10 مورد که موجب برهم زدن اختلال پریود می شود

10 مورد که موجب برهم زدن اختلال پریود می شود

دلایل بسیار زیادی می تواند وجود داشته باشد که می تواند موجب برهم زدن دوران قاعدگی و یا اختلال در پریود شما می شود. در ادامه ما به شما خواهیم گفت که چه کارهایی را باید در این دوران باید انجام دهید و چه کارهایی را نباید انجام دهید.

در ادامه این مقاله از زردنیوز با ما همراه باشید تا در مورد این ده مورد بیشتر بدانید.

سیکل پریودی

مشکلات رایج در دوران پریودی

اگر به خوبی نمی توانید آخرین روز پریود خود را به خاطر بیاورید، خوب است که آخرین روز قاعدگی را در یک تقویم وارد کنید. با این کار به خوبی خواهید فهمید که چه روزی قرار است پریود شوید. این ایده عالی نیست؟

با انجام این کار می توانید به راحتی برای زندگی خود و کارهایی که قرار است انجام دهید برنامه ریزی کنید. در کل یک سیکل کامل قاعدگی ممکن است 28 روزه باشد. یعنی 28 روز بین اولی روز قاعدگی و اولین روز قاعدگی بعدی شما خواهد بود. البته در برخی موارد دیده شده که این سیکل در برخی از افراد بین 24 تا 31 روز خواهد بود. ولی اگر این دوره در شما نامنظم باشد، این نشان دهنده ی این است که مشکلی در بدنتان وجود دارد که باید در اولین زمان ممکن با پزشک خود مشورت کنید.

ورزش کردن

ورزش سخت کردن و اختلال در دوره ی پریودی

آیا می دانستید افرادی که به صورت حرفه ای ورزش دو و میدانی انجام می دهند در دوران قاعدگی خود دچار مشکل هستند؟ ورزش های سخت مداوم در مورد افرادی که چربی کم در بدن  خود دارند، باعث فشار بر بدن آنها می شود و موجب می شود که این استرس به مغز شما وارد شود که تولید هورمون های تولید مثل که موجب پریود می شود را متوقف کند.

 در این مورد اینگونه مقایسه شده است که کودکی تحت استرس شدید است، خیلی خوب نمی تواند غذا بخورد. بدن هم به صورت است، وقتی که در فشار باشد، به طور موقت تولید هورمون های باروری را در خود متوقف می کند.

افرادی که دوران قاعدگی  نامرتبی را دارند، هیچ جای نگرانی نیست و اگر شخصی هم تا سه ماه هم پریود نشود هیچ مشکلی ندارد ولی خوب است که با دکتر خود در این مورد مشورت کنید. چرا که اگر این موضوع ادامه پیدا کند، ممکن است که تراکم استخوان شما را در دراز مدت به خطر بیندازد.

اضافه وزن

اضافه وزن و مشکلات پریودی

سلول های چربی اضافی منجر به افزایش سطح استروژن در بدن می شود که در نهایت می تواند تخمدان های شما را از آزاد شدن تخمک متوقف کند. وقتی که این عملکرد در بدن دچار اختلال شود، پوشش آندومتر در بدن ضخیم تر می شود و همین امر می تواند سلامتی را به خطر بیندازد.

 زنان چاق معمولاً در پریود های نامرتبی دارند و ممکن است سیکل دوران قاعدگی در آنها بسیار نامرتب باشد. اگر اضافه وزن دارید و پریود منظمی هم ندارد، باید به فکر کم کردن وزن خود باشید. چرا که داشتن مقدار زیادی استروژن برای مدت زمان طولانی، می تواند خطر ابتلا به سرطان آندومتر را در شما افزایش دهد.

در بسیاری موارد دیده شده افرادی که اضافه وزن دارند و دوران قاعدگی نامرتبی نیز دارند، دکتر به آنها قرص های ضدبارداری را تجویز می کند تا هم دوران قاعدگی شان مرتب شود و خطر ابتلا به سرطان آندومتر را در آنها کاهش دهد.

کمبود وزن

کمبود وزن و عدم پریودی

بدن انسان اگر دچار کمبود وزن باشد، دقیقا مثل افرادی که دچار اضاقه وزن هستند،  استروژن کافی تولید نمی کند. بدن به صورت طبیعی برای ساختن پوشش رحم و پریود شدن به میزان کافی استروژن نیاز دارد. ولی اگر بدن حالت عادی داشته باشد، هیچ مشکلی در این مورد نخواهید داشت. اگر میزان قابل توجهی از وزن خود را در مدت زمان کوتاهی از دست دهید، احتمالاً شاهد تغیرات زیادی خواهید بود. همیشه و در همه حال سعی کنید که تعادل را حفظ کنید و تناسب اندام خود را حفظ کنید.

قرص های هورمونی

قرص های هورمونی و عدم پریودی

هر دارویی که  هورمونی باشد  مثل داروهای تیروئید، استروئیدها یا داروهای ضد روان پریشی و همین طور قرص های ضدبارداری می تواند بر پریود شما تأثیر گذار باشد. اولین چیزی که باید بدانید این است که هورمون ها به طور جداگانه عمل نمی کنند. همه هورمون ها در سراسر جریان خون شما در گردش  هستند و همه به هم متصل هستند.

مصرف یک داروی خاص هورمونی می تواند به راحتی همه ی  هورمون های بدن درگیر کند و کل بدن را تحت تاثیر خود قرار دهد. به طور مثال این داروها می تواند بر روی هورمون های باروری و همچنین هورمون تیروئید تأثیر بگذارد. در برخی موارد دیده شده که در صورت مصرف این داروها اگر قاعدگی شما را بیش از یک هفته به جلو بیندازد و یا به تاخیر بیندازد هیچ مشکلی ندارد و خوب است که با پزشک خود مشورت کنید.

کار با سموم دفع آفات

کار با سموم دفع افات و پریود نشدن

طبق تحقیقاتی که انجام شده است، افرادی که با  آفت کش ها کار می کنند، ممکن است هورمون های آنان تحت تاثیر قرار گیرد. این مواد شیمیایی می تواند هورمون های موجود در بدن در تحریک کند و مانع این خواهد شد که عملکرد صحیح سیستم غدد درون ریز را برای شما دشوار کند.

زنانی که در مزارع زندگی می کنند و با این مواد خیلی کار می کنند، نسبت به زنانی که در مزارع عاری از سموم دفع آفات زندگی می کنند، دوران قاعدگی نامنظمی را تجربه خواهند کرد و ممکن است خیلی زیاد دچار لکه بینی شوند.

پیشنهاد پزشکان این است که اگر دوران قاعدگی مرتبی ندارید، خوب است که از محصولات ارگانیک استفاده کنید و مصرف غذاهای هورمونی را متوقف کنید.

استرس

استرس داشتن و عدم پریودی

استرس برای سلامت هیچ کس مفید نیست و به راحتی می تواند بدن هر کسی را تحت تاثیر قرار دهد. از همه مهمتر خوب است که بدانید که اگر در دوره ای زندگی خود هستید که استرس زیادی را تحمل می کنید، هرگز سعی به بچه دار شدن نکنید. بارداری به همراه استرس نه برای سلامت خودتان مفید است و نه برای جنین شما.

قرص های ضد بارداری

قرص های ضد بارداری و عدم پریودی

بسیاری از افراد برای اینکه قاعدگی خود را منظم کنند از قرص های جلوگیری و یا ضد بارداری استفاده می کنند. ولی خوب باید در نظر داشته باشید که برای مرتب شدن این دوره نیاز است که چندین ماه این قرص ها را مصرف کنید.

