12 نکته برای سلامت پستان

12 نکته برای سلامت پستان

سلامت پستان در خانم‌ها از اهمیت خیلی بالایی برخوردار است. در ادامه 12 نکته‌ی خیلی مهم و حیاتی که با استفاده از آن می توانید تا حدی از سلامت عمومی و پستان خود تضمین کنید. در ادامه این مقاله از زردنیوز با ما همراه باشید تا بیشتر در مورد این 12 نکته بدانید و همیشه سالم‌تر و تندرست‌تر قبل باشید.

با ما همراه باشید و به خوبی این 12 نکته را به خاطر بسپارید:

1- ورزش کردن

ورزش کردن جهت جلوگیری از ابتلا به سرطان

هر چه بیشتر اضافه وزن داشته باشید، سلول های چربی، استروژن بیشتری را تولید می کنند. هر چه این مقدار در بدن افراد بیشتر باشد، خطر ابتلا به سرطان در افراد افزایش پیدا می کند و سلامتی را به خطر می اندازد. ورزش کردن می تواند تا حد زیادی از ایجاد سلول های چربی جلوگیری کند و چربی ها اضافی را در بدن از بین ببرد. جالب است که بدانید با ورزش کردن بدن استروژن کمتری را تولید می کند.

 انجمن سرطان آمریکا توصیه می کند حداقل 150 دقیقه در هفته ورزش با شدت متوسط ​​داشته باشید. این فعالیت بدنی هر ورزشی می توانید باشد. هر ورزشی که احساس می کنید با آن حالتان بهتر است را انتخاب کنید و آن را انجام دهید.

2- عدم مصرف شکلات و شیرینی

شاید تا به امروز شنیده بودید که شکلات تلخ خاصیت ضد سرطانی دارد. ولی همان گونه که قبلا در مقاله های قبلی گفتیم، در مصرف همه خوراکی ها باید اعتدال را رعایت کنید. شکلات تلخ در ساختار خود حاوی آنزیم هایی است که باعث از بین رفتن سلول های سرطانی می شود ولی در مورد سلول های طبیعی هیچ عملکردی را ندارد.

اگر در مصرف شکلات و شیرینی تعادل را رعایت نکنید، این امر می تواند خطر ساز باشد و با بالا بردن میزان انسولین در بدن، می تواند ریسک ابتلا به سرطان را در شما افزایش دهد.

3- چکاپ خانگی

بسیار مهم است که اگر حتی کوچکترین توده ای را در بدن خود پیدا کردید، حتما با پزشک خود مشورت کنید. ولی هرگز استرس به خود ندهید، چرا که طبق تحقیفاتی که انجام شده است، از هر پنج توده ای که در سینه به وجود می آید، چهار مورد از آنها خوش خیم است.

گاهی اوقات یک برجستگی یا غذه یا کیستی که در سینه خود احساس می کنید، پر از مایعاتی است که با نوسانات هورمونی همراه است. البته که هر توده ای که در پستان خود احساس می کنید، سرطانی نیست ولی خوب مشورت با دکتر و آزمایش دادن هم از اهمیت بالایی برخوردار است.

4- مصرف میوه و سبزیجات

مصرف میوه و سبزیجات برای جلوگیری از ابتلا به سرطان

این پوشیده از نظر کسی نیست که مصرف میوه و سبزیجان سالم، می تواند به شما جهت مهار کردن سرطان و بیماری ها محافطت کند. طبق مطالعاتی که انجام شده است، خوردن مقادیر زیادی از میوه و سبزیجات ممکن است با کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان همراه باشد.

رنگدانه هایی که در میوه ها و سبزیجات تازه وجود دارد، در بدن به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کند. اگر دوست دارید که همیشه از خطر در امان باشید و همیشه سلامت باشید، خوب است که نیمی از بشقاب غذای خود را روزانه پر از سبزیجات و میوه های تازه کنید.

5- عدم مصرف الکل

طبق آخرین مطالعاتی که انجام شده مشخص شده که زنانی که بیش از 3 نوشیدنی در روز مصرف می کنند،  5 برابر خطر عدم ابتلا به سرطان پستان در آنها  بیشتر است. اگر دوست دارید و یا عادت به مصرف آن دارید، حداقل سعی کنید که مصرف آن را محدود کنید. چرا که اصلا برای سلامت سینه شما مفید نیست.

6- خواب راحت

دیر خوابیدن موجب از بین رفتن سطح ملاتونین در بدن میشود. را سرکوب می کند. این می تواند یک مشکل باشد زیرا تحقیقات نشان می دهد که ملاتونین ممکن است به تنظیم استروژن کمک کند. در بهترین حالت ممکن خوب است که حداقل در هر شبانه روز 7 تا 8 ساعت خواب داشته باشید.

7- مصرف اسیدفولیک

مصرف اسیدفولیک برای جلوگیری از ابتلا به سرطان

عدم مصرف کافی اسید فولیک، با اختلال در توانایی ترمیم DNA ارتباط مستقیمی دارد. هر  DNA آسیب دیده هم به گونه ای با سرطان ارتباط مستقیمی دارد. اگر خیلی مایل به مصرف اسیدفولیک به صورت دارو را نداشته باشید، می توانید از مکمل های آن که در اسفناج و نخود، لوبیا چشم بلبلی و همچنین غلات به وفور پیدا می شود.

در بهترین و ایده آل ترین حالت، خوب است که روزانه 400 میکروگرم اسیدفولیک را مصرف کنید.

