‌های باثبات همراه شوید

قرار دادن یک باره تمام پولتان در بازار، یک خطر بزرگ در هنگام سقوط بازار بورس است. اگر در زمان نامناسبی وارد شوید، ضررهای بیشتری نسبت به این که در طول زمان مشارکتتان را گسترش دهید، متحمل خواهید شد. یک برنامه مشارکت ثابت ایجاد کنید و به آن پایبند باشید تا احتمال خطر را پایین بیاورید.
به عنوان مثال، اگر در روزی که بازار 3 درصد افت داشته است، 1000 دلار وارد بازار کنید، ضرری ناخوشایند در پیش خواهید داشت. از طرف دیگر، اگر در طول یک دوره طولانی‌تر 100 دلار در هفته هزینه کنید، هیچ ضرر و زیانی به شما نخواهد رسید.

از سرمایه گذاری‌های کمتر از 5 سال اجتناب کنید

در زمان سقوط بازار و رکود اقتصادی، واقعاً نمی‌توانید پیش بینی کنید که در آینده نزدیک یا  پس از چند سال، اوضاع بهبود خواهد یافت. رکود اقتصادی اوقاتی ناپایدار است. بهتر است پولی را که در 5 سال آینده به آن احتیاج دارید در یک حساب پس انداز نگه داری کنید تا بتوانید به راحتی به آن دسترسی داشته باشید. سپس، پولی را که نیازی به آن ندارید در بازار بورس سرمایه گذاری کنید.
ممکن است شما در حال پس انداز کردن پول برای خرید خانه در طول بازه زمانی 3 ساله باشید. این که این پس انداز را وارد بازار بورس کنید ایده خوبی نیست. بهتر است آن را در فضای امن‌تری پس انداز کنید.

از طبیعت بی ثبات بازار استقبال کرده و سعی نکنید زمان آن را تنظیم کنید

مهم نیست که چه قدر اخبار اقتصادی را مطالعه می‌کنید و به چه تعداد از تحلیلگران اقتصادی گوش می‌دهید. راهی برای زمان بندی دقیق اتفاقات بازار وجود ندارد، به خصوص در زمان عدم ثبات. هیچ وقت به طور کاملا مطمئن نمی‌توانید بگویید که چه زمانی یک بازار در حال سقوط، افت بیشتری خواهد کرد یا روند صعودی را در پیش خواهد گرفت. حتی افراد حرفه‌ای نیزدر برابر این مسئله پاسخ مناسبی ندارند. بهتر است به جای تلاش برای زمان سنجی در بازار، روند طبیعی خود را حفظ کرده و به مشارکت مداوم خود پایبند باشید.

شما احتمالاً داستان‌های زیادی در رابطه با افرادی که در زمان مناسبی سهام خود را خریداری کرده و میلیونر شده‌اند، شنیده‌اید. بسیاری از این‌ها به شانس بستگی دارد. لازم است فراموش نکنید که داستان‌های بیشتری از افرادی وجود دارد که با تلاش برای پیش بینی زمان اتفاقات در بازار، ضررهای هنگفتی خورده‌اند.
اگر می‌خواهید زمان بندی اتفاقات را در بازار امتحان کنید، وجه زیادی را در آن سرمایه گذاری نکنید. به این ترتیب، ضرر کردن باعث نابودی شما نخواهد شد.

نکات

مهم نیست که استراتژی سرمایه گذاری شما چیست، هر چه که باشد احتمالاً در طی سقوط بازار باز هم ضرر و زیان خواهید دید. هدف این است که در آینده و وقتی بازار بهبود می‌یابد، خود را برای رشد آماده کرده باشید.
اگر می‌خواهید سرمایه گذاری‌های خود را بیش از پیش متنوع کنید، رکود اقتصادی می‌تواند زمان مناسبی برای سرمایه گذاری در بازار املاک و مستغلات باشد. نرخ وام و نرخ بهره در این زمان معمولاً بسیار پایین است، بنابراین می‌توانید ارزان تر از حد معمول ملک خریداری کنید.

هشدار

به یاد داشته باشید که هیچ چیز در بازار سهام تضمین شده نیست. داده‌های گذشته می‌توانند نشانه‌ای از آن چه که اتفاق خواهد افتاد باشند، اما با این حال هنوز هم راه دقیقی برای شناخت آینده وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.