11 نشانه افرادی که مشکل اختلال در خوردن دارند

اختلال در خوردن؛ 11 نشانه افرادی که مشکل اختلال در خوردن دارند

اختلال در خوردن علیرغم آنچه ممکن است برخی از مردم به آن عقیده داشته باشند، یک بیماری جدی و کاملاً واقعی است که شاید میلیون ها نفر در سراسر دنیا از آن رنج می برند. بر خلاف باور عموم که فکر می کنند که بیشتر زنان به این بیماری مبتلا هستند، مردان هم به این بیماری مبتلا می شوند و از آن ممکن است رنج ببرند. افرادی که از بیماری اختلال در خوردن رنج می برند اغلب تلاش زیادی می کنند تا این مشکل را از دیگران پنهان کنند. ولی خوب است که در اولین فرصت ممکن در صدد رفع این مشکل باشند. در ادامه این مقاله ما قصد داریم تا 11 نشانه از افرادی که مشکل اختلال در خوردن دارند را به شما معرفی کنیم. چرا که ممکن است شما هم از این مشکل رنج می برید و خود از آن بی خبر هستید!

در ادامه با ما همراه باشید تا در مورد این علائم بیشتر بدانید.

اختلال در خوردن
اختلال در خوردن

احساس سرما

ما کلا برای زنده ماندن و تامین سوخت و ساز بدن، نیاز به خوردن غذا داریم. متاسفانه افرادی که به اختلال خوردن مبتلا هستند، معمولا همیشه احسا سرما می کنند و همیشه سردشان است. آنها ممکن است بدون هیچ دلیلی در صورتی که هوا گرم هم باشند احساس سرما کنند و دوست داشته باشند در داخل خانه پالتو و یا کاپشن بپوشند. این در حالی است که ممکن است همه افراد خانه احساس گرما کنند و نیاز به روشن کردن کولر داشته باشند!

خستگی مفرد

باز هم همانگونه که در بالا گفته شد، بدن برای سوخت رسانی و عملکرد بهتر بدن نیاز به غذا خوردن دارد. بدون دریافت غذای کافی برای سوخت رسانی به عملکرد بهتر بدن، قاعدتا سطح انرژی بدن می تواند خیلی کمتر از حد نرمال باشد و در نتیجه ممکن است فرد مبتلا به این اختلال دائم احساس خستگی کند. این دسته افراد همیشه احسای می کنند که هرچه بخوابند و استراحت کنند، باز هم خسته هستند و این احساس برایشان زجرآور خواهد بود.

شاید باور نکنید ولی افرادی که اختلال در خوردن دارند و همیشه احساس خستگی می کنند، با داشتن یک فعالیت روزانه به صورت مداوم می توانند این مشکل را در خود حل کنند. چرا که کم کردن وزن یکی از راه هایی است که با این مشکل می توانند مقابله کنند.

لباس های گشاد

اختلال در خوردن باعث می شود افراد از نظر دیگران رفتارهای متناقضی داشته باشند. در حالی که کسی که از اختلال خوردن رنج می برد ممکن است در کاهش وزن وسواس گونه داشته باشد. ممکن است شدیدا احساس چاقی کنند، در صورتی که از نظر دیگران اندام متناسبی داشته باشند و نیازی به وزن کم کردن نداشته باشند!

یکی از کارهایی که ممکن است آنها برای پنهان کردن وزنی که فکر می کنند خیلی بالاست انجام می دهند، پوشیدن لباس های خیلی گشاد است که کمی بیشتر احساس رضایت کنند و این اضافه وزنی که ساخته ذهنشان است را پنهان کنند.

انتقاد از دیگران

اختلا در خوردن ممکن است باعث شود افراد از طرز غذا خوردن و یا سبک زندگی دیگران دائما انتقاد کنند. آنها ممکن است درمورد  اینکه چقدر  سبک زندگی ناسالم و یا غذاهای مضری که مصرف می کنند ایراد بگیرند. این دسته از افراد ممکن است با این اظهار نظرها موجب ناراحتی اطرافیان شوند. در برخی از موارد دیده شده که این دسته از افراد به خاطر اظهار نظرهایی که می کنند موجب ناراحتی و از دست دادن نزدیکانشان شوند!

شمارش کالری

خیلی تعجب آور نیست که افرادی که از این بیماری رنج می برند، وسواس زیادی را در مورد کاهش وزن پیدا می کنند. ممکن است زمان زیادی را با نگرانی در مورد مقدار کالری موجود در غذاهایی که می خورند بگذرانند. آنها ممکن است شروع به ثبت دقیق اطلاعات در مورد کوچکترین وعده های غذایی که می خوردن بکنند.

آنها دائما در حال حال چک کردن یا نوشتن دقیق مقدار وعده های غذایی که مصرف می کنند هستند. آنها ممکن است که به این کار وسواس خیلی زیادی پیدا کنند و کم کم موجب شود که در زندگی عادی خود با همین رفتار وسواس گونه اختلال به وجود بیاورند.

ریزش مو

عدم تغذیه کافی ممکن است منجر به ریزش مو در افراد شود. این ریزش مو معمولا در اثر نخوردن و یا استرسی شدیدی که نسبت به خورد و خوراک خود پیدا می کنند به وجود می آید. در بسیاری از موارد این ریزش مو به حدی است که آنها مجبور به استفاده از کلاه و یا کلاه گیس می کنند و وارد یک وسواس جدید در زندگی خود می شوند.