با کمرنگ شدن پوشش داخلی رحم ممکن است در دوره های مختلفی لکه بینی داشته باشید. ولی فراموش نکنید که برای رسیدن به بهترین نتیجه باید تا حداقل سه ماه این قرص ها را مصرف کنید و منتظر نتیجه باشید. از همه مهمتر این که باید این قرص ها را در این سه ماه هر شب سر یک ساعت معینی مصرف کنید.

مصرف این قرص ها مخاط رحم شما را تثبیت می کند ولی پوشش داخلی برای ثابت ماندن نیاز به تأمین مداوم هورمون دارد که با خوردن این قرص ها تامین خواهد شد. دلیل اینکه بعد از 28 روز مصرف یک بسته قرص پریود می شوید هم به خاطر تقویت جداره ی رحم شماست.

سن و سال

بالا رفتن سن و پریود نشدن

با نزدیک شدن به دوران یائسگی دوره های قاعدگی هم کمتر خواهد شد. این به خاطر تغییر در هورمون هاست که موجب می شود سیکل قاعدگی کمتر شود. با بالا رفتن سن تعداد تخمک ها در تخمدان ها کاهش می یابد به طوری که دوره های قاعدگی شما کم کم از بین خواهد رفت. در این دوران ممکن است در برخی افراد شاهد دوره های پریودی نزدیک به هم و یا خیلی طولانی تری را تجربه کنید تا دوران یائسگی برای شما شروع شود. این دوران برای برخی از افراد به گونه ای است که باید همیشه با خود نواربهداشتی یا تامپون همراه خود داشته باشند.

کمبود خواب

کمبود خواب و مشکلات پریودی

کمبود خواب می تواند به کل روال عادی بدن را از بین ببرد. در برخی از افراد که خواب منظمی ندارند ممکن است در سیکل های قاعدگی خود دچار مشکلاتی جدی باشند. طبق بررسی های انجام شده برای روی افرادی که شب کار هستند و خواب کافی ندارند نثل پرستاران و پزشکان و … سیکل قاعدگی منظمی را تجربه نکنند. الگوی خواب نامنظم باعث کم شدن سطح ملاتونین در بدن می شود که کل سیستم ایمنی بدن را به خطر خواهد انداخت. اگر در شیفت شب کار می کنید، سعی کنید که حداقل در روز بعد حداقل 8 ساعت خواب کافی را داشته باشید که در بدن خود دچار مشکلات جدی نشوید.

سفرهای طولانی

سفرهای طولانی و اختلال در پریود

مغز به طور طبیعی هورمون ملاتونین را در خود تولید می کند تا به بدن علامت دهد که زمان خواب شما فرا رسیده است. ولی اگر به یک نقطه جغرافیایی دیگر در یک طرف دیگر کره زمین مسافرت می کنید، بدن ملاتونین را بر حسب عادت خود آزاد می کند. در این زمان که ممکن است در جای جدیدی که در حال حاظر هستید، روز باشد ولی بدن شما احساس خستگی در شب را داشته باشد. بدن برای تطبیق دادن خود  با برنامه جدید، این هورمون را سرکوب می کند و تمام تلاش خود را می کند تا در هنگام شب دوباره به خواب فرو برود.

در کل این نوسانات برای سلامت شما مناسب نیستند. اگر شما از جمله افرادی هستید که هر چند وقت یک بار مسافرت های این چنینی دارید، مشکلی برای بدن شما ایجاد نخواهد کرد. ولی اگر این اتفاق و جا به جایی به طور منظم در زندگی روتین شما اتفاق می افتد ممکن است کلا سیستم دفاعی و بدن تان را تحت تاثیر قرار دهد.

جمع بندی

حالا که همه چیز را در مورد مواردی که ممکن است سلامت شما و سیکل قاعدگی و پریود شما را تحت تاثیر بگذارد را دانستید، خوب است که از این به بعد مراقب باشید که کمی بیشتر مواظب سلامت خود باشید.

زردنیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.