8- آرامش داشتن

طبق برخی مطالعات انجام شده، آرامش داشتن می تواند خطر ابتلا به سرطان را در افراد کاهش دهد. چرا که با داشتن استرس ممکن است افراد به پر خوری و یا نوشیدن الکل رو بیاورند که هر دو مورد ارتباط مستقیمی با سرطان دارد.

اگر شما بیاموزید که سه تکنیک را به صورت روزمره انجام دهید و به آن پایبند باشید، می توانید خود را از خطر ابتلا به سرطان به دور کنید:

کشیدن نفس های عمیق

با این کار امواج مغزی کند و طولانی میشود و همین امر موجب ایجاد آرامش در شما خواهد شد.

لذت بردن از زندگی

دیدن فیلم های کمدی و یا خندیدن و در کل لذت بردن از زندگی کمک می کند که استرس در مغز شما سرکوب شود و احساس بهتری را داشته باشید.

احساس خوشبختی

همیشه سعی کنید که با خود تکرار کنید که من زندگی خودم را دوست دارم و به خودم عشق می ورزم. اینکه  نسبت به خود احساس خوبی داشته باشید و به آن تاکید داشته باشید، به شما کمک می کند که سالم تر باشید و هیچ خطری سلامتی شما را تهدید نکند.

9- مصرف انگور قرمز

پوست انگور قرمز خاصیت ضد سرطانی دارد. اگر چه این مورد به صورت صد در صد تائید نشده است. در پوست انگور قرمز مقادیر قابل توجهی از آنتی اکسیدان رسوراترول  است که سلول های شما را در برابر سرطان مصون نگه می دارد.

علاوه بر حفظ سلامت سلول های سالم، مصرف انگور قرمز به بهبود عملکرد قلب شما نیز کمک می کند. خوب است که این انگور را به عنوان یک میان وعده سالم در سبد غذایی خود بگنجانید و به صورت روزانه آن را مصرف کنید تا همیشه سالم تر باشید.

 10- شناخت کافی بر بدن

خوب است که به خوبی آناتومی بدن خود را بشناسید و هر گونه تغییر در آن سریعا شناسایی کنید. افراد بسیاری که از سرطان جان سالم به در بردند، افرادی بودند که به سرعت متوجه تغییرات بدن خود شده اند. طبق گزارش موسسه ملی سرطان، آشنایی با چگونگی ظاهر و احساسی که نسبت به تغییرات آن دارید، بسیار مهم است.

به محض احساس هرگونه تغییری  باید سریعا به پزشک خود مراجعه کنید و آن را گزارش دهید. بهترین زمان برای معاینه هم زمانی است که سینه ها  متورم یا حساس نیست (قبل یا در طول دوره پریودی).

11- تناسب اندام

همیشه و در همه حال سعی کنید که تناسب اندام خود را حفظ کنید و نسبت به آن وسواس داشته باشید. هر چه میزان اضافه وزن شما بیشتر باشد، همین امر می تواند با افزایش تولید استروژن ارتباط نزدیک داشته باشید. همیشه سعی کنید که وزن ایده ال خود را بر اساس جنسیت و قد خود حفظ کنید و مراقب غذایی که مصرف می کنید باشید.

12- انجام به موقع تست‌ها

انجام به موقع تست‌ها جهت جلوگیری از ابتلا به سرطان پستان

کاملا مشخص است که سیستم بدن هر کسی متفاوت است. ولی در صورت کلی در این سنین باید مراقبت های مخصوصی را داشته باشید:

دهه 20

طبق نظر انجمن سرطان آمریکا، در دهه بیست زندگی، معاینه بالینی پستان هر سه سال یک بار باید انجام شود. انجام تست در خانه توسط خود فرد، نقش خیلی مهمی در این دهه از زندگی دارد. خوب است که این کار را به صورت ماهانه و روتین انجام دهید و در صورتی که احساس ناخوشایندی کردید و احساس کردید تغییراتی در سینه شما به وجود آمده است، حتما با پزشک خود مشورت کنید.

دهه 30

معاینه بالینی پستان هر سه سال یک بار در این دهه باید ادامه داشته باشد. اگر سابقه خانوادگی سرطان پستان دارید – به ویژه در یکی از اقوام نزدیک مانند پدر و مادر یا خواهر و برادر – حتما  با پزشک خود در مورد زمان شروع انجام ماموگرافی یا MRI به طور منظم صحبت کنید. چرا که ممکن است در سریع ترین زمان ممکن این کار را انجام دهید.

دهه 40

در این دهه، ماموگرافی و معاینه بالینی پستان ACS توصیه بسیار شده است. زنان از سن 40 سالگی به بعد باید به صورت سالانه آزمایش ماموگرافی را انجام دهند. ولی برخی پزشکان بر این باورند که در این دهه دو سال یکبار کافی است. که البته باز هم این امر به سابقه ژنتیکی شما نیز مربوط خواهد شد.

50 سالگی به بعد

از سن 50 سالگی به بعد،  ماموگرافی و معاینه بالینی پستان باید سالی دو بار انجام شود و تا آخر عمر این روتین را داشت.

جمع بندی

همیشه سعی کنید که الگوی زندگی سالمی داشته باشید و تمامی 12 نکته ای که در بالا به آن اشاره شد را مو به مو انجام دهید و از انجام این 12 مورد در طول زندگی خود غاقل نشوید.

زردنیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *