14 فیلم عالی برای تماشا در دوران قرنطینه کرونا

برای یک فرد عشق فیلم خود قرنطینگی شرایطی ایده آل به حساب می آید؛ چند بار شده خواسته باشید بیشتر زمان داشتید تا فیلم های لیست تماشای خود را ببینید یا فیلم های مورد علاقه تان را دوباره تماشا کنید؟ (درباره ساخته های پیتر جکسون، ریچارد لینکلتر یا عباس کیارستمی صحبت میکنیم؟ هر سه گزینه!)

البته این زمان طی هفته های آینده به صورت تئوری اضافی می آید چون حتی در دوران مریضی هم کار برای انجام دادن هست. باید غذا درست کرد و از بچه ها مراقبت کرد. اما امیدوارم این لیست از پیشنهاد های شخصی من که در هر سرویس استریم قابل تماشاست وقتی نیاز داشتید به دردتان بخورد.

نگرانی های نشئت گرفته از دنیای واقعی میتواند روی فیلم هایی که میبینیم هم تاثیر بگذارد مثلا بعضی هایمان دوست داریم به ژانر ترسناک پناه ببریم و بدترین سناریوهای جورج رومرو را تماشا کنیم در صورتیکه بقیه ترجیح میدهند به تماشای یک فیلم کلاسیک موزیکال بنشینند. بیشتر فیلم هایی که انتخاب کرده ام برای بازتاب همین نگرانی های بحران فعلی انتخاب شده اند. هر حالی که داشته باشید تمام فیلم های این لیست ارزش دیدن دارند

به ترتیب الفبای انگلیسی لیست را ارائه میکنیم:

1- یک روز زیبا در محله

تام هنکس و همسرش ریتا ویلسون از افراد معروفی بودند که تست کرونایشان مثبت شد. برای هر دو ریکاوری سریعی آرزو میکنم و پیشنهاد میکنم عملکرد نامزد اسکار هنکس را در نقش فرد راجرز در این فیلم با کارگردانی بی نقص ماریل هلر را ببینید که داستانی از بخشش و ارتباط تمام انسان ها به هم را روایت میکند.

2- کد 46

فیلم های تخیلی دیستوپیایی کم نداشته ایم که دنیای به سرعت در حال تغییر ما را به نمایش میگذارد یا جامعه ای با حکومت دیکتاتوری خوفناکی را نشان میدهد که شباهت ترسناکی به جامعه خودمان دارد. اما اگر فیلم هایی با چنین فضایی مثل Blade runner , Children of Men را تماشا کردید به فیلم مالیخوییایی مایکل وینترباتم ساخته سال 2004 هم فرصت بدهید که در آینده ای اتفاق می افتد که نابرابری اجتماعی بیداد میکند، رفت و آمد به شدت کنترل میشود و همدردی چنان انحرافی تلقی میشود که به معنای واقعی کلمه به ویروس تبدیل شده است.

3- خطر سبز

ساخته به یادماندنی سال 1946 سیدنی کریسپ با اقتباس از رمان کارآگاهی به سبک جنگ جهانی دوم کریستینا برند یک داستان کارآگاهی ساده شامل یک دسته از متهمین و آلت قتاله نیست بلکه آنها را در جهانی خطرناک قرار میدهد؛ یک بیمارستان انگلیسی که اعصاب ها در حال خرد شدن و منابع در حال تحلیل رفتن هستند اما شوق قلب آدمی همچنان محکم و پابرجاست.

4- بیمارستان

صحبت از فیلم های بیمارستانی شد، این فیلم ساخته فردریک وایزمن به تولید سال 1970 که اصلا نباید از دست بدهید استاد مستند دیداری است، دوباره به ما یادآوری میکند که کار متخصصان عرصه بهداشت چقدر سخت و باارزش است و در سیستمی که انگار همه چیز علیه شان است چه موانعی سر راه خود میبینند. میتوانید این فیلم و دیگر ساخته های وایزمن را در پلتفرم استریم رایگان Kanopy ببینید

5- شب میرسد

فیلم های با موضوع پاندمی الان روی بورس هستند و شما هم به بینندگان فیلم های این چنینی مثل Outbreak, Contagion و 28 Days Later… بپیوندید. این فیلم پرتنش ساخته سال 2017 از کارگردان با استعداد اری ادواردز شولتز فقط بدلیل نمایش آثار فیزیکی یک بیماری کشنده، ترسناک نیست بلکه بدلیل تاثیر روانی ای است که این بیماری روی یک دنیای دیوانه برجا میگذارد.

6- La Flor

این فیلم که در زمان 14 ساعته اش بین ژانرها و استایل های مختلف پرش میکند، نوشته و ساخته ماریانو لیناس آرژانتینی است و مخصوص کسانی است که وقت زیادی در اختیار دارند. قول نمیدهم هر ساعت فیلم را دوست داشته باشید اما با احتمالات مختلفی که لیناس با آنها جلو میرود و تازگی ای که او از داستان ها و مفاهیمی استخراج میکند که خسته کننده تلقی میشدند، شگفت زده خواهید شد.

