مزایای سکس؛ آیا داشتن رابطه جنسی می‌تواند به طول عمر بیشتر کمک کند؟

مزایای سکس؛ آیا داشتن رابطه جنسی می‌تواند به طول عمر بیشتر کمک کند؟

آیا به نظر شما واقعاً رابطه جنسی انقدر مهم است؟ تحقیقات زیادی در مورد مزایای سکس صورت گرفته است.

هرچه تحقیقات بیشتر و بیشتری در این زمینه انجام می‌شود، مزایای آن هم بیشتر خودش را به نمایش می‌گذارد. در واقع داشتن یک رابطه جنسی سالم، برای برای یک زندگی سالم و طول عمر بیشتر می‌تواند کمک کند.

 به گفته‌ی یکی از معروف‌ترین سکستراپیست‎‌های دنیا، اگر همه روش‌ها را برای داشتن یک زندگی سالم انتخاب کردید و به نتیجه نرسیدید، پس سکس خود را بیشتر و بیشتر کنید!

در این مقاله از زردنیوز ما قصد داریم تا در مورد مزایای سکس و اینکه آیا داشتن رابطه جنسی می‌تواند به طول عمر بیشتر کمک کند، برای شما خواهیم گفت.

پس در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا شما هم از مزایای سکس مطلع شوید.

سکس و مقابله با سرماخوردگی و آنفولانزا

بر اساس تحقیقات معتبری که در دانشگاه ویلکس انجام گرفته است، افرادی که چند بار در هفته رابطه جنسی برقرار می‎کنند، مقدار آنتی بادی ایمونوگلوبولین A (IgA) در آنها بسیار بیشتر است افرادی است که کمتر از یک بار در هفته رابطه جنسی دارند!

آنتی بادی ایمونوگلوبولین A (IgA) یکی از مهمترین مواردی است که خطر ابتلا بدن به آنفولانزا را می‌گیرد. این هورمون به راحتی در هنگام مغز ترشح می‌شود و مزایای فوق‌العاده‌ای هم برای بدن شما خواهد داشت.

مزایای سکس
مزایای سکس

سوزاندن کالری

رابطه جنسی به‌راحتی می‌تواند موجب سوزاندن کالری در بدن شود. رابطه جنسی جریان خون را در بدن افزایش می دهد و قلب خون بیشتری را پمپاژ می‌کند.

 به زبان ساده‌تر، رابطه جنسی نوعی ورزش  به شمار می‌آید که شاید خیلی بیشتر از دویدن برای شما مزیت داشته باشد.

 طبق مقاله‌ای که در سال 2013 در مجله پزشکی نیوانگلند منتشر شد، یک مرد 30 ساله در هنگام سکس به‌راحتی می‌تواند 21 کیلو کالری در حین داشتن رابطه جنسی به راحتی بسوزاند. که به نوبه‎ی خود میزان قابل توجهی می‌باشد.

کاهش بیماری‌های قلبی و عروقی

مطالعات متعددی انجام شده و نشان داده است که اگر در زندگی شخصی خود در سکس خیلی فعال باشید، خیلی کمتر دچار بیماری‌های قبلی و عروقی خواهید شد و یکی دیگر از مزایای سکس به شمار می‌آید.

در سال 2010 انستیتوی تحقیقاتی نیوانگلند مطالعه گسترده‌ای را  در مورد این موضوع انجام داد. نتایج آن نشان داد که داشتن فعالیت جنسی منظم، تا حد قابل توجهی می‌تواند موجب کاهش این دست بیماری‌ها شود.

تنظیم هورمون‌ها

بله یکی دیگر از مزایای سکس، تنظیم کردن میزان هورمون‌ها در بدن است.

هورمون‌ها نقش مهمی در سلامت بدن ما دارند. مثلا اگر هورمون‌های بدن یک زن سالم باشد می‌تواند دوره‌های قاعدگی منظم داشته باشد. یا اینکه درد کمتری را در این دوره داشته باشد.

درمان سر درد و دردهای جسمانی

یکی دیگر از مزایای سکس، می تواند درمان سردرد و کم کردن دردهای جسمانی باشد.

ولی نظر شما چطور ممکن است که داشتن رابطه جنسی به درمان سر درد در شما کمک کند؟ این دلیل علمی دارد که ما به شما خواهیم گفت.

در حین داشتن رابطه جنسی، هورمون اکسی توسین در بدن شما آزاد می‌شود. اکسی توسین می‌تواند تا حد زیادی درد را در بدن کاهش دهد.

 در تحقیقی که در بولتن آزمایشگاهی زیست شناسی و پزشکی منتشر شد، داوطلبانی که بخار اکسی توسین را استنشاق کرده بودند در همان لحظه  انگشتانشان را بریدند، فقط نیمی از داوطلبان درد را حس کردند و این خود تاثیر فوق‌العاده این هورمون در بدن است.

کاهش استرس و فشار خون

یکی دیگر از مزایای سکس، کاهش استرس و فشار خون است.  این هم یکی دیگر از مزایای آزاد شدن اکسی توسین در بدن است که در هنگام سکس آزاد می‌شود.

اکسی توسین به محض رسیدن به ارگاسم آزاد می‌شود و باعث آرامش اعصاب می‌شود. مطالعات انجام شده بر روی موش‌های آزمایشگاهی نشان داده است که اکسی توسین اثرات کورتیزول را که یک هورمون استرس است خنثی می‌کند.

 رابطه جنسی همچنین می‌تواند به خواب بهتر در شما  کمک کند. وقتی شریک زندگی شما بعد از سکس بی‌حال می‌شود و بعد از چند لحظه شروع به خروپف می‌کند، این بخاطر خستگی جسمی بعد از سکس نیست.

