گوگل-دادگاه

دعوای گوگل و دولت آمریکا؛ مشکل از کجاست؟

مقدمه

پیش از بررسی پرونده دولت آمریکا علیه گوگل، شاید بد نباشید کمی راجع به این شرکت صحبت کنیم. گوگل به نوعی مهمترین سایت جهان به شمار می‌رود. آنها از 1998 در کالیفرانیای آمریکا کار خود را شروع کرده‌اند و حالا بیش از 114 هزار کارمند در سراسر جهان دارند. حالا در سال 2020، ارزش کل برند گوگل 323 میلیارد دلار است. لری پیج و سرگی برین موسسان گوگل بودند. پیج اهل میشیگان و برین اهل مسکو است. پیج و برین در سال 2019 از موقعیت خود در گوگل کناره‌گیرد کردند و حالا افراد دیگری در راس امور هستند.

سوندار پیچای که اصالت هندی دارد همینک مدیرعامل گوگل به شمار می‌رود. او از 2015 تاکنون این وظیفه را به عهده دارد. او در شهر مادورای هند به دنیا آمده و پس از گذراندن تحصیلات تا لیسانس در هند، در بورسیه دانشگاه استمفورد قبول شد. با این حال از خانواده متوسطی می‌آمد و توان مالی بالایی برای فرستادن او به غرب وجود نداشت. پدر خانواده درخواست وام کرد که قبول نشد و در پایان، سوندار با تمام پس انداز خانواده راهی دانشگاه استمفورد شد.

او از 2004 در گوگل مشغول به کار شد و تمرکز اولیه او روی گوگل کروم بود. در حالی که نزدیک بود او راهی توییتر شود، گوگل با پیشنهاد مالی بالا او را حفظ کرد. او مورد توجه لری پیج قرار داشت و همین باعث تلاش گوگل برای حفظ وی شد.

آلفابت، نام شرکت مادر گوگل است. لری پیج و سرگی برین هنوز روی هم 51 درصد سهام این شرکت را دارند. با این حال حتی طی یک سال اخیر پیچای مدیرعامل آلفابت نیز بوده است.

رقبای گوگل

در ژوئن 2005 تنها 36 درصد بازار را در اختیار داشتند. در آن زمان یاهو 30 درصد بازار را داشت و MSN 15 درصد. در آگوست 2010 گوگل 64 درصد بازار را در اختیار داشت. یاهو 14 درصد رسیده بود و رقیب سوم بینگ (متعلق به مایکروسافت) بود که 13 درصد بازار را داشت. در آگوست 2016 درصد گوگل به 79 رسیده بود. بینگ حدود 10 درصد و یاهو تنها هفت درصد بازار را داشتند.

درصد استفاده از موتور جستجو-گوگل
درصد استفاده از موتور جستجو-گوگل

حالا در اواخر سال 2020 میلادی گوگل از مرز 92 درصد بازار عبور کرده است. بینگ و یاهو سر جمع کمتر از پنج درصد را دارا هستند.

سهام گوگل در بازار بورس نیویورک اگرچه در مارس 2020 همزمان با همه‌گیری کرونا افت فاحشی را تجربه کرده بود، حالا در نقطه‌ای بلندتر از تمام سال‌های اخیر خود است. در واقع طی سال 2020، سهام گوگل بسیار بالاتر از سال‌های گذشته بوده و دائما در حالت صعودی به سر می‌برد. هر سهام آنها 1567 دلار معامله می‌شود.

دولت آمریکا علیه گوگل

دولت آمریکا طی دهه‌های اخیر حداقل در حرف اعلام کرده که با ایجاد مونوپولی در هر زمینه‌ای مشکل دارد. سهم بیش از 92 درصدی گوگل از موتورهای جست و جو یعنی گوگل به طور انحصاری به دروازه اینترنت بدل شده است. جفری روزن نفر دوم وزارت داگستری آمریکا در کنفرانسی به خبرنگاران گفت رفتار گوگل خلاف فرصت‌های برابر برای همه است و انحصارطلبی به شمار می‌رود. شکایت در دادگاه فدرال علیه گوگل به ثبت رسیده است. این پرونده به شکواییه دولت آمریکا علیه گوگل معروف شده و 5 میلیارد دلار برآورد شده است.