7- مک کیب و خانم میلر

آیا کارگردانی میشناسید که از رابرت التمن بیشتر مخالف فاصله گذاری اجتماعی باشد؟ اگر فیلمی پراز زندگی میخواهید که به سختی در یک قاب جا شوند سرزنشتان نمیکنم که فیلم هایی مثل Nashville, Short cuts و Gasford Park را ببینید اما شاهکار ساخته 1971 آلتمن در کلاس مالیخویایی خاص خودش قرار میگیرد؛ یک پانورامای اجتماعی پر پیچ و خم که یک پرتره فرخنده و مایه دل شکستگی عشق و از دست دادن است.

8- قطع احمق

اگر شانس خود را برای دیدن “اولین گاو” استثنایی کلی ریچارد در سینماها از دست دادید ، می توانید اشتهای خود را با ساخته غربی اورگونی او سیر کنید، میشل ویلیامز در نقش زنی مرزی بازی کند که خصوصیاتش مردان مغرور رئیس را خجالت زده میکند. بسیاری این درام ساخته سال 2010 را – قیاسی اما قابل درک – به عنوان کیفرخواست رهبری رئیس جمهور جورج بوش پدر در جریان جنگ عراق تفسیر میکنند. برای هیچ کس تعجب آور نیست که این فیلم به اندازه کافی انعطاف پذیر است که متناسب با بحران فعلی ما نیز باشد.

9- همسایه ام توروتو

انتخاب اشتباه از گنجینه استودیوی غیبلی دشوار است ، اما انیمیشن شگفت انگیز هایائو میازاکی ساخته سال 1988 ممکن است خالص ترین و شیرین ترین بسیاری از کلاسیک های این استودیو باشد. لحظه های بدتری نسبت به موقعیت کنونی برای معرفی کودکان – و بزرگسالان! – به این فیلم عمیقاً طنین انداز درباره دشواری های دوباره ساختن خانواده به کمک جادوی واقعی وجود دارد.

10- ریو براوو

یک فیلم عالی آمریکایی؟ این ادعایی برای ایجاد نزاع پیش هر فیلم دوستی است ، اما شاهکار هوارد هاوکس در سال 1959 مطمئناً یکی از بزرگترین (و کم انرژی ترین) فیلم هایی است که تاکنون در مورد همبستگی جامعه ساخته شده است که پیامش این است که افراد با اشکال های جدی باید آن نقص ها را درون خودشان و یکدیگر بپذیرند تا به یک تهدید جدی غلبه کنند.

11- امن

من اولین فیلم بزرگ تاد هینز ساخته سال 1995 را در کانال Criterion درست در یکی از همین شب ها برای اولین بار پس از 20 سال دوباره دیدم. این فیلم همچنان خیره کننده است ، فیلمی که به عنوان یک فیلم ترسناک محیط زیستی آغاز می شود و به عنوان پرتره ای از خود قرنطینگی به پایان می رسد، اما دقیق باقی می ماند چون حس بد موجود در آن به طرز بی پایانی مبهم است. این فیلم با الهام از ملودرام زیبای هینز در دهه 1950 با عنوان “دور از بهشت” ساخته شده است – فیلمی دیگر که با بازی درخشان جولیان مور به عنوان زنی همراه است که هویت خود را کاملاً با تاثیر از محیط سمی اش تعریف کرده است.

12- آواز در باران

استنلی دونن سال گذشته درگذشت ، اما بزرگترین هدیه او هرگز ما را ترک نخواهد کرد. تماشای زود به زود این فیلم، هر چند بار که لازم باشد. مثل جریان یافتن شادی ناب در انسان است.

13- سه رنگ: آبی

این فیلم همچنان فیلم محبوب من از سه گانه جادویی کریستوف کیلوفسکی ساخته 1933-1934 است؛ برای تجلی حیرت انگیز کُر بیگنیف پریسنر ، و برای عملکرد خیره کننده ژولیت بینوش به عنوان زنی که در پی فاجعه ای خودش را از همه کس و همه چیز جدا می کند. اما خواهید خواست به تماشای “سفید” و “سرخ” هم بنشینید ، و با این کار می توانید به طرزی آهنگین برای اروپای تقسیم شده مرثیه ای بخوانید که همیشه قابل درک باشد.

14- اسب تورین

آخرین فیلم از استاد مجارستانی بلا تار است و به طرز مناسبی آخرین ، آخرین و آخرین حرف در مورد ناامیدی آخرالزمانی است. و در عین حال ، روحیه غمگین این فیلم چنان دقیق و کلی است که تأثیر عجیب و غریبی روی شما دارد و احساس پاکی و حتی طراوت می کنید و آماده روبرو شدن با این دنیای شکسته خواهید بود.

1 یک پینگ

  1. پینگ بک: چطور ماسک بدوزیم؟ کدام ماسک مانع انتقال ویروس کرونا می شود؟ - زرد نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.