پرخوری بیش از حد

مبتلایان به پرخوری عصبی غالباً تقریباً ممکن است نسبت به خوردن یک سری غذاهای خاص خیلی زیاده روی کنند و می توانند در مدت زمان نسبتاً کوتاهی، مقادیر بسیار زیادی از یک غذای خاصی را مصرف کنند.

 این افراد معمولا این کار را به صورت مخفیانه انجام می دهند. مثلا ممکن است نصفه شب وقتی هم خواب هستند، شروع به خوردن بی رویه بکنند و صبح وقتی همه بیدار می شوند، ممکن است با یخچال خالی رو به رو شوند و ممکن است او هم انکار به خوردن آن همه غذا کند!

دندان درد

تقریباً هر آنچه در داخل بدن جریان دارد، کاملاً به حفظ تغذیه مناسب از جمله وضعیت دندان ها بستگی دارد. کمبود ویتامین و مواد معدنی مناسب می تواند مشکلاتی مانند دندان درد را در افراد ایجاد کند که حتی دندانپزشکان خبره هم با یک معاینه ی ساده هم قادر به تشخیصش نباشند!

پنهان کاری

اصلا غیرعادی نیست که افراد مبتلا به اختلال به خوردن دارند، سعی می کنند زمان وعده های غذایی خود را تغییر دهند. این افراد معمولا زمان هایی را برای خوردن انتخاب می کنند که افراد دیگر در خانه به طور معمول غذا نمی خورند.

این دسته از افراد معمولا دوست دارند که عادات غذایی خود را از دیگران پنهان کنند. پس پنهان کاری و انتخاب زمان هایی که افراد دیگر معمولا در آن ساعات غذا می خورند، اصلا چیز عجیبی نیست!

شکایت درباره وزن

صرف نظر از اینکه فردی که از اختلال خوردن رنج می برد چطور به نظر دیگران می رسد، ممکن است خودش نسبت به خودش این حس را داشته باشد که “خیلی چاق است”. آنها تصویری که از بدن خودشان دارند بسیار مخدوش و متفاوت از واقعیت است.

 این در حدی است که ممکن است همچنان اصرار داشته باشند که اضافه وزن دارند و در برخی موارد ممکن است هیچ چیزی در کل شبانه روز نخورند! برای آنها اصلا مهم نیست که دیگران چه فکری را در مورد اندامشان می کنند، این نظر خودشان که فکر می کنند خیلی چاق و زشت هستند، از هر چیزی برایشان مهم تر است!

ورزش کردن

راه دیگری که ممکن است افراد مبتلا به اختلال در خوردن برای کاهش وزن وسواسی خود استفاده کنند، ورزش بیش از حد است. برای آنها ممکن است ورزش کردن، تبدیل به یک وسواس واقعی تبدیل شود. ممکن است آنها روزانه مدت زمان طولانی را صرف ورزش کردن کنند.

این وسواس وزن کم کردن برای آنها می تواند سایر فعالیت های روزانه آنها را تحت تاثیر قرار دهد و همین ورزش کردن بیش از حد، آنها را از انجام دادن روتین کارهای روزانه شان غافل کند!

انواع روش های درمانی

بسته به میزان حاد بودن و وسواسی که افراد در مورد وزنشان دارند، از روش های گوناگونی استفاده می شود:

 • درمان سرپایی به طور معمول مستلزم جلسات یک ساعته یک یا دو بار در هفته با فرد است.
 • درمان شدید سرپایی(IOP) می تواند دو یا سه جلسه در هفته هرکدام چند ساعت در حالی که شما می توانید در خانه خود باشید و یا احتمالا مدرسه بروید یا کار کنید.
 • برنامه های بستری جزئی (PHP) معمولا پنج روز در هفته برای ۶ تا ۱۱ ساعت روازنه در حالی که به شما اجازه داده می شود که در خانه بخوابید.
 • مراکز درمانی مسکونی(RTC) مراقبت ۲۴ ساعته را برای کسانی که شرایط سلامتشان از نظر پزشکی پایدار هستند اما نیاز به نظارت دارند.
 • بستری های پزشکی مراقبت های ۲۴ ساعته را برای کسانی که نیاز به نظارت پزشکی دارند فراهم میاورد.
 • در میان بسیاری از مزایایی که سطوح بالای مراقبت دارند کاهش استرس، نظارت بیشتر پزشکی، افزایش ایمنی، حمایت احساسی و حمایت های وعده های غذایی می باشد.

روان درمانی

یکی از بهترین روش های درمان درمورد اختلال خوردن، درمان شناختی رفتاری یا (CBT)  است. اثر این درمان روی بزرگسالان مبتلا به بولیمیا نروسا(BN)، اختلال در خوردن غذا(BED)، دیگر اختلال های بلع و خوردن مشخص شده(OSFED)، نارسانی احتقانی(AN) اثبات شده است. ولی این درمان بعضی اوقات برای نوجوان های بزرگتر نیز به کار رفته است. در درمان شناختی رفتاری تمرکز اولیه روی پیدا کردن علائم و روی تغییرات رفتاری است.

عناصر CBT شامل:

 • نظارت خود فرد از قبیل نگه داشتن یک دفتر خاطرات غذایی
 • برنامه ریزی غذا
 • غذاخوردن به طور منظم
 • انجام ندادن در رفتارهای خطرناک مانند رژیم غذایی، خوردن غذای زیاد و رفتارهای جبران پذیر پس از خوردن غذای زیاد
 • رسیدگی بیش از حد ارزیابی شکل و وزن
 • به چالش کشیدن قوانین رژیم غذایی
 • دنبال کردن تصویرسازی بدن
 • قرار گرفتن در معرض مواد غذایی ممنوع
 • پیشگیری از عود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.