بلکه به‌خاطر آزاد شدن این هورمون در بدن شماست. اکسی توسین نه تنها شما را آرام می‌کند بلکه به طور خاصی موجب بهبود کیفیت خواب در شما می‌شود.

مزایای سکس
مزایای سکس

کاهش سرطان پروستات

یکی دیگر از مزایای سکس، کاهش ابتلا به سرطان پروستات در آقایان است.

در سال 2003 محققان استرالیایی مطالعه‌ای را منتشر کردند که در آن نشان می‌داد که هرچه مردان در سنین 20 تا 50 سالگی بیشتر به انزال برسند، احتمال ابتلا به سرطان پروستات در آنها کمتر خواهد شد.

به گفته نویسنده این تحقیق، مردان 20 ساله احتمالاً باید یک بار در روز انزال داشته باشند. مطالعه مشابهی که یک سال بعد توسط انستیتوی ملی سرطان انجام شد نشان داد مردانی که حداقل پنج بار در هفته به  انزال می‌رسند،  چه از طریق رابطه جنسی یا خودارضایی، کمتر به سرطان پروستات مبتلا می‌شوند.

به طور کلی اگر هر چند وقت یکبار مرد مایع منی خود را به هر روشی خارج کند، برای او موثر و مفید خواهد بود.

کاهش ابتلا به سرطان پستان

یکی دیگر از مزایای سکس این است که خطر ابتلا به سرطان پستان را در خود کاهش خواهید داد.

زنان هم می‌توانند با لذت بردن از سکس، از خطر ابتلا به این سرطان هم در خود جلوگیری کنند و از این کار به عنوان یک مراقبت پیشگیرانه استفاده کنند.

 طبق گفته گلدشتاین متخصص این مطالعات، زنانی که مقاربت از طریق واژینال دارند، اغلب در مقابل سرطان پستان مصونیت خیلی بیشتری دارند.

ولی هنوز محققان در این مورد به قطعیت کامل نرسیده‌اند و این ادعا نیز به بررسی‌های بیشتری دارد.

افزایش اعتماد به نفس و بهبود خلق و خو

مزایای روانشناختی داشتن یک زندگی سالم، تا حدی زیادی به میزان دفعاتی که سکس دارید مرتبط است.

هر چه بیشتر در زندگی شخصی خود از سکس لذت بیشتری داشته باشید، قطعا عزت نفس خیلی بالاتری نیز خواهید داشت.

طبق گفته‌ی محققان یک زندگی جنسی سالم منجر به رضایت طولانی مدت از سلامت روان افراد خواهد شد. این دسته از افراد در روابط خود خیلی راحت‌تر خواهد بود و در برقراری ارتباط صادقانه و صمیمی عزت نفس بالاتری را خواهند داشت.

افرادی که سکس بیشتری دارند و  یا به کل از نظر جنسی فعال‌تر هستند، کمتر دچار آلکسی تیمیا می‌شوند. آلکسی تیمیا یک ویژگی شخصیتی است که با ناتوانی در بیان یا درک احساسات مشخص می‌شود.

جلوگیری از پره اکلامپسی

پره اکلامپسی نوعی بیماری است که در آن فشار خون بالا می‌رود و باعث اختلال در عملکرد اعضای دیگر بدن خواهد شد.

این بیماری پس از هفته بیستم بارداری درزنان بسیار شایع است. ولی در برخی موارد در اوایل بارداری یا حتی بعد از زایمان هم ممکن است رخ دهد.

مطالعات زیادی انجام گرفته است که نشان داده،  اگر خانمی قبل از بارداری به اندازه کافی سکس داشته بوده باشد، احتمال ابتلا به پره اکلامپسی به میزان قابل توجهی در آنها کمتر است.

آزمایشات انجام شده توسط زیست شناسان هلندی در سال 2000 این ادعا را تأیید کرده است که خطر ابتلا به پره اکلامپسی در زنانی که به طور منظم رابطه جنسی دهانی یا اورال سکس را دارند و یا به ویژه کسانی که منی همسر خود را می بلعند خیلی کمتر از افراد دیگر است.

مزایای سکس
مزایای سکس

کیفیت حس بویایی

یکی دیگر از مزایای سکس بهبود حس بویایی در افراد است.

دانشمندان مدت‌هاست که به این باور رسیده‌اند که هورمون پرولاکتین در مردان و زنان پس از ارگاسم، تا حدی زیادی افزایش پیدا می‌کند.

در سال 2003 ، تیمی از محققان کانادایی آزمایش روی موش‌ها را انجام دادند. آنها کشف کردند که پرولاکتین باعث می‌شود سلول‌های بنیادی مغز، سلول‌های عصبی جدیدی در پیاز بویایی مغز ایجاد می‌کنند.

یکی از محققان در این باره ادعا کرده است که افزایش سطح پرولاکتین پس از رابطه جنسی، تا حد زیادی می‌تواند به کیفیت حس بویایی کمک کند.

بهبود عملکرد مثانه

رابطه جنسی می‌تواند تا حد زیادی کنترل مثانه را افزایش دهد که این همه یکی دیگر از مزایای سکس می‌باشد.

چرخش لگن  در هنگام سکی می‌تواند عضلات کگل را تمرین دهد. اینها همان مجموعه عضلاتی هستند که جریان ادرار را کنترل می‎کنند.

این امر می‌تواند به بهبود عملکرد مثانه کمک کند و موجب جلوگیری از بی اختیاری اداری شود.

زردنیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.