یکی از اتهامات این است که گوگل مبلغ زیادی به مرورگرهای متفاوت پرداخت می‌کند تا گوگل سایتِ Homepage باشد. به همین دلیل چون موتورهای جست و جوی دیگر قدرت رقابت مالی با گوگل در این زمینه را ندارند، نمی‌توانند رقابت کنند. حتی دادستانی با این مشکل داشت که گوگل در دایره لغات به معنی سرچ کردن هم‌ارز شده است.

از مشکلاتی که دولت آمریکا با گوگل دارد این است که جست و جوی مردم، دیگر چیزی خصوصی نیست. حریم خصوصی در گوگل معنا ندارد. گوگل بر اساس این جستجوها، به آنها در درازمدت محصول‌هایی را نشان می‌دهد که برای تبلیغ به گوگل پول پرداخت کرده‌اند.

شکایت مطرح شده به نظر فاز اول یک حمله چندجانبه علیه گوگل باشد. کن پاکستون دادستان تگزاس در حال آماده کردن شکایتی علیه رفتار گوگ در زمینه فروش تبلیغات دیجیتالی است. به طوری که آنها در جایگاهی هستند که می‌توانند شیوه خرید و فروش افراد در سراسر وب را کنترل کنند. دادستان تگزاس در این زمینه تنها نیست. دادستان‌های ده ایالت دیگر نیز با او همراه هستند. این می‌تواند یکی از بزرگترین پرونده‌های قضایی تاریخ آمریکا باشد. آخرین باری که چنین چیزی به دادگاه رفت، سال 1998 بود. در آن سال مسئله شکایت دولت آمریکا از مایکروسافت به دلیل انحصارطلبی بالا گرفت. این پرونده تا سال 2002 به درازا انجامید و سرانجام طرفین صلح کردند.

جواب گوگل

شکایت دولت آمریکا علیه گوگل توسط این ابرشرکت ناقص معرفی شد. آنها در اکانت توییتر خود اعلام کردند مردم به این دلیل از گوگل استفاده می‌کنند که بهترین است. چیزی مردم را مجبور نکرده که از گوگل استفاده کنند. مردم از گوگل استفاده می‌کنند چون رقیبی در این سطح وجود ندارد.

گوگل-آمریکا
گوگل-آمریکا

موتور جستجو تنها چیزی نیست که گوگل عرضه می‌کند. آنها در زمینه‌های بسیاری فعال هستند. با این حال بخش عمده درآمد آنها از راه موتور جستجو می‌آید. حتی هزینه توسعه در بخش ایمیل، ویدئوی آنلاین، نرم افزارهای موبایل، نقشه، رایانش ابری، ماشین‌های خودران و چند جای دیگر، از همین راه کسب می‌شود.

همواره این انتقاد از گوگل وجود داشته که از سلایق کاربران خود سواستفاده می‌کند. آنها با ابزارهای متفاوت خود، کاربران را بر اساس سرچ‌های خود دسته بندی می‌کنند. اینطور تبلیغاتی را به آنها نشان می‌دهند که بیشتر آنها را جذب کند. بابت این نوع تبلیغات نیز ارقام درشتی از شرکت‌های تبلیغ دهنده می‌گیرند. این موضوع حتی تنها مربوط به فضای سایت گوگل نیست. با ابزار اد منیجر گوگل، این موضوع در سایت‌ها و بازی‌های بسیاری ممکن است رویت شود.

پیش بینی

برخی این موضوع را به مشکلات دانلد ترامپ با شرکت‌های رسانه‌ای مربوط می‌دانند. او کارزاری همه‌جانبه علیه تیک تاک نیز آغاز کرده است. با این حال بسیاری این موضوع را قبول ندارند. اگرچه سیاستمداران جمهوری‌خواه و دموکرات در زمینه‌های بسیاری با هم اختلاف عقیده دارند، در این زمینه با یکدیگر موافق هستند. به جز گوگل، فیس بوک هم تحت شدیدترین انتقادات از سیاستمداران آمریکایی قرار دارد. گوگل در اروپا نیز در یکی دو سال اخیر به دلیل مشابه به مشکلاتی خورده است. البته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.